Το καινούριο μου απόκτημα!


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
εγω με τέτοιους τρελαμενους αντι-crtακηδες δεν ξαναπαταω!!!:fuckyou:μας πηραν τ αυτια με τις φωνες τους ,ΑΙΣΧΟΣ-ΑΙΣΧΟΣ-ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ------ΠΕΤΑΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝ:D
μονο ο Κωστας στωικα δουλευε να ρυθμισει:o,αν και ο μπαουλας δεν ρυθμίζεται στην υπαρχουσα κατασταση,ο Ηλιας ουτε καν καθετα στην οθονη δεν τον εχει,υπο γωνια στο πλαι είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
στον 350 ηρεμησαν τα πνεύματα,ηπιαν και τα τσιπουρα οι τρελοι από το Μπανανισταν,:lol:και μπορέσε ο Κωστας να κανει λιγο δουλεια,χιχιχιχχι
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
νομιζω περασαμε ωραια...;)

Χαρηκα παρα πολυ που ειδα τον Λιακο τον Δημητρη και τον Νικολα μιας και ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο......ειδικα με τον τελευταιο..:)

τα περι εικονας τι να πεις....νομιζω πως ειδαμε ολοι τι προβληματα υπαρχουν στον CRT....δλδ δεν χρειαζοταν καποια μετρηση για να δουμε ποσο λαθος ειναι....αλλα μιας και καναμε μετρησεις να τις δειξουμε..

o JVC 350 ηταν και αυτος εκτος σε φως(ενω ειχε αρκετο)και rgb level....χρωματικα ειναι γνωστον οτι παιζουν υπερκορεσμενα τα τζιβια και ο συγκεκριμενος δεν διαθετει cms ωστε να ερθει κοντα στο ιδανικο.....

Λιακο μου αν ασχοληθει καποιος γνωστης με τον CRT σου η ενας επαγγελματιας οπως ο Βαγγελης Λαμπρου θα παιξει ωραια......
θελει δλδ ωρες το μηχανακι για να παιξει καλα και μαλιστα θελει απο την αρχη στησιμο σε ολα.....και μην περιμενης φως να εχει αν γινει σωστη ρυθμιση...

.... δειτε πως ηταν τα μηχανηματα...:)

αποδοση γκρι και γκαμα*......χρωμα(κορεσμος) ......φωτεινοτητα χρωματων.

CRT G70
CRT rgb level -gamma....jpg CRT color.jpg CRT luminance.jpg

JVC 350
JVC rgb level -gamma.....jpg JVC color....jpg JVC luminance.jpg

*το γκαμα του crt δεν μπορει να το δειξει το προγραμμα γιατι ηταν κατω του 1.4 !!!!!
αλλα μπορειτε να διαβασετε ποσο ηταν σε καθε ire στον πρωτο πινακα.

αν θελετε κατι ρωτατε....
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ενας λογος λοιπον που μπορει καποιος να βλεπει πραγματα που δεν πρεπει να βλεπει ειναι το πολυ φωτεινο gamma της εικονας.....εννοειτε και το αντιθετο.

οταν το gamma ειναι κοντα στο 2.2 βλεπουμε αυτο που πρεπει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τέλεια θα έπαιζε ο σιαρτί!

Ελπίζω χωρίς παρεξήγηση και όχι μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση που είναι πταίσμα μπροστά σε άλλες: Περισσότερο απ' όλα βλέπουμε πως πρέπει να προσέχουμε πολύ διαβάζοντας "εντυπώσεις", "απόψεις" και "γνώμες" στο διαδίκτυο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να πουμε οτι η οθονη του Ηλια ειναι μια dalite108" σε 178/1 και η αποχρωση της εχει γινει εκρου απο τα χρονια με κερδος 1.3 τωρα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
νομιζω περασαμε ωραια...;)

Χαρηκα παρα πολυ που ειδα τον Λιακο τον Δημητρη και τον Νικολα μιας και ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο......ειδικα με τον τελευταιο..:)

τα περι εικονας τι να πεις....νομιζω πως ειδαμε ολοι τι προβληματα υπαρχουν στον CRT....δλδ δεν χρειαζοταν καποια μετρηση για να δουμε ποσο λαθος ειναι....αλλα μιας και καναμε μετρησεις να τις δειξουμε..

o JVC 350 ηταν και αυτος εκτος σε φως(ενω ειχε αρκετο)και rgb level....χρωματικα ειναι γνωστον οτι παιζουν υπερκορεσμενα τα τζιβια και ο συγκεκριμενος δεν διαθετει cms ωστε να ερθει κοντα στο ιδανικο.....

