Αλλαγη ηχειων


Μηνύματα
871
Reaction score
238
πισω τοιχος40-50εκατοστα μοπρω ισως κ λιγο παραπανωπλαγια το ενα κυριολεκτικα σχεδον ακουμπαει στον τοιχο το αλλο εχει λιγο χωρο μισο μετρο?
Οποτε θελω οπη το ηχειο αν εχει απο μπροστα...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν θα εχεις θεμα ετσι οπως ακους με τα kef και b&w αλλα θα ειναι η max ενταση το -6

θα ειναι ολα οριακα... ηχεια και ενισχυτης :)

αν ακουγες απο τα 3μ θα ηταν καλυτερα.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
αν σε ενδιαφερει πιο πολυ η μουσικη νομιζω οτι στο χιλιαρικο τα KEF σειρα Q ειναι οτι καλυτερο(τα MONITOR AUDIO ειναι ισως πιο μελωδικα αλα υστερει το χαμηλο τους)
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
ωραια το εχουν κοψει το chario Παντελη στο κροσ ,οτι εχω ακουσει χαμηλα μου αρεσει...
δε ξέρω ποσο ρολο παιζει στην πράξη αλλα ηχείο με κρος κάτω απο 2.5-3ΚΗζ δε θελω να πάρω (στα κλιπς ηταν γυρω στα1500Ηζ το chario 1330?) και για αυτο ισως πριμαρουν παραπάνω..b&w ειναι στα 4ΚΗζ δηλαδή σχεδον ολη η φωνή είναι απο το woofer! οποτε δεν εχει μεταβαση σε tweeter μεσα στα φωνητικά.
βεβαια αυτο εξαρτάται απο την υλοποιηση παντα...
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
αν σε ενδιαφερει πιο πολυ η μουσικη νομιζω οτι στο χιλιαρικο τα KEF σειρα Q ειναι οτι καλυτερο(τα MONITOR AUDIO ειναι ισως πιο μελωδικα αλα υστερει το χαμηλο τους)
σειρα R στο χιλιαρικο εννοείς? (δε βλεπω την οπή του bass reflex μπροστα ομως και αυτο δε μου αρεσει!)
τα μονιτορ οντιο μου αρεσαν πριν κανα χρόνο που τα ακουσα αλλα νομιζω οτι και αυτα θα πριμαρουν και αυτα παραπάνω απο οσο θέλω. εν τω μεταξύ δε πα να βαλω x-curve -οειδη re-eq κλπ βελτιονοντουσαν λιγο αλλα παλι με ενοχλουσαν. ειδικα μετα απο ωρα
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Ως κεντρικο μπορεις να πας στο Syntar 505 για ομοιογενεια και αισθητικη, αλλα δεν ειναι πανακεια.

