Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πολλοί Έλληνες πάντως αγοράζουν SVS από την L-Sound....είναι ευχαριστημένοι και το ....γράφουν:D

π.χ ''Excellent customer service. You have certainly earned my trust and I look no further for my future purchases. Well done indeed!''
http://www.lsound.eu/
Και γιατί να το κρυψομεν αλλως τε ;)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλησπέρα σας! Πριν απο μια εβδομάδα γύρισα απο διακοπές και αμέσως επεσα με τα μουτρα στις εργασιες. Ξανα ξήλωμα το συνθετο για νέο ραφι για να υποδεχθεί το Oppo 103D. Καταφερα όμως και σφάχτηκα με το τρυπάνι και έκοψα τα δυο μου δάχτυλα όταν προσπαθούσα να το ξεσφίξω για να το μαζέψω.

Το ΜΟΝΟ που θέλω τώρα, ενω βλέπω ανελλειπώς ταίνίες είναι να βάψω τα πίσω ηχεία ασπρα και να φτιάξω τα καναλάκια σωστα και είμαι κομπλέ, ετσι; :D

Ενταξει, θα ήθελα ένα δευτερο SB13, αλλα ο τσακωμός που έγινε με τη συζυγο δεν περιγράφεται. Το μονο θετικό στην ιστορία είναι με τις δικαιολογίες που τις είπα, αφησε ανοιχτο το περιθώριο (μικρό μεν) για PB13...

Α, ίσως και να ήθελα να έχω έναν άλλο pre-amp π.χ. κάτι σαν CX-A5000 ή Emotiva XMC-1 ή ακόμα και το Oppo να γινόταν 105D! (Τα γράφω για να τα ακουει ο Αγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα!)

Έχω και φωτός, αλλα θα τις ανεβάσω άλλη στιγμή!
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:laugh:

υπαρχει και το pb 12 plus dsp το οποιο ειναι εξισου καλο με το pb13 με κοστος λογοτερο απο το sb13 και καλυτερο απο αυτο.:p

δυστυχως η παντοφλα παιρνει αποφασεις στους περισσοτερους.:D
κεγω μεσα.....:)
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
:laugh:

υπαρχει και το pb 12 plus dsp το οποιο ειναι εξισου καλο με το pb13 με κοστος λογοτερο απο το sb13 και καλυτερο απο αυτο.:p

δυστυχως η παντοφλα παιρνει αποφασεις στους περισσοτερους.:D
κεγω μεσα.....:)
Επρεπε να γεννηθουμε στο Ανατολικό ημισφαίριο. Γυναικία ισότητα και π@π@ριες! :D

Τα έχεις ακουσει και τα 3 τα sub? Εγω να σου πω την αλήθεία δεν έχω κανένα παράπονο απο το SB13 (για παράδειγμα στο Monster Inc. στη σκηνη που κλαίει η Boo, εβλεπα με τον γιο μου την ταινία δυνατά χωρις να ξέρω τι επακολουθει και ενιωσα ότι μου φευγαν οι τρίχες απο το κεφάλι!), απλά σκεφτομαι και ενδεχομενη μετακόμιση σε 2-3 χρόνια και θα ήθελα να έχω καποια κομμάτια του setup σταθερά, π.χ. sub και τελικο, οποτε για αυτό σκέφτομαι το PB13 (συν το ψυχολογικό ότι έχω το "καλύτερο").
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ImageUploadedByTapatalk1412247714.932178.jpg
ImageUploadedByTapatalk1412247733.144872.jpg


Πριν δώσω τα wharfedale τα έκανα front presence! Βοηθήσαν αρκετά στο dialogue lift, αλλα αισθητικά κατι δεν μου καθόταν!

Ακομα βέβαια ονειρεύομαι το pb13, αλλά με μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, βλέπω ότι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για τον χώρο μου και ακομα αριστερά να το έβαζα, θα εξείχε. Οπότε νομιζω ένα 2ο sb13 θα ήταν ότι πρεπει αισθητικά και ηχητικά για τον χώρο μου. Άσε που ΑΝ πάω σε άλλο χώρο, προσθέτεις μετά 2xpb13 και έχεις μια όμορφη τετραδουλα μετά.

Να δω ποτέ θα ησυχάσω...
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Σε μεγάλο χώρο το μπάσο ποτέ δεν ειναι αρκετό...
Εγω που έχω 4 στο λέω και ξέρω .
Οχι οτι δεν μπορω να ζήσω με 4 η μόνο με το μπάσο απο τα ηχεία , αλλα εαν έβρισκα τροπο να χωρέσει άλλη μια 4αδα άνετα θα την έβαζα...
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Σε μεγάλο χώρο το μπάσο ποτέ δεν ειναι αρκετό...
Εγω που έχω 4 στο λέω και ξέρω .
Οχι οτι δεν μπορω να ζήσω με 4 η μόνο με το μπάσο απο τα ηχεία , αλλα εαν έβρισκα τροπο να χωρέσει άλλη μια 4αδα άνετα θα την έβαζα...
Σε καταλαβαίνω... Ζεις κι εσυ το προσωπικό σου δράμα. Μας βλέπω και τους δυο να πηγαινουμε βουρ για τις "Οικογενειακές Ιστορίες".
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλημερα. Τελικά θα καταλήξω κι εγω στο ερώτημα που γίνεται πάντα κάποια στιγμή σε thread για subwoofer.