Λιακο μου αν ασχοληθει καποιος γνωστης με τον CRT σου η ενας επαγγελματιας οπως ο Βαγγελης Λαμπρου θα παιξει ωραια......
θελει δλδ ωρες το μηχανακι για να παιξει καλα και μαλιστα θελει απο την αρχη στησιμο σε ολα.....και μην περιμενης φως να εχει αν γινει σωστη ρυθμιση...

.... δειτε πως ηταν τα μηχανηματα...:)

αποδοση γκρι και γκαμα*......χρωμα(κορεσμος) ......φωτεινοτητα χρωματων.

CRT G70
View attachment 39211 View attachment 39212 View attachment 39213

JVC 350
View attachment 39214 View attachment 39215 View attachment 39216

*το γκαμα του crt δεν μπορει να το δειξει το προγραμμα γιατι ηταν κατω του 1.4 !!!!!
αλλα μπορειτε να διαβασετε ποσο ηταν σε καθε ire στον πρωτο πινακα.

αν θελετε κατι ρωτατε....
Τι να ρωτήσουμε ρε Κώστα; Εδώ πρέπει να έχουμε παγκόσμιο ρεκόρ dE!:D
Στα 3,5 fl έπαιζε ο crt;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Τέλεια θα έπαιζε ο σιαρτί!

Ελπίζω χωρίς παρεξήγηση και όχι μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση που είναι πταίσμα μπροστά σε άλλες: Περισσότερο απ' όλα βλέπουμε πως πρέπει να προσέχουμε πολύ διαβάζοντας "εντυπώσεις", "απόψεις" και "γνώμες" στο διαδίκτυο.
ε τοτε βρε Μητσο,τι νοημα εχουν οι παρουσιασεις και συγκριτικα που κανουμε?γνωμες,εντυπώσεις και αποψεις γραφουμε.

Ως προς το θεμα του Ηλια,εγραψε το γουστο του για τον crt του,,δεν κινδυνεψε και κανενας από αυτην ,δεν προκειται να παρει κανεις CRT.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δε μιλάμε προφανώς για συγκριτικά όπου οι διαφορές είναι μπροστά σε όλους και συνήθως δε γράφουν μπούρδες.

Κι επειδή δε θα πάρει κανείς CRT έγραψα πως είναι πταίσμα. ;)
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Δε μιλάμε προφανώς για συγκριτικά όπου οι διαφορές είναι μπροστά σε όλους και συνήθως δε γράφουν μπούρδες.
δεν ηταν προφανες καθολου όπως το εγραψες,αλλα γενικα διαφωνω με αυτή την αποψη,διοτι σε ένα φορουμ είναι επομενο ο κοσμος να γραφει αποψεις,εστω για τον προβολεα του.Δεν θα το κοψουμε αυτό από κανεναν.Εκτος αν πρεπει καθε φορα που λεει καποιος κατι να στελνουμε τον Κεφαλα να μετραει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μάλλον δε διάβασες καλά, δεν έγραψα να το κόψουμε αλλά να προσέχουμε.
Ιδίως αυτοί που γράφουν πως έχουν τα καλύτερα και συστήνουν ίδια σε άλλους χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Μάλλον δε διάβασες καλά, δεν έγραψα να το κόψουμε αλλά να προσέχουμε.
Ιδίως αυτοί που γράφουν πως έχουν τα καλύτερα και συστήνουν ίδια σε άλλους χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής.
ενταξει με αυτό συμφωνω,αλλα μαλλον ισχυει περισσοτερο για καποιους ψηφιακούς,παρα για την περιπτωση του Ηλια και περιέργως τωρα το θυμήθηκες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μα "μιλούσε" το προβόλι και μετά μουγγάθηκε, τι περιέργως ρε μάστορα; :D

Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία CRT ούτε καν με τους προβολείς, έχει να κάνει με υπερβολικές δηλώσεις απ' όπου κι αν προέρχονται. Επαναλαμβάνω, ελπίζω για τελευταία φορά, πως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι πταίσμα μπροστά σε άλλες.

