5.1 ήχος από laptop σε ενισχυτή μέσω HDMI

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Δεν έχει ψηφιακή έξοδο ήχου, πάμε πάλι στην αρχή! :D
 


Μηνύματα
37
Reaction score
7
Παιδιά βρήκα την λύση!!! Έψαξα στον ενισχυτή ότι ρύθμιση υπήρχε.. Τελικά βρήκα το πρόβλημα. Ο ενισχυτής έχει επιλογή ο ήχος που έρχεται από το HDMI του laptop να παίξει είτε στον amplifier είτε amplifier+tv. Στην 2η επιλογή βγαίνει μόνο στερεοφωνικός ήχος. Εάν από τον ενισχυτή δηλώσω ότι ο ήχος θέλω να βγει μόνο από τον ενισχυτή και όχι και από την τηλεόραση τότε ...



Να σημειώσω επίσης ότι εάν από τον MPC-HD ενώ παίζει η ταινία επιλέξω από το δεξί κλικ ->Filter -> AC3 Decoder την επιλογή "Decode to speakers"


τότε ο ήχος βγαίνει σε μορφή PCM. Εάν επιλέξω το "SPDIF" τότε βγαίνει ως DTS ή Dolby Digital, ανάλογα την κωδικοποίηση του αρχείου!
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Μόνο amplifier:


Amplifier+tv:


Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και για την προθυμία σας!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Μια απο τα ιδια και εγω εχω το ιδιο προβλημα και δε βλεπω να υπαρχει λυση...:help:
pioneer vsx 923 - laptop sony vaio vpcee4e1e
Δε μπορω να περασω με τιποτα 5.1 στον ενισχυτη.Εκτος και αμα ειναι καποια ρυθμιση που μου ξεφευγει.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Θα με τρελανει ρε παιδια το λαπτοπ.
Ενω λεει στις ρυθμισεις οτι υποστηριζει dolby digital και dts στις παραμετρους μου εμφανιζει μονο stereo.
Βοηθηστε μηπως και βγαλω ακρη.
 


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Να τι λέω εγώ ότι συμβαίνει:
Το Vaio βλέπει ότι από την αλυσίδα HDMI η τελική συσκευή είναι η τηλεόραση που υποστηρίζει μόνον δύο κανάλια, και γι' αυτό δεν δίνει πολυκάναλο ήχο.
Υπάρχει τρόπος να στείλεις μόνον εικόνα στην τηλεόραση από τον ενισχυτή; Για να πειστεί το Vaio για το πολυκάναλο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top