Ποια ηχεία για το χώρο μου;

Μηνύματα
117
Reaction score
116
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι τα klipsch είναι πολύ ιδιαίτερα ηχεία. Πέραν της ευκολίας τους λόγω μεγάλης ευαισθησίας πρέπει να τα ακούσεις προσεκτικά για όση περισσότερη ώρα είναι εφικτό. Η κόρνα τους μπορεί να σε ενθουσιάσει με την αμεσότητά της αλλά το θέμα είναι να μη σε κουράσει σε πολύωρες ακροάσεις. Ειδικά με παραγωγές τύπου rock/metal που είναι οι πλέον επίφοβες.

Άλλη μία προσθήκη σε βάσης που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου σε μπάσο είναι τα monitor audio με το 8αρι woofer.
http://www.monitoraudio.co.uk/products/silver/silver-2

Όσο για τα chario syntar η αλήθεια είναι ότι ο ήχος τους απέχει πολύ από τα delphinus. Αν παρόλα αυτά προσανατολίζεσαι στη συγκεκριμένη σειρά δες και τα syntar 520 με το 8άρι woofer που θα γεμίσουν καλύτερα το χώρο σου.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την τοποθέτησή τους πάνω σε έπιπλο θα χρειαστείς κάποιου είδους μηχανική απομόνωση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια από γρανίτη ή από άλλο μονωτικό υλικό. Οι κατέχοντες του θέματος θα σε ενημερώσουν όταν με το καλό έρθει η ώρα.
Θα πω το χιλιοειπωμένο ότι η διαδικασία ακροάσεων για αναζήτηση συστήματος είναι από τα ωραιότερα στάδια στο hobby μας, οπότε απόλαυσε την!
 


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Εμένα με προβληματίζει το "τοποθέτηση πάνω σε βαρύ ανοιχτό έπιπλο".
  • Δεν πιστεύω να είναι και το πικάπ πάνω στο ίδιο έπιπλο;
  • Σίγουρα το έπιπλο θα φέρει τα ηχεία στο σωστό ύψος;
  • Δεν θα έχει συντονισμούς;
Μην πάρεις τα ηχεία και μετά λες "τι ακούω τώρα"...
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Όχι το πικάπ θα είναι αλλού και συγκεκριμένα ψηλότερα για λόγους ασφαλείας (πιτσιρίκια)
Το έπιπλο έχει ύψος 80 cm (είναι σαν χαμηλός μπουφές)
Δεν ξέρω αν θα έχει συντονισμούς, ξέρω μόνο ότι για να το μεταφέρουμε τέσσερα άτομα βγάλαμε από δυο κήλες ο καθένας...:)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όσο για τα chario syntar η αλήθεια είναι ότι ο ήχος τους απέχει πολύ από τα delphinus. Αν παρόλα αυτά προσανατολίζεσαι στη συγκεκριμένη σειρά δες και τα syntar 520 με το 8άρι woofer που θα γεμίσουν καλύτερα το χώρο σου.
Δηλαδή; Καλύτερο χειρότερο;
 

Μηνύματα
117
Reaction score
116
Δηλαδή; Καλύτερο χειρότερο;
Τα syntar είναι κατώτερης κατηγορίας τιμολογιακά σε σχέση με τη σειρά constellation που ανήκουν και τα delphinus. Στα του ήχου τώρα το καλύτερο είναι να τα ακούσεις όλα αν είναι εφικτό και να κρίνεις ο ίδιος ποιο ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σου. Προσωπικά προτίμησα το χαρακτήρα της σειράς constellation.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Όχι το πικάπ θα είναι αλλού και συγκεκριμένα ψηλότερα για λόγους ασφαλείας (πιτσιρίκια)
Σωστό αυτό! 8-)


