HDMI extender μεσω cat-6 καλωδιου

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Καληπερα σας , θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται με την χρηση καποιου ιδικου μετατροπεα cat-6 to HDMI να μεταφερω 1080Ρ εικονα η εστω 720Ρ χωρις προβλημα.
Εψαξα στο ebay και βρηκα καποια hdmi extender μεσω cat6 καλωδιου , αλλα τα περισσοτερα λειτουργουν με 2 cat-6 καλωδια. Πχ αυτο
Βρηκα oμως και αυτο που απο οτι βλεπω πρεπει να λειτουργει με 1 καλωδιο.
Εχει κανεις εμπειρια η γνωριζει αν θα λειτουργησει? η αποσταση ειναι περιπου 15 μετρα.
Σας ευχαριστω πολυ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.271
Δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλέψει, αφού τα extenders έχουν προδιαγραφές για 50 μέτρα σε 1080p. Αυτά βέβαια σε ιδιαίτερα αξιόπιστες εταιρίες, όπως το Gefen.

Τώρα η ίδια εταιρία βγάζει αυτό. που υποστηρίζει αναλύσεις 3840χ2160.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Αν παω σε λυση ασυρματου hdmi, τι εχετε να μου προτεινετε? θελω να μπορει το σημα να διαπερασει τουλαχιστον εναν τοιχο
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Αν παω σε λυση ασυρματου hdmi, τι εχετε να μου προτεινετε? θελω να μπορει το σημα να διαπερασει τουλαχιστον εναν τοιχο
Χρησιμοποιω ενα παρομοιο hdmi σε hdmi με 2 δεκαπενταμετρα καλωδια χωρις κανενα προβλημα στον ηχο και την εικονα
Ειναι αυτο http://www.konigelectronic.com/en_us/1095288
Εαν σου κανει μου λες και σου στελνω το τηλεφωνο με το καταστημα του αδερφικου μου φιλου που το πουλαει να σου φτιαξει την τιμη
 

Μηνύματα
20
Reaction score
1
Το ασύρματο hdmi πάντως είναι σχετικά ακριβό. Έχω δει ένα της belkin που όμως είναι περίπου στα 150 ευρώ. Γιατί δεν δοκιμάζεις έναν repeater να δεις αν δουλεύει? Το καλώδιο πάντα θα είναι καλύτερο απο τις ασύρματες λύσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top