Ακρόαση άψογων κατασκευαστικά ηχείων



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
O Linkwitz πάντως θέτει τις εξής προτεραιότητες για σωστά κατασκευασμένα ηχεία:

"When we hear the sound of instruments or voices, yet the source is blocked from our view, we are still able to tell in most cases whether the sound comes from a loudspeaker or is live. What allows us to recognize the difference? What cues might we work from? What forms of distortion affect the loudspeaker reproduction?

  • Most likely it is not the on-axis frequency response of the speaker, because if the source is in some other room or building, the frequency spectrum that reaches us may be rolled off at the high end or modified in some unpredictable way. It could be the power response, the radiation in all directions that is often different between a speaker and a live source, that gives us a clue. Most speakers have a power response that drops 10 dB to 20 dB from low to high frequencies.
  • Most likely it is not the start up transient response of the speaker, because by the time we hear the signal, it has undergone many reflections and the waveform fidelity has been lost. It could well be, though, the slow decay of transients due to energy storage in resonant mechanical and acoustical structures of the speaker which we recognize as typical for a loudspeaker and missing in the corresponding live event.
  • Most likely it is not simply the dynamic range between loud and soft that gives us a cue, because we can usually tell the nature of even a very faint sound that comes from a far distance. It could be, though, that for loud sounds we recognize the change in sound character that is caused by intermodulation in the loudspeaker and which creates new spectral components that are foreign to the live source.
We normally listen to a speaker relatively close up and the above observations do not apply completely, but I have found that an excellent test of a speaker is to listen to it from the next room or from down the hallway. Consistent with the above observations, I have found a set of priorities for loudspeaker design that must be followed to obtain an outstanding product.

  1. Low non-linear distortion, e.g. drivers that can move sufficient amounts of air linearly in all parts of the frequency range but especially at the low end.
  2. Minimal excitation of room resonances, particularly at low frequencies. This requires low frequency directional speakers such as dipoles.
  3. Low amounts of stored energy in drivers, cabinet, air cavities and filters for fast transient decays.
  4. Smooth, extended frequency response from 20 Hz on up and without exaggerated high frequencies, both on-axis and off-axis. Minimal roll-off in power response.
There are additional requirements, such as an acoustic center for the speaker at ear height, vertical extension of the source, etc, etc, - but I consider the above four as most important in their given order.

Many speaker designs fall short of these priorities..."
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
ωραιο....
να μας πει ο nima τι απο αυτα τα 4 εχει προσπαθησει η b&o να εφαρμοσει στα beolab5 στα πλαισια της "life style" προσεγγισης της....
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Έλα μωρέ, οι ορίωνες του άρεσαν πιο πολύ...Το LX521, πότε θα το φτιάξει κανείς; Βγαίνει και σε κιτ με UcD εδώ: http://www.magiclx521.com/lx521-components.html.

Vet, εάν μου πουλήσεις τα μπεολάμπια, η γυναίκα μου θα σε ευγνωμονεί αιώνια...
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Υπάρχει φυσικά και η σκέψη του Linkwitz, η οποία συνίστατο στον σχεδιασμό ηχείων που διεγείρουν τον χώρο όπως πρέπει...έτσι το μόνο που χρειάζεσαι είναι να τα τοποθετήσεις σωστά σε έναν σχετικά συμμετρικό και σχετικά ζωντανό χώρο...και τέλος...θα παίζουν και θα μετράνε σίγουρα καλά...;)
Συμφωνώ απόλυτα, αυτή είναι η λύση, Ηχεία φιλικά προς τον οικιακό χώρο.

Παρόλα αυτά και η ανοιχτή μπάφλα που είχα αλλά και το Pluto, μικρές διορθώσεις στα room modes τις ήθελαν. Καμία σχέση βέβαια με τα συμβατικά ηχείια.

Πρόσφατα έγινε σχετική ερώτηση στον Linkwitz και απάντησε λίγο διστακτικά μεν αλλά είπε πως ναι τα room modes αν θέλει κάποιος μπορεί να τα διορθώσει, όχι όμως το υπόλοιπο κροσσ. (ξέρεις τώρα που υιοθέτησε την πλατφόρμα της miniDSP, όλοι θέλουν κάτι να πειράξουν).
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Vet, εάν μου πουλήσεις τα μπεολάμπια, η γυναίκα μου θα σε ευγνωμονεί αιώνια...
αααα γιναμε ολοι fashion victims?
δεν είναι καλα ηχεια δημητρη, εχουν dsp του σατανα μεσα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
δεν είναι καλα ηχεια, εχουν dsp του σατανα μεσα...
...και στερούνται ουρανίων ηχοχρωμάτων - ένεκα των περιεχόμενων ice ενισχυτικών βεβαίως βεβαίως...:sneaky:

Επιστρέφοντας τώρα στους ανυπόφορους συνδυασμούς σε πείσμα της βαρύγδουπης κατασκευής, αναφέρονται τα μεγάλα ηχεία της CAV με τον ομόλογο ενισχυτή.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Επιστρέφοντας τώρα στους ανυπόφορους συνδυασμούς σε πείσμα της βαρύγδουπης κατασκευής, αναφέρονται τα μεγάλα ηχεία της CAV με τον ομόλογο ενισχυτή.
ειπαμε ακροαση αψογων κατασκευαστικα ηχειων... τα κασονια πως να παιξουν σωστα?
 


