Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Ξέρεις, όταν έπαιζα με Denon 160, 304 kai stanton 881 mia χαρά ήταν, στην Benz μου μπήκαν τα φιδάκια!!

Θέλω να πω ότι ίσως να μην αξίζει ντε και καλά η αλλαγή του βραχίονα αν παιζεις με mm κεφαλές.

Όσο αφορά δε την "υγιή" συνύπαρξη πλακέτας-πλατώ οκ, αφού τόχεις ψάξει και καταπιάνεσαι με τα κολλητήρια, κάτι θα γνωρίζεις!!
Ναι και γω έβαλα χτες τη Shelter και θυμήθηκα γιατί την είχα πάρει... :p

Για την πλακέτα, μεγαλύτερη ζημιά κάνει ενδεχομένως η ψηφιακή πλακέτα η οποία όμως δεν μπορεί να φύγει... Οι σταθεροποιητές είναι όσο ακίνδυνοι γίνεται
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ο μεγάλος χαβαλές με το 1200 είναι η ευκολία με την οποία το "γαργαλάς"!!!

Αν σου μείνει κανα 100ρικάκι στην τσέπη 'χτυπάς" μια κεφαλή, έτσι να δούμε πως παίζει.

Η αλλαγή στον μαμά βραχίονα είναι παιχνιδάκι, άντε να ρίξουμε τα πρώτα βινύλια, στρώσιμο, ρε τι ωραίο πρίμο έχει -και τα γνωστά- και άντε μετά κανα 3μηνο το επόμενο κατοσταρικάκι, να πουλήσεις ότι "περισσεύει" και πάει λέγοντας, έ?

Όταν όμως αλλάξεις βραχίονα οι ευκολίες μειώνονται, οι mc θέλουν απαιτητικά phono, οπότε όταν καταφέρεις να το "σάξεις" γίνεται απωθητική η σκέψη αλλαγών.

Τελικά ίσως να σούρχεται οικονομικότερο, χάνεις όμως τα παιχνιδάκια..
 



T

Tadakis

Guest
Καλησπέρα σας,

Βλέπω πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για το πολυαγαπημένο μας SL1200 MKII. Πρόσφατα έπεσε στα χέρα μια ένα ύστερα από πολλά χρόνια πόθου.! Είναι μεταχειρισμένο αλλά φαίνετε με μικρή χρήση καθότι δεν έχει σημάδια φθοράς. Θα ήθελα όμως να του κάνω γερή ανακατασκευή ώστε να γίνει σαν καινούργιο και να με συνοδέψει μερικές δεκαετίες - αν όχι και να πάει στους απόγονους. Έτσι έχω μερικές ερωτήσεις και ένα πρόβλημα να παραθέσω ζητώντας τα φώτα σας!

Καταρχήν όταν ανοίγω το πικάπ το πάνω μέρος του (η μεταλλική επιφάνεια) τσιμπάει με ρεύμα χαμηλής τάσης. Κάτι σαν διαρροή ρεύματος. έλεγξα τη γείωση και φαίνεται οκ. Με ανυσηχεί πολύ μην γίνει χειρότερο και φυσικά μη καεί ολόκληρο. καμμιά ιδέα για το τι να κοιτάξω? έχει συμβεί και σε άλλους αυτό?

Σκέφτομαι να κάνω ανακαλωδίωση στο phono. Συμφωνείτε? Βελόνα έχω μια καινούργια Audio Technica 440 MLA όπου και περιμένει να μπει αφού τελειώσει. Ιδέες με την να καλωδιώσω από τη κεφαλή μεχρι το RCA που καταλήγει στον προενισχυτή?

Να σκεφτώ να επισκεφτώ κάποιο τεχνικό για τυπικό service? χρειάζεται? Όλα φαίνονται να λειτουργούν άψογα πλην του προβλήματος που αναφέρω πιο πάνω. Ύπάρχει κάποιος να μου προτείνετε?

Το πάνω κέλυφος (ασημί) έχει κάποια μικρά σημάδια. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω. Γίνεται? υπάρχει ανταλλακτικό? Γνωρίζουμε κάποιο ενδεικτικό κόστος?

Ευχαριστώ όλους!
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Για το ρεύμα που σε χτυπάει, δοκίμασε απλά για έλεγχο να αποσυνδέσεις τη γείωση του πικάπ από το phono σου.

Σε 2-3 περιπτώσεις που το συνάντησα το ρεύμα ερχόταν από το σασί του phono/προενισχυτή.
 

T

Tadakis

Guest
Για το ρεύμα που σε χτυπάει, δοκίμασε απλά για έλεγχο να αποσυνδέσεις τη γείωση του πικάπ από το phono σου.

