Ηλεκτρονικό τσιγάρο

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το έχω μπροστά μου, το έφερε ένας φίλος. Το πήρε 130 Eur. Είναι πολύ ποιοτικό και ελαφρύ.
Όντως,το εχω δει και εγώ εκ του σύνεγγυς.Παρόλα αυτά ο ιδιοκτήτης του δεν ήταν και κατ´ ευχαριστημένος λόγω της δυσκολίας του στο στήσιμο,αναφορικά με την ποσότητα του βαμβακιού που πρέπει να βάλει κάποιος για να δουλέψει σωστά.
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767
ΠΟΥ: Να απαγορευτεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε εσωτερικούς χώρους

Γενεύη, Ελβετία
Aυστηρές απαγορεύσεις στη χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων σε κλειστούς χώρους, στη διαφήμισή τους, καθώς και στην πώλησή τους σε ανηλίκους ζητά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) σε έκθεση που εξέδωσε την Τρίτη.

Στην έκθεσή του, ο ΠΟΥ καλεί να υπάρξει ένα αυστηρό ρυθμιστικό πλαίσιο για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.

Ο ΠΟΥ επιμένει ιδίως στην πρόταση να απαγορευθεί αυστηρά η πώληση ηλεκτρονικών τσιγάρων στους ανηλίκους και τονίζει ότι η χρήση τους εγείρει «σοβαρές απειλές» για την υγεία των εφήβων και των εμβρύων.

Η υπηρεσία υγείας του ΟΗΕ, σε μια έκθεσή της η οποία πρόκειται να συζητηθεί από τα κράτη-μέλη σε μια σύνοδο για αυτό το ζήτημα η οποία είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί τον Οκτώβριο στη Μόσχα, εξέφρασε εξάλλου την ανησυχία της για τη συγκέντρωση του ελέγχου της αγοράς των προϊόντων αυτών, οι πωλήσεις των οποίων έχουν ήδη αξία 3 δισεκατομμυρίων δολαρίων, στα χέρια των πολυεθνικών του κλάδου της καπνοβιομηχανίας.

Ο ΠΟΥ καλεί να εξεταστεί ένα φάσμα «ρυθμιστικών επιλογών», όπως για παράδειγμα να απαγορευθεί στους κατασκευαστές ηλεκτρονικών τσιγάρων να υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα για την υγεία -να λένε ότι βοηθούν τους χρήστες τους να κόψουν το κάπνισμα- έως ότου υπάρξουν «πειστικά επιστημονικά δεδομένα τα οποία να υποστηρίζουν» αυτόν τον ισχυρισμό και έως ότου τα ηλεκτρονικά τσιγάρα «λάβουν έγκριση από τις ρυθμιστικές αρχές».

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα οφείλουν να ρυθμιστούν από τις υγειονομικές αρχές, ώστε να «ελαχιστοποιηθούν» οι τοξικές ουσίες που περιέχουν «αλλά και η εκπομπή τοξικών ουσιών», ανέφερε ο ΠΟΥ.

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με γεύσεις φρούτων, γλυκισμάτων ή αλκοολούχων ποτών πρέπει να απαγορευτούν, πρόσθεσε και τόνισε πως οι αυτόματες συσκευές πώλησης πρέπει να καταργηθούν από σχεδόν όλες τις τοποθεσίες.

Ο ΠΟΥ είχε κηρύξει τον πόλεμο στη βιομηχανία του καπνού πριν από μια δεκαετία, και είχε καταρτίσει τη Σύμβαση Πλαίσιο για τον Έλεγχο του Καπνού (ΣΠΕΚ), την πρώτη διεθνή συνθήκη για τη δημόσια υγεία, η οποία έχει υπογραφεί από 179 κράτη-μέλη του και έχει τεθεί σε ισχύ από το 2005.

