Sony NEX-5T ή Sony NEX-6L?

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή Sony της σειράς NEX και είμαι μεταξύ δύο: 5TL - 6L. Έχω διαβάσει σχόλια αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος ως προς το ποιά να πάρω. Θα εκτιμούσα γνώμες από άτομα που έχουν χρησιμοποιήσει ή χρησιμοποιούν μία από τις πιο πάνω μηχανές που ανέφερα...

Ευχαριστώ
 






Μηνύματα
75
Reaction score
3
Ευχαριστώ για τη γνώμη που παρέθεσες. Τελικά κατέληξα και αγόρασα την NEX-5TL γιατί μου έκανε περισσότερο σε σύγκριση με τις άλλες δύο...
 

Μηνύματα
6.626
Reaction score
5.179
Αφού δεν σε περιόριζε το μπάτζετ, πιστεύω καλύτερα να έπαιρνες το ολοκαίνουριο μοντέλο A5100, που αντικαθιστά την Nex-5T.
Κυκλοφορεί τον Σεπτέμβρη στα 649 ευρώ με τον κιτ φακό 16-50. Η τιμή αυτή είναι προπαραγγελίας (η ανωτάτη), και φυσικά θα πέσει μετά την κυκλοφορία του μοντέλου.

H A5100 θα έχει 24mp αισθητήρα, τον BIONZ X επεξεργαστή, την κορυφαία αυτόματη εστίαση της A6000 (179 σημείων) και εξαιρετικό βίντεο XAVC-S 50Mbps.

To μοντέλο Nex-5T (που πλέον έχει καταργηθεί) έχει 16mp αισθητήρα, παλιότερης γενιάς αυτόματη εστίαση (99 σημείων) και βίντεο 28Mbps.

Οι διαφορές είναι σημαντικές και δικαιολογούν και με το παραπάνω την όποια διαφορά τιμής, εκτός και αν κατάφερες γενναία έκπτωση στο κατηργημένο μοντέλο Nex-5T.

Καλή θεωρώ μια τιμή κάτω από 400 ευρώ. Οι έμποροι ξεστοκάρουν και η τρέχουσα τιμή της Nex-5TL (με τον φακό 16-50) στην Ευρώπη είναι 399 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Για μένα προσωπικά η A5100 δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, ούτε πολλές αλλαγές-προσθήκες (το design έχουν αλλάξει λίγο, την εστίαση που δεν με συγκινεί ιδιαίτερα και τα 24MP που δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι)...

Εξάλλου επαγγελματίας δεν είμαι, πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω μια NEX οπότε μου αρκεί η 5TL. Όσο για τα μοντέλα που καταργούνται εννοείται πως αυτή είναι η πολιτική της κάθε εταιρείας προκειμένου να προωθούν τα καινούρια προϊόντα, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντα πως είναι τα καλύτερα... Αρχικά προοριζόμουν για NEX-5N που είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια αλλά πλέον την έβρισκα μόνο μεταχειρισμένη οπότε δεν μπήκα καν στη διαδικασία... Απ' την άλλη ούτε η A6000 ούτε η A5100 μου κάνανε πολύ κλικ όταν διάβασα τα χαρακτηριστικά τους. Το μόνο που θεωρώ περιττό σε αυτή που αγόρασα είναι το Wi-Fi... Κατά τα άλλα μια χαρά μηχανή μου φαίνεται οπότε μου κάνει για την ώρα...

Τώρα στο μέλλον, είδωμεν ;-)
 

Μηνύματα
6.626
Reaction score
5.179
Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η Α5100; :roflmao:

1. Επεξεργαστή BIONZ X που διαθέτουν μόνο οι κορυφαίες Α7 και Α6000. Καλός επεξεργαστής σημαίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας (μειωμένος θόρυβος-αυξημένη ευκρίνεια).
2. 24MP αισθητήρα.
3. Κορυφαία αυτόματη εστίαση, από τις καλύτερες του κόσμου (ίδια με την Α6000).
4. Εξαιρετικό βίντεο (με 13 στοπ δυναμικό πεδίο, όταν η Canon 5d MK3 έχει 11.8 και η Panasonic GH4 10.9). Kαι μόνο 12ms rolling shutter, όπως επίσης XAVC-S 50Mbps, που μόνο η Α7s διαθέτει. Και διπλή εγγραφή βίντεο, με ταυτόχρονη εγγραφή 720p.

Το θέμα ξεκινά από την τιμή βέβαια.
Αν πήρες την Nex-5TL περί τα 400 ευρώ έκανες καλή αγορά, προφανώς, αφού δεν έχεις απαιτήσεις.

Συγκριτικά όμως, η Α5100 είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς της ποιότητας εικόνας. Στα μόνα σημεία που υπερέχει η 5Τ είναι η ύπαρξη εισόδου μικροφώνου και στις ριπές (10fps έναντι 6fps, λογικό αφού μιλάμε για 16MP έναντι 24MP). Και όταν λέμε ριπές εννοούμε με Single Auto Focus. Στο Continuous Auto Focus σαφώς και υπερτερεί με διαφορά η A5100.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Ποσο την πηρες τελικά;
Edit. Ειδα που ανέφερες 550. Δεν ειναι και λιγα αν συνυπολογίσεις τα παραπανω χαρακτηριστικά της μηχανής που προτεινει ο tzo
 

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Την αγόρασα 508€ από Media Markt... Γι' αυτό που θέλω μια χαρά είναι... Αν διαβάσετε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά των μηχανών που αναφέρατε θα δείτε πως δεν έχουν και κάτι το ιδιαίτερο ή να το πω διαφορετικά το ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ WOW για να προχωρήσω σε αγορά αυτών. Η σειρά NEX έχει μια χαρά μηχανές και η 5 εχει βγεί από τις πολύ καλές
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Μια χαρά! Και γω τη nex 3 n εχω και για ελαφρώς μεταχειρισμένη που την πηρα ειναι τρελο value for money
 

Μηνύματα
75
Reaction score
3
Από εκεί ξεκίνησε η "λόξα" μου για τις NEX. Ένα φιλαράκι έχει την 3Ν και ένας άλλος την 5Ν. Όταν μου έδειξαν φωτογραφίες (κυρίως νυχτερινές) έπαθα πλάκα
 

Μηνύματα
6.626
Reaction score
5.179
Όποιος ενδιαφέρεται για Α5000 (απόγονος της Nex-3N) τρέχει μια προσφορά στην amazon.it για λευκή Α5000 + 16-50 στα 299€ + 10€ μεταφορικά.

http://www.amazon.it/gp/offer-listi...22620&sr=8-2&keywords=Ilce-5000&condition=new

Την τιμή των 508€ για τη Nex-5T τη θεωρώ υπερβολική σήμερα, όταν στην Ευρώπη η τρέχουσα τιμή ξεστοκαρίσματος είναι 399€.

Διαφωνώ με τον planick37 ότι οι βελτιώσεις της Α5100 δεν είναι σημαντικές έναντι της 5T. Αλλά συμφωνώ με την πρακτική της αγοράς προς αντικατάσταση μοντέλου, γιατί εξοικονομούνται χρήματα έτσι. Απλά με την αντίστοιχη έκπτωση. Όχι όταν όλη η Ευρώπη πουλάει στα 399€ να αγοράζουμε στα 508€.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top