Ακρόαση άψογων κατασκευαστικά ηχείων

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Χαρη, αυτο για τους τραμπαδορους:p. Σαν ηλεκτρικη προδιαγραφη΄;
να λειτουργει σαν μια τελεια μεταβαλομενη αντισταση μετατρεποντας την ηλεκτρικη ενεργεια σε μηχανικη χωρις θερμικες απωλειες
 


Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Σε κάποιο πιθανό συγκριτικό μεταξύ μεγάλου ηχείου με μεγάλη καμπίνα (δωδεκάιντσα,δεκαπεντάιντσα κτλ) και ενός μικρού δύο δρόμων,εκείνο που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι πιο σωστό είναι το μικρό.Το μεγάλο σίγουρα θα είναι εντυπωσιακό,το μικρό όμως θα ειναι πιο σωστό όχι μόνο απο πλευράς ταχύτητας,εξαφάνισης και στησίματος στο χώρο,αλλά και συχνοτικού εύρους,όσον αφορά ακρόαση μουσικής (και χωρίς να κινδυνεύεις να χάσεις τα τύμπανα).

δεν είμαστε κατά της τεχνολογίας ούτε 'πιθηκολάτρες' αλλά μην τρελαθούμε, δυο ηχειάκια με 16 λίτρα καμπίνα & δυο μεγάφωνα να ξαναπροσδιορίσουν την έννοια του hi-fi!!
Να σου θυμίσω κάποιο γνωστό και μη εξαιρετέο Ls3 που κάτι Utopia τα έχει για πρωινό...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
να λειτουργει σαν μια τελεια μεταβαλομενη αντισταση μετατρεποντας την ηλεκτρικη ενεργεια σε μηχανικη χωρις θερμικες απωλειες
Καλημερα.
Μημπως αυτη η τελεια μεταβαλομενη αντισταση να ειναι οσο το δυνατον μη μεταβαλομενη;
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Εχεις ακούσει ποτέ φιλαρμονική ορχήστρα να παίζει μπροστά σου σε πλήρη σύνθεση?
ta τελευταια χρνια λογω του επαγγελματος μου εχω βρεθει στο μεγαρο μουσικης αρκετες φορες. Λογω οτι παω πολυ νωριτερα για την προετημασια που χρειαζεται εχω ακουσει αρκετες φορες την ορχηστρα οταν κανει προβες. Αυτα τα αβιαστα δυναμικα των φυσικων οργανων δεν υπαρχουν σε κανενα συστημα!! Κανει κρεσεντο η ορχηστρα και τρομαζεις!! Εμεις με τα συστηματα μας ουτε απ εξω δεν περναμε. Με μια λεξη ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑ!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εχεις ακούσει ποτέ φιλαρμονική ορχήστρα να παίζει μπροστά σου σε πλήρη σύνθεση?
Άρχισαν πάλι τα άσχετα και οι συγκρίσεις βούρτσας με π...τσας...κατάλαβα...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Tωρα για τα μεγεθη - λιτρα των ηχειων την μεριδα του λεοντος εχουν τα κυβικα μετρα που καλειται να φορτισει. Ολα τ αλλα ειναι απλα για να λεμε. Αν νομιζει καποιος οτι με ελαχιστα λιτρα ενος ηχειου μπορει να αποτυπωσει ρεαλιστικα τον [ογκο] μιας μεγαλης ορχηστρας ειναι σαν να προσπαθει να μας πεισει οτι μεσα απο την οθονη ενος i phone θα μας δειξει ρεαλιστικα τα 70 χλμ του μετωπου της αποβασης της Νορμανδιας. Τοσο απλα.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
...σύμφωνα με τα ίδια πάντα λεγόμενα των ιδίων πάντα ανθρώπων, το ηχείο δεν χρειάζεται καμία ακουστική αξιολόγηση για να διαπιστώσουμε αν παίζει 'καλά' και 'σωστά'!! δεν έχει κανένα νόημα και καμιά σημασία ο όγκος του, ο τρόπος υλοποίησης, η πείρα του κατασκευαστή, το πόσες και ποιες μονάδες χρησιμοποιεί.. πρέπει απλά να μετρά καλά, να έχει μέσα του ένα ψηφιακό κρος και ένα ψηφιακό ενισχυτή και το θαύμα έγινε.. :)8-)
Πολύ ενδιαφέρον συμπέρασμα...για δείξε μας σε παρακαλώ, αν δεν σου κάνει κόπος, τα ποστ από τα οποία κατέληξες λογικά σε αυτό.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Σωστα με την ορθοτητα της εννοιας της λεξης δεν θα αποτυπωθει ποτε οσο υπαρχει η αναφορα του αγνου φυσικου ηχου αλλα και του χωρου που εγινε το γεγονος. Το ποσο λαθος το εξηγω με το παραδειγμα.-
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χαρη, αυτο για τους τραμπαδορους:p. Σαν ηλεκτρικη προδιαγραφη΄;
Η ηλεκτρικές προδιαγραφές, ευαισθησία, αντίσταση, εύρος συχνότητας κτλ, δεν λένε κάτι το φοβερά σημαντικό που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις για το ηχείο.
Αντίθετα οι μετρήσεις μπορούν να σου πουν πολύ περισσότερα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Άρχισαν πάλι τα άσχετα και οι συγκρίσεις βούρτσας με π...τσας...κατάλαβα...
Με τον καλό λόγο στο στόμα πάντα. Αν δεν αντέχεις να διαβάζες βάλε με ignore list. Eυχαριστώ
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Καλημερα.
Μημπως αυτη η τελεια μεταβαλομενη αντισταση να ειναι οσο το δυνατον μη μεταβαλομενη;
καλημερα!
η λογικη μου λεει οτι αυτη η αντισταση θα πρεπει να μεταβαλεται ακριβως κατα τη μεταβολη του σηματος τοσο χωρητικα οσο και χρονικα για γραμμικοτητα στη μεταφορα,ενα σταθερο φορτιο θα επεμβει στην καμπυλη του σηματος...
Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Πρώτον έχει 6dB μεγαλύτερη στάθμη και δεύτερον έχει πολύ σημαντική μείωση της παραμόρφωσης που μπορεί να φτάσει και τα 20dB, επειδή δεν υπάρχει παθητικό φίλτρο. Αναφέρομαι, δε, σε καλής ποιότητας ενεργά ηχεία επειδή στα πρώτα χρόνια του Hi-Fi υπήρχαν πολλές ενεργές σχεδιάσεις που ήταν και κακής ποιότητας και αναξιόπιστες. Ίσως να είναι και αυτός ένας λόγος που πολλοί δεν συμπαθούν πολύ τα ενεργά ηχεία σήμερα.
Αν εννοεί τη συνολική αρμονική παραμόρφωση του ηχείου, οι μετρήσεις δεν επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό. (Αριστερά παθητικό ATC50, δεξιά η ενεργή έκδοση του ίδιου ηχείου.)