Ήδη πριν δώσει σήμερα στη δημοσιότητα την έκθεσή του, ο ΠΟΥ είχε καταστήσει σαφές ότι τάσσεται υπέρ της επιβολής παρόμοιων περιορισμών σε όλα τα προϊόντα τα οποία περιέχουν νικοτίνη, συμπεριλαμβανομένων αυτών τα οποία δεν περιέχουν καπνό.

Οι επιστήμονες μέχρι σήμερα διχάζονται για τους κινδύνους και τα ενδεχόμενα οφέλη των ηλεκτρονικών τσιγάρων, τα οποία γενικά θεωρείται πως είναι λιγότερο βλαβερά από τα συμβατικά τσιγάρα.

Μάλιστα, μια ομάδα ερευνητών είχε καλέσει τον ΠΟΥ τον Μάιο να μην κατατάξει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στα προϊόντα καπνού, επιχειρηματολογώντας πως εάν το κάνει, θα χαθεί μια σημαντική ευκαιρία να μειωθούν σημαντικά οι ασθένειες και οι θάνατοι που οφείλονται στο κάπνισμα.

Ωστόσο, έναν μήνα αργότερα, μια άλλη ομάδα ειδικών διαφώνησε ρητά με αυτή την εισήγηση και τάχθηκε υπέρ της υιοθέτησης μιας εισήγησης περί αυστηρών ρυθμίσεων από τον ΠΟΥ.

Συνολικά 178 χώρες έχουν επικυρώσει την ΣΠΕΚ και υποχρεούνται να εφαρμόζουν τις διατάξεις της.

Μια από τις πιο σημαντικές χώρες που έχει υπογράψει αλλά δεν έχει επικυρώσει τη Σύμβαση είναι οι ΗΠΑ.

Εκτίμηση αναλυτών της τράπεζας Wells Fargo η οποία δημοσιεύτηκε τον περασμένο Ιούλιο προβλέπει ότι στις ΗΠΑ, οι πωλήσεις των ηλεκτρονικών τσιγάρων και συναφών ειδών θα ξεπεράσουν αυτές των συμβατικών ως το 2020.

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231342816


ΥΓ. Μάλλον η τελευταία παράγραφος είναι το ζουμί...
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767
«Πρέπει κανείς να είναι τρελός για να συνεχίσει να καπνίσει συμβατικά τσιγάρα όταν υπάρχουν διαθέσιμα ηλεκτρονικά τσιγάρα» δήλωσε στο BBC ο καθηγητής Ρόμπερτ Ουέστ του University College London.

Σε δηλώσεις του στην Telegraph, χαρακτήρισε μάλιστα «γελοίες και πουριτανικές» τις συστάσεις του ΠΟΥ.

Προηγούμενη μελέτη της ομάδας του Δρ Ουέστ, η οποία δημοσιεύτηκε το Μάιο στο Addiction, κατέληγε στο συμπέρασμα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο αυξάνει κατά 60% την πιθανότητα επιτυχούς διακοπής του καπνίσματος, συγκριτικά με τους καπνιστές που απλά βασίζονται στη δύναμη της θέλησης ή χρησιμοποιούν τσίχλες και επιθέματα νικοτίνης.

Στην τελευταία μελέτη συμμετείχαν επίσης ερευνητές του Εθνικού Κέντρου Εθισμού στο King's College στο Λονδίνο και της Μονάδας Εξάρτησης από τον Καπνό στο Πανεπιστήμιο Queen Mary.

«Οι συστάσεις του ΠΟΥ είναι στην πραγματικότητα επιζήμιες για τη δημόσια υγεία» είπε ο Πίτερ Χάγιεκ του Queen Mary.

«Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα έφερναν επανάσταση στη δημόσια υγεία αν οι καπνιστές αντικαθιστούσαν τα συμβατικά τσιγάρα με ηλεκτρονικά».

Υποστήριξε μάλιστα ότι οι κίνδυνοι που επικαλείται ο ΠΟΥ είναι τόσο μικροί ώστε το να συνιστά κανείς την αποφυγή του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι σαν να ζητά από τον κόσμο να σταματήσει να χρησιμοποιεί κινητά επειδή υπάρχει μία πιθανότητα στα δέκα εκατομμύρια να πάρουν φωτιά από υπερθέρμανση της μπαταρίας.



