Αλλαγη ηχειων

Μηνύματα
361
Reaction score
221
η πισω οπη στο reflex εχει αποδειχτει ευεργετικη σε περιπτωσεις που χρειαζεται τονωση το χαμηλο (μπορει να φτασει εως +3db αναλογα τη σχεδιαση) Σε μικρους χωρους ειναι βεβαια θεμα αποψης και προτιμησεων αν και αφου θα χρησιμοποιησεις sub δεν θα χρειαστει να καταφυγεις σε αυτη τη λυση.Ο συνδιασμος rotel/b&w ειναι πολυ κοινος απο παλια αρα ηχητικα τα μηχανηματα ταιριαζουν ομως το θεμα οτι ακους δυνατα ισως κανει τις μεσοψηλες πιο προβολικες γι'αυτο πρεπει να δοκιμασεις μονος σου τον συνδιασμο και την αλληλεπιδραση με το χωρο σου
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
χαχαχα καλα έκανες και πετάχτηκες γιατι ήταν πολυ σχετικό το σχολιο!
μιας και έχεις τα 685, ποια έκδοση έχεις s2?
s2 vs s1 έχουν και στο tweeter και στο woofer διαφορά είδα, στην πράξη αξίζει φαντάζομαι το s2 έτσι;
αν πήγαινα μεχρι το cm5 έχει διαφορά? (το bass reflex με τοιχο κοντα απο πισω και παρα πολυ κοντα διπλα αποτελεί προβλημα?) το cm5 s2 δε βλέπω να έχει έρθει ακομα εδώ στα μαγαζιά (685 s2 vs cm5 s1 ειναι κοντά άραγε?)
thanks
Κοίτα, το 685 που έχω εγώ θα τα αδικήσω αν τα κρίνω μουσικά γιατί απλά τα χρησιμοποιώ σαν Surrounds. Αν τα χρησιμοποιήσεις μόνο για home cinema δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις ουσιαστικές διαφορές. Το CM 5 ΕΙΔΙΚΑ δεν το έχω ακούσει, αλλά αντικατέστησα τα 683/ΗΤΜ61 μου με CM10 και CMC2. Μουσικά η σειρά CM είναι τολμώ να πω εξαιρετική -τουλάχιστον για τις δικές μου απαιτήσεις & γούστα.

Τώρα αν θα έπαιρνα CM5 εν αντιθέση με 685S2 για χρήση home cinema.... υπό 2 προυποθέσεις:

  • Να βρείς το CM5 (οχι S2 σε στοκ κάπου και να το πάρεις σε καλύτερα λεφτά)
  • Να σκοπεύεις κάποια στιγμή να αρχίσεις να χρησιμοποιείς το σύστημα σαν Hi-fi.
To δεύτερο με AV ενισχυτή "της σειράς" λίγο δύσκολο, αλλά αφού έχεις τελικό, και μάλιστα γαιδουράκι, μπορεί στο μέλλον να πάρεις εναν καθαρό προ-AV που υπάρχουν αρκετοί και δεν "πάσχουν" στον τομέα της μουσικής αναπαραγωγής.

Τέλος, η σύγκριση της σειράς 600 με την σειρά CM είναι άδικη. Ενώ φαίνεται σε ορισμένα μοντέλα spec 4 spec ίδια, έχουν τελείως διαφορετικές καταβολές. Και για να κλείσω όπως άρχισα, αν ενδιαφέρεσαι για home cinema 70% , μουσικη 30%, σειρά 600 και θα είσαι υπερχαρούμενος. Αν προτίστως σε ενδιαφέρει η μουσική, η απάντηση είναι η αντίστροφη. Κοινός παρονομαστής, για όλα τα B&W θεωρώ, ενισχυτές με ικανότητα οδήγησης, και να ακούς σε λίγο ποιό μεγάλη ένταση, γιατί σε χαμηλές εντάσεις όπως έχει πει και ο Σάκης Πετρόπουλος, ακούγονται σαν κινητά τηλέφωνα :)
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
θα μπορούσα να αρχισω να ακούω και μουσική! αλλα για την ώρα κυριως ταινίες βλέπω...
απο αυτά που είπες καταλαβα καλά: θα δώ μικρή διαφορά στις ταινιες σε σχέση με τη διαφορα που θα έβλεπα σε μουσική. εντάσεις λογικά τα ίδια θα έιναι, υπάρχει περίπτωση να παίζει πιο δυνατά το cm5?
δε βλέπω καποιο μαγαζί να έχει τη CM σειρα σε s2, ολοι τα παλια φαινεται να εχουν (στο σκρουτζ που ειναι μαζεμενα τα μαγαζια)
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
θα μπορούσα να αρχισω να ακούω και μουσική! αλλα για την ώρα κυριως ταινίες βλέπω...
απο αυτά που είπες καταλαβα καλά: θα δώ μικρή διαφορά στις ταινιες σε σχέση με τη διαφορα που θα έβλεπα σε μουσική. εντάσεις λογικά τα ίδια θα έιναι, υπάρχει περίπτωση να παίζει πιο δυνατά το cm5?
δε βλέπω καποιο μαγαζί να έχει τη CM σειρα σε s2, ολοι τα παλια φαινεται να εχουν (στο σκρουτζ που ειναι μαζεμενα τα μαγαζια)
Το τι βλέπεις στο skroutz είναι συνήθως άσχετο με το τι υπάρχει σε στοκ στο κάθε κατάστημα. Τα ίδια έπαθα και εγώ πέρυσι ψάχνοντας για προβολέα προηγούμενο μοντέλο που υποτίθεται ότι υπήρχε σε όλους σε απόθεμα.

