ΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ ME MUSICAL FIDELITY A1008;

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
...Σταυρο Μπαρτζιωκα (χρονια πολλα πατριωτ')...
Μπαρτζόκας, πΕρικαλώ! :p
Ευχαριστώωωω...!!! :)

"...προτιμω τα "πληρη"!
Ε, τότεΝΕΣ, ρίξε διάβασμα. Ενδεικτικά:

Συγκριτικό ηχείων δαπέδου, από το avmentor

Παρουσίαση συστήματος XTZ, από το avmentor

Δοκιμή του Polk Audio LSiM705, από το avmentor

Δοκιμή του Rois Acoustics Status 8.3, από το avmentor

Δοκιμή του Quadral Platinum M4, από το avmentor
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι δεν του αρέσει στα opera...:(
Τα Opera, στην κλιμακα τιμης (καινουργια ειχαν περι τα 2300€) που ανηκουν, ειναι παρα πολυ καλα, ειδικα οι μεσαιες/μεσαιουψηλες ειναι απο τις πιο ξεκουραστες και ευηχες. Μα ο εχθρος του καλου δεν ειναι το καλυτερο; ειναι! αρα αν μπορω στο οικονομικο οριο που κινουμαι να βρω κατι ΠΙΟ ταιριαστο με τον ενισχυτη (που αν και καποιος, οχι εδω, τον ειπε μουντο, ΔΕΝ ειναι μουντος, κυριολεκτικα μεταμορφωσε τον ηχο των Opera) γιατι να μην κινησουμε την...αγορα;).

Σταυρο το...ξανεκανα μου φαινεται,ε; ;) - φταιει ο γειτονας στον Αγιοκαμπο!
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ο συνδυασμός με Proac δαπέδου ίσως έχει ενδιαφέρον, "παίζουν" και σαν σχολές, αν θες περισσότερο χαμηλό πας για Αμέρικα μερηά -αλλά με ποιό ουδέτερη μεσαία απ΄ότι έχεις συνηθίσει- ή Focal δαπέδου σαν πασπαρτού λύση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μου βγαινουν ακριβουτσικα και τα Proac (τα νεα) και τα Focal (το 1028 κοιταζω!). Αμερικη μερηα...μηπως Revel perf32;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Δεν είδα τιμές, απλά σου προτείνω κάποιες "σχολές", τα Revel δεν είναι τυχαίες υλοποιήσεις, ούτε τα Focal.

Aπο τα της ίδιας χώρας προέλευσης θάλεγα να μη ξαναμπλέξεις, αυτά που έχεις είναι οκ!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Mαλλον παραειναι ΟΚ, και αρχισα να το σκεπτομαι περι της αλλαγης, αλλα ειπαμε, ο εχθρος του (πολυ) καλου ειναι...
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Πρέπει να δείς απαραίτητα και τα χαρακτηριστικά του χώρου σου, μπορεί νάχεις ακυρώσεις στο χαμηλό, συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια, η προσθήκη ενός αδελφού σαμπ ίσως νάναι η λύση που ψάχνεις.

Οι ρυθμίσεις φάσης των σαμπ δίνουν λύσεις και ίσως μπορείς να ακούσεις αυτό που επιθυμείς μόνο με ένα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
ισα ισα που πασχω απο χαμηλα: μπουμαρισμα! Εδωσα αξιολογωτατα ηχεια εξ αιτιας αυτου!
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
ε, Λιπίνσκι θές!!!:D:D
Eχεις ενίσχυση συχνοτήτων όταν διεγείρεται ο χώρος σου λοιπόν...

΄Αρα απομακρύνεις απο γωνίες και βάζεις ένα καλώδιο απλό και της προκοπής, πχ kimber 8tc.

Αν και έτσι μπουμάρεις......πάμε σε φροντίδα χώρου...8-)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
ε, Λιπίνσκι θές!!!:D:D
Eχεις ενίσχυση συχνοτήτων όταν διεγείρεται ο χώρος σου λοιπόν...

΄Αρα απομακρύνεις απο γωνίες και βάζεις ένα καλώδιο απλό και της προκοπής, πχ kimber 8tc.