Δεν ξέρω αν θα έχει συντονισμούς, ξέρω μόνο ότι για να το μεταφέρουμε τέσσερα άτομα βγάλαμε από δυο κήλες ο καθένας:)...
Καλό σημάδι αυτό!
...για το έπιπλο, όχι για σένα! ;)
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω ένα σωρό περιορισμούς σε σχέση με το χώρο. Στο προηγούμενο σπίτι ως εργένης είχα βολευτεί μια χαρά με τα Roister Silk και τον Yamaha AX 470 δανεικά ενός φίλου. Τώρα τα πράγματα δυσκόλεψαν και η χωροθέτηση που αποφάσισα είναι μονόδρομος. Ο επιπλάς θα με έκοβε στην πριονοκορδέλα άνετα για τα καψόνια που του έκανα, αφού το έπιπλο το σχεδίασα μόνος μου ώστε να χωράει δίσκους, πικάπ, ενισχυτή και ηχεία να ικανοποιεί και τα γούστα της συζύγου και να είναι ασήκωτο. Μέχρι και το μήκος των καλωδίων έλαβα υπόψη ώστε να έχουν μήκος max 0.40 m.
Επίσης, όνειρο ζωής κάποια μέρα έχω να περάσω σε λαμπάτα μηχανήματα, οπότε προτιμώ να ξοδέψω τώρα για καλά ηχεία, αφού αν πάω τώρα σε λαμπάτο ενισχυτή με τα μικρά στο σπίτι οι λάμπες θα γίνουν λαμπόγυαλα!!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την τοποθέτησή τους πάνω σε έπιπλο θα χρειαστείς κάποιου είδους μηχανική απομόνωση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια από γρανίτη ή από άλλο μονωτικό υλικό.
πχ κατι τετοιο http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad_6.htm?sid=54b9faa9407f6c901ce6e788446cfc68 σε μεγεθος αναλογο με αυτο του ηχειου, οσο διακριτικο γινεται μιας και θα μπει σε βιβλιοθηκη
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Όχι το πικάπ θα είναι αλλού και συγκεκριμένα ψηλότερα για λόγους ασφαλείας (πιτσιρίκια)
Το έπιπλο έχει ύψος 80 cm (είναι σαν χαμηλός μπουφές)
80cm είναι πολύ ψηλά. Το τουίτερ πρέπει να είναι στο ύψος του αφτιού στη θέση ακρόασης. Αυτό σημαίνει γύρω στο 1 μέτρο από το έδαφος. Αν φας τους 80 πόντους από το έπιπλο, δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις σωστά το ηχείο. Δεν θα έχεις πρίμα. Δεν υπάρχει ηχείο με 20 πόντους ύψος!
Ίσως πρέπει να δεις ηχεία που να έχουν δυνατότητα οριζόντιας τοποθέτησης. Ή να δοκιμάσεις το τουίτερ από κάτω, αλλά σίγουρα δεν είναι η θέση που επέλεξαν οι σχεδιαστές τους.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
80cm είναι πολύ ψηλά. Το τουίτερ πρέπει να είναι στο ύψος του αφτιού στη θέση ακρόασης. Αυτό σημαίνει γύρω στο 1 μέτρο από το έδαφος. Αν φας τους 80 πόντους από το έπιπλο, δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις σωστά το ηχείο. Δεν θα έχεις πρίμα. Δεν υπάρχει ηχείο με 20 πόντους ύψος!
Ίσως πρέπει να δεις ηχεία που να έχουν δυνατότητα οριζόντιας τοποθέτησης. Ή να δοκιμάσεις το τουίτερ από κάτω, αλλά σίγουρα δεν είναι η θέση που επέλεξαν οι σχεδιαστές τους.
Τα ηχεία είναι αποκλειστικά βάσης με ύψος max 48.40 cm που είναι το Klipsch RB-81 II. Δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
υπαρχουν πολλα δαπεδου που υπερβαινουν το 1 μετρο υφος και το υψος του τουιτερ ειναι περιπου στο υψος που θα ρθει το 81 και στην περιπτωση σου. Το θεμα ειναι οτι το 81 εχει κυματοδηγο κορνας και πιο στενο sweet spot λογω κατευθυντικοτητας και ισως να υστερεις λιγο σε εικονα. Μαλλον ομως θα σου βγει σε καλο μιας και σε αυτο το υψος δεν θα τρως πολλα πριμα μετωπο, απο ενα ηχειο που γενικα εχει αρκετα πριμα.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
αν ακουσες τα ηχεια που προταθηκαν
θα θελαμε αρκετοι απο εμας φανταζομαι να διαβασουμε κ καποιες εντυπωσεις σου
