Αγορά ενισχυτή για ηχεία focal chorus 807 v

Μηνύματα
54
Reaction score
18
μην παρεις καινουργια μηχανηματα!Ξεκινα με μεταχειρισμενα υπαρχουν πολλα σε αριστη κατασταση!!!
Ήδη δυσκολεύομαι στο να επιλέξω το κατάλληλο μηχάνημα, αν μπλέξω και με μεταχειρισμένα με βλέπω να ακούω μουσική από το κινητό!!!
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Ειναι πολυ δυσκολο να καταληξεις σε κατι εχοντας 2 μεταβλητες στο μυαλο σου. Τσιμπα ενα ζευγαρι ηχεια απο αυτα που σου εχουν προτεινει και σου αρεσουν και σενα και μετα ξεκινας το ψαξιμο για ενισχυτη. Ναι και απο εμενα σε μεταχειρισμενο.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Να ρωτήσω το εξής. Επιλέγω ηχείο, πάω στο κατάστημα, το ακούω με τον Α ενισχυτή, μου αρέσει, το παίρνω. Υπάρχει περίπτωση αυτό το ηχείο να μην μου ακούγεται καλά στον Β ενισχυτή που μου άρεσε σε άλλο κατάστημα; Πώς θα γίνει λοιπόν η δοκιμή σε δυο διαφορετικά μηχανήματα που βρίσκονται σε δύο διαφορετικά καταστήματα; Κι άντε τα καταστήματα είναι και τα δυο Αθήνα, αν το ένα είναι Αθήνα το άλλο Θεσσαλονίκη τι γίνεται;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Να ρωτήσω το εξής. Επιλέγω ηχείο, πάω στο κατάστημα, το ακούω με τον Α ενισχυτή, μου αρέσει, το παίρνω. Υπάρχει περίπτωση αυτό το ηχείο να μην μου ακούγεται καλά στον Β ενισχυτή που μου άρεσε σε άλλο κατάστημα; Πώς θα γίνει λοιπόν η δοκιμή σε δυο διαφορετικά μηχανήματα που βρίσκονται σε δύο διαφορετικά καταστήματα; Κι άντε τα καταστήματα είναι και τα δυο Αθήνα, αν το ένα είναι Αθήνα το άλλο Θεσσαλονίκη τι γίνεται;
Σωστοί οι προβληματισμοί σου. Δεν ξέρω εάν υπάρχει τρόπος να λυθούν, οπότε θα πρότεινα να σκεφτείς την πρόταση του "αιρετικού" Σπύρου. Ναι, ΟΚ, δεν είναι "hi-end", αλλά ξενοιάζεις (από πολλές απόψεις) και σου μένουν και €100 για να τα κάνεις ό,τι γουστάρεις.

Ως αιρετικός προτείνω την αγορά ενεργών ηχείων και προενισχυτή. 'Ενα ζεύγος ADAM A8X θα σου κοστίσει λίγο πάνω από τα 1200€. Ένας προενισχυτής απλός με MM/MC είσοδο όπως ο Dynavox TPR-2 κάπου στα 200€. ΚΑι έτσι με 1400€ έχεις φτιάξει ένα καταπληκτικό σύστημα.
 
