Εν εξελίξει...

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Aσφαλως (και γνωστον) αλλα εδω ο Πανος λεει πως πρεπει να παει στα 7/10 οταν εγω με τα 4/10 ημουν ηδη δυνατα - πανω απο εκει ερρεπε προς ...κουφαμαρα:)
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν προσεξες καλα τι λεει ο Πανος: "...παίζω από το πικάπ και δεν έχει ένταση κάτω από το 5. Αν παίξω από το DAC και τολμήσω να ανέβω από το 4 θα πάμε φυλακή όλοι μαζί χαχα. Αλλά και για το πικάπ, το 7 ήταν υπερβολικό."
Αρα συμφωνει μαζι μου ως προς την ενταση στο "4" (και δεν φταινε ηχεια - χωρος). Εκεινο το "ανω5 - κατω/εως 7" του πικαπ δημιουργει ερωτηματικα, οταν με το ιδιο phono (το δικο μου πηρε) εγω μεχρι "4" πηγαινα!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Παίζετε με την ίδια κεφαλή? Οι Clearaudio κεφαλές έχουν κάπως "μαζεμενο" ήχο.
Και στο δικό μου σύστημα το πικάπ θέλει λίγο παραπάνω το ποτ για να ακουστεί το ίδιο με το CD. Αν αυξήσω το gain στο phono ακούγεται το ίδιο δυνατά ή και δυνατότερα από το CD. Εξαρτάται και από τις εγγραφές-παραγωγές.
Ακόμα και τα καλώδια ΙC και Phono μπορεί να επηρεάζουν την έξοδο της κεφαλής ή του phono, όπως επίσης και η impedance του phono που βλέπει η κεφαλή.
Επιπλέον σε κάποια βινύλια που είναι λίγο warped έχω απώλεια έντασης σε σχέση με τα ίδια σε άψογη κατάσταση.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
ΩΡΑΊΟ σε τζάκι!

Κανε κάτι με την κεφαλή, κρίμα να "ξεζουμιζεις" τον ενισχυτη.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ωραίες οι φωτο. Πάντα καλοάκουστα και να τα χαίρεσαι!

Οι κεφαλές clearaudio θέλουν παραπάνω loading impedance από τα 100 Ohms που έχει το phono. 400 ohms λεει το manual.
 


Μηνύματα
138
Reaction score
57
Χαχαχα, λοιπόν, ενισχυτής είναι πλέον ο Unison Research Unico 100 που γέμισε με σώμα τον ήχο μου και, παρότι δεν "κατέβασε" τόσο τα πρίμα και τα συριστικά (τελικά, χαρακτηριστικό των PMC) δεν ενοχλεί ως άκουσμα ΚΑΘΟΛΟΥ,

