Φωτεινότητα Optoma HD26

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αυτο το αρθρο (What Is Brightness?) αναφερει οτι απο 16 μεχρι 22 fL ειναι η ιδανικη περιοχη φωτεινοτητας.

Στο projetor calculator pro για τον optoma HD26 για εικονα 120" δινει απο 33 εως 37 fL.
Μηπως θα ειναι πολυ κουραστικος με τοση φωτεινοτητα;
για 100" δινει 47-54 fL...

γνωριζω οτι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα και στο περιπου (πχ τι gain εχει η οθονη, ambient light κτλ), αλλα τοση φωτεινοτητα για βιντεο προβολεα ειναι εντυπωσιακη και ισως κουραστικη.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εεεεε....βασικα θα ειναι μερα ολες οι σκηνες .....εγω θα κουραζομουν εσυ δεν ξερω....

θα τον βαλεις στην χαμηλη σκαλα και μετα απο 150 ωρες θα πεσει και λιγο η φωτεινοτητα.

In a dark room, a luminance level on the screen in the range of 12 to 22 fL is in the ideal comfort range, and the calculator defaults to 16 fL to give you a starting point.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αν υπολογίσουμε οτι προορίζεται για bat cave κανει το προβλημα ακομα πιο εμφανές. Ιςως μονο ελαφρυντικό οτι θα χρησιμοποιείτε για 3D, οπου θα πέφτει ακομα λιγο η φωτεινοτητα λόγω 3d γυαλιων..

Μου κανει εντύπωση πάντως.. με τόση φωτεινότητα, ειναι μονο για προβολές 150" και άνω..

Θα μπορεί να δωσει 120" απο τα 4 μέτρα; Στο calculator pro μου βγάζει οριακά 3,90m για 120".
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
δε θα εχεις θεμα , τον hd25lv εχουν παρει πολλοι , λιγο την τοποθετηση προσεξε αν σου καθεται και οτι δεν εχει λενσ σιφτ.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Lens shift δεν μου χρειάζεται, αλλα αν δεν δινει 120" απο τα 3,9-4m που θα τοποθετεί, τοτε δεν μου κανει, καθώς οθόνη κ βάση ειναι προκαθορισμένα.

Πάντως εχω για λίγες μερες εναν Benq w6000 και ομολογώ οτι δεν μου πολυ αρέσουν οι dlp.
Λιγο η δυναμική ίριδα που αλλάζει χρωμα στους υπότίτλους, λιγο το οτι η εικόνα δείχνει πολυ ψηφιακή, και μια ελαφρά ζαλαδα, με αποτρέπουν.

Δυςτυχως ομως δεν υπαρχουν άλλες επιλογές σε αυτα τα χρήματα.
 



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
οι dlp για να δειξουν εικονα θελουν ειδικη ρυθμιση.
...σε πανι και απο σοβαρο καλιμπρατορα που να μην τον φοβιζει το ρυθμιστικο για το ματζεντα .
Γιατι κυκλοφορει και ενας που πιστευει οτι θα του σκασει ο προβολεας στα μουτρα εαν πειραξει το ματζεντα :focus:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top