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Δεν ξέρω πότε θα κανονίσω να κατέβω Αθήνα για να ακούσω τα ηχεία γιατί είναι λίγο δύσκολο λόγω δουλειάς αυτή τη στιγμή. Εξυπακούεται όμως ότι θα γίνει κουβέντα μετά. Προς το παρόν ψάχνω ενισχυτές και μουσικά κομμάτια για την ακρόαση. Καθόλου ιδέες;
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Δεν ξέρω πότε θα κανονίσω να κατέβω Αθήνα για να ακούσω τα ηχεία γιατί είναι λίγο δύσκολο λόγω δουλειάς αυτή τη στιγμή. Εξυπακούεται όμως ότι θα γίνει κουβέντα μετά. Προς το παρόν ψάχνω ενισχυτές και μουσικά κομμάτια για την ακρόαση. Καθόλου ιδέες;
παρε μαζι σου καλες αλλα κ ΄΄καθημερινες΄΄ εγγραφες κ κομματια που ακους συχνα!!!
για ενισχυτη το εγραψα κ παραπανω nad c356bee πολλα γκαζια για τα λεφτα του κ ευελικτος (γινεται προ κ τελικος εχει ρυθμιστικα κτλπ) ATOLL IN80 με καλο drive κ αν καταληξεις σε klipsch κ monitor audio ταιριαζουν παρα πολυ κ τελος μην ξεχασεις να ακουσεις τα dali zensor3 τα ακουσα πριν κατι μηνες με τον nad πολυ καλος ο συνδυασμος
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δεν ξέρω πότε θα κανονίσω να κατέβω Αθήνα για να ακούσω τα ηχεία γιατί είναι λίγο δύσκολο λόγω δουλειάς αυτή τη στιγμή. Εξυπακούεται όμως ότι θα γίνει κουβέντα μετά. Προς το παρόν ψάχνω ενισχυτές και μουσικά κομμάτια για την ακρόαση. Καθόλου ιδέες;
Πάντως μην νομίζεις ότι και άμα έρθεις Αθήνα να βρεις όλα αυτά τα ηχεία που θέλεις διαθέσιμα για να ατα ακούσεις. Τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης έχουν κλείσει ένα σωρό μαγαζιά που ήταν χρόνια στον χώρο και είχαν πολύ πράγμα μέσα που μπορούσες να ακούσεις. Τα λίγα που έχουν απομείνει έχουν και πολύ περιορισμένη γκάμα μηχανημάτων στημένα προς ακρόαση....
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Πάντως μην νομίζεις ότι και άμα έρθεις Αθήνα να βρεις όλα αυτά τα ηχεία που θέλεις διαθέσιμα για να ατα ακούσεις. Τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης έχουν κλείσει ένα σωρό μαγαζιά που ήταν χρόνια στον χώρο και είχαν πολύ πράγμα μέσα που μπορούσες να ακούσεις. Τα λίγα που έχουν απομείνει έχουν και πολύ περιορισμένη γκάμα μηχανημάτων στημένα προς ακρόαση....
Αυτο καταλαβα κι εγώ απο να καταστημα που επικοινωνησα. Τι να κανω θα περιοριστω σε λιγοτερα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
O Λάϊος πάντως πρέπει να έχει τα RB-81 εγώ τουλάχιστον εκεί τα είχα ακούσει παλιότερα.
Και μάλιστα τώρα που αντιπροσωπεύει και τους NAD θα μπορούσες να τα ακούσεις και σε συνδυασμό με το NAD που σού πρότειναν. Εγώ τα είχα ακούσει με Accuphase E-212
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
O Λάϊος πάντως πρέπει να έχει τα RB-81 εγώ τουλάχιστον εκεί τα είχα ακούσει παλιότερα.
Και μάλιστα τώρα που αντιπροσωπεύει και τους NAD θα μπορούσες να τα ακούσεις και σε συνδυασμό με το NAD που σού πρότειναν. Εγώ τα είχα ακούσει με Accuphase E-212
Ο Λάιος μου είπε δεν τα έχει και με παρέπεμψε στον Πετρόπουλο, προς τιμή του γιατί ήταν από τους ελάχιστους που με εξυπηρέτησαν άμεσα, με ευγένεια και με ευχαρίστηση. Γενικά δεν βλέπω διάθεση από τους επαγγελματίες του χώρου να βοηθήσουν, αφού όλοι όταν τους ρωτάω για τα παραπάνω συγκεκριμένα κομμάτια μου λένε έλα από εδώ και θα δούμε τι έχουμε. Οπότε αν κάποιος έχει πληροφορίες για το που μπορώ να ακούσω κάποια από τα παραπάνω ηχεία που προανέφερα (+ το B&W 685 s2) ας βοηθήσει .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top