Focal 726v + marantz cd 6004 τι ενισχυτής?

Μηνύματα
11
Reaction score
3
Γεια σας,
Eχω τα focal 726 v μοντέλο 2012 (τριών δρόμων) και το marantz cd 6004 και ως ενισχυτή έχω τον yamaha as 500 (2 χ 85watt RMS @ 8 Ω) .
Τα ηχεία τα χαρακτηρίζω λίγο λαμπρά με την έννοια ότι ενώ to tweeter τους είναι πολύ καλό και γενικά πολύ μουσικά
δεν ταιριάζουν τελικά με τον yamaha as 500 (κι αυτός λίγο λαμπρός) . Γενικά τα χαρακτηρίζω ατίθασα στο treble και έχω βάλει τον ενισχυτή στο
- ΜΕΙΟΝ και αυτό βοηθάει κάπως αλλά πιο δυνατά κουράζει το σύστημα τα αυτιά.

έχετε να προτείνετε κανέναν ενισχυτή μέχρι 1000 ευρώ (απαλό smooth) που να τιθασεύσει τις υψηλές συχνότητες και να ακούω πάλι με τις ώρες
ξέγνοιαστα.........

Τι λέτε για Marantz?
Arcam?
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Έχω την εντύπωση ότι το 1.000άρικο είναι αρκετά υψηλό ποσό για ενισχυτή των ηχείων σου. Ίσως κάτι γύρω στα 600 - 800 ευρώ να ήταν αρκετό. Ωστόσο δεν έχω συγκεκριμένη πρόταση ενισχυτή. Ίσως ο XTZ Class-A 100 D3. Έχω την εντύπωση ότι και το cd σου είναι λίγο "λαμπρό" κι ίσως λίγο ατίθασο ψηλά. Δεν το έχω ακούσει, αλλά η χαμηλότερη σειρά της Marantz (CD 5000) έχει τέτοιο χαρακτήρα.
 
  • Like
Reactions: vet

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα ηχεία υποοδηγούνται, είναι "άδεια" χαμηλά, και γι' αυτό δίνουν την υποκειμενική αντίληψη της λαμπρότητας των πρίμων (καθ' όσον το έχω δει το έργο, και μάλιστα με παρόμοια Focal, όπου το πρόβλημα λύθηκε με προενισχυτή και nCore, οι οποίοι τα κάνουν τα ηχεία ό,τι θέλουν στην κυριολεξία).
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα ηχεία υποοδηγούνται, είναι "άδεια" χαμηλά, και γι' αυτό δίνουν την υποκειμενική αντίληψη της λαμπρότητας των πρίμων (καθ' όσον το έχω δει το έργο, και μάλιστα με παρόμοια Focal, όπου το πρόβλημα λύθηκε με προενισχυτή και nCore, οι οποίοι τα κάνουν τα ηχεία ό,τι θέλουν στην κυριολεξία).
Υπάρχει ncore με προενισχυτή μαζί στο χιλιάρικο; Αν ναι, με ενδιαφέρει κι εμένα.
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα ηχεία υποοδηγούνται, είναι "άδεια" χαμηλά, και γι' αυτό δίνουν την υποκειμενική αντίληψη της λαμπρότητας των πρίμων (καθ' όσον το έχω δει το έργο, και μάλιστα με παρόμοια Focal, όπου το πρόβλημα λύθηκε με προενισχυτή και nCore, οι οποίοι τα κάνουν τα ηχεία ό,τι θέλουν στην κυριολεξία).
Λες ο χιλιάρης να τα οδηγήσει; o_O
 


Μηνύματα
11
Reaction score
3
Δυνατά παίζουν και με τον υπάρχον ενισχυτή ……..που είναι 2 x 85 watt rms……..

Ο Yamaha δεν κολλάει πουθενά είναι αρκετά ισχυρός απλά μήπως είναι θέμα τροφοδοσίας δηλαδή π.χ. ο MARANTZPM 8005 2 x 70 watt RMSπου κάνει 1200 ΕΥΡΩ έχει TORODIALμετασχηματιστή (NICHICON) 18.000μF / κανάλι=36.000μF πολύ απλά δεν νομίζω να έχει ο Yamaha AS 500 που κάνει 400 ευρώ.

Μήπως τα μεγάλα ηχεία θέλουν ενισχυτή με πυκνωτές μεγάλους για να οδηγούνται καλύτερα? Γιατί πιστεύω ότι δεν είναι μόνο τα watt σε έναν ενισχυτή …..
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Δυνατά παίζουν και με τον υπάρχον ενισχυτή ……..που είναι 2 x 85 watt rms……..

