Αγορα δέκτη για Blind Feeds Search

Μηνύματα
3
Reaction score
0
καλημερα σε ολα τα παιδια του Forum.
Eιμαι καινουργιος σε αυτο το Site και θα ηθελα προσψπικα να ευχαριστησω τους
δημιουργους και ολα τα μελη του φορουμ για ολεσ τις σημαντικοτατεσ πληροφοριεσ
που περνουμε απο το Φορουμ. ΚΑι πάλι να ειστε καλα παιδια και πολλες ευχαριστιες.
Σαν νεος στα δορυφορικά θα ηθελα να εχω την αποψη σας αν σαν ειναι ευκολο φυσικα
για την αφορα ενος Δεκτη που να μπορει να κανει Blind Search στους Δορυφορους
Η Εγκατασταση που εχω ειναι ενa κινητο πιατο 1,85 με positioner tis Moteg και φυσικά
τον δεκτη ( αυτη την στιγμη τον Αriva 150 combo ) για να μπορω να βλεπω τα καναλια
που θελω. Επισης εχω και μια εγκατασταση wave frondier me 16 δορυφορους ταυτοχρονια
και δεκτη για wave Frontier της Golden MEdia.
Εχω ψαξει τα διαφορα φορουμ και εχω διαβασει για τον Azerbox Premium hd kai για τον
Speiderbox 9000 . Eιναι απ οτι διαβαζω απο τους καλυτερους δεκτεσ για blind search αλλα
θα ηθελα και την γνωμη των ειδικων. Επισης εχω ψαξει στην Ελλαδα για να τους βρω αλλα
δεν μπορεσα να βρω καποια μαγαζια που να τους πουλανε.
Σας ευχαρισ΄τω και πάλι για την βοηθεια σας.
Τασος
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Για extreme feedhunting δυστυχώς μονόδρομος είναι μια κάρτα υπολογιστή αφού σκανάρει όλη την μπάντα μιας θεσης σε λιγότερο από λεπτό.
Υπάρχουν ακριβές κ φτηνές λύσεις (κ εξυπακούεται ότι χρειάζεται ένας σχετικά καλός Η/Υ).
Απαραίτητη προυπόθεση να συνεργάζεται η καρτα με προγράμματα τύπου crazyscan, easyblindscan.
Φθηνή κάρτα είναι η
http://www.technotrend.eu/2920/TT-budget__S2-1600.html
γύρο στο 60άρι κ
περισσότερα για συμβατές καρτες παρακάτω:
http://sourceforge.net/p/crazyscan/wiki/Info/

Και με κάποιους δέκτες μπορείς να κάνεις δουλειά αλλά έχει αρκετό περίμενε.
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
0
καλησπερα και πάλι
θαηθελα να ευχαριστησω τον λευτερη για την αμμεση απαντηση του. Οσο αφορα τον Η/Υ
που εχω ειναι εναν Intel Core I7-4960X CPU @3.60 GHZ (Exteme Edition ) me 64 Gb ram και 4 SSD 256 GB se Raid . Λειτουργικο
τα Windows 7 .Καρτα Γραφικών εχω την NVIDIA GFORCE GTX 770 me 4GB Ram. Αρκει λοιπον να δω συμβατοτητεσ
της καρτας γραφικων με τα πααπανω προγραμματα που προτεινες. Απλα ηθελα να ρωτησω
1. Την συνδεση της καρτα με τον δεκτη μου ( γιατι δεν μπορω να βγάζω συνεχεια το καλωδιο που ερχεται απο το
πιατο και να το βαζω στο pc για να κανω Search .
2. Αυτα τα προγραμματα εχουν δυνατοτητα preview των feed poy κατεβαζουν ?
3. Τελικα αν δεν καταληξω σε αυτη την λυση ποια ειναι η γνωμη σου για τους παραπανω 2 δεκτεσ

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Φιλικα
Τασος
Σπα΄ρτη
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
1) με σπλιτερακι ή από το lοop out του δεκτη μπορείς χωρίς να ξεσυνδεεις καλώδια με προυπόθεση ότι θα δουλεύει μόνο ο ένας την φορά.
2.Ναι
3.Ο 9000 πέρασε λίγο από τα χέρια μου τον άλλον δεν το ξέρω καν, ισχύει ότι είπα στο πρωτο μου post.
Επίσης στα 4:2:2 η κάρτα είναι σχεδόν μονόδρομος.
Το πισάκι σου είναι "τούμπανο" :)
Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις σε παιδιά που είναι προχωρημένοι στα feeds, ένα καλό ελληνικό φόρουμ είναι το Mysat.gr
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Λευτερη σ΄ευχαριστώ πολύ για την ανεκτιμητη βοηθεια σου. Να εισαι παντα
καλα . και πάλι σ΄ευχαριστώ πολυ
Τασος
Σπάρτη
 


Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Το πιο ακριβες και γρηγοροτερο blind scan το εχει ο Spiderbox/Smartbox HD6000
Ειδικα σε αυτον τον τομεα ειναι κορυφη !
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
4:2:2 όμως πέρα απο την κάρτα δίνει μόνο ο azbox ή υπάρχει κι άλλος δέκτης ;
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Στα τωρινα feed που εχουν αλλαξει κατα πολυ τις παραμετρους τους απο τοτε δεν νομιζω να τα παιζει,και μιλαω για τα HD.
Ισως καποια sd να τα παιζει ακομα.
Στον 6000HD μπορεις να το γραψεις και να το δεις στον υπολογιστη σου.
Βασικα αν θες να βλεπεις 4:2:2 και βολευεσαι με υπολογιστη τοτε προτιμοτερο ειναι η καρτα υπολογιστη.Βεβαια και με linux δεκτη μπορεις να κανεις streaming στον υπολογιστη.
Αλλα το βασικοτερο θεμα σου δεν ειναι οτι ειναι 4:2:2 αλλα κλειδωμενα.Και υπαρχει και ο θανασιμος συνδυασμος κλειδωμενα + 4:2:2
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.961
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top