Ποιος είναι ο πρώτος δίσκος που αποκτήσατε;

Μηνύματα
1.998
Reaction score
4.047
Σας τον χάρισαν;Τον δώρισαν;Το αγοράσατε;Τον ...κληρονομήσατε;
Θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω να μοιραστούμε την ιστορία αυτής της τόσο μοναδικής για όλους μας στιγμής.
Εξάλλου οι μεγαλύτεροι συλλέκτες στον πλανήτη,είχαν κι' αυτοί κάποτε μια τέτοια στιγμή!

Η δικιά μου ιστορία ξεκινάει τον Απρίλιο του 1984, όταν είχε έρθει απο την προτεύουσα ο ξάδερφος Κώστας στο χωριό,για Πάσχα.Ακούγαμε τις ίδιες μουσικές μ' αυτόν (Rock,Hard Rock &Heavy Metal) και μου είπε οτι είχε ακούσει στο ράδιο το ''Heavens on fire'' απο το καινούργιο άλμπουμ των Kiss με τίτλο: ''Animalize''
Είχα τότε οικονομήσει 400 δραχμές(!):cool:,και σίγουρα ήξερα πως να τις αξιοποιήσω:dance2:


kiss.jpg
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534

Αν θυμάμαι σωστά , ο πρώτος δίσκος που αγόρασα (φυσικά και τον έχω ακόμα) είναι αυτός:
FMacRumours.PNG
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος... πέρασαν τόσα χρόνια. Πάντως δεν τον πήρα όταν πρωτοκυκλοφόρησε, ήμουν πολύ μικρός τότε, και δεν είχαμε και πικάπ. Πρέπει να ήταν το 1980-81, όταν πήραμε το JVC QL-5 (και αυτό υπάρχει ακόμη). Αν δεν ήταν αυτός, τότε θα ήταν αυτός:
Status+Quo+-+Just+Supposin\'+++Insert+-+LP+RECORD-253298.jpg
και τρίτος σίγουρα αυτός:
Jethro_Tull_-_A.jpg
Βέβαια είχα και μεγαλύτερο αδελφό που είχε περισσότερους...
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078


Τον αγόρασα απ'το Μοναστηράκι μια μέρα που έκανα κοπάνα και συνέχισα να ακούω metal
για κάμποσα χρόνια ακόμα μέχρι που οι σπουδές στην κλασσική κιθάρα,σολφέζ κλπ
με βοήθησαν να αναγνωρίσω τις πραγματικά ωραίες μελωδίες και να συνεχίσω έτσι μέχρι και τώρα!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωραια κι αφου ειμαι εδω με ψευδωνυμο, δεν κινδυνευω με οδυνηρες παρενεργειες ...
ηταν το μακρινο 1982 και ηταν το πρωτο ηχογραφημενο μεσο αναπαραγωγης μουσικης (κασσετα) που αγορασα ...
ABBA - Super Truper
abba80.jpg


με το εκπληκτικο The Winner Takes It All

 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Το 1978 ξεκινησα να συλλεγω και βινυλια. (πριν ειχα συλλογη απο κασσετες)
Οι δυο πρωτοι δισκοι που αγορασα, και τους δυο την ιδια μερα.
250 δραχμες ο ενας.

POLICE - OUTLANDOS D'AMOUR 1978


DIRE STRAITS - DIRE STRAITS 1978
 

Attachments


Μηνύματα
1.998
Reaction score
4.047
Ωραια κι αφου ειμαι εδω με ψευδωνυμο, δεν κινδυνευω με οδυνηρες παρενεργειες ...
ηταν το μακρινο 1982 και ηταν το πρωτο ηχογραφημενο μεσο αναπαραγωγης μουσικης (κασσετα) που αγορασα ...
ABBA - Super Truper
View attachment 39207

με το εκπληκτικο The Winner Takes It All



Το 'ξερα οτι θα 'χει πλάκα φίλε oldy.:lol:Άβυσσος η ψυχή του μουσικόφιλλου!Ευκαιρία για ταξίδι στα νιάτα μας.Να 'στε όλοι καλά!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εν έτει 1974 , ήρθαν τα ξαδέρφια μου απ το Τορόντο και μου έφεραν σε κασέτα το album των Black Sabbath-Paranoid .Ημουν στα 10 και δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο.Μεγάλη εντύπωση μούχε κάνει η κασέτα , που αν και εργοστασιακή , ήταν μαύρη!
Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το 78 ,των DIRE STRAITS.
Αυτόματα ήμουν καλεσμένος σε όλα τα πάρτυ .
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Αν θυμάμαι σωστά , ο πρώτος δίσκος που αγόρασα (φυσικά και τον έχω ακόμα) είναι αυτός:
View attachment 39204
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος... πέρασαν τόσα χρόνια. Πάντως δεν τον πήρα όταν πρωτοκυκλοφόρησε, ήμουν πολύ μικρός τότε, και δεν είχαμε και πικάπ. Πρέπει να ήταν το 1980-81, όταν πήραμε το JVC QL-5 (και αυτό υπάρχει ακόμη). Αν δεν ήταν αυτός, τότε θα ήταν αυτός:
και τρίτος σίγουρα αυτός:
Βέβαια είχα και μεγαλύτερο αδελφό που είχε περισσότερους...
Καλά θα κάνεις να ήταν αυτός... ;) :laugh:

 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ωραια κι αφου ειμαι εδω με ψευδωνυμο, δεν κινδυνευω με οδυνηρες παρενεργειες ...
ηταν το μακρινο 1982 και ηταν το πρωτο ηχογραφημενο μεσο αναπαραγωγης μουσικης (κασσετα) που αγορασα ...
ABBA - Super Truper
View attachment 39207

με το εκπληκτικο The Winner Takes It All

Γιά κασσέττα εμπορίου μιλάς ή γιά γραμμένη σε δισκάδικο;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.661
Όταν απέκτησα για πρώτη φορά στη ζωή μου πικάπ, πιτσιρικάς ον, η πρώτη κουβέντα του μπαμπά μου ήταν "τώρα πρέπει να πάρεις και καμιά πλάκα να ακούμε"
Έτσι έτρεξα στο πιο κοντινό "πλακατζήδικο" στην Ξηροκρήνη και πήρα 4 δίσκους.
Ήταν ένας του Στράτου Διονυσίου, δεν θυμάμαι ποιος, ένας της Raffaella Karra, ένας των Boney M και ένας των La Bionda
Όλοι ήταν επίκαιροι εκείνης της εποχής.
Το πλακατζήδικο της Ξηροκρήνης που λέγεται Ντορεμι, υπάρχει ακόμη.
 




Μηνύματα
361
Reaction score
221
ηταν 1991 και γω στα 15 χωρις να εχω ηχοσυστημα και πικαπ πηρα αυτο το δισκο απο το παλιο rock city στην ακαδημιας αν θυμαμαι καλα...φυσικα τον εχω ακομα!
 

Attachments


Μηνύματα
630
Reaction score
534
Αν μιλάμε και για κασέτες, τότε η πρώτη που αγοράσαμε ήταν αυτή:
R-5393290-1392246160-1758.jpeg
και η δεύτερη αυτή:
R-5393413-1392248444-6215.jpeg
Μετά απλώς ... βινύλιο. Βέβαια το Dark side of the moon το αγόρασα σε βινύλιο (ελληνικό της εποχής), cd, sacd, βινύλιο (2011), αλλά τη συλλεκτική κασέτα την έχω ακόμα...
 





Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top