Οταν το ηχειο κρασαρει χαμηλα, σημαινει οτι το τουιτερ ξεκιναει απ τη μεσαια. Δεν ειναι το χαμηλο κροσαρισμα ο λογος που ηταν τονισμενο ψηλα ενα ηχειο, τασ chario ειναι το αναποδο, ειναι πολυ smooth και καταλληλα για μουσικη, με τον ογκο χαμηλου που απαιτει κ το hc
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
δε ξέρω ποσο ρολο παιζει στην πράξη αλλα ηχείο με κρος κάτω απο 2.5-3ΚΗζ δε θελω να πάρω (στα κλιπς ηταν γυρω στα1500Ηζ το chario 1330?) και για αυτο ισως πριμαρουν παραπάνω..b&w ειναι στα 4ΚΗζ δηλαδή σχεδον ολη η φωνή είναι απο το woofer! οποτε δεν εχει μεταβαση σε tweeter μεσα στα φωνητικά.
βεβαια αυτο εξαρτάται απο την υλοποιηση παντα...
η σχεδιαση του χωνιου δεινει το χαραχτηρα αυτο ,(αμα το μελετουσαν καλυτερα..) απεναντιας ακομη και στα κλιπς οσο κατεβαινει το σημειο (οταν μεγαλωνουν οι κωνοι)τοσο το φαινομενο γινεται λιγοτερο εντονο δεν ξερω γιατι..
και μενα τα μονιτορ rx μου τσιριζαν :D με av , με μαλακα δικαναλους ομως επαιζαν πολυ ωραια..
τα δυναμικα των κλιπς δεν θα τα εχεις , ουτε και το πως ακουγονται ακομη και στις ιδιες σταθμες (τα αλλα θα σου νομιζεις οτι παιζουν ποιο χαμηλα), αν τις ποιασει κατι (ισως η διασπορα τους??)
τελοςπαντων τα εδιωξες αυτα , απλα στα λεω γιατι εισε των υψηλων σταθμων και πας για κατι και νιωσεις αδειος απο αλλα..
.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
τώρα έχω 4.1 με τα LR crossed@90Hz ...αυτά τα ηχεία είναι τα γιαμαχα ns515 90db 100/300peak watts & cross 3KHz. αυτά τα είχα πριν τα κλιπς, πιο παλιά είχα κατι wharfedale 8.2. αυτα ηταν μουντά και λίγο αναισθητα τα γιαμάχα ήταν σαφώς καλύτερα...μετά τα κλιπς είχαν καλύτερα μπάσσα, μιντ τρέμπλ αλλα οταν ακουγα δυνατά αρχιζαν και παιρναν "χαρακτήρα" σιγουρα δεν ηταν οπως οταν παιζουν πιο σιγά.
για να μη τα πολυλογώ...( περισσότερο ;ρ ) στο -6 τώρα μισο-είδα μια ταινία (fast & furious 6 ) που κανονικα αυτή με τα κλιπς την εβλεπα στο -10 περιπου και παλι μπορει να ειχα και καμια ψιλοενοχληση...και δεν ενιωσα να με ενοχλεί π.χ. στα πριμα γιατι οταν εχει φασαρια εκει με ενοχλει...σιγουρα η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια τα κροσσαρα και στα 90Ηζ γιατι ειχε τρύπα. και οντως σε καποιες σκηνες που τις ξερω απ'έξω (καποιες σκηνες τις εχω για τεστ και τις εχω δει 30-40 φορες εκει και στο ιρον μαν 1). - δυνατή ξαφνική εκρηξη στο επικεντρο- όντως ειχε χαρακτηριστικα λιγοτερο "slam"(?) παρολο που ηταν -6 αντι για -10 ελειπε το κεντρικο βεβαια. αλλά απο την αλλη μόνο το κεντρικο είχε 500ευρώ των κλίπς και τα άλλα δύο γιαμαχα είχαν 370 πριν 8 χρόνια.
οποτε πιστεύω καποια απο τα kef/b&w θα έχει να δωσει πισω ισως μερος αν οχι ολο το "slam" που λείπει τώρα με τα γιαμαχα.
παντως κυριως αυτο που μου κανει εντυπωση είναι πως σηκώνουν το -6 σε αυτη την ταινία χωρις να με ενοχλούν ουτε να παραμορφώνουν (πιο δυνατα κατι πηγα να ακουσω -3 αλλα δε τα αφησα να μαθω ;ρ).
οποτε απο ενταση στα -6 ειδικα με ενα εξτρα κεντρικο πιστευω οτι ειμαι οκ...αυτο που θελω ειναι η ποιοτητα που δεν εχουν τα γιαμαχα τώρα
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
btw γιαμαχα (90db) παρομοια τοποθετημενα με το klipsch rc 62 (98db) τα ειχα λιγο καιρο μαζί , ο ενισχυτης και το ντεσιμπελομετρο (κινητο ) τα βγαζανε ιδια ενταση (75 περιπου dbA στη θεση ακροασης ιδια αποσταση κλπ) και ηταν μολις 2.5 db το τριμ διαφορα... στο ευρος του πινκ νοιζ τουλαχιστον (μαλλον στα πριμα οπου σε σχεση με τα μπασσα τα γκαζια ειναι τζαμπα τα τουιτερ και η κορνα εκει λογικα θα ειναι 98? αλλα απο τα 1500+). ελπίζω τα b&w να λενε την αλήθεια γιατι 87δβ μειων κάτι κατι ειναι πολύ χαμηλα οντως...
σιγουρα τα 2.5-3δβ αναλογα το χωρο κλπ ειναι σημαντικα και παντα ευπροσδεκα ειδικα για πιο μικρο ενισχυτη!
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
3 db διπλασια ισχυ, απλα..
μη βασανιζεσε πηγενε ακουσε τα ολα αυτα ζητα εντασεις και οταν δεις οτι τους λουζει κρυος ιδρωτας και δε θελουν να ανεβασουν αλλο εδω ειμαστε παλι.. ξερω τι σουλεω;)
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
σειρα R στο χιλιαρικο εννοείς? (δε βλεπω την οπή του bass reflex μπροστα ομως και αυτο δε μου αρεσει!)
τα μονιτορ οντιο μου αρεσαν πριν κανα χρόνο που τα ακουσα αλλα νομιζω οτι και αυτα θα πριμαρουν και αυτα παραπάνω απο οσο θέλω. εν τω μεταξύ δε πα να βαλω x-curve -οειδη re-eq κλπ βελτιονοντουσαν λιγο αλλα παλι με ενοχλουσαν. ειδικα μετα απο ωρα
αν μπορεις δοκιμασε τα Q700 kef...το ξεχωρισα αναμεσα σε 7-8 ηχεια δαπεδου κοντα στο χιλιαρικο.Ειχα μαζι μου μια περιπλοκη ηχογραφηση με 2πλη μπασσογραμμη μια απο ηλεκτρικο μπασσο και μια απο συνθ και μονο αυτο τις επαιξε ξεχωριστα και ισσοροπημενα χωρις τσιριγματα.Μου φανηκε μεστο ηχειο δεν θυμαμαι ομως τις προδιαγραφες του
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν πας να τακουσεις μονο με sub συνοδευομενα....