Έτσι, για να μπαίνουν και κάποια πράγματα στη σωστή διάσταση. :thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767
Πώς γίνεται, κατά ένα διαβολικό τρόπο, αυτές οι έρευνες να βλέπουν τόσο δύσκολα το φως της δημοσιότητας...

Προηγούμενη μελέτη της ομάδας του Δρ Ουέστ, η οποία δημοσιεύτηκε το Μάιο στο Addiction, κατέληγε στο συμπέρασμα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο αυξάνει κατά 60% την πιθανότητα επιτυχούς διακοπής του καπνίσματος, συγκριτικά με τους καπνιστές που απλά βασίζονται στη δύναμη της θέλησης ή χρησιμοποιούν τσίχλες και επιθέματα νικοτίνης.

Στην τελευταία μελέτη συμμετείχαν επίσης ερευνητές του Εθνικού Κέντρου Εθισμού στο King's College στο Λονδίνο και της Μονάδας Εξάρτησης από τον Καπνό στο Πανεπιστήμιο Queen Mary.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Πώς γίνεται, κατά ένα διαβολικό τρόπο, αυτές οι έρευνες να βλέπουν τόσο δύσκολα το φως της δημοσιότητας...
Για να γίνει σωστή ανάγνωση του αποτελέσματος της μελέτης το 60% ερμηνεύεται ως εξής:
Αν πχ απο τους 1000 καπνιστές με την θέληση ή με αλλα μέσα διέκοψαν το τσιγάρο 50 , με την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου διέκοψαν 80.
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Για να γίνει σωστή ανάγνωση του αποτελέσματος της μελέτης το 60% ερμηνεύεται ως εξής:
Αν πχ απο τους 1000 καπνιστές με την θέληση ή με αλλα μέσα διέκοψαν το τσιγάρο 50 , με την χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου διέκοψαν 80.
σωστό κ αυτό.
κ 15 πχ να το είχαν κόψει με το ηλεκτρονικό,καλό είναι να υπάρχει σαν επιλογή.
κ ό,τι βολέψει τον καθένα.

Εγώ τελικά αναρωτιέμαι.δημιουργεί πρόβλημα το ηλεκτρονικό τσιγάρο?η όχι?
κανείς δεν ξέρει σίγουρα.το ψάχνουν πολλοί όμως.άλλοι για καλό άλλοι για κακό σκοπό.δεν έχουν βρεί κάτι ακόμα.
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αναρωτιέμαι πόσοι αρχίζουν την χρήση νικοτίνης ατμίζοντας .......:thumbsdown:
Οι καπνοβιομηχανίες έχουν ξοδέψει δις για να προωθήσουν το πρότυπο του "καπνιστή-στριας "
Άμα δεις όμως ατμιστές τύπου Busardo είναι αδύνατον να ταυτιστείς .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767
Αναρωτιέμαι πόσοι αρχίζουν την χρήση νικοτίνης ατμίζοντας .......:thumbsdown:
Ίσα με...κανέναν...:D

Ακόμα και κάποιοι νέοι που μπορεί να έχουν δοκιμάσει ναργιλέ, δυνητικά θα μπορούσαν να πάνε σε άτμισμα, αλλά χωρίς νικοτίνη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.617
Reaction score
94.546
Έρευνα: Δεν καπνίζουν ηλεκτρονικό τσιγάρο οι ανήλικοι

Δεν χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο η συντριπτική πλειοψηφία των νέων, σύμφωνα με έρευνα που έγινε σε δείγμα 2000 νέων ηλικίας έως 18 ετών από τον βρετανικό Οργανισμό «Δράση για το Κάπνισμα και την Υγεία»(ASH). Με βάση τη μελέτη, το 98% των ανηλίκων που δεν έχουν καπνίσει ποτέ, δεν έχουν καν δοκιμάσει ηλεκτρονικό τσιγάρο, παρά το γεγονός ότι γνωρίζουν την ύπαρξή του.

