Ενσύρματο δίκτυο. ....καπουτ;

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Γύρισα από διακοπές και για 1-2 μέρες έμπαινα διαδίκτυο είτε από το κινητό είτε από το λαπτοπ με ασύρματη σύνδεση και όλα οκ.
Κάποια στιγμή έβαλα εμπρός και το htpc αλλά δίκτυο καπουτ.....στην αρχή λέω είναι το hub που έχω πίσω από τα μηχανήματα. ...το παρέκψα αλλά τζίφος. Δοκίμασα και το xtreamer σε άλλη πρίζα ενσύρματου δικτύου στο σπίτι. ...αλλά τέλος και από εκεί. ...Πρέπει να ανέβω πατάρι τώρα να τσεκάρω το router της WIND. ...

Είναι δυνατόν να έχω ασύρματο δίκτυο και να μην παίζει το ενσύρματο μωρέ; τι να πω....το αντίθετο θα το καταλάβαινα. ...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ξέχασα να αναφέρω ότι το htpc δείχνει ότι βρίσκει το δίκτυο μου αλλά δεν μπορεί να βγει στο Internet. ...εμφανίζει δλδ το κίτρινο θαυμαστικό στο εικονίδιο του δικτύου και όχι το κόκκινο x .....και αυτό όχι πάντα. ...αυτή την στιγμή δείχνει ότι όλα είναι καλά. ....αλλά δουλειά τζίφος. ....
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Για συνέδεσε το laptop με το Ethernet καλώδιο του htpc και δες αν συνδέεται στο internet. Κάνε disable πρώτα το WiFi του λάπτοπ για να είσαι σίγουρος ότι το ίντερνετ το παίρνει απ το καλώδιο. Αν δεν συνδέεται τότε μάλλον είναι το καλώδιο (κάπου φθάρθηκε).
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Μήπως έχεις βάλει κάποια static ip στην ethernet του pc (την οποία ip έδωσε πιθανά ο dhcp σε άλλη συσκευή);
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω δώσει static ip αλλά όχι σε όλα τα μηχανήματα....δεν ήταν εκεί το πρόβλημα....το τσέκαρα...το router τελικά έχει θέμα.Του κούμπωσα επάνω το laptop και δεν.,.....

Μίλησα με το help desk της WIND....έκανα ένα reset το την συσκευή όπως μου ζήτησαν αλλά δεν δούλεψε και λογικά Τετάρτη θα μου έρθει μηχάνημα για αντικατάσταση. Είδωμεν....

Πάντως μου κάνει πολύ εντύπωση που δούλευε το ασύρματο και όχι το ενσύρματο....(αν και το ασύρματο έχει αρχίσει απο εχτές το βράδυ κάτι στραβά με αποσυνδέσεις...)
 


Μηνύματα
73
Reaction score
44
Εκτός και έαν σου έχει κάψει το lan switch του router οπότε λογικά δουλεύει μόνο το wifi.
Δες επίσης μήπως έχει ενεργοποιηθεί κάποιο dos firewall στο router με χαμηλές τιμές και σου μπλοκάρει τα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Φίλε μου έχει ήδη αλλαχτεί το ρουτερ με καινούργιο και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε άμεσα μετά την αλλαγή.Ευχαριστώ πάντως!
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.945
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top