Αν και έτσι μπουμάρεις......πάμε σε φροντίδα χώρου...8-)
Lipinski yes, Money no?:)
Δυστυχως φροντιδα χωρου ανεφικτη - θα ζησουμε με τις αδυναμιες του, που με τα Opera ΔΕΝ (πολυ)φαινονται! Κατι αναλογο/αντιστοιχο ζητω...
Κimber κλπ ονομαστα καλωδια δυσκολο, λογω μεγαλης δαπανης (αποσταση ενισχυτη - ηχειων 8 και 5μ.!)
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
κάτσε κει που είσαι μετά, δεν έχει κάποιο νόημα το ψάξιμο αν δεν μπορείς να αποφύγεις κάποια βασικά.;)

Μη σου πώ πούλησέ τα όλα και πάρε ένα ζευγάρι ενεργά να δείς το φώς σου (ανευ σκοτούρας καλωδίων και με ευελιξία στο χαμηλό)!:cool:
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
+1000
για τα όπερα ...
δοκίμασε και κανένα ψηφιακό ενισχυτή στα όπερα .
είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις.
δεν θα αφήσει Πόλλα περιθώρια στο ηχείο ιδιαίτερα στα χαμηλά
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μια χαρά είναι τα opera. Η αλλαγή ενός πιο πληθωρικού σε ήχο ενισχυτή με κάποιον πιο ουδέτερο στο άκουσμα έφερε ένα "άδειασμα" σε κάποιες περιοχές συχνοτήτων, γι' αυτό σου φαίνεται ότι τα ηχεία είναι "λίγα" για τον ενισχυτή.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Comtal ακριβως το αντιθετο εγινε! Ο πιο ουδετερος ηταν ο Unico 100 ενω ο MF ειναι πολυ πιο ζωντανος (χωρις αυτο να σημαινει οτι υπερτονιζει). Ανεδειξε περισσοτερο τις αρετες των Opera (μην πω πως τις...τερματισε), κι αυτο με κανει να πιστευω πως με ενα αλλο ηχειο θα τον "τερματισει" αυτο - συνεπως αφου υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι να μην το ψαξω; Δυστυχως ομως οι καιροι δεν ειναι ευκολοι, οποτε ψαχνω εναν συνετο (οικονομικα κυριως) τροπο. Κατα πως φαινεται μεχρι το οριο που εθεσα (2500€+-) δυσκολα να βρεθει κατι καλυτερο, οποτε ισως παω λιιιγο παραπανω ( με προϋποθεσεις που ηδη προτεινα σε δυο-τρεις εμπορους, εξ και το B&W cm10 - Revel Perorma f32 ή άλλο τι αν προτεινετε)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δηλαδή θεωρεις τον musical fidelity ανώτερο του unico 100 ή διαφορετικό? Για να πάρεις παραπάνω από τα opera πρέπει να ανέβεις κατηγορία τιμής από τις 2500€. Το θέμα είναι ότι και ο χώρος σου δεν βοηθά σε αυτό αλλά και το μεγάλο μήκος στα καλώδια ηχείων είναι σοβαρό μειονέκτημα.
Στη θέση σου θα έμενα με τα υπάρχοντα ηχεία-ενισχυτή και θα άλλαζα χώρο και τοποθέτηση για να έχω και μικρότερο μήκος καλωδίων ηχείων 2x3m το πολύ.
Μην προβείς σε αγορές αν δε λύσεις τα ζητήματα αυτά πρώτα. Θα πετάξεις άδικα τα χρήματά σου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Comtal ευχαριστω για την εκτενεστατη απαντησή σου.
Κατ΄ αρχας ως προς τον χωρο: δυστυχως η διαρυθμιση δεν αλλαζει δοκιμασθηκαν λυσεις μα δεν...Το μηκος καλωδιων ειναι οντως προβλημα, μα αυτο αφορα κυριως τον ενισχυτη παρα την ποιοτητα - ή οχι;
ΟΙ δυο ενισχυτες ειναι πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους, δεν υπαρχει θεμα "καλυτερου". O MF ανεδειξε (στα αυτια μου εννοειται) καλυτερα τα ηχεια απο οτι ο Unico, παρ΄ οτι λενε οτι "κουρδιζονται" μαζι. Πιθανοτατα αυτο το χαμηλοφωνο γενικα "κουρδισμα" να μην μου αρεσει (το οποιο ομως τιθασευσε τα PMC Fb1i του φιλου Πανου) και να προτιμω το ευφωνικο του MF- αρα το στυλ των Opera να μην ειναι για μενα, αλλα να μου κανει πχ των Focal ή των Sonus Faber.