κανενα ηχειο βασης δεν μπορει να παιξει καλα σε υψηλες εντασεις χωρις sub
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
τα q700 ειναι δαπεδου και δεν έχω χώρο πια χώρο για δαπέδου μετα την τελευταία υποχρεωτικη διαρύθμιση :(

να τα ακούσω ολα και σωστά και με σαμπ δύσκολο το βλέπω, για αυτό και ρωτάω τη πολύτιμη γνώμη σας που έχετε ακούσει διάφορα συστήματα που έχουν και στο σιτε εδω καποιοι και ειναι κορυφαια...
εγω για την ιστορια μετά π.χ απο ακροαση τοτε των κλιπς ειδα μεγαλη διαφορα στα δικα μου τοτε αυτια και πηγα στα rf52 τωρα 1.5 χρόνο μετά απο εμπειρία με αυτά τα ηχεία συνήθισα την ποιοτητα τους και οταν ακουσα π.χ τα cm8 μου άρεσαν ακομα παραπάνω και λεω ααα οκ ειναι δυνατον να εχω ακομα καλύτερη ποιοτητα σε "λογικα" λεφτά π.χ. απο το cm5 βάσης που ελπίζω μόνο στα μπάσσα να διαφέρει που θα τα συμπληρώνει ας πούμε το σαμπ. και βέβαια εκτος της βελτιωσης της ποιοτητας ελπίζω και σε ποιο ηπιο ηχειο αναφορικα με τα πριμα σε σχεση με τα κλιπς.
εγώ ειμαι μεταξύ 685 s2 και των πιο ακριβών β&w cm5 (s1?) και τα kef r300 που δε ξέρω με το bass reflex port που ειναι πισω τι γίνεται με αυτα τα δύο :/ τα cm5 αξίζουν τη διαφορά των χρημάτων γιατι εμενα ψιλο designia μου κανει οτι πληρωνω πιο πολύ (κυριως επειδη δεν εχω ακουσει τα 685 s2 για να τα συγκρινω)
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
τα q700 ειναι δαπεδου και δεν έχω χώρο πια χώρο για δαπέδου μετα την τελευταία υποχρεωτικη διαρύθμιση :(

