Προτάσεις ενισχυτών για B&W 683 S2 - Βοήθεια!

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλησπέρα σας!!

Πρώτη μου επίσκεψη στο forum και ευελπιστώ στην βοήθειά σας!

Με την έλευση των B&W 683 S2 και τις ανέλπιστα καλές κριτικές που τα ακολουθούν νομίζω πως επιτέλους βρήκα τα "σχετικά" προσιτά ηχεία 3 δρόμων που ψάχνω εδώ και καιρό...

Το μεγάλο μπέρδεμα αρχίζει όμως με την επιλογή ενισχυτή μιάς και το budget μου επισκιάζεται απο την τιμή των ηχείων (1500€)

Το maximum που θα μπορούσα να διαθέσω για ενισχυτή θα ήταν γύρω στα 700€ και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρώ ένα καλό ταίρι για αυτά...

Η B&W προτείνει ενισχυτές απο 25 - 200W ανα κανάλι στα 8Ω για τα συγκεκριμένα ηχεία, απο ότι διαβάζω όμως είναι μάλλον "σκληρά" για μικρούς ενισχυτές...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σχετικά με συνδυασμούς ενισχυτών - ηχείων και οι σκέψεις σας θα με βοηθούσαν αρκετά.

Ευχαριστώ!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία σου?
Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος σου?
Από τι απόσταση ακούς?

Welcome!
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία σου?
Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος σου?
Από τι απόσταση ακούς?

Welcome!
Καλησπέρα!

Ο χώρος είναι γύρω στα 50 τετραγωνικά και η απόσταση ακρόασης γύρω στα 3 μέτρα.

Η ευαισθησία των ηχείων σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι 89dB spl (2.83V, 1m)

http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/600_Series/683.html
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Ως πρώην ιδιοκτήτης της προηγούμενης σειράς των 683, έχω να σου προτείνω να κινηθείς όσο το δυνατόν προς το άνω όριο που ορίζει η B&W.

Εγώ τα οδηγούσα αξιοπρεπώς στην αρχή με έναν τελικό Rotel RB-1070 αλλά η "αποκάλυψη" ήρθε όταν πήρα έναν RB-1080. Ακόμα και σε μικρότερες εντάσεις η διαφορά ήταν χαοτική και ενώ το ηχείο -στον ίδιο χώρο πάντα- μου boom-άριζε λίγο, με τον μεγαλύτερο ενισχυτή έπαιξε υποδειγματικά για την κατηγορία του.

Έχω ακούσει το 683S2 επί σειρά ωρών στον αντιπρόσωπο, αλλά μου είναι αδύνατο να εντοπίσω διαφορές χωρίς Α/Β σύγκριση. Το βρίσκω το ίδιο ευχάριστο, απλά αναζητώ πλέον το κάτι παραπάνω. Θα σου πρότεινα να κινηθείς εντός του "group" για ενισχυτή ή προς κάποιο set Musical Fidelity ή Cambridge Audio.

Στο παρελθόν τα είχα ακούσει και με έναν HK-990 και το αποτέλεσμα ήταν τουλάχιστον απογοητευτικό. Επιφυλάσομαι επίσης για την "τίμια" επιλογή της Emotiva, καθώς μέλος πρόσφατα απέκτησε 5 Χ 200 emotiva και οι πρώτες εντυπώσεις που μου μεταφέρει είναι εξαιρετικές.

Επίσης τίμια επιλογή είναι και ο RA-1570 με τον οποίο επίσης τα έχω ακούσει και θεωρώ ότι δούλεψαν εξαιρετικά, αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα σετ προ-τελικού ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις στο μέλλον τον τελικό σου.

Απιτά, και καλώς ήρθες στο site & στο club των B&W owners :)

Γιώργος
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Ως πρώην ιδιοκτήτης της προηγούμενης σειράς των 683, έχω να σου προτείνω να κινηθείς όσο το δυνατόν προς το άνω όριο που ορίζει η B&W.

Εγώ τα οδηγούσα αξιοπρεπώς στην αρχή με έναν τελικό Rotel RB-1070 αλλά η "αποκάλυψη" ήρθε όταν πήρα έναν RB-1080. Ακόμα και σε μικρότερες εντάσεις η διαφορά ήταν χαοτική και ενώ το ηχείο -στον ίδιο χώρο πάντα- μου boom-άριζε λίγο, με τον μεγαλύτερο ενισχυτή έπαιξε υποδειγματικά για την κατηγορία του.

Έχω ακούσει το 683S2 επί σειρά ωρών στον αντιπρόσωπο, αλλά μου είναι αδύνατο να εντοπίσω διαφορές χωρίς Α/Β σύγκριση. Το βρίσκω το ίδιο ευχάριστο, απλά αναζητώ πλέον το κάτι παραπάνω. Θα σου πρότεινα να κινηθείς εντός του "group" για ενισχυτή ή προς κάποιο set Musical Fidelity ή Cambridge Audio.

