Εκθεση Ηxos Εikona Show 2014

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ο Ηχος περσι εδωσε μεχρι 2 δωματια σε καθε εκθετη. Αντιθετα το Avshow εδινε σε καθε εκθετη οσα δωματια ηθελε.
Επισης η διαφορα στην τιμη για τους εκθετες αναμεσα στις 2 εκθεσεις, ηταν τεραστια.
Καποια στιγμη προσπαθησαν οι εμποροι μεσω του συλλογικου τους οργανου, να διοργανωσουν εκθεση μονοι τους, αλλα δεν καταφεραν να συνεννοηθουν.
Πεζ μου τόρα ώτι μηλιούντε και μεταξί τους!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Επισης η διαφορα στην τιμη για τους εκθετες αναμεσα στις 2 εκθεσεις, ηταν τεραστια.
Oχι ψηλέ, απλά του ΗΧΟΥ ήταν 2 μέρες και οχι 3 .
Η τιμή ήταν παραπλήσια για την κάθε μέρα.
 







Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
''Ήδη έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για συμμετοχή πολλές εταιρίες. Αναφορικά μερικές από αυτές είναι:

Akoustiki Kritis
Anakrousis
Aphrodite's Vision
Audio Desgin
Audio Evolution
Audio Soul
Aurion
AV Next
CPI
Crystal Audio
Directed
Golden Acoustics
Green Way
Intersys
Lab 12
Oscure Audio
Projecting & Sounding ART
Solid Foundation
Studio 17
The Maestros by Exclusive Audio
Tune Audio
Ultra Audio
Videorythmos
Visualacoustics
Φ. Νάκας

Φυσικά δε σταματάμε εδώ, η αγορά έχει αγκαλιάσει την μεγαλύτερη έκθεση τεχνολογίας ήχου και εικόνας στην Ελλάδα που διοργανώνεται από τους: Ηχος Εικόνα, Sound Vision και FullHD.gr. Θα υπάρχουν παράλληλες εκδηλώσεις και πολλές εκπλήξεις''
http://www.hxoseikona.gr/nea/item/1740-hes-2014-expo.html
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η έκθεση πιστεύω πρέπει να είναι μια, και όχι 2-3-4 κλπ, ανάλογα με το τη θα προκύψει στο μέλλον, αν θέλουμε να μιλάμε για την πραγματικότητα στο τη κοινό υπάρχει στην Ελλάδα, και δεν έχει σημασία αν αυτό είναι consumerάδικο ή highendάδικο. Πρέπει να πιέσουν οι αντιπρόσωποι και όχι μόνο, προς αυτή την κατεύθυνση. Κερδισμένοι θα είναι. Σιγά το μεγάλο κοινό που έχει η Ελλάδα ώστε να έχουμε 2 εκθέσεις. Και ποια η αγοραστική δύναμη αυτού του κοινού. Οι περισσότεροι έρχονται για να δουν απλός. Ελάχιστοι αγοράζουν μετά, ακόμα λιγότεροι κατά την διάρκεια αυτής. Ελάχιστοι είναι και εκείνοι που επισκέπτονται και τις 2 εκθέσεις. Το να πηγαίνει το 1/3 του συνόλου των επισκεπτών της μιας εκθέσεις και στην άλλη, ε δεν το λες και επιτυχία, όταν τα άτομα αυτά είναι 1500 - 2000, σε ένα πεδίο 5.000.000 ανθρώπων (αναφέρομαι στην Αθήνα και μόνο, καθώς ο επισκέπτης από την επαρχία θα έρθει σε μια, και αν).
Αλλά για να γίνουν αυτά πρέπει να υπάρχει και μια συνεννόηση. Ποια συνεννόηση θα μου πείτε τώρα.
Εδώ η αγορά είναι χωρισμένη στα 2. Δυο περιοδικά, και 2 ομάδες αντιπροσώπων που τα ακολουθούν. Δεν χρειάζεται να ξέρεις, μόνο να βλέπεις. Τους καλά διαφημιζόμενους τους ενός περιοδικού δεν θα τους δείς στο άλλο.

Επίσης μετρημένοι στα δάκτυλα ήταν πέρσι όσοι εκθέτες ήταν και στις 2 διοργανώσεις.
Για να μην αναφέρω το άλλο. Στην μια έκθεση, όποιος άμοιρος πήγαινε να παρουσιάσει τα προϊόντα του, απλά δήλωνε πόσο μικρός είναι.