Σε δηλώσεις της η καθηγήτρια Επιδημιολογίας και Διευθύνουσα Σύμβουλος του ASH Δρ Deborah Arnott τονίζει πως «Τα αποτελέσματα της έρευνας θα πρέπει να καθησυχάσουν το Κοινό, ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα επί του παρόντος δεν χρησιμοποιούνται από τους νέους που δεν κάπνισαν ποτέ, οι οποίοι δεν εκδηλώνουν καν ενδιαφέρον να το χρησιμοποιήσουν».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μεγάλη Βρετανία εφαρμόζει ενεργά πολιτική μείωσης της βλάβης από το κάπνισμα (harm reduction), μέρος της οποίας αποτελεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο, με σημαντικά αποτελέσματα στον περιορισμό του καπνίσματος, σε αντίθεση με την Ελλάδα, όπου το ποσοστό των καπνιζόντων εξακολουθεί να αποτελεί ευρωπαϊκό ρεκόρ.

http://www.zougla.gr/kosmos/article/erevna-den-kapnizoun-ilektroniko-tsigaro-i-aniliki
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Τα δικα μου δεδομενα


Ειμαι στο ηλεκτρονικο απο τις 15 Αυγουστου
Συνεχιζω και καπνιζω μεχρι και σημερα 2-3 κανονικα τσιγαρα την ημερα
Προσαρμοστηκα στα τεχνικα προβληματα και οριοθετησα σωστα υγρα μπαταριες φορτιστες ατμοποιητες με προυποθεση να διατηρησω μια σταθερη ποιοτητα καπνου και γευσης .
Μου ειπαν οτι επρεπε να καπνιζω νικοτινη τυπου 2,2 την οποια δεν πηρα και πηρα την 1,8 την πρωτη εβδομαδα υπεφερα απο αυπνιες και μετα απο λιγο καταλαβα οτι με πειραζε η νικοτινη
Πεταξα τα παλια μου υγρα σημερα ατμιζω μια γευση υποτιθεται μαρλμπορο με νικοτινη 0,4 αναμιγμενο 50-50 με κοκκινο μηλο που πιθανον να εχει και λιγη κανελα μεσα ...
Αρωμα , πλουσιος καπνος στις περισσοτερες συνθηκες υγρασια -ξηρασια γευση και επιγευση

Μετα απο δυο μηνες μονο!!!
Τσιγαροβηχας κανονικο μαχαιρι τελος
Στομα χαρα θεου και πολυ καλυτερη γευση
Φυσικα υπνος καλυτερος
ανεβαινω 2 οροφους τρεχωντας με δυο πιτσιρικια αγκαλια
Αλλαξε η λειτουργια του σωματος μια και τα ουρα και ο Ιδρωτας δεν αποβαλουν και τοξινες απο το τσιγαρο
Και τελος με το μιγμα που καπνιζω αν πας να κανεις τσιγαρο το πρωι με τον καφε απλα δεν καπνιζεται η γευση ειναι απαισια Με την νικοτινη που δειχνει να ειναι πολυ χαμηλη μαλλον δεν εχω καποιο θεμα ουτε δειχνει να εχω καποια ελλειψη ...ΠΑρολα αυτα εχω την ταση να καπνισω και κανονικο τσιγαρο πλην ομως οταν το αναβω το σβυνω μετα απο μια δυο τζουρες γιατι δεν ειναι πλεον ωραιο ...


Ενα αλλο βασικο για μενα που ληγει το συμβολαιο του γαμου μου σε λιγο καιρο και αρα θα ειμαι διαθεσιμος στην αγορα τελικα δεν δειχνει να εχω βαλει γραμμαριο κινδυνος πολυ σοβαρος σε αυτους που εχουν κοψει το τσιγαρο και εβαλαν αμεσως κιλα ..χειροτερα σε τυπους σαν και μενα που οπως και να το κανεις εχω ενα δυο κιλα παραπανω .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top