  • Like
Reactions: vet

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
Να ρωτήσω το εξής. Επιλέγω ηχείο, πάω στο κατάστημα, το ακούω με τον Α ενισχυτή, μου αρέσει, το παίρνω. Υπάρχει περίπτωση αυτό το ηχείο να μην μου ακούγεται καλά στον Β ενισχυτή που μου άρεσε σε άλλο κατάστημα; Πώς θα γίνει λοιπόν η δοκιμή σε δυο διαφορετικά μηχανήματα που βρίσκονται σε δύο διαφορετικά καταστήματα; Κι άντε τα καταστήματα είναι και τα δυο Αθήνα, αν το ένα είναι Αθήνα το άλλο Θεσσαλονίκη τι γίνεται;---
-μονο αν το ηχειο εχει δυσκολη αντισταση κατω απο 3ωμ π.χ ,η χαμηλη ευαισθησια κατω απο 89 db
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Να ρωτήσω το εξής. Επιλέγω ηχείο, πάω στο κατάστημα, το ακούω με τον Α ενισχυτή, μου αρέσει, το παίρνω. Υπάρχει περίπτωση αυτό το ηχείο να μην μου ακούγεται καλά στον Β ενισχυτή που μου άρεσε σε άλλο κατάστημα; Πώς θα γίνει λοιπόν η δοκιμή σε δυο διαφορετικά μηχανήματα που βρίσκονται σε δύο διαφορετικά καταστήματα; Κι άντε τα καταστήματα είναι και τα δυο Αθήνα, αν το ένα είναι Αθήνα το άλλο Θεσσαλονίκη τι γίνεται;
Μπραβο, καταλαβαίνεις πραγματα που αλλοι εδω εκαναν χρονια να αντιληφθουν.
Οποτε ας παμε ενα βημα παρακατω.
Το ΙΔΙΟ ηχειο θα παιζει σιγουρα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ σε 2 διαφορετικα μαγαζια και διαφορετικα στον χώρο σου.
Αυτο που ακουμε παντα δεν ειναι το ηχειο, αλλα η αλληλεπιδραση του με τον χώρο.
Για αυτο σου λένε πολλοι εδω μεσα να παρεις το ηχειο στον χώρο σου να το ακουσεις.
Το οποιο λοιπον, όπως ξερουν οι ποιο διαβασμένοι και οσοι έχουν ακουσει πολλα ηχεια στον χωρο τους, ειναι και αυτο ουσιαστικά άχρηστο στο να σε οδηγησει σε ασφαλη συμπερασματα για το πως μπορει να παιξει το ηχειο.
ΠΧ ειπες θα παρεις το ηχειο να το βαλεις σε σταθερο επιπλο που εχεις. κατα 80-90% η τοποθετηση σου ειναι λαθος. Αυτο συνεπαγεται οτι οποιο ηχειο απο τα παραπανω να παρεις δεν θα παιξει οπως πρεπει, οποτε μην σκοτιζεσαι ιδιαιτερα με τις μικροδιαφορες.
Θα μου πεις τι να κανω.....
να παρεις ενα ηχειο που θα ειναι ευκολα προσαρμοσιμο και ιδανικο για το μεγεθος του χωρου σου.
Να προσπαθησεις να βρεις την ιδανικη θεση ακροασης και ισως σε κοντινη αποσταση απο το ηχειο σου (near field).
Να ακουσεις φυσικα 1-2 ηχεια, στο μαγαζι, στο σπιτι, στον μπαντζανακι οπου θες, ετσι και αλλιως μικρη σημασια εχει....
να παρεις εναν ενισχυτη που να οδηγει σωστα τα ηχεια. watt και ρευματα αν ειναι δυσκολα (οπως σου εγραψαν ήδη κάποια παιδια εδώ). Οταν το ηχειο οδηγηθει σωστα μετα υπαρχουν μικροδιαφορες απο ενισχυτη σε ενισχυτη. Αν δεν οδηγηθει υπαρχει το χαος....
Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα λιγάκι...

(Ps...Ο κυριος Μπλατσιος που αρχισε να γραφει ξανα, ειναι απο τους ποιο "γνώστες" του αντικειμενου... να τον ακους...)
 

Μηνύματα
92
Reaction score
50
Ναι η αληθεια ειναι πως και στο κατάστημα να το ακούσεις,μετα σπιτι σου οπου εχεις αλλη διαρρύθμιση,αλλη πηγή,αλλα καλώδια,αλλα ρεύματα,αλλο έπιπλο κ.ο.κ.,σίγουρα θα παίξουν διαφορετικά,απο το κατάστημα το κυριότερο που θα αποκομισεις ειναι οτι θα ακούσεις κατι για το οποιο εχεις διαβάσει καλα πράγματα στο ιντερνετ και μπορει για τα δικα σου αυτιά και τις δικές σου μουσικές να σου φανεί έκτρωμα οποτε θα γλυτωσεις το να πετάξεις λεφτα και μετα να ψάχνεις που θα το δωσεις για να παρεις κατι αλλο..
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Αυτό που κατάλαβα τελικά είναι ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να αναζητήσω το κατάλληλο ηχείο (αφού η πηγή είναι δεδομένη) και μετά ενισχυτικό, έτσι δεν είναι; Άρα καινούργιο θέμα στην κατηγορία ηχεία, με κάτοψη χώρου, όψη, τομή επίπλου κλπ, σωστά;
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα ενεργα monitors φαντάζουν σαν μια καλή λύση αλλά ο ήχος τους σε μακρόχρονες ακροάσεις θα κουράσει τον φίλο μας ειδικά με τις μουσικές που ακούει γιατί έχουν μέτριες παραγωγές κι εγγραφές.
Μια πιο συμβατική λύση θα ήταν η χρυσή τομή.
Τα ενεργά ηχεία πουλιούνται ανά τεμάχιο κι όχι ανά ζεύγος άρα προσοχή με τις τιμές. Επίσης δύκολα τα ξεφορτώνεσαι σε περίπτωση που δεν σου κάτσουν.
 
