DTS-HD MA, Dolby TRUE HD χωρις χρηση καλωδιου HDMI

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλησπερα

1) Μπορω να εχω DTS-HD MA, Dolby TrueHD σε ενισχυτη av χωρις χρηση του καλωδιου HDMI;

2) πχ εχω ενα 3D προβολεα και ενα ενισχυτη που δεν υποστηριζει 3D, πως μπορω να εχω DTS-HD MA;
αν συνδεσω απευθυας 3D media player > hdmi (συμβατο με 3D) > προβολεα 3D, θα εχω εικονα 3D...
πως μπορω ομως να εχω και DTS-HD MA, Dolby TrueHD στον ενισχυτη;
Αν οχι, με ποια συνδεση εχω τον αμεσως επομενο ποιοτικα, ηχο (coaxial, optical, analog κτλ)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
αν δεν κάνω λάθος, πρέπει το player σου να αποκωδικοποιεί τα HD format ήχου, να βγάζει πολυκάναλο σε αναλογικές εξόδους(δες εδώ ένα παράδειγμα αναλογικών εξόδων απο το Oppo 103) και ο ενισχυτής σου να έχει δυνατότητα να δεχθεί πολυκάναλο αναλογικά. Έτσι κάνει την αποκωδικοποίηση το player και ο ενισχυτής πέρνει το σήμα έτοιμο αναλογικό και το αναπαράγει.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
HDMI splitter, αλλά θα έκανα πρώτα μια δοκιμή μήπως ο ενισχυτής περνάει 3D όπως πολλοί που δεν το αναφέρουν.
Τα S/PDIF, είτε coaxial είτε TOSLINK, δε δέχονται HD formats.









EDIT: ο ενισχυτής
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402

αυτες τις συνδεσεις εχει το 3D media player.. αρα μαλλον δεν γινεται..
και μενει μονο η λυση με συνδεση optical που νομιζω οτι δεν δινει DTS-HD αλλα απλο DTS.

υπαρχει και μια αλλη ιδεα αλλα δεν νομιζω να λειτουργησει...
υπαρχει και ενα dune prime 3

το οποιο εχει αναλογικες συνδεσεις αλλα δεν αναπαραγει 3D..

απλα απο περιεργεια, (αφου θα πολυ δυσχηστο και λιγο δυσκολο να συγχρονισεις τα 2 media player) αν βαλω ταυτοχρονα να παιζει το ιδιο αρχειο και στα 2 player και απο το ενα εχω ηχο (συνδεμενο στον ενισχυτη) και απο τον αλλο εικονα (συνδεμενο απευθυας στον προβολεα);
 
Last edited:


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το player σου δεν υποστηρίζει.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνεις δουλειά με 2 διαφορετικά μηχανήματα να αναπαράγουν ταυτόχρονα....δεν είναι πρακτικό....μόνο για να "παίξεις" και να κάνεις το κέφι σου.

Το hdmi splitter ,όπως λέει σωστά ο Zizik, πρέπει να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα....να δοκιμάσεις ή να δείς να παίζει κάπου....αλλιώς τσάμπα τα χρήματα....

(Ο ενισχυτής υποστηρίζει HD φορμά ήχου.....σωστά; Ή όχι....; )
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Το αντίθετο λέω Γιώργο, πως ο ενισχυτής μπορεί να περνάει 3D αν και δεν το αναφέρει. Διόρθωσα και το post μου που δεν ήταν σαφές.
Δεν μπορώ να πιστέψω οτι ένα απλό αλλά επώνυμο splitter δε θα λειτουργεί όπως διαφημίζεται.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
(Ο ενισχυτής υποστηρίζει HD φορμά ήχου.....σωστά; Ή όχι....; )
Υποστηριζει.

Για την πρακτικοτητα του αλλου εγχειρηματος το εγραψα και εγω, ως πειραμα ισως το επιχειρησω.

Θα δοκιμασω και αυτο που λεει ο zizik μιας και ο ενισχυτης ηταν η ναυαρχιδα της onkyo (onkyo 5007) μια χρονια πριν εμφανιστει το 3D.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Κάνε την δοκιμή σου και βλέπεις τι γίνεται....μακάρι να περνάει να συνδέσεις player->AV->projector και να είσαι οκ.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά μήπως αυτή η δουλειά θα μπορούσε να γίνει και με υπολογιστή για πηγή?

Το αναφέρω ως last resort βέβαια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά μήπως αυτή η δουλειά θα μπορούσε να γίνει και με υπολογιστή για πηγή?
Πανεύκολα αν έχει ένα HDMI κι ένα DVI η κάρτα. Αλλά απ' ότι κατάλαβα, ο ma3stro θέλει να χρησιμοποιήσει media player.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Φαντάζομαι μεςω hdmi ο ήχος κ Dvi η εικόνα, αλλα μηπως η εικόνα μεςω hdmi ειναι καλυτερη; Περνάει 3d μεςω dvi;

Για τις 4-5 ταινίες 3d που θα βλεπω καθε χρονο, δεν ειναι μπελάς να συνδέσω ενα pc.

Αν κ βλεπω να αγοράζω ενα hdmi spitter με 30€ για μεγαλύτερη ευκολία, ιςως χρειαστεί κ πουθενά αλλού.
 






I

iMAX 3D

Guest
Και γιατι στεναχωριέσαι; Αφου λεει ότι περνάει 3D!

While Yamaha doesn’t claim that the RX-V3900 is 3D-capable, we had no problem playing Blu-ray 3D movies using a home-theater PC and high-speed HDMI 1.3a cables.
Ναι, το διάβασα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο...Και η ποιότητα, της 3D εικόνας, άραγε, θα είναι η ίδια; Θα συνδέσω, προσεχώς, hdmi 1.4 και...θα δούμε...
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.456
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top