Ποια ηχεία για το χώρο μου;

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Καλησπέρα,
Μετά από αρκετές ημέρες αναζητήσεων κι αναγνώσεων αποφάσισα να ξαναζητήσω τη γνώμη σας για την αγορά ηχείων βάσης κι ενισχυτή. Πηγή είναι πικάπ Technics SL1200 MK5 με κεφαλή BENZMICRO MC20E2 και ίσως κάποιο radio tuner. Τα ηχεία θα τοποθετηθούν πάνω σε σταθερό,ανοιχτό, βαρύ έπιπλο σε χώρο εμβαδού 30 τμ και σε απόσταση ακρόασης 2,5 m περίπου ή και λίγο μικρότερη. Δεν υπάρχει με την καμία δυνατότητα απόκτησης ηχείων δαπέδου, λόγω έλλειψης χώρου. Συνολικό κόστος από 1000 έως 1500€.
Σκοπός μου πέρα, των προσωπικών ακροάσεων (σε κλασσικό rock και Heavy metal), είναι να αρχίσουν σιγά σιγά να μαθαίνουν τα δυο μου μικρά να ακούνε μουσική, να αγαπήσουν τη μουσική και να ενδιαφερθούν γι' αυτή. Δεν κρύβω ότι εμπλουτίζω πλέον τη συλλογή μου με κάθε είδος μουσικής πέραν από αυτά που προανέφερα ώστε τα παιδιά μου να έχουν ακούσματα από καθένα από αυτά κι αργότερα να επιλέξουν τι τους αρέσει περισσότερο. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι να ακούσουν σωστά κι όσο περισσότερο λεπτομερώς γίνει τον ήχο και για το λόγο αυτό θα ήθελα να με καθοδηγήσετε στο τεχνικό κι όχι υποκειμενικό μέρος, δηλαδή αν τα ηχεία θα αποδώσουν στο χώρο ή θα χαθούν. Το υποκειμενικό μέρος καθώς και την αγορα ενισχυτή τη συζητάμε μετά.
Ιεραρχικά κατέληξα στα εξής:

http://www.heco-audio.de/en/lautsprecher/nach-anwendung/regallautsprecher/celan-gt-302?c=3042
http://www.reevoo.com/p/acoustic-energy-aelite-2
http://www.focal.com/en/chorus-800-v/35-chorus-807-v-3544052691115.html
http://www.cambridgeaudio.com/products/speakers/aero-2
http://www.system-audio.com/_en-GB/about SA/product biography/discontinued/2003_to_2010/SA520/SA520
http://www.klipsch.com/rb-81-ii-bookshelf-speaker

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις γνώμες σας
 

Μηνύματα
126
Reaction score
87
η τελευταια επιλογη των klipsch δειχνει σοφοτερη για το ειδοs τηs μουσικηs και την καλυψη του χωρου λογω ευαισθησιαs του ηχειου και ταιριασμα με περισσοτερα ενισχυτικα
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
απο τις επιλογες σου καλυτερα θα σου "κατσει" το klipsch αλα να σκεφτεις οτι θα τα θελει τα βατακια του...
 