Για την αγορά των Consumer Electronics, ο άλλος θα έρθει, θα δει, θα ακούσει, και μετά κατά το 80% - 90% των επισκεπτών που πραγματικά θα πάνε να αγοράσουν, θα βουτήξουν την πιστωτική και θα μπούν στον πρώτο Κωτσόβολο - Media Markt - Skroutz που θα βρούν μπροστά τους.
Για την αγορά του High End, ποια αγορά αλήθεια. Η πλειοψηφία ούτε 3000€ δεν μπορεί ή δεν θέλει να διαθέσει πλέον για μηχανήματα. Η αγορά κινείται κάπως από τα μεταχειρισμένα, και τις ανταλλαγές μεταξύ των ιδιοκτητών, μπας και ακούσουν κάτι διαφορετικό, αλλά για λίγο. Όσοι λίγοι θέλουν κάτι καινούργιο κοιτάνε σε ποιό μαγαζί θα παρκάρουν το μηχάνημα που θα αντικαταστήσουν, και να πληρώσουν τη διαφορά.
Μιλήσαμε για τις αποστάσεις και την έκθεση στο Μόναχο, λες και υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αυτό μου φέρνει στο μυαλό 2 εικόνες, το περίπτερο και το εργοστάσιο (στο μέγεθος αναφέρομαι)
Στο Μόναχο, την μεγαλύτερη έκθεση στην Ευρώπη, που παρουσιάζει ότι υπάρχει σε αυτό τον πλανήτη, σε μια χώρα με την μεγαλύτερη βιομηχανία High End στην ΕU.
Και βέβαια θα ταξιδέψει ο επισκέπτης, όχι μόνο από την Ευρώπη, αλλά και από αλλού.
Στη Γερμανία, που εκτος από την μεγαλύτερη βιομηχανία High End πανευρωπαϊκά, έχει και το μεγαλύτερο σε αριθμό High End κοινό, κάνει ΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ.
Μια έκθεση με διοργανωτή το highendsociety.de και έδρα κοντά στο Dusseldorf, την πλουσιότερη πόλη στην Γερμανία, να κάνει την έκθεση στην άλλη άκρη της Γερμανίας, το Μόναχο.
Γιατί στο Μόναχο; Μια ματιά στο χάρτι θα σας δώσει την απάντηση. Είναι “ας πούμε” στο κέντρο της Ευρώπης.
Γιατί το λέω αυτό; Γιατί εκεί παρόλη την οποια έχθρα, συμφέροντα ή ότι άλλα έχουν μεταξύ τους καθώς είναι και παρα πολλοί, συνεννοούνται για τα κοινό συμφέρον τους. Απευθύνονται στο ίδιο κοινό.
Τόσοι που είναι θα μπορούσαν να κάνουν και 2 και 3 εκθέσεις άμα ήθελαν και θα γέμιζαν όλες, είναι σίγουρο.
ΑΛΛΑ......;

Καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ ή δεν γίνετε, υπάρχει μόνο δεν θέλω.
Τα πάντα γίνονται, όπως επίσης πολύ εύκολα η έκθεση μπορεί να είναι μια, και σε διαφορετικά επίπεδα.

Ας συνειδητοποιήσουμε σε ποιά χώρα ζούμε και σε τη κοινό απευθυνόμαστε, και ας πράξουμε ανάλογα.

Νομίζω είναι το ποιό σωστό.


P.S.
Τα "Ας συνειδητοποιήσουμε σε ποιά χώρα ζούμε και σε τη κοινό απευθυνόμαστε, και ας πράξουμε ανάλογα" είναι γενικό προς όλους μας, και δεν αναφέρεται σε μια ομάδα, καθώς ούτε αντιπρόσωπος είμαι, ούτε dealer, ούτε κάτι άλλο σχετικό με αυτά. Απλός αναγνώστης και λάτρης της μουσικής.
 
Last edited:

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
.
.

παίδες γειά σας!
μπήκα να μάθω κανένα νέο για τις …εκθέσεις ( : O )
ναι, σωστά διαβάσατε.

μία, μικρή, παρατήρηση μόνο στο ποστ του alexis
και στη φράση:
«Στην μια έκθεση, όποιος άμοιρος πήγαινε να παρουσιάσει τα προϊόντα του, απλά δήλωνε πόσο μικρός είναι
προσωπικά, εδώ και δεκαπέντε σχεδόν χρόνια (από το 2000), δεν αισθάνθηκα καμία φορά
μικρός ή άμοιρος (είτε με ένα δωμάτιο είτε με δύο).
Εξ άλλου, ήταν, είναι, επιλογή μου να μην είμαι σούπερ μάρκετ.

