ΤΟ DAC...

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το εγχείρημα στριφογύριζε από καιρό στο μυαλό μου...
Πόσο καλύτερα μπορεί να ακουστεί ένα DAC το οποίο θα ήταν προσεγμένο σε όλα τα σημεία?
Και όταν λέω ΟΛΑ εννοώ όλα. Από το σασί και τη μηχανική του κατασκευή, από το πως αποσβένει τους κραδασμούς, από την απομόνωση των επιμέρους τμημάτων του, από την θωράκιση τους, από την τεράστια τροφοδοσία που το κάνει αναίσθητο σε δίκτυο, καλώδια και τα σχετικά, από τα κορυφαία υλικά!

Οι αρχές που τέθηκαν...
Ξύλινο σασί από αδρανές ξύλο και πολλαπλές αποσβέσεις.
Εντελώς ανεξάρτητη τροφοδοσία σε ψηφιακό και αναλογικό τμήμα και μάλιστα το κάθε επιμέρους στάδιο με δική του σταθεροποίηση.
Άλλη σταθεροποίηση στο κάθε ψηφιακό τσιπάκι, άλλη στο αναλογικό φίλτρο και άλλη στο στάδιο εξόδου.
Τεράστιες χωρητικότητες που συνολικά θα ξεπερνούν τα 150.000 μF και τροφοδοτικά πολύ υψηλών ρευμάτων, τουλάχιστον 5Α.
Crystal receiver και Burr Brown Dac, αφού, για εμένα, έκαστο έχει αποδείξει την αξία του απέναντι σε ότι άλλο κυκλοφορεί όταν η κατασκευή είναι αυτή που πρέπει.
Διαμερισματοποίηση εσωτερική του σασί και θωράκιση στο κάθε στάδιο.
Κορυφαία υλικά ανάλογα τη χρήση τους.
Διακριτό στάδιο εξόδου.
Η συνέχεια έπεται μαζί με πολλές φωτογραφίες όσο θα προχωράει η κατασκευή!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Παμε δυνατα Πετρο, δωσε φως...χαρακτηριστικα, κοστος σχετικα, δυνατοτητες , κλπ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γιάννη το κόστος δεν με έχει απασχολήσει αφού αγοράζονται σταδιακά τα υλικά και όλο και κάποια καινούρια ιδέα μου έρχεται.
Απλότητα όσο γίνεται είναι το σκεπτικό. Μία είσοδος coaxial και μία optical και αυτό είναι. 24bit, 192 KHz.
Σκέφτηκα να το κάνω και πλήρη προενισχυτή με DAC, μιας και είναι της μοδός, αλλά θα γινόταν τέρας διαστάσεων και οπωσδήποτε θα είχε και συμβιβασμούς.
 


I

iason

Guest
Αγαπητέ φίλε Πέτρο μην μασάς,προχώρα ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!
Καί με USB αν το επιτρέπει το σχέδιο.
Εύχομαι ολόψυχα Καλή επιτυχία .:bigboss:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Gojakla υπάρχουν εξωτερικοί μετατροπείς USB σε optical ή coaxial που κάνουν εξαιρετική δουλειά, μπορούν να τοποθετηθούν δίπλα στον υπολογιστή, έχουν δική τους τροφοδοσία οπότε δεν επιβαρύνουν το κύκλωμα με επιπλέον υψίσυχνα και κοστίζουν λίγα.

iason σε ευχαριστώ!
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Αναμενουμε με ανυπομονησια.
Ποτε πιστευεις οτι θα το ολοκληρωσεις ?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Το USB μπορεί να μην είναι και τόσο απαραίτητο, αλλά ο προενισχυτής θα πρέπει να υπάρχει. Δε χρειάζεται αν είναι πλήρης, απλά να προενισχύει το σήμα του DAC, όπως στα Benchmark.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σπύρο μου έχουν ζητήσει μια έκδοση για χρήση σε studios, οπότε εκεί θα υπάρχουν XLR καθώς και προενίσχυση με τηλεχειριζόμενο Volume!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιας και η κατασκευή προχωράει να ανεβάσω μια φωτογραφία του εσωτερικού...
Οι δύο θωρακισμένοι toroidal μετασχηματιστές τροφοδοσίας. Ένας για το ψηφιακό τμήμα και ένας για το αναλογικό, ισχύος 200VA έκαστος!
Διακρίνεται ελαφρώς ένα τμήμα της τροφοδοσίας του ψηφιακού σταδίου. Φίλτρο Π, με δύο πυκνωτές 22000μF έκαστος, και ικανότητα ρεύματος 5 Ampere!

 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Μπράβο Πέτρο
Περιμένουμε όλα σου τα project με αγωνία!!!!
Και το άλλο ξέρεις εσύ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και επιτέλους το DAC τελείωσε...
Επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη έχω σκοπό το συγκεκριμένο να χρησιμοποιηθεί σαν βάση μελλοντικών πειραματισμών και εξελίξεων.
Διάφορα έχουν περάσει από το μυαλό μου και κάποια είναι ήδη σε εξέλιξη. Ίδωμεν...

 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τάκη μου για ποιο τυράκι λες αφού θα το ακούσεις στο χώρο σου και θα έχεις ιδία άποψη!
Βέβαια ο όγκος του θυμίζει τελικό ενισχυτή αλλά δεν γινόταν και αλλιώς.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Είμαστε τελείως στο σκοτάδι.
Δεν θα μας πεις ούτε το τσίπιον που χρησιμοποίησες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπόν ο δέκτης είναι το CS8416, ο μετατροπέας το PCM1798, η μετατροπή I/V γίνεται από το LME49860 ενώ το τμήμα εξόδου είναι με διακριτά.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Τα DAC του τα εχω ακούσει και ομολογώ πως η τελευταία version είναι ΣΟΚ και ΔΕΟΣ. Εξαιρετικά μουσικό και τεράστιες διαστάσεις σκηνής. Ευγε. Στην λίστα αγορών μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα DAC του τα εχω ακούσει και ομολογώ πως η τελευταία version είναι ΣΟΚ και ΔΕΟΣ. Εξαιρετικά μουσικό και τεράστιες διαστάσεις σκηνής. Ευγε. Στην λίστα αγορών μου.
Ωωωωχ τι βλέπω!!!
Δήμο ήθελα να ήξερα ποια παλιοπαρέα σε έμπλεξε με αυτή τη σελίδα!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top