πρόβλημα με marantz pm7003

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: πρόβλημα με marantz pm7003

Κατά πάσα πιθανότητα ναι, αυτά πρέπει να είναι. Όμως στατιστικά πιθανότερο είναι να οφείλεται σε κάποια ψυχρή κόλληση ή στο κούμπωμα του δεξιού φις (με το κόκκινο και τα μπλε καλώδια) και όχι στα ρελέ. Επειδή είπες ότι δεν έχεις γνώσεις - και προφανώς ούτε εργαλεία - είναι δύσκολο να βρεις τη λύση.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα με marantz pm7003

το τετράπινο με το κόκκνο και τα μπλε καλώδια αφορά μόνο στο δεξί κανάλι;
 


Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα με marantz pm7003

το πρόβλημα παραμένει τελικά. άλλαξα το speaker selector στο B αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. σημαίνει κάτι αυτό;
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Απάντηση: πρόβλημα με marantz pm7003

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με έναν NAD . Ήταν το ένα ρελέ το οποίο αντικατέστησα με ένα παρόμοιο μοναχός μου. Φυσικά οι γνώσεις μου στο κόλλημα ήταν επιπέδου αρχάριου με αποτέλεσμα να κάψω την πλακέτα στο σημείο που κούμπωνε το ένα pin του ρελέ. Η λύση ήταν να χρησιμοποιήσω καλωδιάκι :geek: . Το τελικό αποτέλεσμα πάντως ήταν να δουλεύει σαν καινούριος.
Πάντως αν ποτέ χαλάσει και το άλλο θα επισκεφτώ κάποιον με καλύτερα χέρια.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
παιδιά επαναφέρω το θέμα γιατί το πρόβλημα επανεμφανίστηκε. για μεγάλο χρονικό διάστημα έπαψε να με ενοχλεί αφού γύρισα πολλές φορές το speaker selector ενώ ο ενισχυτής ήταν εκτός ρεύματος. τώρα όμως το ξανακάνει και βλέπω ότι πρέπει να αντικατασταθούν τα ρελέ. που μπορώ να βρω καινούρια; αυτά επάνω τους γράφουν F&T F4AK024T. Αν δε βρω τα ίδια τι τύπου πρέπει να αναζητήσω;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Τα 7003 υποφερουν και στο τυπωμενο εκτος απο τους ρελεδες Μην το ξεχναμε αυτο αρα εχει πολλες πιθανοτητες τουλαχιστον 50 αλλα εχει και αλλες 50 να ειναι βλαβη σε τυπωμενο ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Εχω γραψει και σε αλλο νημα σχετικο οπου μεσα στο 2013 εχουμε επισκευασει γυρω στα 7 κομματια σειρας 7000 τα οποια ειχαν ολα τα ιδια προβληματα ...Επισκευες στο τυπωμενο που πολλα πραγματα ηταν ξεκολημενα αλλαγες σε ρελεδες , προβλημα στο τροφοδοτικο του stand by ( λογικο γιατι ειναι αναμμενο μονιμα ) και 3 απο αυτα χρειαστηκαν και κεντρικο διακοπτη power on πραγμα το οποιο ειναι λιγο ανεξηγητο μαλλον εχει να κανει με την ποιοτητα του υλικου .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
παιδιά με συγχωρείτε που επανέρχομαι μετά από τόσο καιρό αλλά νομίζω καλό είναι να γράψω τι έγινε για όποιον τύχει να αντιμετωπίσει το ίδιο ή ανάλογο πρόβλημα. το πρόβλημα τελικά οφειλόταν σε ψυχρή κόλληση στην πλακετίτσα των τερματικών των ηχείων. έμπειρος με ηλεκτρονικά φίλος πέρασε λίγο καλάι στην πρώτη κόλληση που δεν του φάνηκε καλή και το πρόβλημα εξαφανίστηκε χωρίς καν να γίνει ιδιαίτερη επέμβαση στο μηχάνημα. το πρόβλημα έδώ και 5 μήνες που χρησιμοποιώ τον ενισχυτή δεν έχει εμφανιστεί.