  • Like
Reactions: kl1

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Κι εγώ θέλω να οδηγηθώ στην κλασσική μορφή ολοκληρωμένου, ηχείων. Το θέμα με τα ενεργά με τρομάζει και μου φαίνεται τελείως ξένο.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Τα ενεργα monitors φαντάζουν σαν μια καλή λύση αλλά ο ήχος τους σε μακρόχρονες ακροάσεις θα κουράσει τον φίλο μας ειδικά με τις μουσικές που ακούει γιατί έχουν μέτριες παραγωγές κι εγγραφές.
Δηλαδή, δε θέλουμε ηχεία που να αποδίδουν και τόσο πιστά, για να μη...στενοχωρηθούν τα αυτιά μας; o_O
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Κι εγώ θέλω να οδηγηθώ στην κλασσική μορφή ολοκληρωμένου, ηχείων. Το θέμα με τα ενεργά με τρομάζει και μου φαίνεται τελείως ξένο.
Κατά τη γνώμη μου, είναι ακριβώς αντίστροφα τα πράγματα! ;)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δηλαδή, δε θέλουμε ηχεία που να αποδίδουν και τόσο πιστά, για να μη...στενοχωρηθούν τα αυτιά μας; o_O
Το πιστά είναι σχετικό. Όλα monitors χαρακτηρίζονται αλλά ακούγονται διαφορετικά το ένα από το άλλο. πχ. PMC και ATC.

Επίσης άλλο η παρακολούθηση μουσικών παραγωγών, mastering κλπ. κι άλλο η ακρόαση μουσικής στο σπίτι, όπου αρκετές φορές ακούμε πιο χαλαρά και δεν ψάχνουμε την ανάλυση,. τη λεπτομέρεια, το βάθος της σκηνής κλπ.
Αν μετά από μια ώρα ακροάσεων, το άκουσμα είναι ανυπόφορο και fatiguing και αναγκαζομαστε να κλείσουμε τα μηχανήματα, τότε η αγορά μας έχει αποτύχει.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Κατά τη γνώμη μου, είναι ακριβώς αντίστροφα τα πράγματα! ;)
Ίσως και να είναι έτσι, αλλά για μένα που ούτε έχω δει, ούτε ακούσει και η μόνη μου επαφή με το hi fi είναι η κλασσική είναι αλλιώς τα πράγματα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Φίλε pantel78 κάνε κάποιες ακροάσεις σετ ηχείων ενισχυτή σε κάποια καταστήματα για να αποκτήσεις κάποια εμπειρία αλλά και να σχηματίσεις μια άποψη για το τι ακριβώς θες από το ηχοσύστημά σου και το ξανασυζητάμε. Πες τι σου άρεσε καΙ τι όχι και θα βρεθεί λύση.
Θυμήσου: Εσύ είσαι ο μόνος που πρέπει να είναι ευτυχισμένος με τον ήχο του συστήματός σου.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Το πιστά είναι σχετικό
Ασφαλώς και πιο κοντά του βρίσκονται τα studio monitors. Έτσι δεν είναι; ;)

Αν μετά από μια ώρα ακροάσεων, το άκουσμα είναι ανυπόφορο και fatiguing και αναγκαζομαστε να κλείσουμε τα μηχανήματα, τότε η αγορά μας έχει αποτύχει.
Αυτό προκαλούν τα monitors; o_O
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Ίσως και να είναι έτσι, αλλά για μένα που ούτε έχω δει, ούτε ακούσει και η μόνη μου επαφή με το hi fi είναι η κλασσική είναι αλλιώς τα πράγματα
Σεβαστό, παρόλο που δεν είναι δα και κάτι τρομερά δύσκολο!
Από την άλλη, λες πως επιθυμείς το καλύτερο "ταίριασμα" ενισχυτή και ηχείων.
Με τα ενεργά, έχεις ξεμπερδέψει! Είναι απείρως πιο εύκολο για εσένα που δεν...ασχολείσαι πολύ! ;)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Για μένα σκοπός είναι η απόλαυση της μουσικής ασχέτως τύπου ηχείου (στην περίπτωσή μας εδώ). Αδιαφορώ αν το ηχείο μου είναι monitor, αν έχει τον τελικό ενισχυτη μέσα ή έξω από την καμπίνα του, αν το crossover είναι ενεργό ή παθητικό κλπ κλπ.
Αν μου αρέσει που το ακούω και είμαι ευτυχής, αδιαφορώ αν είναι πιστό ή άπιστο ή με απατά.
Ο φίλος ας κάνει ακροάσεις και ενεργών monitors με τις μουσικές του κι ας αποφασίσει μόνος του.
Ευτυχώς υπάρχουν 100άδες κατασκευαστές ηχείων ώστε να βρίσκουμε αυτό που μας ταιριάζει και να απορρίπτουμε κάποιο άλλο.

Α, και δεν ξεμπερδεύει με τα ενεργά γιατί θα χρειαστει και προενισχυτή. Πάλι στα ίδια είναι:
πηγή-προ-ενεργό ηχείο ή πηγή-ολοκληρωμένος-παθητικό ηχείο. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
 
Last edited:

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
ο ηχος αυγουστου εχει τα FOCAL με ενισχυτη τον ADVANCE ACOUSTICS 2X60 WATT ,και εχει και λιγη ταξη Α, στα 390 ευρω για ακουσε τον τα οδηγει .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top