Τα εκτός θέματος θα μεταφερθούν σύντομα αλλού.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Μα "μιλούσε" το προβόλι και μετά μουγγάθηκε, τι περιέργως ρε μάστορα; :D

Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία CRT ούτε καν με τους προβολείς, έχει να κάνει με υπερβολικές δηλώσεις απ' όπου κι αν προέρχονται.
καλα τωρα,αστα τα ψοφια,θελατε να την βγητε στον ΗΛια:Dπαντως.επειδη τον ξερω πολύ καλα,δεν μουγγαθηκε καθολου.Όταν πιστευει κατι δεν ακουει κανενα(ουτε εμενα).
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τι να ρωτήσουμε ρε Κώστα; Εδώ πρέπει να έχουμε παγκόσμιο ρεκόρ dE!:D
Στα 3,5 fl έπαιζε ο crt;
αφου γραφει ποσο .....εκει κοντα. :p
αλλα ειναι αρρυθμιστος...!!!

απλα το φωτεινο gamma δινει την αισθηση οτι εχεις φως......ειναι πολυ λογικο και την παταει αρκετος κοσμος .....

ο jvc απο την αλλη εχει φως για 900 ωρες με την ιριδα στο 3(τερμα ανοιχτη) και την λαμπα στο φουλ.....κοντα 14fl

οποτε μπορει να κανει διαφορους συνδιασμους με την ιριδα και την θεση της λαμπας ...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομιζω οτι ταφαγε τα ψωμακια του Λιακο...καιρος να κατεβει
να τον παρω εγω ;):D
αν και θα ηθελα εναν G90 για να ειμαι ευτυχισμενος :)
και ανεβασε τον jvc με μια νεα οθονη ως 1.3gain
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μόλις μπήκα! γιατί έπρεπε να πάω και στο εγγόνι που είναι άρρωστο! καταρχήν θα πω ότι απλά ήθελα ο Κώστας να μου ρυθμίσει (όσο μπορεί) τον 350, και δεύτερον του είπα να φέρει όποιον θέλει γιατί μου αρέσει η καλή παρέα, και βέβαια όσοι έχουν την
ίδια τρέλα με εμένα! επίσης ήξερα τι θα γίνει με τον crt που στα 10 χρόνια που τον έχω δεν έχει ρυθμιστεί ποτέ, απλά μου αρέσει να καλαμπουρίζω με τα παιδιά και να φωνάζω! :D και τέλος δεν παρεξηγούμε με τίποτα, γιατί τίποτα δεν λέγεται με κακία!!!!! και αυτό είναι βασικό για μένα! :p Πέρασα πάρα πολύ καλά, με τα παιδιά, και εάν μπορούσα θα τους καλούσα και αύριο να ξανά κάνουμε την ίδια πλάκα! ή ζωή είναι ωραία, όταν έχει χιούμορ!!!!!:D:D:D
Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Κώστα, που παρότι εμείς ξεφωνίζαμε, αυτός συνέχιζε να ρυθμίζει!!!! όσο για τον crt μου, ίσως τον έχω συνηθίσει και μου αρέσει, την καλή εικόνα την ξέρω (τόσες παρουσιάσεις με το avsite), έρχεται, όπως λέει και ο Κώστας, αλλά θέλει χρήματα (για πλακέτες moome, και σύγκλιση από την αρχή) που δεν έχει γίνει ποτέ, όμως δεν αξίζει να ρίξω λεφτά στο μηχάνημα τώρα, απλά πήρα τον JVC!!!!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top