Yamaha RX-A2030 απορίες.



Μηνύματα
244
Reaction score
75
αν το βαλεις 2 παλι θαχει διαφορα...;)
το ξερω οτι δεν ειναι το σωστο αλλα προσωρινα μεχρι να βρω που καθεται καλα 'η να ερθει καποιος για βοηθεια δεν μπορω να κανω κατι αλλο!!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Dark Knight Rises. Το εβαλα χτες γιατι δεν το θυμόμουν (οντως δεν ήταν και κάτι καταπληκτικο), αλλα αυτο το hovercraft εβγαζε ενα ωραιιιιιιιιο μπάσο, που σε αγκάλιαζε, σε χαίδευε, σου μιλουσε ψιθιριστα στο αυτι. Ποιημα!

Α, υποψιν, εκανα παλι το YPAO με τριποδα. To εβαλα να γερνει μπροστα το μικροφωνο και πηρα ρυθμίσεις απο 3 θέσεις. Δεν το ξαναπειράζω. Περιμένω τον κο. Καστρουνή
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ερώτηση, για να ξερω που να αρχιζω να ψάχνομαι. Είναι η τρίτη φορα, οποτε θελω να βρω τι φταιει, που ενω έβλεπα μια ταινία, ξεκλειδωσε το σημα του HDMI και κλειδωσε σχεδον αμεσως πάλι (συνολικα 6-7 δευτερόλεπτα ξεκλειδωμα-κλείδωμα). 30 δευτερόλεπτα μετα ξανα το ίδιο. Με το HDMI matrix δεν είχα τέτοιο θέμα πρίν και δεν άλλαξα τα HDMI καλώδια μου, οποτε το διαφορετικό στην εξίσωση είναι ο Yamaha.

Σκέφτηκα να αλλάξω την επιλογή από Video>Direct σε Video>Processing (με default settings) μπας και το βοηθήσει στο κλείδωμα.

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία;
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Μου το έκανε σε κάποια φάση συχνά ο Pioneer στην HDMI έξοδο στον βιντεοπροβολέα.
Αντιμετάθεσα τις εξόδους HDMI βιντεοπροβολέα -τηλεόρασης και από τότε το έκανε μόνο μια φορά νομίζω.
Τώρα αν ήταν τυχαίο δεν ξέρω...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ο δικός μου έχει μια ευαισθησία στα κοντά καλώδια HDMI και μερικές φορές δεν περνούσε ήχο και ήθελε restart, άλλαξα του Oppo με μακρύτερο και σταμάτησε. Του Dune δεν τον ενοχλεί.

Εργαλεία του διαβόλου. :dance2:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αυτό το κwλοHDMI μας έχει φάει τα σκώτια. :mad:

Αυτό το κλειδώνει-δεν-κλειδώνει-το-μακρύ-του-και-το-κοντό-του α στα διάλα πιά! Και δώσ' του να περιμένουμε τα πρωτόκολλα κάθε φορά που θέλουν να περάσουν μια νέα προδιαγραφή. Θα μπορούσαμε να είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα με καλώδια δικτύου προ πολλού.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ο δικός μου έχει μια ευαισθησία στα κοντά καλώδια HDMI και μερικές φορές δεν περνούσε ήχο και ήθελε restart, άλλαξα του Oppo με μακρύτερο και σταμάτησε. Του Dune δεν τον ενοχλεί.

Εργαλεία του διαβόλου. :dance2:
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα πολύ κοντά καλώδια HDMI δημιουργούν πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω swap θυρών και καλωδίων.
 

I

iMAX 3D

Guest
Για να μην ανοίγω άλλη ενότητα. Στο δικό μου ενισχυτή (Yamaha V3900), πώς να ρυθμίσω το sub μου; Έχει τις εξής δύο κατηγορίες: Phase και Bass out. Phase (Normal ή Reverse;). Bass out (Front+SWFR, SWFR ή Front;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όταν τον βάζω στο δίκτυο νομίζω ότι γίνονταν ola putain...κολλάει το popcorn που τραβάει την ταινία από το δίκτυο, κόλλησε και το mac....έβγαλα τον 2030 από το δίκτυο και ήρθαν όλα πάλι στα συγκαλά τους...o_O
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Για να μην ανοίγω άλλη ενότητα. Στο δικό μου ενισχυτή (Yamaha V3900), πώς να ρυθμίσω το sub μου; Έχει τις εξής δύο κατηγορίες: Phase και Bass out. Phase (Normal ή Reverse;). Bass out (Front+SWFR, SWFR ή Front;)

Normal, SWFR.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
το πλήρες μενού το βλέπεις μόνο σε συνδεδεμένη οθόνη; από την οθόνη του avr δεν μπορεί να δουλευτεί;
 

I

iMAX 3D

Guest
το πλήρες μενού το βλέπεις μόνο σε συνδεδεμένη οθόνη; από την οθόνη του avr δεν μπορεί να δουλευτεί;
Συνδεμένη οθόνη, έχω πάντα...Δεν εμφανίζονται διαφορετικά, όλες οι δυνατές επιλογές του avr...
 
Last edited by a moderator:

I

iMAX 3D

Guest
Γιατί, σε κάποιες ταινίες, παραμορφώνει ο ήχος στις υψηλές συχνότητες, στο ηχείο διαλόγων; (Yamaha 3900). Άλλαξα δύο διαφορετικά ηχεία και συμβαίνει και στα δύο το ίδιο...
 
Last edited by a moderator:


I

iMAX 3D

Guest
Γιατί, σε κάποιες ταινίες, παραμορφώνει ο ήχος στις υψηλές συχνότητες, στο ηχείο διαλόγων; (Yamaha 3900). Άλλαξα δύο διαφορετικά ηχεία και συμβαίνει και στα δύο το ίδιο...
Η πηγή μου είναι το ps3, με οπτική ίνα, για την ώρα...Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση από το ps3;
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Η πηγή μου είναι το ps3, με οπτική ίνα, για την ώρα...Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση από το ps3;
Για αρχη δοκιμασε να βγαλεις και να ξανακουμπώσεις το καλώδιο του ηχείου, μπας και κανει καμια επαφη κάπου ή υπαρχει οξείδωση. Στο PS3 δεν έχει καποια πάντως ρύθμιση νομιζω για audio levels
 

I

iMAX 3D

Guest
Το ps3, έχει ένα γενιικό volume, που το έχω στο "0", από το "+4" και κάπως μειώθηκε το πρόβλημα.
 

I

iMAX 3D

Guest
Ξέρει κανείς αν αξίζει η χρήση των επιπλέων ηχείων "Front Heigh Speakers" ή αλλιώς "Front Presence";
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top