a vs p.jpg
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Με τον καλό λόγο στο στόμα πάντα. Αν δεν αντέχεις να διαβάζες βάλε με ignore list. Eυχαριστώ
Μια χαρά είναι ο λόγος μου και όπως πρέπει, ανάλογα με τα γραφόμενα...αν εσύ θεωρείς ότι δεν μπερδεύεις το ένα με το άλλο, όταν το θέμα είναι σωστά κατασκευασμένα ηχεία, εγώ σε ρωτάω αν έχεις ακούσει τέτοια σε δωμάτιο mastering, κι εσύ μιλάς για ορχήστρα, για να αποφύγεις μια απάντηση που προφανώς θα σε εκθέσει, δεν έχω κάτι άλλο να σου πω...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μια χαρά είναι ο λόγος μου και όπως πρέπει, ανάλογα με τα γραφόμενα...αν εσύ θεωρείς ότι δεν μπερδεύεις το ένα με το άλλο, όταν το θέμα είναι σωστά κατασκευασμένα ηχεία κι εσύ μιλάς για ορχήστρα, για να αποφύγεις μια απάντηση που προφανώς θα σε εκθέσει, δεν έχω κάτι άλλο να σου πω...

Επειδή θεωρώ τις μηχανές κατώτερες των ανθρώπων, δε θα χαλάσω την ηρεμία μου γι' αυτές. Να χαίρεσαι τα μηχανάκια σου κι άσε εμένα να χαίρομαι την ορχήστρα!
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Παντως στο σαλονι μου ενα πιανο να παιξει, ο χωρος θα σκασει. Ποσο μαλλον ολοκληρη ορχιστρα. Ειναι προφανες οτι πρεπει να βρεθει η σωστη κλιμακα ανα χωρο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Ρε παιδες Comtal και Ep4nder γιατι ρε σεις δεν το πατε ποιο χαλαρα το θεμα?
ποιος ο λογος της αντιπαραθεσης?

Οτι και να κανουμε δεν γλυτωνει κανεις απο τους αναγκαιους συμβιβασμους που αναγκαζομαστε οι περισσοτεροι να κανουμε οταν θελουμε να στησουμε ενα συστημα ειτε ακριβο ειτε φθηνο στους χωρους που ζουμε......τι να λεμε τωρα.......

Δυστυχως ειναι λιγοι οι χωροι και σιγουρα απαιτουνται πολλα γιουργια για να φτιαξουμε εναν σωστα μετρημενο χωρο οπου και εδω μπαινει ο παραγοντας ενος ματσαρισμενου σωστα η οχι συστηματος .......ασκοπα τρωμε ρε σεις τα μουστακακια μας και μιλαμε για πραγματικο ακουσμα--βλεπε-- ενα live με μια μπαντα απεναντι μας η μια μεγαλη ορχηστρα ....πως στα διαλα θα φερουμε αυτο το ακουσμα στο σαλονακι μας?με το σκρινιο της γιαγιας στα δεξια?με την γυψοσανιδα και τα χαριτωμενα σποτακια στην οροφη?με την κουρμπα στα δεξια η το τζακι στην γωνια ?
Ρε σεις ...ζουμε το ονειρακι μας(εως και την μαλακιτσα μας)και κυνηγαμε την αληθεια στην ακροαση οταν υπαρχουν τοσα προβληματα χωρου-συστηματος που δεν μπορουμε να ξεπερασουμε!!!!!!!!

Χαλαρα ρε σεις........το θελουμε το τζακι στο σπιτι......ψηνουμε και κανα κοψιδι οταν ακουμε καμια τζαζια στο συστεμι.......:D:D:D:D:D
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Επειδή θεωρώ τις μηχανές κατώτερες των ανθρώπων, δε θα χαλάσω την ηρεμία μου γι' αυτές. Να χαίρεσαι τα μηχανάκια σου κι άσε εμένα να χαίρομαι την ορχήστρα!
Εγώ μια χαρά τα χαίρομαι, είμαι σίγουρος κι εσύ την ορχήστρα....αν και πάλι είσαι εκτός θέματος...:errwhat:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top