Αγορα καινουριου δικάναλου ενισχυτη και ηχειων

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Καλησπέρα!
"Δικός" μου άνθρωπος ενδιαφέρεται για αγορα ενισχυτη και ηχειων με budget 700€ και για τα δυο. Πρόκειται να τοποθετηθούν στο σαλόνι (περ. 4mX8m=30 μέτρα το πολυ) ορθογώνιος χώρος με το σύστημα τοποθετημένο στο κέντρο της μεγάλης πλευράς και τον καθιστικό χώρο τοποθετημένο αντίστοιχα απέναντι του.
Προτίμηση στη ροκ/πανκ γενικότερα , χωρις να απορρίπτει αλλα είδη.
Τι θα προτίνατε; Θα βοηθήσετε πολυ με τις γνώμες σας ή τις παραπομπές σας.

Να διευκρινίσω ότι προτιμάται ο δικάναλος ενισχυτής ο οποίος και θα συνδεθεί με προϋπαρχον πίκ-απ Project Debut.

Ευχαριστω!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Πολύ περιορισμένο budget, οπότε λίγες οι πιθανές λύσεις.

Για ενισχυτή δες:
Harman Kardon ΗΚ-980
Yamaha A-S300

Για ηχεία δες:
Magnat Monitor Supreme 800
JBL Studio 180
Energy CF-30

Προτιμότερος συνδυασμός ΗΚ-980 με JBL Studio 180


Μία επίσης καλή λύση είναι να δεις κάποιο μεταχειρισμένο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Μεταχειρισμένο του το πρότεινα, αλλα καθότι "καινούργιος" κι αυτός στο χώρο του hifi,δε μπορεί να μπει ακόμη στη λογική αυτή.
Έχω ακούσει στην Αθήνα τον παραπάνω προτεινόμενο συνδυασμό και έπαθα πλάκα.
Απλα είναι λίγο vintage ο τύπος και γουστάρει ποτενσιομετρα κτλ. γι' αυτο και "απορρίπτει", χωρις όμως να εχει ακούσει, τον Harman Kardon.
Εγω έχω τον Marantz PM6004 με Q Acoustics 1030i έχω σε χώρο μισό (περ. 15τμ) του προαναφερθέντος. Τα ηχεια μου τα πρότειναν μέλη του φόρουμ, και ειδικα όταν ακούω Pink Floyd "προσκυνώ"! Ακούω ώρες μουσική σαν τη δική τους με την ένταση στο 1/4, κανονική για το χώρο, και δεν κουράζει ούτε μετα απο ώρες!

Να σημειώσω επίσης ότι επειδή κυκλοφορεί μπόμπιρας 3 ετών στο σπίτι, σπάνια τα ηχεια θα παίξουνε στα τέρματα.

Δείχνει λοιπον να επιμένει για Yamaha AS500, ενώ εγω του προτείνω και τον Denon PMA720 ως μέση λύση για ολα τα είδη μουσικής.
Ποια η γνώμη σας για τους παραπάνω ενισχυτές και που νομίζετε ότι υπερτερεί ή υστερεί ο καθένας;
 


Μηνύματα
46
Reaction score
8
Σ' ευχαριστω Tyler για την παρέμβαση σου. Εσυ ήσουν που μου πρότεινες τα Q Acoustics 1030i και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!
Για τα Polk έχω δει καλές κριτικές, τα σκεφτόμουν κι εγω αλλα ίσως ηταν λίγο "μεγάλα" και για το χώρο καί για τον marantz.
Απο άποψη μουσικής χροιάς διαφοροποιούνται καθόλου οι δυο ενισχυτές; Τον HK980 είχα την τύχη να τον ακούσω οπως και τον Denon. Τον Yamaha όμως οχι. Θα καλύψουν εξίσου ικανοποιητικά το φάσμα της ροκ/πανκ και ενδεχομενως κι αλλα είδη μουσικής επαρκώς ή κάποιος υστερεί κάπου;
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
ενισχυτης nad c326bee,ηχεια heco victa 501,λιγο πανω απο το οριο.Εναλλακτικα pioneer a50 (ενισχυτης)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Σ' ευχαριστω Tyler για την παρέμβαση σου. Εσυ ήσουν που μου πρότεινες τα Q Acoustics 1030i και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!
Για τα Polk έχω δει καλές κριτικές, τα σκεφτόμουν κι εγω αλλα ίσως ηταν λίγο "μεγάλα" και για το χώρο καί για τον marantz.
Απο άποψη μουσικής χροιάς διαφοροποιούνται καθόλου οι δυο ενισχυτές; Τον HK980 είχα την τύχη να τον ακούσω οπως και τον Denon. Τον Yamaha όμως οχι. Θα καλύψουν εξίσου ικανοποιητικά το φάσμα της ροκ/πανκ και ενδεχομενως κι αλλα είδη μουσικής επαρκώς ή κάποιος υστερεί κάπου;
o yamaha με τον denon ειναι παρομοιοι ηχητικα , ο 500 σε σχεση με τον 980 ειν αι λιγο πιο λαμπρος ψηλα και πιο "μπαμπατσικος" και δυναμικος λογω αναδρασης. Στα λεφτα του ο 500 ειναι μια χαρα γενικως, και πληρης απο χαμηλες εντασεις..
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Έχοντας υπόψιν το είδος μουσικής και την απόσταση ακρόασης (μέγιστο 4m), θα πρότεινα το Denon D-M39 με ενα σχετικά καλό μεταχειρισμένο subwoofer (όχι yamaha). Δεν είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής, αλλά πιστεύω πως θα γεμίσει τον χώρο καλά και ισορροπημένα με το subwoofer. Συνολικά θα είναι ένα πιο οικονομικό και αξιόλογο σύστημα.