Καλημέρα,επειδή σήμερα διάβασα το συγκεκριμένο νήμα,θα ήθελα και 'γω να ''καταθέσω'' την δική μου προσωπική εμπειρία μιας και είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος των PMC Fb-1i τα τελευταία χρόνια.
Τα οδηγώ με έναν ολοκληρωμένο της Xindak τον τρανζιστοράτο ΧΑ6950,μετά από αρκετό ψάξιμο και ακροάσεις όταν επρόκειται να γίνει η αγορά.
Αναλυτικός ο ενισχυτής με καλά σώματα και αρκετά ρεύματα έτσι ώστε να οδηγεί πολύ καλά τα συγκεκριμένα ηχεία και να ελέγχει πολύ καλά τις πλούσιες χαμηλές συχνότητες που δίνει απλόχερα το ηχείο λόγω της ιδιαίτερης κατασκευής του,transmission line.
Κάποια χρονική στιγμή,πάνω στο στρώσιμο τους,άκουσα και 'γώ αυτό το ενοχλητικό συριστικό,ςςςςςς,σε κάποιες συγκεκριμένες εγγραφές και ανησύχησα αρκετά,αλλά ευτυχώς αυτό κράτησε λίγο καιρό και στρώνοντας σταμάτησε.
Δεν ξέρω στην περίπτωση σου τι φταίει ακριβώς,αν δηλαδή φταίει το κακό ματσάρισμα με κάποιους ενισχυτές η είσαι ακόμη στην περίοδο του στρωσιματός τους.
Επίσης έχω ακούσει ότι τα signature έχουν διαφορετικό crossover από τα απλά,όπως τα δικά μου,για καλύτερο έλεγχο των μεσουψηλών.
Γενικά το ηχείο είναι all around και πιστεύω ότι αν μου δίνει,εμένα προσωπικά,τέτοια μουσική συγκίνηση,ειδικά σε καλές εγγραφές,με έναν ''ταπεινό'' ολοκληρωμένο των 100W,φαντάζομαι ότι αν οδηγηθούν από πιο μεγάλο και πιο ''ακριβό'' ενισχυτή θα είναι απόλαυση,βέβαια πάντα παίζει μεγάλο ρόλο το ματσάρισμα μεταξύ τους γι' αυτό και πάντα πρέπει να προηγείται ακρόαση και αν είναι δυνατόν στο χώρο μας.
Εγώ τα είχα ακούσει στον χώρο μου με Ηegel,Naim,CI audio και ο Xindak ξεχώρισε στα αυτιά μου για τα προσωπικά μου ηχητικά γούστα πάντα.

Αυτά από 'μένα,φιλικά.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σαφέστατα στην περίοδο στρωσίματος, ακόμα και εγώ (που αυτόν τον καιρό δεν έχω πολύχρόνο για ακροάσεις) ακούω βελτίωση σε βάθος (του) λίγου χρόνου (που έχω ξοδέψει μαζί τους). Είμαι πολύ ευχαριστημένος αυτήν τη στιγμή αλλά θα μπορούσε να "πέσει" το σχετικά έντονο αυτό φαινόμενο. Το οποίο, σημειωτέον, είναι πολύ πιο έντονο όταν παίζω με πηγή το πικάπ!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Θα αναφέρω τη δική μου εμπειρία με τα PMC 24 που άκουσα στην έκθεση του Οκτωβρίου 2013.
Έβαλα να ακούσω το κομμάτι Griselda του Josep Tero από το CD Fronteres (2009). Καμμιά σχέση η φωνή του με αυτή που έβγαζαν τα ηχεία. Πολύ sibilance. Ήχους έπαιζαν κι όχι μουσική.
Σημειωτέον ότι τον τραγουδιστή αυτόν τον έχω παρακολουθήσει live και έχουμε γνωριστεί και μιλήσει. Το CD Fronteres μου το χάρισε ο ίδιος.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Χαχα, γιατί με διαολίζετε; Με βλέπω να πηγαίνω παραμάσχαλα τον ενισχυτή σε φίλο με ProAc και να τα κάνω τράμπα αν μου αρέσει. Τα βρίσκεις και εύκολα, τα άτιμα!
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι τα PMC θέλουν πολλές ως στρώσιμο. Όταν λέω πολλές εννοώ περισσότερες από αλλά ηχεία.

(η γενικότητα στο μεγαλείο της)
 