Σε 2-3 περιπτώσεις που το συνάντησα το ρεύμα ερχόταν από το σασί του phono/προενισχυτή.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Έβαλα το πικαπ να παίξει για πάνω από ώρα χωρίς να συνδέσω τα Phono RCA και το GND στον ενισχυτή (Harman Kardon HK3770) και δεν διαπίστωσα καμμία διαρροή ή κάποιο τσίμπημα.

Αυτό πως το λύνουμε? Ιδέες προτάσεις? Σε/σας ευχαριστώ πολύ!
 

T

Tadakis

Guest
Λύθηκε! Γείωσα πικάπ και ραδιοενισχυτή μαζί και όλο αυτό στη γείωση της πρίζας. Πραγματικά καθάρισε ο ήχος, έφυγε ο βόμβος και το πικάπ δεν έχει διαρροές. Ευχαριστώ πολύ για το hint. Ανυπομονώ να βάλω πάνω την Audio Technics κεφαλή που περιμένω...!
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Λίγο ξεκάρφωτο αλλά νομίζω οι οπαδοί θα το απολαύσουν. Αν δεν το κάναν ήδη.
Διαβάζοντας την καινούρια σελίδα της technics για τη αναγέννηση της ή όπως αλλιώς θέλει να το ονομάζει, συνδέθηκα και στην αντίστοιχη επίσημη στο facebook.
Όπως είναι φυσικό υπήρχαν αναρτήσεις για κάθε νέο προιόν και από κάτω τα αντίστοιχα σχόλια και λάικ.
Το 95% των σχολίων έγραφε στα p@p@ρ!@ του τον ενισχυτή, ηχείο κτλ και έγραφε κάτι για το θρυλικό πικάπ.
Τα σχόλια ήταν από κολακευτικά, " έχω ήδη 2 , αλλά αν το ξαναλανσάρετε θα πάρω άλλα δύο" , απειλητικά, " εάν δεν βγάλετε πικάπ δεν αγοράζω τίποτα άλλο" μέχρι μπηχτές, "ξεπουλήσατε το πικάπιο στη pioneer".
Τα λαικ σε κάθε ανάρτηση πηγαίναν στα σχόλια και όχι στο αρχικό θέμα.
Κάπου είδα και μια επίσημη απάντηση που έμοιαζε τις ανακοινώσεις για τον τάφο της Αμφίπολης
Φαντάζομαι και σε άλλα social-πως τα λεν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.

Όσοι πιστοί διαβάστε ή και σχολιάστε.

Ένας wannabe SL12**MKII , με μαιμού προς το παρόν.>:(
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Ξέρει κανεις που θα βρω καπακι σε προσιτή τιμη; Όπου και αν έψαξα πανω απο 80 ευρώ εχουν !
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το έχουμε ξαναπεί ! Αν ψάξεις θα το βρείς !
Ανταλλακτικά για το εν λόγω ΜΟΝΟ από την αντιπροσωπεία με τον κωδικό του ανταλλακτικού σε τιμή ΜΙΣΗ της αγοράς...
Εγώ αγόρασα καπάκι καινούργιο, βραχίονα , μίτζιλα τζίτζιλα ! ! !
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το έχουμε ξαναπεί ! Αν ψάξεις θα το βρείς !
Ανταλλακτικά για το εν λόγω ΜΟΝΟ από την αντιπροσωπεία με τον κωδικό του ανταλλακτικού σε τιμή ΜΙΣΗ της αγοράς...
Εγώ αγόρασα καπάκι καινούργιο, βραχίονα , μίτζιλα τζίτζιλα ! ! !
Ακριβώς!!!
http://www.intertech.gr/content/contact
 


Μηνύματα
8
Reaction score
3
Η internec δεν φέρνει πια ανταλλακτικά τους πηρα τηλ προχθές και μου δώσανε ενα αλλο τηλ σε service το οποίο οι τιμές ειναι απλησίαστες
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Φαίνεται πως με το που σταμάτησε η παραγωγή, σταμάτησε και η υποστήριξη... :(
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Η internec δεν φέρνει πια ανταλλακτικά τους πηρα τηλ προχθές και μου δώσανε ενα αλλο τηλ σε service το οποίο οι τιμές ειναι απλησίαστες
Ωχ, αυτό δεν είναι καλό νέο......
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλο νεο μπορει να μην ειναι αλλα ηταν μαλλον αναμενομενο τωρα που το πκαπ δεν παραγεται πλεον.........
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Ευχαριστώ αυτο το site ειναι καταπληκτικό βρηκα το καπακι που έψαχνα για το πικαπ σε τελεια κατάσταση στα 25 €
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top