Στο παρελθόν τα είχα ακούσει και με έναν HK-990 και το αποτέλεσμα ήταν τουλάχιστον απογοητευτικό. Επιφυλάσομαι επίσης για την "τίμια" επιλογή της Emotiva, καθώς μέλος πρόσφατα απέκτησε 5 Χ 200 emotiva και οι πρώτες εντυπώσεις που μου μεταφέρει είναι εξαιρετικές.

Επίσης τίμια επιλογή είναι και ο RA-1570 με τον οποίο επίσης τα έχω ακούσει και θεωρώ ότι δούλεψαν εξαιρετικά, αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα σετ προ-τελικού ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις στο μέλλον τον τελικό σου.

Απιτά, και καλώς ήρθες στο site & στο club των B&W owners :)

Γιώργος

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το καλωσόρισμα :)

Απο ότι καταλαβαίνω δεν θα την βγάλω ανώδυνα όσον αφορά τον ενισχυτή, τελικά μάλλον ισχύει ο "κανόνας" της τιμής για τον συνδυασμό ηχείων - ενισχυτή όπου η χρηματική τους αξία πρέπει να είναι παρεμφερής προκειμένου αυτά τα δύο να αλληλοσυμπληρώνονται... :p

Ο RA-1570 είναι μία απο τις επιλογές μου αφού καλύπτει τις ανάγκες μου σε ισχύ (τουλάχιστον εν μέρει) ενώ παράλληλα το ενσωματωμένο DAC μου δίνει τις επιλογές που χρειάζομαι μιας που το μεγαλύτερο μέρος της μουσικής μου είναι σε ψηφιακή μορφή.

Παρόλα αυτά όμως, σε αυτή την κατηγορία τιμής (1200€ - 1500€) θα μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο συνδυάζοντας προ-τελικό ? Έχω την εντύπωση ότι για να συνδυάσω αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει ο 1570 ότι πρέπει να ανέβω ακόμα ψηλότερα για σετ προ-τελικού και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα μιας και που για τον 1570 έχω "τρυπήσει" το ταβάνι του budget μου για να τον βάλω στις επιλογές μου... :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα σας!!

Πρώτη μου επίσκεψη στο forum και ευελπιστώ στην βοήθειά σας!

Με την έλευση των B&W 683 S2 και τις ανέλπιστα καλές κριτικές που τα ακολουθούν νομίζω πως επιτέλους βρήκα τα "σχετικά" προσιτά ηχεία 3 δρόμων που ψάχνω εδώ και καιρό...

Ευχαριστώ!
Απιτά, και καλώς ήρθες στο site & στο club των B&W owners :)

Γιώργος
Aν τα εχεις ηδη αγορασει ανεβασε και καμμια φωτο εδω..:thumbsup:

http://www.avsite.gr/forum/threads/b-w-club.134466/
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το καλωσόρισμα :)

Απο ότι καταλαβαίνω δεν θα την βγάλω ανώδυνα όσον αφορά τον ενισχυτή, τελικά μάλλον ισχύει ο "κανόνας" της τιμής για τον συνδυασμό ηχείων - ενισχυτή όπου η χρηματική τους αξία πρέπει να είναι παρεμφερής προκειμένου αυτά τα δύο να αλληλοσυμπληρώνονται... :p

Ο RA-1570 είναι μία απο τις επιλογές μου αφού καλύπτει τις ανάγκες μου σε ισχύ (τουλάχιστον εν μέρει) ενώ παράλληλα το ενσωματωμένο DAC μου δίνει τις επιλογές που χρειάζομαι μιας που το μεγαλύτερο μέρος της μουσικής μου είναι σε ψηφιακή μορφή.

Παρόλα αυτά όμως, σε αυτή την κατηγορία τιμής (1200€ - 1500€) θα μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο συνδυάζοντας προ-τελικό ? Έχω την εντύπωση ότι για να συνδυάσω αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει ο 1570 ότι πρέπει να ανέβω ακόμα ψηλότερα για σετ προ-τελικού και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα μιας και που για τον 1570 έχω "τρυπήσει" το ταβάνι του budget μου για να τον βάλω στις επιλογές μου... :)
Πάρε τον RC-1570 και βρές έναν μεταχειρισμένο τελικό Rotel για αρχή και βλέπεις :)
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα σας!!

Πρώτη μου επίσκεψη στο forum και ευελπιστώ στην βοήθειά σας!

Με την έλευση των B&W 683 S2 και τις ανέλπιστα καλές κριτικές που τα ακολουθούν νομίζω πως επιτέλους βρήκα τα "σχετικά" προσιτά ηχεία 3 δρόμων που ψάχνω εδώ και καιρό...

