Οθόνη προβολής για HD25

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα.
Θέλω τις γνώσεις σας για επιλογή οθόνης, μάλλον τύπου οθόνης.
Έχω τον optoma hd25 σε σαλόνι με 3.5 μέτρα πλήρης σκοτεινής προβολής θέασης σε 16:9 110 ".
Το ερώτημα είναι το gain. Και χρωμα;
0.8 , 1.0 , 1,1 , ; γκρι , λευκό; κάτι άλλο;
Σάς Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
εγω θαβαζα γκρι,αν μπορεις,ο25 αρης εχει αρκετο φωςκαι 110"εχεις σκοταδι όπως λες.θασαι τελειος.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Δηλαδή από τις 3 επιλογες να προτιμήσω την τελευταία;

The different screen surfaces explained

1) Matt White

Matt white vinyl reflective surface diffuses projected light in all directions, so image can be seen from any angle. MW provides accurate colour rendition as well as superior clarity. Recommended for use with all high light output projection devices. Better in a low ambient light environment.
Gain = 1.1


2) Glass Bead

Spherical glass beads embedded in surface provide more reflection giving a brighter image compared to matt white. This brighter image is limited to a smaller viewing angle than matt white. Glass Bead screens will slightly alter the purity of the colours displayed... and will have 'sweet spots' where the picture is at its premium... the picture at other viewing angles can appear slightly darker (yet still lighter than a MW screen).
Gain = 2.5

3) Matt Grey
High-contrast Matt Grey, similar to Matt White, but with a darker surface designed to enhance the blacks of the projected images, even as whites and lighter colours are maintained. Performs well in ambient light condition. With a lower power projector the whites are not quite as bright as with other surface greys, but dark tone appear much darker.
Gain = 0.8
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Με αυτές τις συνθήκες που περιγράφεις ....3)Matt Grey και από μένα !!!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εαν έχεις την δυνατότητα να ανέβεις σε ιντσες κανε το και πάρε άσπρη οθόνη .
Επισης εαν έχεις σκοπό να δεις αργότερα 3d με την γκρι οθόνη θα έχεις πρόβλημα .
Μια παράμετρος την οποία θα πρέπει να έχεις λάβει υπόψη ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γι' αυτές τις ίντσες, με το συγκεκριμένο προβολέα και σε σαλόνι θα πήγαινα σε γκρίζα οθόνη κι εγώ.
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εχω τον benq 1400 και ειμαι σε παρομοιες συνθηκες, θα το παιζεις στο eco mode me την γκρι, και σε 3d αν δεις οτι θες η οποτε αργοτερα θα ανεβαζεις την φωτεινοτητα και θα εισε ετσι ο.κ. παντως καιρου!!! αλωστε ποσες φορες θα βλεπεις 3d? με αυτον τον τροπο θα εχεις την μαξ και στις 2 περιπτωσεις απλα , ενω οχι με τη λευκη οθονη...
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
εχω τον benq 1400 και ειμαι σε παρομοιες συνθηκες, θα το παιζεις στο eco mode me την γκρι, και σε 3d αν δεις οτι θες η οποτε αργοτερα θα ανεβαζεις την φωτεινοτητα και θα εισε ετσι ο.κ. παντως καιρου!!! αλωστε ποσες φορες θα βλεπεις 3d? με αυτον τον τροπο θα εχεις την μαξ και στις 2 περιπτωσεις απλα , ενω οχι με τη λευκη οθονη...
Δηλαδή θα ανεβάζω το contrast η το brightness σε περίπτωση 3d;
Και πόσο;

Και γιατί σε λευκή οθόνη δεν μπορώ να τα κατεβάζω αντίστοιχα.;
Σάς Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τη λειτουργεια της λαμπας εννοω και αυτο εαν το χρειαστει στην αρχη , εμενα δε μου εχει χρειαστει καν...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Μήπως ανεβαίνει η ένταση της λάμπας αυτόματα στο 3D;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top