1xPB13 ή 2xSB13 στον χώρο μου; Να σημειώσω πώς το sub με τις ρυθμίσεις Καστρουνή έχει ενεργοποιημένο το Room Gain Comp στα 31hZ με slope -6dB και peq1 40hZ -5dB q=7.2 και peq2 80hZ +3dB q=9.6. Εγω παρόλα αυτα το έκλεισα το room gain comp και μονο μια φορα θυμάμαι που σηκώθηκα και το ξαναέβαλα διοτι βουιζε συνεχεια ο χώρος στην ταινία Gravity και ήταν μια χαρα μετα.

Τείνω να πιστευω πώς θα με καλυψει καλυτερα ένα δεύτερο sub, για να ακουγεται καλυτερα και απο τις 3 θέσεις του καναπε, μιας και η αριστερη θέση δεν παιζει καλά και ακουγεται ενα μινι μπουμπουνητο, ασε που (δεν ξέρω βέβαια αν είναι η ιδέα μου) δεν νιώθω ότι το μπάσο δεν έρχεται από "καπου" μπροστα, αλλά απο μπροστά/δεξια, δλδ από τη θέση που βρίσκεται

Θεωρητικα, τελικα, δύναται να μπει ένα PB13 στο σαλόνι, με δυσκολία βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα μου δώσει κάτι παραπάνω από 2 SB13 στον χώρο μου.

Ολα αυτα βέβαια να σας ενημερώσω τυπικά ότι γίνονται ερήμην της φουκαριάρας της γυναίκας μου, αλλά πριν της ανακοινώσω τις σκέψεις μου, θέλω να είμαι κατασταλαγμένος! Δείτε θεωρητικά πώς θα μοιάζει με ένα PB13 το σαλόνι. Θα χρειαστεί να έρθει και λίγο πιο εξω το συνθετο για να δείχνει καλυτερα.
IMG_2025.JPG
IMG_2028.JPG
IMG_2034.JPG
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω εχεις δωσει και θα δωσεις τοσα λεφτα καθεσαι κ σκεφτεσαι το συνθετο ! Παρε οτι ειναι να παρεις κ μετα φτιαξε ενα νεο κατα παραγγελεια
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ποιος σου ειπε ότι σκέφτομαι το συνθετο; Απλά πρέπει να αποφασισω τι θα κάνω πρώτα! Αν πω π.χ. ότι θα βάλω 2ο ΣΒ13, τοτε θέλει σιγουρα νεο συνθετο. Αν π.χ. πάω για ΠΒ13, δεν χρειαζεται νέο συνθετο.

Και στο φινάλε, δεν ειναι αμελητεο κοστος ένα νέο συνθετο. Πρέπει να τα υπολογίσω και αυτα.

Σιγουρα το λογικο είναι να κάτσω στα ωά μου, αλλά να φτιάξω ένα roadmap πρώτα βρε παιδί μου!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μηπως θα ηταν καλυτερα αυτα τα ερωτηματα να τα κανεις στον ανθρωπο που ηρθε και τα ρυθμισε και ειδε τις ιδιορυθμιες του χωρου ? εδω ο καθενας θα πει τα δικα του..
Παντως να πω και εγω τα δικα μου :D , το θεμα προσδιορισμου της θεσης του δεν εχει να κανει με το ενα η δυο, αλλα παιχνιδια της φασης και του σημειο αποκοπης, αληθεια αλλο σημειο πλυν αυτο δεξια που υφισταται (π.χ στη γωνια που τωρα εχεις την κουτα το βαλατε?)
Υ.Σ. Τωρα εσυ εχεις κολλησει με το pb13 βεβαια..
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Οχι το sb13 βρισκεται δεξια. Δες το προηγουμενο post μου που έχω (#489) μια φωτο του configuration που ειναι τώρα.
Εννοείται πως ο Καστρουνής μου λέει ΟΧΙ σαν τον Μεταξα για το PB13! Μου είχε προτείνει θεωρητικά ενα 2ο SB πισω αριστερα, κατω απο το SL ηχείο. Δεν διευκρίνισε ότι ΜΟΝΟ εκει μπορει να μπει πάντως. Θελω να πιστευω ότι και μπροστα θα ήταν ΟΚ. Να εβαζα διπλα από καθε ηχειο ενα sub και ένα επιπλο με τα μηχανηματα στη μέση.


ΥΓ: Αυτο ειναι το κακό, ότι έχω κολλησει με το πλυντηριο, ενω δεν θα έπρεπε, μάλλον!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν σε καταλαβαινω τι ψαχνεις μετα απο αυτο το post !!!

Ενταξει...

Το χασαμε το κορμι, παλικαρια...

Πολυ η τυχερη η γυναικα του Καστρουνη. Ανετα τον παντρεύομουν, οχι για να μου φτιαχνει γιουβαρλάκια, αλλα να μου σεταρει τα μηχανηματα.

Εχω συγκινηθει! Εβάλα Φατμαγκιόυλ να δω και ειναι σκετη απολαυση! Καπακια "Κλεμμένα Όνειρα" και "wrath of the titans"


ΥΓ: Ουτε καν μπλουζακι δεν υπάρχει με Καστρουνη; Μπρελοκ; Γαριδάκια; Τιποτα,δλδ;
και μπλουζακι να φτιαξεις σου εβαλα και καδρο να καμεις για να το κρεμασεις ....για να μην λες :p

τελικα ηταν λιγο το sb13

ταχαμε πει παντως....
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top