Το μεγάλο μπέρδεμα αρχίζει όμως με την επιλογή ενισχυτή μιάς και το budget μου επισκιάζεται απο την τιμή των ηχείων (1500€)

Το maximum που θα μπορούσα να διαθέσω για ενισχυτή θα ήταν γύρω στα 700€ και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρώ ένα καλό ταίρι για αυτά...

Η B&W προτείνει ενισχυτές απο 25 - 200W ανα κανάλι στα 8Ω για τα συγκεκριμένα ηχεία, απο ότι διαβάζω όμως είναι μάλλον "σκληρά" για μικρούς ενισχυτές...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σχετικά με συνδυασμούς ενισχυτών - ηχείων και οι σκέψεις σας θα με βοηθούσαν αρκετά.

Ευχαριστώ!
Χωρίς να εχω πρόθεση να προσβάλω τίποτα και κανέναν ( ξέροντας μάλιστα οτι υπάρχει και fan club BW) μου δίνει πολύ ασχημο συναίσθημα οτι και η B.W βρήκε το δρόμο για την Κινα.Η τελευταία σειρά πού αναφέρεσθε δυστυχώς για τους λάτρεις είναι Made in china.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χωρίς να εχω πρόθεση να προσβάλω τίποτα και κανέναν ( ξέροντας μάλιστα οτι υπάρχει και fan club BW) μου δίνει πολύ ασχημο συναίσθημα οτι και η B.W βρήκε το δρόμο για την Κινα.Η τελευταία σειρά πού αναφέρεσθε δυστυχώς για τους λάτρεις είναι Made in china.
Οπως και τα S1....so what?
Αααα και το δρόμο για την Κίνα τον βρήκε ο Μάρκο Πόλο...:p
 




Μηνύματα
8
Reaction score
2
Τελικά η ανατροπή ήταν μεγάλη...

Αφού εντόπισα 3δρομα Focal σε προσφορά, πήγα και τα άκουσα στον αντιπρόσωπο και τολμώ να πώ πως το αποτέλεσμα με ενθουσίασε περισσότερο απο τα B&W. Συγκεκριμένα άκουσα τα 826 V

Τα άκουσα σε συνδυασμό με έναν Onix A65 και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό ίσως λίγο πιο άγριος στα πρίμα. Στην αρχή θεώρησα πως τα 2Χ65 W του Onix ήταν λίγα αλλά ήμουν λάθος γιατί ο A65 είναι dual mono!

Τελικά τον λόγο τον έχουν τα Amperre και όχι τα Watt :p

Πήρα το πακέτο σε προσφορά εκθεσιακών και πλέον δοκιμάζω καλώδια.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και ειδικότερα τον BoufisG :hi:
 


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Καλές ακροάσεις και από εμένα!

Αν δεν ήμουν "τελειωμένος" στο κόλημα μου με την B&W, θα είχα Focal, το παραδέχομαι :)

Ίσως για το σύστημα στο γραφείο πάρω κανένα 807 με εκείνο τον Nad3020D που τόσο ψήνω :)
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Κάπου πήρε το μάτι μου στις Αγγελίες στο avsite μια ωραία τιμή για εναν Jadis DEFY-7 . Ελπίζω πως θα τα οδηγήσει ΟΚ .
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Aν μπορεσεις να σκαρφαλωσεις στα 1100 ευρω που κοστιζει ο Exposure 2010-S2, θα εχεις κανει μια επιλογη που θα δεσει πολυ καλα με τον ηχο των εν λογω B&W τα οποια χρειαζονται "ζωηρο" και καθαρο ενισχυτη .


 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν έχω καταλάβει καλά ο topic starter αγόρασε ενισχυτή και ηχεία. Ποιο το νόημα να του προτείνουμε άλλα ενισχυτικά?
Καλές ακροάσεις από εμένα!
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Αν έχω καταλάβει καλά ο topic starter αγόρασε ενισχυτή και ηχεία. Ποιο το νόημα να του προτείνουμε άλλα ενισχυτικά?
Καλές ακροάσεις από εμένα!
Πολύ σωστά!

Με την ευκαιρία όμως ευχαριστώ και τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να μου κάνουν κάποιες προτάσεις κι ας έχω τελειώσει με την αγορά του συστήματός μου.

Υπενθυμίζω πως τελικά τα σχέδιά μου άλλαξαν άρδην βρίσκοντας μια πολύ καλή ευκαιρία για Focal 826V με μια επίσης πολύ καλή ευκαιρία ενισχυτικού Onix A65 Dual mono...είναι ήδη εγκατεστημένα σπίτι μου και ακόμη τα πάω βόλτες για να βρώ το σωστό σημείο ;)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.232
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top