Ίσως να είμαι (ή ήμουν) και η εξαίρεση στον κανόνα, αλλά πήγαινα, τους έπαιρνα τα «σώβρακα» και έφευγα.
Πιθανόν όχι στο τσούρμο πού δεν καταλαβαίνει τί ακούει και τί ψωνίζει...


Όμως, αυτό το «παιγνίδι» πού ξεκίνησε από πέρσι, δεν μού αρέσει.
όπως δεν μου αρέσουν οι (επίσημα/άσχετα ποιόν γουστάρεις και ποιόν όχι) διχόνοιες τα στρατόπεδα κ.λπ.
μπορεί και να κουράστηκα κιόλας (+ μεγάλωσα).
– Θα δούμε στο μέλλον.


υ.γ. ο Butias είναι εδώ; πάντως, τον Butia και τα μάτια σας. χωρίς πλάκα…

* ήθελα να γράψω και σε κανά-δυό θέματα αλλά πέρασε καιρός…
αν τα βρώ (μαζί με την όρεξη) …
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
.


Ίσως να είμαι (ή ήμουν) και η εξαίρεση στον κανόνα, αλλά πήγαινα, τους έπαιρνα τα «σώβρακα» και έφευγα.
Πιθανόν όχι στο τσούρμο πού δεν καταλαβαίνει τί ακούει και τί ψωνίζει...

αυτό για τα σωβρακα αφησε το να το κρινουν αλλοι...
σε μια προταση 2 προσβολες.
μια για τους συναδελφους μια για την μαζα που στηριζει τον χωρο.
καλα ξεκινήσαμε.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σαν αμεσα ενδιαφερομενος (μελλοντικος αγοραστης ηχειων) πες μου πως τους τα πηρες (τα ...εσωβρακα) , μπας και παρουμε κανενα...πουα με λαγουδακια!
 
  • Like
Reactions: vet

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
αυτό για τα σωβρακα αφησε το να το κρινουν αλλοι...
σε μια προταση 2 προσβολες.
μια για τους συναδελφους μια για την μαζα που στηριζει τον χωρο.
καλα ξεκινήσαμε.
το «σώβρακα» μέσα σε εισαγωγικά, είναι η έκφραση. αν δεν την έχεις ξανακούσει
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Σαν αμεσα ενδιαφερομενος (μελλοντικος αγοραστης ηχειων) πες μου πως τους τα πηρες (τα ...εσωβρακα) , μπας και παρουμε κανενα...πουα με λαγουδακια!
Ευάγγελε , έχεις προίκα αφάγωτη να την κάνεις Rockport και LAMM?
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Σαν αμεσα ενδιαφερομενος (μελλοντικος αγοραστης ηχειων) πες μου πως τους τα πηρες (τα ...εσωβρακα) , μπας και παρουμε κανενα...πουα με λαγουδακια!
Lakisss, αφού δεν γνωρίζεις… θα μείνεις ή μείνε με τα λαγουδάκια
(όπως και άλλοι)

ή ρώτησε κανέναν γκουρού
(είναι πολλοί στο χώρο, μόνο μην τους μπερδέψεις με καμιά τυρόπιτα)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
[ΙQUOTE="Μ.Φ., post: 1868367, member: 13443"]Lakisss, αφού δεν γνωρίζεις… θα μείνεις ή μείνε με τα λαγουδάκια
(όπως και άλλοι)

ή ρώτησε κανέναν γκουρού
(είναι πολλοί στο χώρο, μόνο μην τους μπερδέψεις με καμιά τυρόπιτα)[/QUOTE]
Αν σου πω οτι απο το υφος του γραπτου σου περιμενα μια τετοια ακριβως απαντηση; Γκουρουϊστικη εντελως (και βεβαιως εννοω ...τυροπιτταδικη!)
Νικο, εδω βρε συ λεμε να παρουμε το εσωβρακο κανενος "χαζου" εμπορακου, και συ θες να μου φας το ...περισσευμα;
 
  • Like
Reactions: vet


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μην παρεξηγείτε τον ΜουΦου, πλάκα κάνει αλλά θέλει συνήθεια.
Κι αφού μας θυμάται μια φορά το χρόνο, δεν προλαβαίνουμε να τον συνηθίσουμε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top