Μηνύματα
138
Reaction score
57
Θα αναφέρω τη δική μου εμπειρία με τα PMC 24 που άκουσα στην έκθεση του Οκτωβρίου 2013.
Έβαλα να ακούσω το κομμάτι Griselda του Josep Tero από το CD Fronteres (2009). Καμμιά σχέση η φωνή του με αυτή που έβγαζαν τα ηχεία. Πολύ sibilance. Ήχους έπαιζαν κι όχι μουσική.
Σημειωτέον ότι τον τραγουδιστή αυτόν τον έχω παρακολουθήσει live και έχουμε γνωριστεί και μιλήσει. Το CD Fronteres μου το χάρισε ο ίδιος.
Σχεδόν ποτέ δεν έχω ακούσει,στις εκθέσεις,τα PMC να παίζουν καλά,εκτός ελαχίστων περιπτώσεων,κάτι που πιστεύω ότι τα αδικεί αρκετά και βέβαια δικαιολογούν απόλυτα κάποιους που δεν τους άρεσε έτσι όπως έπαιζαν.
Το πιθανότερο είναι,ότι φταίει ο χώρος των δωματίων των ξενοδοχείων που γίνονται οι εκθέσεις,κατά την γνώμη μου.
Ενώ στον χώρο του αντιπροσώπου,στον παλιό και στον μεταγενέστερο τα έχω ακούσει να ''κελαηδούν'' έτσι όπως πραγματικά μπορούν.
Είμαι μάλλον τυχερός,που στον δικό μου αφρόντιστο χώρο έχουν ''κάτσει'' πολύ καλά και με ευχαριστούν ηχητικά όπως θα ήθελα.
Πάντα βέβαια υπάρχει το ''κάτι καλύτερο''.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχω ακούσει και στο κατάστημα του αντιπροσώπου τα PMC OB1i, με ενισχυτικά Βryston BP26 pre & 4ΒSST2 τελικό και με πικαπ (DPS 3, Schröder tonarm, ZYX R1000 cart, και με CD (Norma Revo), με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Για τα δικά μου κριτήρια, δεν παίζουν μουσική αυτά τα ηχεία. Αν σε άλλους αρέσουν, σεβαστό.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Έχω ακούσει και στο κατάστημα του αντιπροσώπου τα PMC OB1i, με ενισχυτικά Βryston BP26 pre & 4ΒSST2 τελικό και με πικαπ (DPS 3, Schröder tonarm, ZYX R1000 cart, και με CD (Norma Revo), με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Για τα δικά μου κριτήρια, δεν παίζουν μουσική αυτά τα ηχεία. Αν σε άλλους αρέσουν, σεβαστό.
Σεβαστή η άποψη σου αν και δεν συμφωνώ καθόλου σε αυτό που λές γενικά για τα PMC,γιατί πραγματικά το τι αρέσει στον καθένα να ακούει είναι τελείως υποκειμενικό,''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα'' όπως λέει και η συγκεκριμένη λαϊκή έκφραση..
Πάντως και 'μένα ο συνδυασμός PMC και BRYSTON δεν με έχει ξετρελάνει όσες φορές τον έχω ακούσει.
 


Μηνύματα
138
Reaction score
57
Με τι τα άκουσες και κελαηδούν δηλαδή?
Συγκεκριμένα μοντέλα δεν θυμάμαι,γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός,αλλά στο περίπου ειναι τα εξής από τα πιο ακριβά στα πιο φθηνά:
BONNEC προ και τελικός,MACTONE προ και τελικός,LAVARDIN ολοκληρωμένος,LUXMAN ολοκληρωμένος,ΧINDAK DELUXE προ και τελικός,CI AUDIO προ και τελικός,AUDIA FLIGHT 3 ολοκληρωμένος,HEGEL ολοκληρωμένος,XINDAK XA6950 ολοκληρωμένος.
Αυτούς θυμάμαι να κελαηδούν,κατά τα προσωπικά μου ηχητικά γούστα πάντα,με τα PMC Fb-1i και Ob-1i,άλλους λίγο περισσότερο και άλλους λίγο λιγότερο,που κατά καιρούς έχω ακούσει στον αντιπρόσωπο,σε κάποιους φίλους,και στον χώρο μου.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Ωραίο σύστημα.Κατά την ταπεινή μου άποψη το μόνο που θέλει προσοχή είναι ο τοίχος πίσω απο τα ηχεία,που όπως βλέπω είναι μεγάλη και γυμνή επιφάνεια,και το πολύπριζο με τα φίλιτρα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top