Αγορά λάμπας απο Αμερική

Μηνύματα
15
Reaction score
3
Καλημερίζω την παρέα σας και ζητώ την βοήθεια σας αν ξέρετε παρακαλώ

Έχω έναν Optoma HD800XLV και δυστηχώς μετά απο 3 χρόνια και 900 ώρες η λάμπα παρουσίασε πρόβλημα και πρέπει να αλλαχτεί. έχω βρεί λάμπα χωρίς το case απο Αμερική με 120 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν κάνει λόγω του ότι το ρεύμα σε εμάς είναι 220 και στην Αμερική 110. Οι projectors έχουν τις ίδιες λάμπες σε όλο τον κόσμο ή αλλάζουν ανάλογα την χώρα?

Αλλίως την βρήκα με 170-180 απο Αγγλία.

Υ.Γ. η λάμπα που έχει τώρα είναι της phillips και αυτή που βρήκα είναι της osram. απλά φαντάζομαι η εταιρία προμηθεύεται απο πολλούς και όχι ένα κατασκευαστή σωστά?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Καλημερίζω την παρέα σας και ζητώ την βοήθεια σας αν ξέρετε παρακαλώ

Έχω έναν Optoma HD800XLV και δυστηχώς μετά απο 3 χρόνια και 900 ώρες η λάμπα παρουσίασε πρόβλημα και πρέπει να αλλαχτεί. έχω βρεί λάμπα χωρίς το case απο Αμερική με 120 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν κάνει λόγω του ότι το ρεύμα σε εμάς είναι 220 και στην Αμερική 110. Οι projectors έχουν τις ίδιες λάμπες σε όλο τον κόσμο ή αλλάζουν ανάλογα την χώρα?

Αλλίως την βρήκα με 170-180 απο Αγγλία.

Υ.Γ. η λάμπα που έχει τώρα είναι της phillips και αυτή που βρήκα είναι της osram. απλά φαντάζομαι η εταιρία προμηθεύεται απο πολλούς και όχι ένα κατασκευαστή σωστά?
Θέμα ρεύματος δεν υπάρχει. Καλό είναι να πάρεις original λάμπα. Δε γνωρίζω αν η optoma προμηθεύεται από philips και osram παράλληλα, αλλά τα καλά καταστήματα διευκρινίζουν αν είναι original ή όχι η λάμπα.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
Οκ thanks για την απαντηση. Αρα δεν παιζει ρολο αν η λαμπα ειναι απο Αμερικη απλα καλο θα ειναι να δω το ακριβες μοντελο οχι απλα συμβατοτητα. Θα ξεμονταρω τοτε την λαμπα απο το case να δω ακριβως εταιρια αν και μαλλον phillips ειναι και θα προσπαθησω να βρω την ιδια.


Κατι τελευταιο εχει παραγγειλει κανεις λαμπα αλλης εταιριας και αν ναι ειδε διαφορα στην ποιοτητα ?
 

Μηνύματα
20
Reaction score
1
Δεν σε πειράζει αν θα είναι από Αμερική ή απο άλλη χώρα αλλά αυτό που είναι πολύ σημαντικό είναι να είναι η original και όχι καποια imitation από κίνα.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
o optoma hd800xlv έχει πάνω του phillips λάμπα αλλά κάποια μοντέλα έμαθα είχαν και osram. τελικά βρήκα απο Αμερική με 152 ευρώ original phillips με το case όχι σκέτη την λάμπα. περιμένω να έρθει και μόλις την τοποθετήσω θα σας πω για να γνωρίζουν και οι υπολοιποι.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
ηρθε η λάμπα απο Αμερική μέσω ebay. Τελικά ήταν OSRAM και οχι Phillips αλλά παίζει μια χαρά.Εχω ήδη δει 4 ταινίες και δεν έχω προσέξει τίποτα το περίεργο. Μου πήγε 152 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και ήταν μαζί με το case.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Οκ thanks για την απαντηση. Αρα δεν παιζει ρολο αν η λαμπα ειναι απο Αμερικη απλα καλο θα ειναι να δω το ακριβες μοντελο οχι απλα συμβατοτητα. Θα ξεμονταρω τοτε την λαμπα απο το case να δω ακριβως εταιρια αν και μαλλον phillips ειναι και θα προσπαθησω να βρω την ιδια.


Κατι τελευταιο εχει παραγγειλει κανεις λαμπα αλλης εταιριας και αν ναι ειδε διαφορα στην ποιοτητα ?

Έχει γίνει παραγγελία υποτίθεται γνήσιας λάμπας αλλά ιμιτασιον housing φια προβολέα SHARP. Ως γνωστόν η λάμπα του συγκεκριμένου προβολέα είναι ακριβή. Αποτέλεσμα ηταν η φωτεινότητα της νεας λάμπας στο High να ειναι μικροτερη απο την παλια που ειχε 1.000+ ωρες.
Ας μην μιλήσω για το χρωματικό μέρος.
Μαμά λάμπα 650€, after market 450€.

Ααυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί και σε εσένα.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
Παρόλο που ασχολούμαι πλεον 8 χρονια με home cinema και αυτος ειναι ο δευτερος μου projector δεν μπορω να πω οτι ειμαι ο ειδικός στα χρωματα και λοιπές ρυθμίσεις αλλα δεν μπορω να πω πως ειδα καμια διαφορα. Απλα μου πηρε ενα δίωρο βλεποντας μια ταινια μεχρι να φερω τις ρυθμισεις εκει που ικανοποιούν εμενα.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
ηρθε η λάμπα απο Αμερική μέσω ebay. Τελικά ήταν OSRAM και οχι Phillips αλλά παίζει μια χαρά.Εχω ήδη δει 4 ταινίες και δεν έχω προσέξει τίποτα το περίεργο. Μου πήγε 152 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και ήταν μαζί με το case.
Δώσε αν θέλεις κάποιο link του πωλητή στο ebay.

Ψάχνω κι εγώ λάμπα για JVC HD350.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.748
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top