Αγορά ηχείων βάσης

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Καλησπέρα. Για λογαριασμό φίλου που στήνει πρώτη φορά hi-fi σύστημα, ψάχνω για ηχεία βάσης.

Ο ενισχυτής που έχει είναι ο DENON (AV) 2809

Ο χώρος του καθιστικού είναι αρκετά μικρός, γύρω στα 15 τετραγωνικά, και από άποψης επίπλων υπάρχει μια στενότητα. Από πίσω είναι και μια μικρή κουζίνα με ένα χαμηλό τοιχάκι διαχωριστικό. Τα ηχεία λόγω χώρου θα είναι βάσης και μάλλον θα ακουμπήσουν επάνω στο διαχωριστικό τοιχάκι.

Πηγές ένα pc,το ps3 και το ενσωματωμένο ραδιόφωνο. Budget γύρω στα 250 ευρώ.

Επειδή είμαι επαρχία, δεν υπάρχει πολυτέλεια ακρόασης, παρά μόνο κάποια που έτυχε να ακούσω στο παρελθόν. Σκέφτηκα τα Energy CB-20, έχω ακούσει τον προκάτοχό τους (C-100) σε μεγάλο χώρο και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό για το μέγεθος τους. Είχαν και το μπάσο τους, κάτι που θα θέλει οπωσδήποτε ένας που μπαίνει για πρώτη φορά στο hi-fi και αν λείπει, ίσως του κακοφανεί και δε μπορέσει να το συνηθίσει. Προοπτική για περαιτέρω ενασχόληση με μουσικές ακροάσεις και μηχανήματα, πιστεύω για τον συγκεκριμένο δε θα υπάρξει.

Τα παραπάνω ηχεία είναι μέσα στα πλαίσια τιμής, έχουν μεγάλη ευαισθησία (92dB) και έτσι ο πολυκάναλος δε θα δυσκολευτεί να τα οδηγήσει. Τα reviews που έχω διαβάσει μιλάνε με πολύ καλά λόγια για μια value for money αγορά.

Έχει κανείς ίδια άποψη για τα συγκεκριμένα; Κάποια αντιπρόταση με βάση τα παραπάνω κριτήρια;
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Καπου στις αγγελιες καποιος εχει μια 3αδα mission για δες μηπως κανεις δουλεια με 120Ε που ζητα,
αν κανουν για το χωρο που τα θελει το φιλαρακι σου μαλλον δεν ειναι κακη ιδεα
Δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη των mission :hunter:
Καλημερα σε ολους
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Δεν έχω ακούσει τα mission οπότε δεν έχω άποψη.
Κάποιος που ίσως έχει ακούσει τα Energy CB-20? Κάποια άλλη πρόταση;
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Αν ψάχνεις για καινούργια, τα Dali Zensor 1 είναι εξαιρετικά για το μέγεθος και την τιμή τους (τα έχω σε δεύτερο σύστημα). Πολύ καλή λύση είναι και τα Q Acoustics 2020i, στην ίδια κατηγορία.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα Q-acoustics δε τα έχω υπόψη. Τα Dali zensor τα είχα ακούσει παλιότερα. Αν ο ενδιαφερόμενος φίλος είναι διατεθιμένος να δώσει το κάτι παραπάνω, νομίζω ότι θα του πρότεινα τα zensor 3.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.977
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top