να τα ακούσω ολα και σωστά και με σαμπ δύσκολο το βλέπω, για αυτό και ρωτάω τη πολύτιμη γνώμη σας που έχετε ακούσει διάφορα συστήματα που έχουν και στο σιτε εδω καποιοι και ειναι κορυφαια...
εγω για την ιστορια μετά π.χ απο ακροαση τοτε των κλιπς ειδα μεγαλη διαφορα στα δικα μου τοτε αυτια και πηγα στα rf52 τωρα 1.5 χρόνο μετά απο εμπειρία με αυτά τα ηχεία συνήθισα την ποιοτητα τους και οταν ακουσα π.χ τα cm8 μου άρεσαν ακομα παραπάνω και λεω ααα οκ ειναι δυνατον να εχω ακομα καλύτερη ποιοτητα σε "λογικα" λεφτά π.χ. απο το cm5 βάσης που ελπίζω μόνο στα μπάσσα να διαφέρει που θα τα συμπληρώνει ας πούμε το σαμπ. και βέβαια εκτος της βελτιωσης της ποιοτητας ελπίζω και σε ποιο ηπιο ηχειο αναφορικα με τα πριμα σε σχεση με τα κλιπς.
εγώ ειμαι μεταξύ 685 s2 και των πιο ακριβών β&w cm5 (s1?) και τα kef r300 που δε ξέρω με το bass reflex port που ειναι πισω τι γίνεται με αυτα τα δύο :/ τα cm5 αξίζουν τη διαφορά των χρημάτων γιατι εμενα ψιλο designia μου κανει οτι πληρωνω πιο πολύ (κυριως επειδη δεν εχω ακουσει τα 685 s2 για να τα συγκρινω)
συγνωμη δεν προσεξα οτι θες ηχειο βασης,η ιστορια λεει οτι τα b&w θελουν ρευματα και ισως φωναζουν ψηλα(προσωπικα δεν εχω αποψη)Νομιζω οτι τα ηχεια που ξεχωρισες θα ειναι πολυ κοντα σε αποδοση,δοκιμασε τα σε ψηλες σταθμες και απο την αποσταση που εισαι συνηθως
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Παιζει να εχω θεμα με τον ροτελ 1075(5χ120) με τα b&w ? Σαν βαττ ολα τα μοντελα αυτα λενε 100-120 βαττ μαχ.
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
δεν ειναι θεμα ισχυος αλλα ρευματων, τι διαφορα ειδες με τον ροτελ σε σχεση με τα εσω ενισχυτικα του ονκυο με ιδια σχεδον ονομαστικη ισχυ?
παντως το κεντρικο θα ειναι η μεγαλη ρουφηχτρα εξαιτιας της παραλληλης συνδεσμολογιας των 2 γουφερς και του ποιο συνθετου κρος,
υποθετικα τωρα εαν ειχες 200αρι ροτελ 5καναλο και ηταν πανω απο τις προδιαγραφες των ηχειων , δε σημαινει οτι θα ηταν ακαταλληλος καθε αλλο, μιας και η μεγαλυτερη ισχυ του εχει και καλυτερη τροφοδοσια-ρευματα (ντραιβ) αρα και στις ιδιες σταθμες με τον μικροτερο, χαμηλοτερη παραμορφωση.
τα ηχεια στις περισσοτερες των περιπτωσεων απο παραμορφωσεις καιγονται και οχι απο υπερβολικη ισχυ(συνηθως η μοναδα των υψηλων) , παντα η σχεδον παντα εμεις φταιμε ..
http://www.rotel.com/NA/products/ProductDetails.htm?Id=3&Tab=2&Pic=1
δεν ειναι και ασχημος, ελπιζω να μην εχεις θεμα η μπαλα ειναι σε σενα τωρα, καλημερα..
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Συγνώμη που πετάγομαι σαν @@ μιλάω ως κάτοχος "rotel / B&W" .

Έχω τα 685 για surrounds και τα "οδηγώ" με έναν RB985MKII που είναι rated στα 100wpc all channels driven.

Γενικά το rating της rotel είναι λίγο "απαισιόδοξο". Δεν θα πρέπει ποτέ να σε απασχολήσει το κατά πόσο ο 1075 έχει αρκετά ρεύματα να οδηγήσει τα 685S2. Τα έχει και με το παραπάνω. Επίσης η συνέργεια τελικού ηχείων είναι σωστή και αυτή που τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά πρέπει να υπάρχει.

Προχώρα άφοβα στην αγορά που σκέφτεσαι και αν μη τι άλλο θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να σκεφτείς και το κεντρικό της σειράς (ΗΤΜ62S2) ώστε το "front soundstage" του Home Cinema σου να είναι και αυτό όσο το δυνατόν ποιό σωστό. Το νέο tweeter της σειράς 600 έχει καταβολές από την σειρά CM, στα αυτιά μου δεν κουράζει και γενικά ακούω σε μεγάλες εντάσεις και μουσική και ταινίες.

Τέλος, το 685S2 έχει και μια συμπαθέστατη βάση της B&W με κωδικό "STAV-κάτι που δεν θυμάμαι" πολύ καλής κατασκευής στα 150 € περίπου που τα δίνεις με άνεση αν σκεφτείς ότι στα λεφτά αυτά αγοράζεις κάτι atacama που είναι σαν fruit gel της Γιώτης από το κούνημα.

Καλές αγορές και από εμένα!
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Ένα τελευταίο ως προς την επάρκεια του 1075, φίλος μου χρησιμοποιεί τον 1075 και οδηγεί μια 4άδα "περιφερειακών" Β&W 703 με ΑΝΕΣΗ. Σιγά μην καταλάβει το έπιπλο...
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Συγνώμη που πετάγομαι σαν @@ μιλάω ως κάτοχος "rotel / B&W"
χαχαχα καλα έκανες και πετάχτηκες γιατι ήταν πολυ σχετικό το σχολιο!
μιας και έχεις τα 685, ποια έκδοση έχεις s2?
s2 vs s1 έχουν και στο tweeter και στο woofer διαφορά είδα, στην πράξη αξίζει φαντάζομαι το s2 έτσι;
αν πήγαινα μεχρι το cm5 έχει διαφορά? (το bass reflex με τοιχο κοντα απο πισω και παρα πολυ κοντα διπλα αποτελεί προβλημα?) το cm5 s2 δε βλέπω να έχει έρθει ακομα εδώ στα μαγαζιά (685 s2 vs cm5 s1 ειναι κοντά άραγε?)
thanks
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.618
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top