Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να κάνω λήψη απο τον Hotbird και τις 3 μοίρες ανατολικά ταυτόχρονα με ένα 80αρι πιάτο που τώρα έχει τον Hotbird.Να κάνω παράκεντρη λήψη τις 3 μοίρες ή να γυρίσω το πιάτο στις 3 και να κάνω παράκεντρη τις 13 μοίρες;Εσείς τι λέτε;
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Η πιο καλη περίπτωση για τους δυο αυτούς δορυφόρους με πιάτο μόλις 80 εκατοστά είναι πιστεύω να μπει το πιατο καπου στην μεση της απόστασης και να βλέπεις παρακεντρα και τους δυο δορυφόρους (πχ να κεντραρεις στις 7 ανατολικα)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Λές;Δεν το έχω κάνει ποτέ!
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Σε 0,80μ. κατοπτρο τρεις δορυφοροι δεν ειναι ευκολο και ας ειναι ευκολης ληψης .
Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις κεντρο 3*Ε και παρακεντρα 13*Ε .
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Σε 0,80μ. κατοπτρο τρεις δορυφοροι δεν ειναι ευκολο και ας ειναι ευκολης ληψης .
Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις κεντρο 3*Ε και παρακεντρα 13*Ε .
Δεν ειπα να βαλει και LNB για τις 7 ανατολικά, απλά νομίζω πως θα έχει την πιο σιγουρη λήψη και στους δύο δορυφόρους και ανεφερα την θεση σαν παραδειγμα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Παιδιά καλημέρα.Να είμαι ειλικρινής πιο εύκολο μου φαίνεται αυτό που λέει ο johnny78.δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο,απλά θέλω να δώσω digea και nova με ένα πιάτο λόγω έλλειψης χώρου.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Δεν υπάρχει δυσκολία, στοχεύεις κέντρο 7 ανατολικά, φιξάρεις το πιάτο και μετα βγαζεις το κεντρικό LNB και βαζεις 2 παρακεντρα. Αν σου φαινεται δυσκολο δοκίμασε να κεντράρεις 3 ανατολικά και να πιάσεις παρακεντρα 13 ανατολικά αλλά εμένα μου φαίνεται μεγαλη η απόσταση για 80αρι πιάτο και μπορεί να εισαι οριακός στις 13 ανατολικά, δες το πάντως αν προτιμάς έτσι και ανάλογα με το αποτέλεσμα το κρατας ή όχι...
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Δεν θα χρειαστώ αναγκαστικά 3 LNB αν πιάσω και τους 2 παράκεντρα; ;Πως θα στηρίξω το μεταλλικό στήριγμα των LNB στο κέντρο του πιάτου για να στερεώσω τα ακριανά LNB;Ενώ αν το πιάσω μέ κέντρο κάποιον απο τους δύο θα χρειαστώ μόνο 2 LNB;Το σκέφτομαι σωστά;
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Λήψη 13ανατολικά και 3 ανατολικά απο 80αρι πιάτο;

Μα αν δεν βρίσκεις αλλη λύση με καποια πατέντα μπορείς να βαλεις και ενα lnb στο κέντρο και να μη το συνδέσεις παρα να το χρησιμοποιήσεις για να στηρίξεις τα παράπλευρα με τα ειδικά στηρίγματα που κυκλοφορούν (απόσταση 4 και 6 μοιρών επιτρέπει άνετα την τοποθέτηση και ενδιάμεσου)
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
καλημερα και καλως σας βρηκα,καθοτι νεος στο φορουμ
πρωτα απο ολα ενα μεγαλο μπραβο για τις γνωσεις και το μερακι σας.
θα ηθελα να ρωτησω το εξης
στοχευσα hotbird με 60αρι πιατο.κατεβασε σχεδον τα παντα αλλα η απορια μου ειναι:
ειμαι σε ενταση 90% και ποιοτητα 74%
ειδικα η ενταση εχει να κανει με το κεντραρισμα η με το οτι το πιατο ειναι μικρο?
να το προσπαθησω παλι για καλυτερη στοχευση η να μη το σκαλιξω και να το αφησω ετσι?
σας ευχαριστω..
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
καλώς ηρθες στην παρέα μας. Για 60αρι πιάτο καλά ειναι.
Ο Hotbird δεν ειναι ενας μόνο δορυφόρος, αλλά σύνολο δορυφόρων και το αποτύπωμα τους δεν ειναι εστιασμένο στην Ελλάδα, αλλά στην κεντρική Ευρώπη περισσότερο,. Ενα 60αρι στην κεντρική Ευρώπη ειναι υπεραρκετό, ενω εδω ανεκτό.
Σε κάθε περίπτωση οσο πιο μεγάλο ειναι το πιάτο, τοσο καλύτερη λήψη κάνεις.
Βεβαια και το κεντράρισμα ειναι πολύ σημαντικό.
Μην το ξαναπροσπαθήσεις, εκτός αν βάλεις μεγαλύτερο πιάτο.
Τότε μπορείς να βαλεις και 2ο LNB για αλλο δορυφόρο ή και περισσότερα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
ευχαριστω πανο για την απαντηση..η αληθεια ειναι πως θα μπει και δευτερο πιατο 1μ συντομα οποτε θα χρειαστω σιγουρα τις γνωσεις σας!
 



Μηνύματα
23
Reaction score
0
πανο στο σπιτι κατεβαινω με διακ diseqc 4/1 ...προς το παρον δουλευω μονο μια εισοδο.στην επιλογη του δεκτη διαλεγω το "diseqc 1.0" ..τα λεω καλα..??
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
ναι, καλα ειναι ετσι. Επιλέγεις βεβαια και την αντίστοιχη εισοδο, 1-4 ή A-D.
Αργότερα θα βαλεις το αλλο πιάτο στην δευτερη εισοδο.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
εχεις δικιο!χθες μπηκε και το τελευταιο λογισμικο του δεκτη ..και βλεπω πως στον 9ε μου βγαζει την ιδια ποιοτητα..!κανω μια σαρωση και μου κατεβασε πολλα καναλια κι απο κει! πολλα κοινα βεβαια αλλα δεν πειραζει..!ενθουσιαστηκα!
πανο στον edision progressiv ποια ειναι η διαδικασια για να περασεις...μπισκοτα?αν η ερωτηση ειναι επιζημια για το φορουμ συγνωμη..!
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
κόλλημα ειναι συμφωνω, αλλα μόνο σε νομιμα πλαίσια και όρια...
Το LNB σου το εχεις στραμμένο στους 13 και κατέβασες και απο τους 9? Κάτι δεν πάει καλά με τη στόχευση τοτε.
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Mαλλον σκαναρες τον 9Ε και επειδη υπαρχουν καποιες κοινες συχνοτητες με τον 13Ε νομιζεις οτι τα καναλια προερχονται απο τον 9Ε αλλα στην πραγματικοτητα ειναι του 13Ε
Μπορεις να το εξακριβωσεις και απο το kingofsat συμφωνα με ονομα-συχνοτητα

http://gr.kingofsat.net/pos-13E.php
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top