Πώς περάσατε στις διακοπές;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.055
Reaction score
20.467
Εγώ μπορώ να πω πως οι εφετινές διακοπές είχαν ένα κάποιο αμυδρό ενδιαφέρον. Είχαν πέρκες τηγανιτές, κι άλλες πέρκες με δράκαινες σούπα, μπαλάδες στη σχάρα, γαύρο τηγανητό με σκορδαλιά, αθερίνα, μαγιάτικο στο φούρνο, αγριογούρουνο γιουβέτσι, σουτζουκάκια, κοτόπουλο στη σχάρα, χοιρινή μπριζόλα, πατάτες γιαχνί με κολοκυθάκια, ιμάμ μπαϊλντί, αυγά μάτια με τηγανητές πατάτες, μακαρόνια με κιμά, φασολάκια λαδερά, φασολάκια με κατσίκι, τράγο κοκκινιστό, παστίτσιο, βέλι ζεματιστό με δυόσμο και ρίγανη, κολοκυθόπιτα αλμυρή στριφτή, κολοκυθόπιτα αλμυρή ίσια, φέτα Ηπείρου, ραβανί σιροπχιαστό, σοκολατοκέικ ασιρόπχιαστο, μερέντα, τσίπουρο σπιτικό με μάραθο, αφρώδες κρασί σαμπανιζέ, μπυρίτσα, σύκα, καρπούζια, κι άλλα σύκα, πεπόνια, ελληνίδες, ιταλίδες, γαλλίδες, γερμανίδες και διάφορα άλλα ωραία προς βρώσιν, πόσιν και άλλες χρήσεις.

Βέβαια, δεν έλειψαν τα προβλήματα! Είχε αλεπούδες, νυφίτσες, σκιουράκια, κουνούπια, λιβελούλες, μύγες απλές, μύγες ζουζουνιστές, αλογόμυγες υπερηχητικές, σφήκες μικρές πριμαριστές, σφήκες μεσαίες, σφήκες σπέσιαλ μπασαριστές – απ’ αυτές που έτσι και στην ανάψουν, ανοίγεις δειλά την πόρτα και λες του άγιου Πέτρου «μπάρμπα να μπω, ή νά ‘ρθω αργότερα;», ακρίδες, αγριομέλισσες, μέλισσες ζωντανές, μέλισσες σκοτωμένες από τις σφήκες, αράχνες ζωντανές, αράχνες σκοτωμένες κι αυτές από τις σφήκες, σαρανταποδαρούσες, μυρμήγκια, σαύρες, κίσσες που τρώγαν τα σύκα από τα δέντρα, πρασινοζούζουνες που δεν άφησαν αχλάδι για αχλάδι, αθηναίους, θεσσαλονικιούς, τρικαλινούς, λαρισαίους, οστρογότθους, ιταλούς, γάλλους, βησιγότθους, ρουμάνους και κάτι λίγους ολλανδούς και πολωνούς. Μια μέρα πλάκωσε κι ένας διαολεμένος μαΐστρος και την επομένη το πρωί είχε 16 βαθμούς, αλλά έστρωσε γρήγορα. Είχε και κάτι ζώα -ελληνικής εκτροφής, κυρίως- με 30 στο κοντέρ και το πόδι μόνιμα στο φρένο, που μάζευαν από πίσω κόοοοοοσμο και ντουνιά, τραινάκι ολόκληρο. Ευτυχώς δεν πήρε το μάτι μου ούτε ένα μέλος του aca, ούτε τον Ζαπάντη – πάλι καλά, μην είμαι κι αχάριστος.

Παρ’ όλ’ αυτά, εγώ έβλεπα τα πράγματα θετικά, σηκωνόμουν το πρωί φρέσκος - φρέσκος, έπινα το γάλα μου -εντός του καφέ- και μετά έλεγα στη Μαρία «καλημέρα μωρό μου». Κι αυτή μου αποκρινόταν «άι τράβα να ρίξεις λίγο νερό στα μούτρα σου, ζώον». Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή αυτής της γυναίκας με το πλύσιμο, ντε και καλά να ξοδεύουμε νερό χωρίς λόγο δηλαδή; Αφού είχα πλυθεί το Πάσχα. Και μετά μου το παίζει οικολόγα. Σιγά μη ψήφισε σύριζα, κουκουέ ψήφισε – και με στοίχημα.

Πάντως, στις δεκατέσσερις του μηνού, παραμονή της Παναγιάς, παραμονή του δεκαπενταύγουστου, παραμονή της βύθισης της Έλλης Κοκκίνου ή της Έλλης Στάη – κάτι τέτοιο τέλος πάντων δε θυμάμαι ακριβώς, έκανα το καθιερωμένο μπανάκι, πλύθηκα λιγάκι. Είχε ‘κει πέρα κάτι σαπούνια με αδερφίστικο άρωμα, οπότε πλύθηκα πάλι με ROL, ως συνήθως. Τώρα θα ξανακάνω μπάνιο τα Χριστούγεννα.

Άντε, Καλά Χριστούγεννα!
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Με ROL........................:eek:
Χάθηκε βρε αθεόφοβε (κατά το ήμισυ λόγω ιδιότητας) το AVA η το Fairy .
Διαλύουν τους λιπαρούς λεκέδες εύκολα,έχουν πιο εκλεπτυσμένο άρωμα και αφήνουν μια αύρα δροσιάς .
Από δε τις γαστριμαργικές σου επιλογές προδόθηκες .Παρέα με τον Μπλάτσιο ήσουνα .Τα μισά και πλέον μενού τα έχει ανεβάσει στο FB :p
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Κρατώ την πρώτη τέλεια, παράγραφο - τα υπόλοιπα είναι αυστηρώς προσωπικά δεδομένα ("ζωον" πχ) και δεν εμβαίνω εις αυτά !





Άλεν Ντ (ρ)ελόν πότε έβλεπες και μας τρελανες στις συστάσεις μαζίτου φετος;
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Costas Coyias said:
Πώς περάσατε στις διακοπές;
Να περιμένετε να τελειώσουν κύριε και μετά να θέτετε τέτοιου είδους ερωτήματα!:p
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Μ΄αρέσει που στην TV ακόμη έχουνε διαφημίσεις για τουριστικούς προοριζμούς και διάφορα θέρετρα και μας εύχονται "καλό καλοκαίρι" ενώ ο Αύγουστος τελειώνει, πιάσαμε 28 του μηνού.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.052
Καλό Καλοκαίρι δεν σας αρέσει.

Καλό Χειμώνα επίσης.

Ε τι θέτε πχια! >:(:p
 

Y

Yiannis_B

Guest
Καλό χειμώνα, και κανένα καλό *(^%$@ στον *&@$ σας μωρες μοδιστρες. Οι διακοπές συνεχιζονται...
 
Last edited by a moderator:










Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top