Oppo BDP-103 / BDP-105

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
το 103 το έχει δουλέψει κάποιος επιτυχώς και ως media player συνδεδεμένο σε ενσύρματο δίκτυο και να τραβάει ταινίες με εξωτερικούς υπότιτλους από NAS με SMB να μας πει την εμπειρία του...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
το 103 το έχει δουλέψει κάποιος επιτυχώς και ως media player συνδεδεμένο σε ενσύρματο δίκτυο και να τραβάει ταινίες με εξωτερικούς υπότιτλους από NAS με SMB να μας πει την εμπειρία του...
Μιας και το αγόρασα πολυ προσφατα το player, δεν έχω ιδιαιτερη εμπειρία από ενσυρματη συνδεση, αλλα από ασυρματη συνδεση, full ποιοτητα ριπαρισμενο BD, δεν μου έπαιζε.

Πάντως βρήκα τροπο να μπορει να δει κανεις full rip BDMV φάκελο από σκληρό δισκο. Βολικό για μένα που νοικιάζω και με παίρνει ο ύπνος!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
...αλλα από ασυρματη συνδεση, full ποιοτητα ριπαρισμενο BD, δεν μου έπαιζε.
ασύρματα δεν νομίζω να καταφέρνει κανένα να το κάνει και δεν είναι θέμα player μάλλον.
το θέμα είναι δεν το έπαιζε καθόλου, που σημαίνει δεν το αναγνωρίζει ή το έβλεπε, με υπότιτλους κανονικά (αλήθεια εσωτερικούς ή εξωτερικούς) απλά το έπαιζε με σπασίματα;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
κάποιος άλλος φίλος που να έχει δοκιμάσει mkv με εξωτερικούς υπότιτλους από ενσύρματο δίκτυο να μας πει εντυπώσεις;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Θα το δοκιμάσω έγω. Θες να τεστάρω καποιο συγκεκριμένο spec?
ευχαριστώ!
βασικά ταινία ασυμπίεστη, μέγεθος αρχείου συνήθως είναι πάνω από 20GB, με mkv κατάληξη, όπου το περιεχόμενο video αρχείο είναι avc, ήχος HD και με εξωτερικούς .srt υπότιτλους. Αυτά είναι το 99.999% των ταινιών που παίζω. π.χ. skyfall

Screen Shot 2014-08-28 at 7.13.07.png
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιποοονν... Θα σου πω τις συνθηκες των test που μπορει να διαφέρουν σε εσένα.

Συνδεσα έναν USB 1TB σκληρό δισκό στο router μου, το οποιο ειναι το Asus RT-AC66U. Αρκετα δυνατό ρουτερ και αξιοπιστο μετα απο 2 χρόνια μαζι του.

Ενεργοποιησα SMB & DLNA servers.

Aνοιγω το Oppo σε Wifi (802.11n 2,4gHZ mode) και στο βρισκει και τα 2 αμέσως. Μπαινω DLNA και το buffering κράτησε 5-10 δευτερόλεπτα το πολυ και μετα επαιξε πολυ στρωτα το αρχείο που ήταν απευθείας rip απο blu-ray με DTS-MA track. Τους ενσωματομένους υπότιτλους PGS όμως δεν τους επαιξε ποτε. Δοκίμασα και άλλο αρχείο με .srt και ουτε αυτους τους υπότιτλους τους επαιξε ποτε.

Προσπάθησα να συνδεθω με SMB και δεν συνδεοταν ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ...
Μα να φτιαχνω user accounts με u/p, να δοκιμαζω με guest access, login ως admin! ME TΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ. Oλο "Invalid login" να βγάζει το Oppo. Aπο το PC βεβαια συνδεόμουν πολυ σωστα με τα username/passwords.
Πραγματικα μου έβαλε την πιστη και δεν καταφερα να συνδεθώ με SMB, που πιστευω θα έπαιζαν μια χαρα και οι υπότιτλοι.

Επισης στην Ethernet συνδεση, μια χαρα έπαιζε και το αρχειο απο τον DLNA server του router.

Θα το παλέψω να συνδεθώ, διοτι ειναι θεμα τιμής!

Πάντως τα ίδια αρχεια συνδεδεμένα απευθείας με USB στο Oppo παιζουν αψεγαδιαστα ηχο, υποτιτλους, κλπ.

ΥΓ: Σε προηγουμενο ποστ ειπα οτι δεν επαιζε το wifi. Η συνδεση μου εκει ήταν απο shared σκληρό στο laptop. Ετσι η συνδεση ηταν laptop>router>oppo σε Wifi N
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
με dlna δεν υπάρχει πιθανότητα να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους, μόνο με smb, εφόσον συνδεθεί...είχα διαβάσει ότι το έδινε στα specs ως πειραματικό feature... ευχαριστώ πολύ πάντως για τον κόπο σου
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κοιτα, με ενδιαφέρει κι εμένα να μπορει να παιξει το SMB, αν και δεν μου είναι απαραίτητο. Καθαρα για ακαδημαϊκους λόγους, θέλω να το κάνω να δουλέψει, οποτε σε ενημερώνω
 

Μηνύματα
361
Reaction score
115
Kαλησπερα!!!
Ξερει κανεις αν το oppo μπορει να παιξει original blu ray αλλα να του βαλουμε υποτιτλους απο usb στικακι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Χλωμό, πολύ χλωμό.