Τα πράγματα είναι απλά. Για να καταλάβεις διαφορά με το CM θα χώσεις €€€ σε ενισχυτές και λοιπά κέρατα. Πάρε το 685S2 και με τα ρέστα από το CM5, πάρε το κεντρικό HTM62S2 και θα είσαι κομπλέ.

Επειδή διαβάζω διάφορα, δεν έχει νόημα να πάρεις ηχεία διαφορετικού κατασκευαστή για L/R και C. Ότι αποφασίσεις, καλές αναζητήσεις, αρκεί να είσαι σίγουρος στο τι ψάχνεις και να προσέξεις την τακτική του up sell/cross sell που εφαρμόζουν πολλοί πωλητές εκεί έξω μόλις αντιληφθούν ότι "ψάχνεσαι" :)

ΥΓ: πάρε και ένα review από το whathifi που γενικά δεν χαρίζεται...

 


Μηνύματα
871
Reaction score
238
Καλησπερα:)
Ακουσα σημερα διαφορα ηχειακια βασης μεταξυ των οποιων τα monitor audio rx2, kef r300 και chario 520 & lynx. Απο αυτα τα τελευταια μου αρεσαν παραπανω αλλα με προβληματιζει οτι ειναι 4ωμ 87δβ και 60βατ?!
Υπαρχουν και τα δελφινους με 90δβ και 70βαττ ακριβα βεβαια αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι ακομα καλυτερα...
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι φοββαμαι μη χαραμιζπνται απο τα ενισχυτικα μου και το οτι ειμαι πιο πολυ χομε σινεμα:/
Τα κεφ ηταν αμεσως μετα αλλα τα φωνητικα ηταν αισθητα χειροτερα
σε συγκεκριμενο τραγουδι π.χ.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Καλησπερα:)
Ακουσα σημερα διαφορα ηχειακια βασης μεταξυ των οποιων τα monitor audio rx2, kef r300 και chario 520 & lynx. Απο αυτα τα τελευταια μου αρεσαν παραπανω αλλα με προβληματιζει οτι ειναι 4ωμ 87δβ και 60βατ?!
Υπαρχουν και τα δελφινους με 90δβ και 70βαττ ακριβα βεβαια αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι ακομα καλυτερα...
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι φοββαμαι μη χαραμιζπνται απο τα ενισχυτικα μου και το οτι ειμαι πιο πολυ χομε σινεμα:/
Τα κεφ ηταν αμεσως μετα αλλα τα φωνητικα ηταν αισθητα χειροτερα
σε συγκεκριμενο τραγουδι π.χ.
να ρωτησω με ποια μηχανηματα ακουσες ολα τα ηχεια?
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Prepro atoll 80 και μετα 200 και εναν av χαρμααν καντρον... ετσι για να δω τι γινεται σαφως χειροτερα...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Καλησπερα:)
Ακουσα σημερα διαφορα ηχειακια βασης μεταξυ των οποιων τα monitor audio rx2, kef r300 και chario 520 & lynx. Απο αυτα τα τελευταια μου αρεσαν παραπανω αλλα με προβληματιζει οτι ειναι 4ωμ 87δβ και 60βατ?!
Υπαρχουν και τα δελφινους με 90δβ και 70βαττ ακριβα βεβαια αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι ακομα καλυτερα...
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι φοββαμαι μη χαραμιζπνται απο τα ενισχυτικα μου και το οτι ειμαι πιο πολυ χομε σινεμα:/
Τα κεφ ηταν αμεσως μετα αλλα τα φωνητικα ηταν αισθητα χειροτερα
σε συγκεκριμενο τραγουδι π.χ.
Δε μπορω να καταλαβω που βρηκες αυτα τα specs. To Delphinus εχει προτεινωμενη ισχυ 50-140 W, και το Lynx 50-100 Watt
Τα συγκεκριμμενα δεχονται αδιαμαρτυρητα ισχυ και συνηθως οση τους δωσεις τοσο καλυτερα παιζουν.. Για hc δεν θα τα συνιστουσα γιατι ωμικα κατεβαινουν πολυ χαμηλα και θελουν ακριβα ενισχυτικα. Τα Syntar ειναι πιο ευκολα φορτια.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
τα βαττ ειναι συνιστωμενα μινιμου (μεση ισχυς) οτι να 'ναι (μινιμου μεση!) τα υπολοιπα ευαισθησια κ 4ωμ ειναι σωστά μαλλον.
τα κεφ ειναι η πιο λογικη επιλογη νομιζω, αν και τα lynx μου αρεσανε περισσοτερο
φωνες και πριμα γενικως το λυνξ ηταν πολυ καλο υφη αναγλυφο ;ρ 38μμ τουιτερ (25μμ ειναι η κλασσικη διασταση) αυτο λετε να παιζει ρολο?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Να πεταχτω και εγω να καταθεσω την ερωτηση μου!
Ειμαι κατοχος B&W CM9 και θα προχωρησω σε αγορα κεντρικου.Δυστηχως δεν μπορω να βρω το cm center 2 παρα μονο cm center.Να την κανω την κινηση;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να πεταχτω και εγω να καταθεσω την ερωτηση μου!
Ειμαι κατοχος B&W CM9 και θα προχωρησω σε αγορα κεντρικου.Δυστηχως δεν μπορω να βρω το cm center 2 παρα μονο cm center.Να την κανω την κινηση;

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=fr&tl=en&u=http://www.cobrason.com/son-home-cinema/enceintes-centrales/b-w-cmc-2-noir-laque.html


........
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Να πεταχτω και εγω να καταθεσω την ερωτηση μου!
Ειμαι κατοχος B&W CM9 και θα προχωρησω σε αγορα κεντρικου.Δυστηχως δεν μπορω να βρω το cm center 2 παρα μονο cm center.Να την κανω την κινηση;
Περιφερειακά τι έχεις;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top