Πλοήγηση after market σε Mercedes E W212

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Φίλοι και συνοδοιπόροι :D, σε μια Mercedes E W212 θέλω να έχω πλοήγηση χρησιμοποιώντας την εργοστασιακή οθόνη.


Έχω δει στο internet διάφορες κινέζικες λύσεις (όπως αυτή της φωτογραφίας) αλλά και άλλες που μετατρέπουν σε touch screen την εργοστασιακή.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να δουλέψω τα iGo και Destinator, και να αναπαράγω mp3 από θύρα usb, αφού το υπάρχον σύστημα έχει μόνο radio, cd και bluetooth για το κινητό.

Αν μπορείτε, προτείνετε και ποιός μπορεί να αναλάβει την εγκατάσταση.

Νίκο, (Car Audio Test), μπορείς;
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
θα ξεκίναγα από εδώ

http://dynavin.com.my/site/?page_id=653

αλλά δεν βλέπω τι κάνει με το usb θέμα.
αν κρίνω από το πως δουλεύουν οι dynavin σε w211 (όπου αλλάζουν όλοκληρες όμως) στο θέμα της πλοήγησης είσαι εντάξει. (θεωρητικά μπορείς να βάλεις χέρι ώστε να μπορείς να επιλέξεις και destinator , βέβαια με igo primo που έχουν πλέον οι dynavin δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
θα ξεκίναγα από εδώ

http://dynavin.com.my/site/?page_id=653

αλλά δεν βλέπω τι κάνει με το usb θέμα.
αν κρίνω από το πως δουλεύουν οι dynavin σε w211 (όπου αλλάζουν όλοκληρες όμως) στο θέμα της πλοήγησης είσαι εντάξει. (θεωρητικά μπορείς να βάλεις χέρι ώστε να μπορείς να επιλέξεις και destinator , βέβαια με igo primo που έχουν πλέον οι dynavin δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις)
Γιατί στο Destinator δουλεύουν πολύ καλά οι ειδοποιήσεις για μλπόκα.

Εγκαταστάτης για τις dynavin?
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
www.dragiotis.gr
τον ρώτησα, δεν έχει έρθει ακόμα είναι καινούριο οπότε τί ακριβώς κάνει άγνωστο για την ώρα.
σε ταξιτζήδες πάντως έχει βάλει κάτι αντίστοιχο που δουλεύει και παίρνει και εξωτερικές πηγές (tv tuner / rear view camera κλπ) οπότε δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο να σου πει τι και πως.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μέχρι ν απαντήσει ο δικός μας άνθρωπος (car audio test), o Ανδρέας ο Δραγκιώτης μπορεί να σε βοηθήσει πολύ .Είναι αξιόπιστος , καλός τεχνικός και πολύ καλό παιδί.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
www.dragiotis.gr
τον ρώτησα, δεν έχει έρθει ακόμα είναι καινούριο οπότε τί ακριβώς κάνει άγνωστο για την ώρα.
σε ταξιτζήδες πάντως έχει βάλει κάτι αντίστοιχο που δουλεύει και παίρνει και εξωτερικές πηγές (tv tuner / rear view camera κλπ) οπότε δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο να σου πει τι και πως.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς που μου άνοιξες τα μάτια, γιατί είδα αρκετά από τα projects του σε W212, όπως αυτό εδώ που κρατάει και το εργοστασιακό look στην οθόνη:
P1010017 copy.jpg


Με αφορμή το post σου, μου ήρθε στο μυαλό και ο Καλογερόπουλος, που κατά διαβολική σύμπτωση έχει κάνει project με τους πλοηγούς που θέλω:
6-Mercedes-W212.-Audio-video-input,-Mp4-Tv-tuner,-navigation_resize.jpg

7-Mercedes-W212.-Audio-video-input,-Mp4-Tv-tuner,-navigation_resize.jpg

8-Mercedes-W212.-Audio-video-input,-Mp4-Tv-tuner,-navigation_resize.jpg


Τώρα τουλάχιστον έχω μια ιδέα για το τι μπορεί να γίνει. :thumbsup:
 
Last edited:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
http://www.electriclife.gr/product.aspx?pID=LM 7921 GPS

Γιάννη αυτή η συσκευή είναι για το W212. Δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη, αλλά σε 10-15 μέρες. Μίλησα με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας και θα με ενημερώσει για περαιτέρω λεπτομέρειες όταν θα έχει μια στα χέρια του. Ο λόγος είναι ότι τη φέρνουν κατόπιν παραγγελίας.

Αμφιβάλω αν ισχύουν τα: FM - 4x50 - TV Tuner
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Ευχαριστώ Νίκο!

Αμφιβάλω αν ισχύουν τα: FM - 4x50 - TV Tuner
Τι εννοείς με τα FM? Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν FM tuner?
Για τα 4x50 κι εγώ το βρίσκω...αισιόδοξο.
Όσο για το TV tuner, απ' τη στιγμή που είναι αναλογικό, είναι αδιάφορο αν υπάρχει.

Αυτό που με ανησυχεί είναι το ενσωματωμένο GPS, μια και θέλω να πάω σε λύσεις iGo και Destinator, και δεν ξέρω αν είναι εφικτό.
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Να μην σε ανησυχείς για το ενσωματωμένο GPS γιατί "φοράει" ήδη το igo και μπορείς να το αντικαταστήσεις με Destinator αλλάζοντας την κάρτα sd.
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top