http://www.skroutz.gr/s/2397412/Denon-D-M39DAB.html?keyphrase=Denon+D-M39
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Ενδιαφέρουσα πρόταση κι αυτή. Το συγκεκριμένο ηχοσύστημα υποστηρίζει είσοδο για πίκ-απ υποθέτω, ετσι δεν είναι;
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Όσον αφορά ηχεια, υπαρχει περίπτωση κάποιο studio monitor (είτε παθητικό είτε ενεργό αν υπαρχει δυνατότητα) να "γεμίσει" ικανοποιητικοτερα τον σχετικά μεγάλο αυτο χώρο;
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Δεδομένου ότι το Denon D-M39 είναι μια οικονομική μεν ευπρεπή δε ολοκληρωμένη λύση, απευθυνόμενη για σύγχρονο καταναλωτή, του οποίου ο κόσμος πια δεν έχει την πολυτέλεια και την όρεξη να ασχοληθεί με βινύλια και πικ-απ, θεωρώ απίθανο να έχει ενσωματώσει photostage mm-mc, αν και διαθέτει δυο εισόδους από ό,τι βλέπω.

'Οσον αφορά τα ηχεία,

πρώτον, τα καλά ενεργά είναι εκτός προϋπολογισμού 700 ευρώ μαζί με ενισχυτή.

δεύτερον, τα monitors δυο δρόμων ή μονοδρόμου έχουν πλεονέκτημα να αναπαράγουν γρήγορα τον ήχο, μειωνεκτούν, όμως, να αναπαράγουν χαμηλές συχνότητες. Συνήθως μέχρι 70-60hz.

Τρίτον, άρα ο συνδυασμός με subwoofer είναι απαραίτητος.
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
PA290020.jpg
οσον αφορα το Denon DM39, το αγορασα πριν λιγες μερες μαζι με τα ηχεια Cambridge Audio S30, για χρηση στο υπνοδωματιο.
ο συνδυασμος ειναι απλα υπεροχος, και τον συνιστω ανεπιφυλακτα!
PA290018.jpg
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Η τοποθέτηση είναι για τις ανάγκες της φωτογράφισης ή έτσι είναι και στην πραγματικότητα για να χωρούν στο κομοδίνο;
 


Μηνύματα
185
Reaction score
195
για να μην ανοιξω αλλο thread,
βαζω μερικες φωτο απο την αλλαγη που εκανα πριν λιγες μερες στα cambridge audio s30 με τα Dali Zensor 3.
Η διαφορα ειναι τεραστια, ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτη την αλλαγη!
 

Attachments


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
καλοακουστα τα νεα...

να πω, εντελως φιλικα, οτι μπορει σιγουρα να αποδοσει πολυ καλυτερα το "πακετο", αν τα ηχεια σου τοποθετηθουν σωστα και οχι διπλα-κολλητα στον ενισχυτη...:wink:
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
καλοακουστα τα νεα...

να πω, εντελως φιλικα, οτι μπορει σιγουρα να αποδοσει πολυ καλυτερα το "πακετο", αν τα ηχεια σου τοποθετηθουν σωστα και οχι διπλα-κολλητα στον ενισχυτη...:wink:
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Αν δεν υπαρχει χωρος.....στην τελικη υπνοδωματιο ειναι.
 

Attachments



Μηνύματα
185
Reaction score
195
καλοακουστα τα νεα...

να πω, εντελως φιλικα, οτι μπορει σιγουρα να αποδοσει πολυ καλυτερα το "πακετο", αν τα ηχεια σου τοποθετηθουν σωστα και οχι διπλα-κολλητα στον ενισχυτη...:wink:
δεν εχεις αδικο , αλλα ο χωρος πανω στο κομοδινο ειναι πολυ περιορισμενος!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top