EDIT: Παίζει μόνο ANSI υπότιτλους, κάθε άλλη μορφή πρέπει να μετατραπεί σε ANSI, ρυθμίζεις για Ελληνικούς Subtitle->Language->6976.
Γίνεται να παίξει υπότιτλους εξωτερικούς σε original BD. Μιλήστε με τον αντιπρόσωπο.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Χλωμό, πολύ χλωμό.


EDIT: Παίζει μόνο ANSI υπότιτλους, κάθε άλλη μορφή πρέπει να μετατραπεί σε ANSI, ρυθμίζεις για Ελληνικούς Subtitle->Language->6976.
Γίνεται να παίξει υπότιτλους εξωτερικούς σε original BD. Μιλήστε με τον αντιπρόσωπο.
Μου κάνει για hardware mod, όταν λεει επικοινωνήστε με αντιπρόσωπο.
Θα το δοκιμάσω πάντως σημερα.

BTW, zizik, καθαρα εγκυκλοπαιδικά, το 103-105, εχει μεν resize στους υπότιτλους, καθώς και διαφορες άλλες ρυθμίσεις όπως, χρώμα, outline, κλπ, ΑΛΛΑ σε BD δισκάκι ΜΟΝΟ η θέση επηρεάζεται. Τιποτε αλλο. Σε εξωτερικους .srt μονο μπορεις να αλλάξεις τις υπόλοιπες παραμέτρους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Μου κάνει για hardware mod, όταν λεει επικοινωνήστε με αντιπρόσωπο.
Θα το δοκιμάσω πάντως σημερα.
Επικοινωνήστε για να σας εξηγήσει πώς γίνεται, δεν είναι hardware.

BTW, zizik, καθαρα εγκυκλοπαιδικά, το 103-105, εχει μεν resize στους υπότιτλους, καθώς και διαφορες άλλες ρυθμίσεις όπως, χρώμα, outline, κλπ, ΑΛΛΑ σε BD δισκάκι ΜΟΝΟ η θέση επηρεάζεται. Τιποτε αλλο. Σε εξωτερικους .srt μονο μπορεις να αλλάξεις τις υπόλοιπες παραμέτρους.
Δυστυχώς, γι' αυτό και έχω ακόμη τα 93.
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Kαλησπερα!!!
Ξερει κανεις αν το oppo μπορει να παιξει original blu ray αλλα να του βαλουμε υποτιτλους απο usb στικακι?
Βάζεις σε ένα USB stick έναν φάκελο που λέγεται SUB και μέσα σε αυτόν βάζεις τον υπότιτλο με την ονομάσία sub.srt. Φορτώνεις το δισκάκι που θές και πατας το κουμπι subtitle και μπορείς να τον επιλέξεις.

Ετσι θες να έχεις αυτο το directory tree X:\SUB\sub.srt

Θα τεστάρω σήμερα, καθώς και επίσης πρέπει να γίνεται να ripάρεις ένα 3D BD χώρις compression και να παίξει.
Και αυτο θα το τεστάρω σήμερα
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιπον, οι υπότιτλοι παίζουν απο USB stick σε blu-ray, αλλά δεν καταφερα να δω τα 3D MKV που έφτιαξα. Οταν τα φορτώνω παιζουν 2D και όταν πάτω το κουμπι για 3D, απλά είναι 2D>3D conversion. O αντιπρόσωπος λέει ότι παίζουν κανονικά, οπότε θα τον πάρω τηλέφωνο το πρωι αυριο.

Οποτε και full BDMV rip παίζει με το BDMV modifer 2.0 (μονο 2D) και εξωτερικούς υπότιτλους απο USB stick. Αν γίνεται και να παιξει 3d rip θα ειμαι πλήρως καλυμμένος!
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
κάποιος άλλος φίλος που να έχει δοκιμάσει mkv με εξωτερικούς υπότιτλους από ενσύρματο δίκτυο να μας πει εντυπώσεις;
To δικό μου Oppo 103 είναι (ήταν, γιατί το έχω στο κουτί για πούλημα εδώ και κάτι μήνες) συνδεμένο ενσύρματα με το NAS της Synology που έχω με SMB.

Σε ό,τι αφορά τους ελληνικούς υπότιτλους (πάντα .srt αρχεία), το αποτέλεσμα ήταν random. Κάποιες φορές τους διάβαζε και κάποιες άλλες όχι, ενώ και όταν τους διάβαζε η γραμματοσειρά ήταν μάλλον "περίεργη". Δεν ασχολήθηκα ποτέ ιδιαίτερα διότι στο 99% των περιπτώσεων κατεβάζω αγγλικούς υπότιτλους (τους οποίους τους διαβάζει πάντα και με καλά "αισθητικά" αποτελέσματα).

Σε γενικές γραμμές αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι μόνο στην τελευταία έκδοση firmware ο media player του Οppο έγινε σχετικά λειτουργικός και αξιοπρεπής, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι ενα WD TVLive δεν είναι 100 φορές καλύτερο.

Ο,τι άλλο θέλεις, με ρωτάς :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.633
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top