Ευχαριστώ πολύ όλους εσάς και το φόρουμ για τη βοήθεια σας. :):):)
 


Μηνύματα
121
Reaction score
41
παιδιά μάλλον το γκαντέμιασα το πράγμα. μετά από πέντε μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας σήμερα το πρωί παρατήρησα πάλι το πρόβλημα. έβγαλα το καπάκι του ενισχυτή και ενώ επαιζε μουσική κουνούσα απαλά την πλακέτα που έχω ποστάρει στη φωτογραφία στο παρόν thread. με το κούνημα ο ήχος μία έφτιαχνε, μία χανόταν και κάτι φορές παραμορφωνόταν. μπορούν όλα αυτά να μας ξαναφέρουν στην εικασία για πρόβλημα στο ρελέ;
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Στο 30 σου αναφέρει πολλά από τα προβλήματα που μπορεί να έχει το μηχάνημα σου και σίγουρα μόνο με το μάτι και εργαλεία μπορούν να εντοπιστούν ακριβώς. Θα χρειαστείς και ένα πολύμετρο να δεις που δεν έχεις σωστές επαφές.

Θα σου πρότεινα εάν δεν μπορείς να βρεις το πρόβλημα κάνε με ένα κολλητήρι ξανά ένα πέρασμα όλες τις κολλήσεις στο σημείο αυτό με έξτρα κόλληση. Το να ξαναζεστάνεις την επαφή δεν διορθώνει την ψυχρή κόλληση πάντα!

Εάν εντοπίσεις πρόβλημα στο τυπωμένο κάνε την ένωση με ένα λεπτό καλώδιο.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
brego .... οδηγεις τον ανθρωπο σε λαθος συμπερασματα ....ολα τα παραπανω που λες παιζουν αλλα το τυπωμενο απο μονο του σε "απειραχτο " μηχανημα εχει μηδενικες πιθανοτητες να εχει προβληματα ...

Το μηχανημα δεν εχει καμμια καταστροφικη ζημεια ... ουτε ειναι κατι το οποιο θα κοστισει 500 ευρω ...δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πας καπου το μηχανημα που μπορουν να το δουν πραγματικα ( οχι σε εμας ) και προβληματιζεσαι με γιατροσοφια ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
brego .... οδηγεις τον ανθρωπο σε λαθος συμπερασματα ....ολα τα παραπανω που λες παιζουν αλλα το τυπωμενο απο μονο του σε "απειραχτο " μηχανημα εχει μηδενικες πιθανοτητες να εχει προβληματα ...

Το μηχανημα δεν εχει καμμια καταστροφικη ζημεια ... ουτε ειναι κατι το οποιο θα κοστισει 500 ευρω ...δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πας καπου το μηχανημα που μπορουν να το δουν πραγματικα ( οχι σε εμας ) και προβληματιζεσαι με γιατροσοφια ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
Ο ίδιος έχει αναφέρει ότι στην ίδια πλακέτα έχει επέμβει στο παρελθόν και είχε αναφέρει ψυχρή κόλληση.

Το εάν θέλει να το πάει σε εργαστήριο να επισκευαστεί είναι δική του υπόθεση και έχει επιλέξει για δικούς του λόγους να συμβουλευθεί ένα φόρουμ.

Όσο αφορά την συμβουλή μου ("ένα πέρασμα όλες τις κολλήσεις") δεν είχε να κάνει ούτε με το ότι υπάρχει μεγάλη καταστροφή στο μηχάνημα αλλά και ούτε να μην το πάει σε επισκευαστικό κέντρο.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
κύριε Πετρόπουλε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το φέρω σε εσάς. Απλά βρίσκομαι στην επαρχία και δεν υπάρχει κοντά κάποιος που θα μπορούσε να το αναλάβει. Απλά ρωτάω στο φόρουμ μήπως και το πρόβλημα λυθεί απλά με την αλλαγή κάποιου ρελέ και αποφύγω τον κόπο να τον κουβαλάω στην Αθήνα.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Το μηχάνημα τελικά επιδιόρθωσε ο κύριος Πετρόπουλος. από ότι μου ανέφερε αντικατασταθηκαν τα ρελέ τα οποία δεν ήταν οπως πρεπει κολλημενα από το εργοστάσιο. Με τη σειρά μου να τον ευχαριστήσω και αν επιθυμεί ο ίδιος μπορεί να αναφέρει τι πρόβλημα είχε γίνει πιο συγκεκριμένα για να μην λεω ανακρίβειες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top