C

chrispo

Guest
.....¨.Our laboratory tests indicate that when an amplifier is built into a speaker, second and third harmonic distortions can rise up to 15 percent! This was also confirmed in our blind listening tests. The problem was recognized by some High End audio manufacturers using extra dampening material for enclosures of standalone amplifiers to avoid vibration caused by speaker proximity. Our solution is an industry-first "Powered Stand" based on our mono block amplifiers.¨...Lipinski Sound Philosophy.

...ενημερώστε τον mr. ATC, για την άλλη άποψη pls..

...διαβάστε και αυτό , είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα σας λύσει πολλές απορίες...
http://lipinskisound.com/prosumer/philosophy/
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
.....¨.Our laboratory tests indicate that when an amplifier is built into a speaker, second and third harmonic distortions can rise up to 15 percent! This was also confirmed in our blind listening tests. The problem was recognized by some High End audio manufacturers using extra dampening material for enclosures of standalone amplifiers to avoid vibration caused by speaker proximity. Our solution is an industry-first "Powered Stand" based on our mono block amplifiers.¨...Lipinski Sound Philosophy.

...ενημερώστε τον mr. ATC, για την άλλη άποψη pls..

...διαβάστε και αυτό , είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα σας λύσει πολλές απορίες...
http://lipinskisound.com/prosumer/philosophy/
Για να είμαστε ακριβείς, στα διαγράμματα φαίνεται ότι η παραμόρφωση είναι μεγαλύτερη μόνο στο γούφερ (που παίζει από 350hz και κάτω). Από κεί και πάνω, η παραμόρφωση είναι μικρότερη στο ενεργό. Επίσης, το παθητικό μετρήθηκε με ενισχυτή ayre κάποιων δεκάδων χιλιάδων γιούρος, ενώ το ενεργό με το basic amp pack.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Τα PMC Ob1i & 24 δεν μου άρεσαν επίσης. Πολύ sibilance.
Ακόμα και με τον leben Cs600, το 24 δεν μπόρεσε να την εξαλείψει.
το ob1i ειναι απο τα καλυτερα ηχεια που εχω ακουσει !.. στο χωρο μου...


φυσικα εκει που το ακουσες και το ακουσα και εγω δεν μου αρεσε καθολου...

θελει το στησιμο και τα συνοδα του..
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τα grimm μου αρεσαν αλλα τα ακουσα σε χαλαρο μουσικο θεμα χωρις χαμηλο... απο μεση και πανω ηταν πολυ καλο..

και γιατι ειναι ακριβο?

συγνωμη αλλα για ηχειο, ενισχυτη , ντακ κλπ , περισσεύουν κιόλας..
μιλαω δεδομένου των συνθηκών που επικρατούν στην τιμολόγηση μηχανακιων κλπ...μην τρελαθουμε κιολας !

αν ηταν κ το σαμπ ποιο ... αγορασιμο !
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
το ob1i ειναι απο τα καλυτερα ηχεια που εχω ακουσει !.. στο χωρο μου...

φυσικα εκει που το ακουσες και το ακουσα και εγω δεν μου αρεσε καθολου...

θελει το στησιμο και τα συνοδα του..
Ποια είναι αυτά τα συνοδά ? Για γίνε πιο συγκεκριμένος.

Για να είμαστε ακριβείς, στα διαγράμματα φαίνεται ότι η παραμόρφωση είναι μεγαλύτερη μόνο στο γούφερ (που παίζει από 350hz και κάτω). Από κεί και πάνω, η παραμόρφωση είναι μικρότερη στο ενεργό. Επίσης, το παθητικό μετρήθηκε με ενισχυτή ayre κάποιων δεκάδων χιλιάδων γιούρος, ενώ το ενεργό με το basic amp pack.
Πιστεύετε ότι μπορεί ο ενδιαφερόμενος κατά τη διάρκεια των ακροάσεων ή και μακρόχρονης συμβίωσης και με τα δυο (υποθετικά) να διακρίνει την μικρότερη παραμόρφωση του ενεργού έτσι ώστε να προτιμήσει αυτό? Πολύ αμφιβάλλω.

Για πείτε κάτι και για τις μετρήσες του Dynaudio Focus 380 που βρηκα εδώ, γιατι μ' ενδιαφέρουν αυτά τα ηχεία.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το 380 το εψαχνα για αγορα, πηγα audioevolusion και ειχε πει δεν θα το φερει κλπ... τωρα απ οτι βλεπω το εχει ...
επαιξε πολυ καλα το pmc με προ τελικο της gamut αλλα και με αλλαγες σε προ αμεσως υπηρχε ανταπόκριση.. γενικα "ακουει" πολυ..
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top