Technics SB-L200

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Έχω τα ηχεία του τίτλου, παλιά και ξεχασμένα σε μέρος ορεινό.
Αγοράστηκαν το 1980 και έπαιξαν χαλαρά καμιά 10ετία. Έκτοτε δεν χρησιμοποιήθηκαν, τα παρατήσαμε στο χωριό και τα χρησιμοποιούσαμε χωρίς υπερβολή δυό - τρεις ημέρες το χρόνο. Επειδή τώρα μου κλείνει το μάτι εκείνο το 10ιντσο χάρτινο γούφερ, τι λέτε να τα βάλω σε λειτουργία?
Θα έχουν πρόβλημα να παίξουν δυνατά, μήπως σκιστούν τα χαρτιά?
Επίσης εκείνο το ρυθμιστικό του tweeter κάνει θόρυβο όταν το γυρίζω.
Με το crossover τι γίνεται?
Αξίζει να τα επισκευάσω, να τα ανοίξω για έλεγχο και καθάρισμα? Από πλευράς καμπίνας δε νομίζω να λένε και πολλά, πρόκειται για MDF μάλλον λεπτό. Επίσης η μονάδα των μεσαίων είναι ένα 4'' mid που σχεδόν δεν το ακούς. Ίσως να μπορεί να βρεθεί κάτι πιο σύγχρονο για τη θέση αυτή.
Βάζω μερικές φωτογραφίες.

https://plus.google.com/u/0/1151527...6012265782296027826&oid=115152727673564450922

Ρίξτε καμιά ιδέα, το πολύ πολύ να με στείλετε στο χωριό να κουβαλάω τα ηχεία. :)
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Το χαρτί λίγο δύσκολο μου φαίνεται να πάθει κάτι, σε αντίθεση με τον αφρό περιμετρικά που μπορεί να εχει ξεραθεί και να χρειάζεται αλλαγή.
Για να κρατήσεις των χαρακτήρα των ηχείων άποψη μου είναι να μην αλλάξεις κανένα μεγάφωνο παρά μόνο αν εχει χαλάσει όπου και πάλι θα πρέπει να αντικατασταθεί με ίδιο.
Αν το κατέχεις το άθλημα άνοιξε τα να δεις το crossover, μήπως χρειάζεται λίγο λάδι επαφών το ποτενσιόμετρο άντε και στο τσακίρ κέφι μήπως αλλάζες την εσωτερική καλωδίωση.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται μονο αφρο το γουφερ και λιγο καθαρισμα με σπρευ το ποτενσιομετρο.
καλυτερα να μη βαλεις αλλα μεγαφωνα στη θεση των παλιων το πιο πιθανο ειναι να μην ταιριαξουν κατα τάλλα μια χαρα ηχειο φαινεται:hi:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top