Το καινούριο μου απόκτημα!


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ευχαριστώ παλληκάρια μου! να είσαστε καλά, από όσους έχουμε δει στις παρουσιάσεις, οι JVC
μου έχουν ''κάτσει'' σαν εικόνα, και μαύρο, και ας μην είναι τόσο φωτεινοί!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλοριζικος και καλες προβολες!

οι jvc ειναι μακραν οι πιο κινηματογραφικοι προβολεις, την λιγο πιο χαμηλη φωτεινοτητα πχ δεν την αντιλαμβανομαστε ευκολα, την ελλειψη μαυρου ομως κατευθειαν και απο τον πιο απλο θεατη χωρις ιδιαιτερες γνωσεις.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Την ''έλλειψη'' φωτεινότητας, πρώτον εγώ δεν την καταλαβαίνω πολύ, λόγω CRT, και δεύτερον, λόγω κέρδους οθόνης στο 1,5, έτσι, κάπως ισορροπώ τα πράγματα!
Αυτό που με ''πειράζει'' , είναι οι αλλαγή της λάμπας, μια και βλέπω πολλές ώρες! υπολογίζω τουλάχιστον, μία λάμπα κάθε 2 χρόνια!
Εάν έβγαζε η JVC έναν προβολέα με λέιζερ? ε! αυτό θα ήταν το ιδανικό!!!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εάν έβγαζε η JVC έναν προβολέα με λέιζερ? ε! αυτό θα ήταν το ιδανικό!!!
Δεν ειναι μονο η αλλαγή της λάμπας (και ξανά καλιμπραρίσμα) που περα απο έξτρα έξοδα καθε Χ χρονια, ο κόπος απεγκατασταςης/εγκαταστσης του προβολεα, αλλα και η σταθερότητα απόδοσης που θα αποκτήσουν, αν τελικά αποδειχτουν αξιοπιςτα τα laser.

Φαντάσου οτι θα μπορούμε να κανουμε μια φορά καλιμπραρίσμα και να μην χρειαστεί σχεδον ποτε ξανά.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Κοντός ψαλμός αλληλούια, μόλις έβγαλε η JVC τον laser! θα τον δούμε λοιπόν, (από περιέργεια)
καθ' ότι θα είναι πολύ ακριβός, για να τον κρεμάσουμε, γι' αυτό και παίρνουμε παλιά μοντέλα,
που έχει πέσει η τιμή τους!!! Βέβαια η πρώτη κρυάδα ήταν με τα 1100lumen!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Φαντάσου οτι θα μπορούμε να κανουμε μια φορά καλιμπραρίσμα και να μην χρειαστεί σχεδον ποτε ξανά.
Μην ενθουσιάζεσαι, δεν υπάρχει τόσο σταθερή πηγή φωτός ακόμη.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Και μια ερωτησούλα, ρυθμίζοντας τον 350, με ένα δισκάκι THX, δεν μπορούσα να δω την ρύθμιση
Blacker Than Black που βλέπω άνετα με τον CRT μου! καμιά γνώμη? θέλει Μανώλη?
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πολλά λέει, αλλά για το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν..........:frown:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ρε Λιακο τοσα δισκακια κυκλοφορουν την μπακατελα ΤΗΧ βρηκες να βαλεις για να κανεις ρυθμιση..!!!

ποιο δισκακι ειναι για να δω τι εχεις κανει..?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Λιακο.....αν καταλαβα καλα δεν μπορεις να δεις που ειναι το μαυρο σου.

πολλα μηχανηματα εχουν επιλογη να παιζουν 16-235 και 0-255 αν εχει τετοια ρυθμιση ο 350 μαλλον εκει ειναι το προβλημα γι'αυτο δεν μπορεις να δεις που ειναι το μαυρο σου.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Στους καινούργιους είναι στην επιλογή hdmi, ως standard, expanded κτλ.
Δες μήπως έχει κάτι παρόμοιο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Λιακο.....αν καταλαβα καλα δεν μπορεις να δεις που ειναι το μαυρο σου.

πολλα μηχανηματα εχουν επιλογη να παιζουν 16-235 και 0-255 αν εχει τετοια ρυθμιση ο 350 μαλλον εκει ειναι το προβλημα γι'αυτο δεν μπορεις να δεις που ειναι το μαυρο σου.
...και 16-255 συμπληρώνω.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Θα το κοιτάξω Κώστα, αν και νομίζω ότι δεν κατάλαβες! μήπως να κεράσω καφέ? το μαύρο το ρυθμίζω τέλεια,
αυτό που θέλω είναι το μαύρο κάτω από το μαύρο, το οποίο βέβαια εξηγεί το τεστ, ότι μερικές συσκευές δεν μπορούν να το απεικονίσουν!!! το δισκάκι είναι από το STAR WARS, και στο δεύτερο μενού, έχει ένα σηματάκι THX για ρύθμιση!, δισκάκια
έχω DIGITAL VIDEO ESSENTIAL, AVSHD ITU-R BT.709, και Hi-Definition Reference Disk! τα οποία δεν ..............
Την ρύθμιση BLACKER THAN BLACK, δεν την έχουν αυτά τα δισκάκια! πρέπει να έχεις την ταινία (τι σινεφίλ είσαι), βάλτη να δεις, την ρύθμιση που λέω, εάν δεν μπορείς, σε περιμένω σπίτι για καφέ!!! Άντε βρέ εγώ έχω έρθει, σειρά σου!!!:D:D:D
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το μαύρο το ρυθμίζω τέλεια,
αυτό που θέλω είναι το μαύρο κάτω από το μαύρο, το οποίο βέβαια εξηγεί το τεστ, ότι μερικές συσκευές δεν μπορούν να το απεικονίσουν!!!
δεν εχω δει ακομα συσκευη που να ρυθμιζεις το μαυρο σωστα και να μπορεις να δεις και κατω απο το μαυρο ...:)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Κοίτα μπορεί να κάνω λάθος εγώ, όμως ίσως να πιούμε και καφεδάκι πρωινό! (παίζει και το πρωί ο CRT!) :D
Θα ελέγξω την ρύθμιση που μου έδειξες, στον 350 και θα σου πω!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top