ALBUMS που πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε στη δισκοθήκη μας


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σούπερ το θρεντ!


Δε βλέπω πολλή αγάπη για τους Radiohead στο forum μας. Μόνο μια πρόταση;
 


Μηνύματα
567
Reaction score
373
Όλα από Άβατον!

Με καλύτερα τα Εξ αδοκήτω και Κόσμον! Φυσικά άμα τα βρείτε, μιας και έχουν μείνει ελαχιστότατα πια κομμάτια από το εξ αδοκήτω, Eξ άβατον και Άβατον (ομώνυμο).









 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
4.047
Όλα από Άβατον!

Με καλύτερα τα Εξ αδοκήτω και Κόσμον! Φυσικά άμα τα βρείτε, μιας και έχουν μείνει ελαχιστότατα πια κομμάτια από το εξ αδοκήτω, Eξ άβατον και Άβατον (ομώνυμο).











Μπράβο Πάνο,ωραίο post! Μου θύμησες ενα καλοκαιρινό βράδυ στο αρχαίο στάδιο των Δελφών ,αμέσως μετά το ''εξ αδοκήτω'',σε ζωντανή εμφάνιση μαζί με τον Γιώργο Μάγκα(!?)Μη βιαστεί κανείς παρακαλώ να βγάλει συμπεράσματα, αν δεν γνωρίζει, ή δεν έχει παρόμοια εμπειρία.
 


Μηνύματα
117
Reaction score
116
Είναι κάποιες μπάντες που δεν ξέρεις ποιο album να βάλεις.
Μία από αυτές για μένα είναι οι Free, τους οποίους αγαπώ περισσότερο από τους Bad Company.
Η ακόμα σαγρέ φωνή του τεράστιου Paul Rodgers, με το τρομακτικό ταλέντο του αδικοχαμένου Paul Kossoff στην κιθάρα και τον Andy Fraser στο μπάσο.
Όλα τα albums τους τα θεωρώ essential, με εξαίρεση το Free at Last. Ας βάλουμε τα πρώτα τρία.







Για πιο μελωδικό στυλ υπάρχουν τα Highway και Heartbreaker.

Εκεί που ξεχώριζαν ήταν τα live με πολύ γνωστή την εμφάνιση στο Isle of Wight το 1970.



 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
DEAD MOON -Unknown Passage

MLADYS15_front.jpg


Aπ αυτό το project των Dead Moon , προέκυψαν οι Ελληνες φίλοι απ την Πτολεμαίδα UNKNOWN PASSAGE.
Δηλώνω ευτυχής κάτοχος ενός εκ των 500 αντίτυπων του μοναδικού δίσκου που κυκλοφόρησαν.

unknown passage.gif


Κι ενα μικρό δείγμα της δουλειάς τους απο live στον Μανδρακούκο.


http://theunknownpassage.blogspot.gr/
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND - EAST WEST 1966

Λιγο μετα την "εκρηξη" τον λευκων blues στην Μεγαλη Βρετανια, στις αρχες της δεκαετιας του 60,
ηρθε και η εκρηξη των λευκων blues στην χωρα που τα γεννησε.
Οι BUTTERFIELD B.B ηταν ενα να απο τα πρωτα και κορυφαια συγκροτηματα του ειδους στις Η.Π.Α.

To 2ο Lp τους



 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
RARE EARTH - GET READY 1969

Οταν καποιοι πρωην session μουσικοι της Motown, και μαλιστα λευκοι, αποφασισαν να φτιαξουν το δικο τους συγκροτημα.....

Δισκος που αγαπηθηκε πολυ και στην χωρα μας.




 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Πάλι έχω να διαλέξω ανάμεσα από τρία εκπληκτικά και ιστορικά albums.

Solar Fire (Father of day Father of Night + το ομώνυμο)
Nightingales & Bombers
The Roaring Silence (Blinded by the Light)

Tο Solar Fire πολλοί θεωρούν το βασικότερο.
Το Roaring Silence, ήταν στην λίστα (που είχα πεί θα βάλω ...αλλά δεν την βρίσκω γμτ....) με τα καλύτερα και προτεινόμενα των 70's.
Εγώ διαλέγω... Nightingales & Bombers! Τι δίσκος!

Manfred Mann's Earth Band - Nightingales & Bombers (1975)





 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
RARE EARTH - GET READY 1969

Οταν καποιοι πρωην session μουσικοι της Motown, και μαλιστα λευκοι, αποφασισαν να φτιαξουν το δικο τους συγκροτημα.....

Δισκος που αγαπηθηκε πολυ και στην χωρα μας.




Με είχαν ζαλίσει στο δισκάδικο με το MA του 1973...
 




Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Εγώ θυμάμαι αυτό το Best:



Αλλά μιάς και δεν υπάρχει, βάζω ένα άλλο με πιό πολλά κομμάτια.

Listen To The Music, Jesus Is Just Alright, Long Train Runnin', China Groove, Black Water, I Cheat The Hangman, Takin It To The Streets, Wheels Of Fortune, What A Fool Believes νομίζω είναι αρκετά να βγάλει κανείς συμπέρασμα

 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top