Black Pearl Audio

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχει κάνει αρκετά καλή εντύπωση η συγκεκριμένη ελληνική εταιρεία και έχω ένα μεγάλο παράπονο από τον εγχώριο τύπο και internet ότι ενώ διαβάζουμε τα πάντα για την ποιο απίθανη κινεζιά δεν έχουμε σχεδόν καμία πληροφόρηση για τις ελληνικές εταιρείες.
Για την συγκεκριμένη δεν έχω διαβάσει πουθενά ούτε ένα review για τα μηχανήματα της ενώ στο εξωτερικό τελευταία πέφτω όλο και ποιο συχνά σε αρκετά θετικές αναφορές στο όνομα της.
Αρχικά ξεκίνησε με ένα ολοκληρωμένο ενισχυτή ενώ τώρα τελευταία έχει βγάλει και cd player, και phono και τελικούς ενισχυτές.
Το official site της είναι εδώ

http://blackpearlsaudio.com/

ενώ τα μηχανήματα που κυκλοφορεί είναι τα παρακάτω

Integrated Amplifier – Birth 100




CD Player – Virgo




Power Amplifier – Taurus



Pre-Amplifier – Aries



Phono Stage – Aquarius




Θα ήθελα να ρωτήσω και αν κάποιος έχει ακούσει κάποιο από τα παραπάνω μηχανήματα σε τί τιμές είναι και τι εντυπώσεις έχει.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Το αντίθετο.... Ο ενιεχυτής με το βγήκε δοκιμάστηκε από τον ΗΧΟ και παρουσιάστηκε από όλα τα Ελληνικά περιοδικά όπως και η παρουσίαση του σε ξένες εκθέσεις. Στα τελευταία τεύχη του ειδικού τύπου και συγκεκριμένα στο High Fidelity υπάρχει στις πρώτες σελίδες εξημέρωση γξα τα νέα προιλο τα και σίγουρα σύντομα θα δούμε και δοκιμές. Μάλλον δεν θα είσαι τακτικός αναγνώστης.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Toυ ήχου δεν έχω χάσει εδώ και χρόνια τεύχος. Μπορεί να μην θυμάμαι. Στο δε high fidelity αν και δεν το αγοράζω κάθε μήνα έχω σχεδόν όλα τα τεύχη του χρόνου.
 




Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Προσωπικά δεν έχω άποψη γιατί δεν τα εχω ακούσει ούτε τα εχω δει από κοντά. Γιατί δεν επικοινωνείς ο ίδιος και να κανονίσεις ακρόαση?
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Προσωπικά δεν έχω άποψη γιατί δεν τα εχω ακούσει ούτε τα εχω δει από κοντά. Γιατί δεν επικοινωνείς ο ίδιος και να κανονίσεις ακρόαση?
Πολύ καλή περίπτωση αυτό που έγραψε ο comtal. Θα μιλήσεις και με τον κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Ποιο πολύ θα με ενδιέφερε το phono τα μονομπλοκ και ο ενισχυτής να ακούσω απόψεις. Τα μονομπλοκ του σε τι τιμές είναι?
 


Μηνύματα
37
Reaction score
39
Γεια σας, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε για τα προϊόντα μου. Όπως καταλάβατε είμαι ο κατασκευαστής και επιτρέψτε μου να σας πω κι εγώ δυο λόγια.

Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα με το τεστ του Ηχου τον Οκτώβριο του 2012. Μετά ακολούθησε η Ελληνική έκθεση και ομολογουμένως δεν υπήρχε και μεγάλο ενδιαφέρον λόγω φυσικά και των οικονομικών συνθηκών της εποχής. Ο ενισχυτής ήταν διαθέσιμος προς ακρόαση για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο Solid Foundation που είναι και ο αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα. Έμεινε όμως στα αζήτητα μιας και ούτε ένας δεν ενδιαφέρθηκε να κλείσει ένα ραντεβού για ακρόαση. Επίσης, κάποιοι που δεν τον είχαν καν ακούσει έσπευσαν να πουν τα χειρότερα σε κάτι blogs που έτυχε να διαβάσω. Έτσι στράφηκα προς το εξωτερικό (που ήταν άλλωστε και το αρχικό πλάνο) απ' όπου και έλαβα πολύ καλά σχόλια (6moons.com, monoandstereo.com, hifipig.com) - τα τεστ μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα μου http://www.blackpearlsaudio.com. Ακολούθησαν κι άλλες σχεδιάσεις κι έτσι σήμερα υπάρχει μια βασική γκάμα προϊόντων. Ο προ/τελικός θα είναι διαθέσιμος από τέλος Σεπτεμβρίου (οι φωτό του τελικού είναι του πρωτότυπου - θα υπάρχει γκραβούρα με το λογότυπο φυσικά και μεταξοτυπία πίσω) ενώ οι τιμές έχουν ως εξής:

Ολοκληρωμένος Birth-100: 3500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής Aries: 3500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ) - προαιρετικό phono stage 500 ευρώ
Τελικός Taurus: 5500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
CD player Virgo: 4500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής RIAA (απλό μοντέλο): 1500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής RIAA (ρυθμιζόμενο μοντέλο): 2000 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)

Οι τιμές του προ/τελικού ενδέχεται να αλλάξουν ελαφρώς - οι τελικές τιμές θα διαμορφωθούν μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.

Αναμένεται το review του phono stage απ' το 6moons το τέλος Αυγούστου, μπορείτε όμως να πάρετε μια ιδέα από εδώ
http://jeffsplace.me/wordpress/?p=6263

Δεν θα βρείτε κάποιον να σας πει τις εντυπώσεις του γιατί κανείς δεν έχει κάνει ακρόαση εδώ στην Ελλάδα (πλην του ολοκληρωμένου στην έκθεση το 2012). Παρόλα αυτά αν κάποιος ενδιαφέρεται για ακρόαση μπορεί να κλείσει ραντεβού στο solid foundation και εγώ θα προμηθεύσω με μεγάλη μου χαρά τα μηχανήματα. Ο προ/τελικός θα σταλεί στο 6moons για review στο τέλος Σεπτεμβρίου οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται για ακρόαση θα είναι διαθέσιμος από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι τα μέσα του μήνα, και μετά κοντά στα Χριστούγεννα.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και ο,τιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας.

Κων/νος Παπαχρήστου
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Θα συμμετέχετε σε κάποια από τις εκθέσεις που θα γίνουν τους επόμενους μήνες από ήχο και high fidelity?
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Επειδή είμαι γενικά λάτρης του hardware των υπολογιστών και του σχεδιασμού κυκλωμάτων αυτό εδώ που έχεις δημιουργήσει για τα μάτια μου είναι έργο τέχνης!




φοβερή τάξη και σχεδιασμός στην εντέλεια. Απόλυτη συμμετρία. Συγχαρητήρια! Γιαυτό μου τράβηξε την προσοχή η εταιρεία σας.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Το πιθανότερο είναι πως δεν θα συμμετάσχω επίσημα μιας και το κόστος είναι μεγάλο για μια μικρή εταιρία σαν την δική μου, και το εγχώριο ενδιαφέρον πολύ μικρό. Ενδέχεται όμως να υπάρχει κάποιο προϊόν στο δωμάτιο της Solid Foundation.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, είναι μεγάλη η χαρά μου όταν ακούω θετικά σχόλια από Έλληνες :)
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
To review του phono stage απ' το 6moons ολοκληρώθηκε και μπορείτε να το βρείτε στην παρακάτω διεύθυνση. Του άρεσε τόσο πολύ του reviewer που το αγόρασε για να αντικαταστήσει αυτό που είχε ως τώρα για reference.

http://6moons.com/audioreviews2/blackpearls/1.html
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Γεια σας, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε για τα προϊόντα μου. Όπως καταλάβατε είμαι ο κατασκευαστής και επιτρέψτε μου να σας πω κι εγώ δυο λόγια.

Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα με το τεστ του Ηχου τον Οκτώβριο του 2012. Μετά ακολούθησε η Ελληνική έκθεση και ομολογουμένως δεν υπήρχε και μεγάλο ενδιαφέρον λόγω φυσικά και των οικονομικών συνθηκών της εποχής. Ο ενισχυτής ήταν διαθέσιμος προς ακρόαση για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο Solid Foundation που είναι και ο αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα. Έμεινε όμως στα αζήτητα μιας και ούτε ένας δεν ενδιαφέρθηκε να κλείσει ένα ραντεβού για ακρόαση. Επίσης, κάποιοι που δεν τον είχαν καν ακούσει έσπευσαν να πουν τα χειρότερα σε κάτι blogs που έτυχε να διαβάσω. Έτσι στράφηκα προς το εξωτερικό (που ήταν άλλωστε και το αρχικό πλάνο) απ' όπου και έλαβα πολύ καλά σχόλια (6moons.com, monoandstereo.com, hifipig.com) - τα τεστ μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα μου http://www.blackpearlsaudio.com. Ακολούθησαν κι άλλες σχεδιάσεις κι έτσι σήμερα υπάρχει μια βασική γκάμα προϊόντων. Ο προ/τελικός θα είναι διαθέσιμος από τέλος Σεπτεμβρίου (οι φωτό του τελικού είναι του πρωτότυπου - θα υπάρχει γκραβούρα με το λογότυπο φυσικά και μεταξοτυπία πίσω) ενώ οι τιμές έχουν ως εξής:

Ολοκληρωμένος Birth-100: 3500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής Aries: 3500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ) - προαιρετικό phono stage 500 ευρώ
Τελικός Taurus: 5500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
CD player Virgo: 4500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής RIAA (απλό μοντέλο): 1500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)
Προ-ενισχυτής RIAA (ρυθμιζόμενο μοντέλο): 2000 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ)

Οι τιμές του προ/τελικού ενδέχεται να αλλάξουν ελαφρώς - οι τελικές τιμές θα διαμορφωθούν μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.

Αναμένεται το review του phono stage απ' το 6moons το τέλος Αυγούστου, μπορείτε όμως να πάρετε μια ιδέα από εδώ
http://jeffsplace.me/wordpress/?p=6263

Δεν θα βρείτε κάποιον να σας πει τις εντυπώσεις του γιατί κανείς δεν έχει κάνει ακρόαση εδώ στην Ελλάδα (πλην του ολοκληρωμένου στην έκθεση το 2012). Παρόλα αυτά αν κάποιος ενδιαφέρεται για ακρόαση μπορεί να κλείσει ραντεβού στο solid foundation και εγώ θα προμηθεύσω με μεγάλη μου χαρά τα μηχανήματα. Ο προ/τελικός θα σταλεί στο 6moons για review στο τέλος Σεπτεμβρίου οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται για ακρόαση θα είναι διαθέσιμος από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι τα μέσα του μήνα, και μετά κοντά στα Χριστούγεννα.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και ο,τιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας.

Κων/νος Παπαχρήστου

Κυριε Παπαχρηστου τα συγχαρητηρια μου!
Αυτες οι κατασκευες πρεπει να παρουν τον δρομο που τους αξιζει!! Επιτελους πρεπει και η ενγχωρια αγορα να αρχιζει να πιστευει τους Ελληνες κατασκευαστες .
Καλη επιτυχια και ευχομαι οτι καλυτερο!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Αν και δυσκολα τα χρονια για ολους καποιοι προσπαθουν βαζοντας το μερακι ,την γνωση και φυσικα την αγαπη τους για να υλοποιησουν καποιες κατασκευες και πολλοι απο αυτους πετυχαινουν με το παραπανω θα ελεγα......
Σιγουρα θα ηθελα να ευχηθω στον κυριο Παπαχρηστου καθε επιτυχια σε αυτην του την προσπαθεια....θελει αγωνα βεβαια μιας και απο την μια υπαρχει ο ανταγωνισμος απο εταιριες που εχουν και αυτες την ιστορια τους στην αγορα και απο την αλλη η ρημαδα η οικονομικη κριση μας εχει διαλυσει ακομα και τα ονειρα.....



Να ευχηθω και παλι καθε επιτυχια σε αυτην σας την προσπαθεια!!!!!:drinks::):)


Εχετε pm.
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Κυριε Παπαχρηστου τα συγχαρητηρια μου!
Αυτες οι κατασκευες πρεπει να παρουν τον δρομο που τους αξιζει!! Επιτελους πρεπει και η ενγχωρια αγορα να αρχιζει να πιστευει τους Ελληνες κατασκευαστες .
Καλη επιτυχια και ευχομαι οτι καλυτερο!
Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω κι εγώ πράγματι να μπορέσουμε να αλλάξουμε κάποια στιγμή τη γνώμη των Ελλήνων για τα Ελληνικά προϊόντα. Καλή επιτυχία και σε εσάς!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.307
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top