Μήπως τα μεγάλα ηχεία θέλουν ενισχυτή με πυκνωτές μεγάλους για να οδηγούνται καλύτερα? Γιατί πιστεύω ότι δεν είναι μόνο τα watt σε έναν ενισχυτή …..
Δεν βγάζεις άκρη μετρώντας πυκνωτές. Ψάξε καλύτερα για τις μετρήσεις ισχύος του ενισχυτή που θέλεις στην μέση αντίσταση του ηχείου σου και κοίτα και τα αποθέματά του σε χαμηλότερη αντίσταση. Τα βατ είναι βατ (αρκεί να είναι μετρημένα με τις σωστές προδιαγραφές βέβαια).
 

don

Μηνύματα
193
Reaction score
33
Πιστευω με έναν Arcam θα πάρεις αυτό που θέλεις δηλ. μουσικότητα και ξεκούραστες ακροάσεις με τις ώρες. Λενε ότι δένουν και καλά με τα Focal αν και δεν έχω ακούσει το συνδυασμό.
Αν βρεις κανέναν A38 σε προσφορά..
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η σχεδίαση του τροφοδοτικού (χωρητικότητα σε μF, μέγεθος trafo) και η ικανότητα παροχής ρεύματος είναι αυτά που κάνουν τον ενισχυτή να οδηγεί με άνεση. Το ιδανικό είναι να διπλασιάζει την ισχύ του από τα 8 στα 4 Ohms. Άρα όσο πιο κοντά στο διπλάσιο είναι η ισχυς του, τόσο ικανότερα αποθέματα ρυματος έχει ο ενισχυτής. Τα focal παρουσιάζουν impedance κάτω των 4 Ohms στις χαμηλές συχνότητες (3.2Ω) και θέλουν ικανά αποθεματα ρεύματος από πλευράς ενισχυτή. Παράδειγμα τα 1028be που άκουσα με τον Luxman 505.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
ειχα τα ιδια ηχεια με εναν a28 και ηταν πραγματικα κουραστικο το αποτελεσμα ο a28 εφυγε και την θεση του πηρε δοκιμαστικα για λιγο καιρο ο a38 (arcam fmj κ οι δυο ) βελτιωθηκε λιγο αλλα κ παλι ειχα την αισθηση οτι οι φωνες σε τραγουδια ηταν κουραστικες, σιγουρα θελεις μαλακο κ δυνατο ενισχυτη για να τα οδηγησει -ηρεμησει εγω τελικα εδωσα κ τον arcam κ τα focal κ πηγα σε αλλο συνδυασμο με το αναλογο τιμημα φυσικα
παντως πιστευω οτι η επιλογη προ τελικου στα μεταχειρισμενα ισως να ειναι κ η μοναδικη λυση για αυτο το αξιολογο αλλα δυσκολο ως φορτιο ηχειο
σε ολοκληρωμενο δες roksan, exposure, musical fidelity αλλα κ atoll ολοι smooth κ με καλα ρευματα
καλη συνεχεια
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τώρα που ειδα λεπτομερώς τα specs του ηχείου καταλαβαίνω ότι για να οδηγηθούν επαρκώς θέλουν 200W /ch στα 8 Ohms. Αυτό το 2.9 ελάχιστη impedance δεν πρέπει να το αψηφήσεις. Ζεύγος προ-τελικός.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
3
δηλαδή αυτός εδώ θα τα τινάξει?????


http://athensproaudio.gr/hi-fi-el/e...tegrated-amplifiers/musical-fidelity-m3i.html

Που θα βρώ 200 watt ανα κανάλι σε ενισχυτη για ηχείο που κάνει 1000 ευρώ.......

δεν ακούω και τόσο δυνατά για να βάζω τους γείτονες στο πόδι....θέση 8 η ώρα ακούω μερικές φορές 11
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η πλήρης ισχύς που αποδίδει ο ενισχυτής δεν έχει σχέση με τη θέση του ποτ.
Ο χώρος σου πόσα τετραγωνικά είναι και σε ποια απόσταση από τα ηχεία ακούς?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
αφου ενισχυτης υπαρχει και μπορεις να χαιρεσαι τις μουσικες σου προς το παρον, μπορεις να περιμενεις λιγο και να δεις μηπως σου κανει και ο νεος technics...

αλλιως, και γω θα εψαχνα σε μεταχειρισμενα...
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
φιλε σε τοσο δυσκολο ηχειο μονο ο Roksan και αν....
φυσικα υπαρχει λυση και αν θες να κινηθεις "αιρετικα" pm
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
αν ο ενισχυτης σου εχει pre out, αλλη μια λυση ειναι να του καθισεις εναν τελικο γυρω στο χιλιαρικο, μετ/νο ή καινουργιο και αργοτερα προσθετεις και εναν προενισχυτη...

τιμιος τελικος, με ικανα αποθεματα σε ρευματα για τη τιμη του (στο χιλιαρικο-καινουργιος) ειναι και αυτος ή αυτος απ το ebay
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
αν ο ενισχυτης σου εχει pre out, αλλη μια λυση ειναι να του καθισεις εναν τελικο γυρω στο χιλιαρικο, μετ/νο ή καινουργιο και αργοτερα προσθετεις και εναν προενισχυτη...

τιμιος τελικος, με ικανα αποθεματα σε ρευματα για τη τιμη του (στο χιλιαρικο-καινουργιος) ειναι και αυτος ή αυτος απ το ebay
Αυτο ειναι μια καλη λυση. Γενικα ενας τελικος δηλαδη αν εχει pre out
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Αυτο ειναι μια καλη λυση. Γενικα ενας τελικος δηλαδη αν εχει pre out
Εγώ έχω τα 716 v και τα οδηγώ με audiolab προ και τελικό (8000c, 8000p) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βεβαίως είναι υποκειμενική η άποψη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.138
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top