Μηνύματα
54
Reaction score
18
Τα klipsch ήταν η αρχική μου επιλογή, όμως στο ψάξε ψάξε προέκυψαν κάποιες αμφιβολίες. Γιατί όχι τα heco ας πούμε; Βλέπω ότι είναι πολύ καλό ηχείο και πιστεύω ότι έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το klipsch
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Τα klipsch ήταν η αρχική μου επιλογή, όμως στο ψάξε ψάξε προέκυψαν κάποιες αμφιβολίες. Γιατί όχι τα heco ας πούμε; Βλέπω ότι είναι πολύ καλό ηχείο και πιστεύω ότι έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το klipsch
καλύτερα χαρακτηριστικά από το klipsch=καλύτερη απόκριση συχνότητας
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό σημαντικό όμως...
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
η αποκριση ειναι πολυ σημαντικη(αν εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη στις προδιαγραφες του κατασκευαστη) ο λογος που προταθηκαν τα klipsch εχει να κανει με το οτι τα πανε καλα με το ροκ μεταφεροντας ενα live κλιμα στην ακροαση.
το ιδιο κανουν και τα jbl και αρεσουν σε πολους...ακουσα προσφατα απο αυτη τη σειρα της jbl ενα δαπεδου με καλα συνοδα και ενιωσα οτι δεν υπαρχει "παυση" στην ηχογραφηση...σαν να μην σταματαει το τουιτερ ποτε και ειμαι σιγουρος πως σε 2 ωρες με δυνατη μουσικη θα βουιζαν τ'αυτια μου....
κανε και κανενα τεστ απο κοντα
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
nad c356bee στα 680e για ενισχυτη κ dali zensor 3 στα 340e για ηχεια
πολυ καλος συνδυασμος ενισχυτη με πολλα ρευματα κ ηχειου βασης με 7ιντζο γουφερ δεν θα σε κουραζει καθολου κ θα εχει κ τα γκαζια του βρες καταστηματα που τα εχουν κ ακουσε τα οπωσδηποτε
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
+ phono stage για το πικαπ ( οχι πανω απο 60-80e ) NAD η project ελπιζω να βοηθησα
καλη συνεχεια
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Από την στιγμή που ακούς metal χρειάζεσαι 1 γλυκόηχο ηχείο καθότι οι παραγωγές στο συγκεκριμένο χώρο είναι το 90% για τον π@ύτσο. Πρέπει να πάρεις τις μουσικές σου και να πας για ακροάσεις. Μια πρόταση είναι τα ιταλικά Chario Delphinus
Δεν τα 'χω ακούσει αλλά λέγονται καλά λόγια. Μόνο που θα θες μετά βαρβάτο ενισχυτή σε ρεύματα κυρίως καθώς κατεβαίνουν πολύ χαμηλά... σε Ω
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
η τελευταια επιλογη των klipsch δειχνει σοφοτερη για το ειδοs τηs μουσικηs και την καλυψη του χωρου λογω ευαισθησιαs του ηχειου και ταιριασμα με περισσοτερα ενισχυτικα
Αυτό ακριβώς ήθελα να του προτείνω κι εγώ. Με πρόλαβες...
Τα Klipsch και λόγω είδους μουσικής που προτιμάς αλλά και λόγω μεγάλης ευαισθησίας θα καλύψουν πιο εύκολα τον χώρο των 30 τ.μ. σου και σίγουρα με τα RB-81 δεν πρόκειται να σου λείψει το μπάσο.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Τα RB-81 βλέπω γενικά προτείνονται ως εύκολη λύση από παντού όπου κι αν έψαξα. Σε κάποιο αμερικάνικο forum προτείνονται και σε περιπτώσεις σύνδεσης με λαμπάτους ενισχυτές που έχουν μικρή ισχύ λόγω της ευαισθησίας τους.
Από την πρώτη στιγμή θεώρησα αυτά τα ηχεία ως ιδανική λύση, αλλά μιας και θα μπω στη διαδικασία της ακρόασης κάποιων ηχείων καλό θα ήταν να τα έχω συγκρίνει με κάτι άλλο, ακόμη και ίσως με τα μικρότερα RB-61 και RB-51 ή ακόμη και με κάποιο άλλο ηχείο. Με προβλημάτισαν αρκετά αυτά που διάβασα εδώ και καιρό και δεν θέλω να μπω τελικά στη λύση να βάλω σε καλάθι αγορών τα RB-81 έναν οποιονδήποτε ενισχυτή κι άντε η παραγγελία σας ολοκληρώθηκε κλπ κι όλα ωραία και καλά.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εχω ακούσει εκτεταμένα τα RB-61 με CD player marantz 5003 και ενισχυτή τον Yamaha RX-797 με όλων των ειδών τις μουσικές. Ακόμα και στην Jazz με audiophile εγγραφές η καθαρότητά τους, η λεπτομέρεια τους και η ταχύτητά τους ήταν υποδειγματικές.
Ακόμα και με το παραπάνω φθηνό σύστημα η κόρνα τους δεν γινόταν ποτέ σκληρή. Διατηρούσε την λεπτομέρεια και την γλυκήτητά της σε όλες τις εντάσεις.
Για τα 30 τ.μ. σου σίγουρα θα σου πρότεινα τα RB-81 που έχουν το ίδιο tweeter αλλά μεγαλύτερη καμπίνα και μεγαλύτερο woofer από τα RB-61
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
αν παντως θες να προχωρησεις σε τεστ μεταξυ ηχειων Kef και Mission θα ειναι επισης καλες επιλογες (μεινε ΜΑΚΡΥΑ απο Canton)
 



Μηνύματα
54
Reaction score
18
Η λίστα ηχείων ακρόασης καταρτίστηκε. Έχει κανείς πρόταση να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι;

Klipsch RB-81 II
Klipsch RB-61 II
Chario Syntar 516
Dali ZENSOR 3
Heco Celan GT 302
Acoustic Energy Aelite 2
Cambridge Audio AERO 2
Kef R300​
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Υπάρχουν άπειρα άρθρα (εδώ μέσα) για την "σωστή" επιλογή ηχείων και τον τρόπο αξιολόγησης αυτών.... το τι μου αρέσει σε εμένα και το τι αρέσει στον άλλον, καθιστά μια υποκειμενική "προσωπική άποψη" που μπορούν αυτές οι προσωπικές απόψεις, να απέχουν παρασάγγας μεταξύ τους, η και να απέχουν ακόμα από τα γούστα του ενδιαφερόμενου αγοραστή! ;)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top