Επαναλαμβανω παντως: τα Opera ειναι παρα πολυ καλα ηχεια και ο απλος λογος που θελω να τα αλλαξω ειναι: η επιδιωξη επιτευξης του "καλυτερου". Οποτε αν δω πως με τις υπαρχουσες επιλογες στις δυνατοτητές μου αυτο ειναι ανεφικτο ή και ασυμφορο, δεν θα υπαρξει λογος να προχωρησω (ειπαμε: καιρος για...λογικη!). Ωστοσο, μεσα απο το ψαξιμο ("διαβασμα" κατα τον αγαπητο Vet!), ηδη αρχισα να κατασταλαζω σε δυο τρεις αρχικες επιλογες (πχ Sonus Faber Venere 2.5/3.0) που ομως θα οριστικοιηθουν κατοπιν ακροασεων, μονο στο καταστημα δυστυχως! Αναμεσα στις αλλες επιλογες (με υπερβαση ομως των τιθεμενου οικονομικου οριου) ειναι και τα Revel performa s32 κα, πιθανως, το B&W cm10 ( με μεγαλο φοβο ομως για το μπασο τους που αν μοιαζει με των CM9 ειναι ακαταλληλο στο χωρο μου - λενε ομως πως ειναι διαφορετικα, θα δουμε). Πιθανως να ξενιζει η διαφορετικοτητα μεταξυ των επιλογων μου αλλα αυτο θα ξεκαθαρισει μετα το ακουσμά τους, και συντομα!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Η ένστασή μου είναι μήπως λόγω ιδιαίτερου χώρου και μηκους καλωδίων ηχείων δεν εξάντλείς τα όρια ενισχυτή ή και των ηχείων όπως αναφέρεις.
Αν όντως το άκουσμα του Α1008 είναι ευφωνικό, τότε χρειάζεσαι ένα πιο ουδέτερο σε ήχο ηχείο για να ισορροπήσεις.
Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το χώρο και το σύστημα πάντα θα είναι τοποθετημένο σ' αυτόν, τότε δεν έχει καμία απολύτως σημασία να ακούσεις ηχεία σε άλλους χώρους εκτός από τον δικό σου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Η αναζήτηση ειτε λαμβανει τελος συντομα, ειτε ματαιωνεται!
Οι λογοι:
Α)για μειωση μηκους των καλωδιων βρεθηκε τροπος, αν και παλι ειναι μεγαλο: μειωθηκε στα...5μ! Μπορω να πω οτι κατι εγινε (αυθυποβολη; ισως), αλλα μαλλον πρεπει να παρω καλυτερα:(.
Β) συντομωτατα (ξανα)κατεβαινω για λεπτομερεστατη ακροαση μονο ενος ή δυο ηχειων: Proac d20r -d28. Kι αυτο γιατι απο ολα τα προσφερομενα προς συναλλαγη ηχεια (περιορισμος η ανταλλαγη) ηταν τα μονα που εμφανως με κερδισαν (συν οτι οπτικα ταριαζουν στο χωρο - αλλος περιορισμος!). Θα γινει επι τοπου ακροαση/συγκριση με τα Opera μου, κι αν οι διαφορες ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ, γενικα κι οχι μονο στα πριμα οπου λογω ribbon τουιτερ θα ειναι, θα γινει η "ζημια".
Γ) στο μεταξυ λογω καθημερινων ακροασεων των Opera, προκειμενου να τα γνωρισω καλυτερα με τον ενισχυτη αυτον, διαπιστωνω πως ειναι πολυ αξιολογα οποτε αρχισαν οι αμφιβολιες περι της αλλαγης των. Αλλα ειπαμε: αν η ακροαση/συγκριση ειναι καταλυτικα σε βαρος τους μονο τοτε θα προχωρησω. Θα μου πειτε: σε διαφορετικο απο του σπιτιου χωρο; ναι, δεν γινεται αλλιως, μα η συγκριση στον κοινο χωρο δεν θα αποδειξει κατι;
Αν καποιος γνωριζει περι του PROAC D20R (το d28 ειναι παλαιοτερο και μαλλον "βαρυ" για τον χωρο μου) ας πει οσο ειναι...νωρις:) (Naskar εσυ αποκλειεσαι:))
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Με βάση τον όγκο καμπίνας, δεν θα έπρεπε να συγκρίνεις D20R με D18;
Αν και νομίζω ότι η σύγκριση θα απέβαινε υπέρ του νέου (όχι μόνο λόγω του ribbon tweeter: έχει και ευρύτερο frequency response, μισό dB υψηλότερη ευαισθησία, διαφορετική καμπίνα, νέο crossover, κλπ.).

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις τελικές σου εντυπώσεις και επιλογή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.844
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top