Το καινούριο μου απόκτημα!

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Νομιζω οτι ταφαγε τα ψωμακια του Λιακο...καιρος να κατεβει
να τον παρω εγω ;):D
αν και θα ηθελα εναν G90 για να ειμαι ευτυχισμενος :)
και ανεβασε τον jvc με μια νεα οθονη ως 1.3gain
Νομίζω πως θα τον κρατήσω Κώστα μου, και επειδή είμαι από την φύση μου ανάποδος άνθρωπος (μου το λέει η σύζυγος 35 χρόνια) θα κάνω το αντίθετο από ότι μου λένε! :roflmao: θα τον φτιάξω με μια οθόνη 120'' 16:9, 1,3- 1,5 gain, ίσως και περισσότερο, και μια κάρτα καλή moome σαν αυτή:

http://www.moomecard.com/moome/products/item/20-sony-crt-ifb-fullhd-v3
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα πριν τα είδαμε. Το μετά;

...ότι ο Κεφάλας θα ήταν ο σοβαρότερος της παρέας...:D
ακομα δεν ανοιξαμε :tongue:

προσεχε τι φατσουλες βαζεις....
.... γιατι ερχεται η σειρα σου με τον led :fuckyou::laugh:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομίζω πως θα τον κρατήσω Κώστα μου, και επειδή είμαι από την φύση μου ανάποδος άνθρωπος (μου το λέει η σύζυγος 35 χρόνια) θα κάνω το αντίθετο από ότι μου λένε! :roflmao: θα τον φτιάξω με μια οθόνη 120'' 16:9, 1,3- 1,5 gain, ίσως και περισσότερο, και μια κάρτα καλή moome σαν αυτή:

http://www.moomecard.com/moome/products/item/20-sony-crt-ifb-fullhd-v3
να τον κρατησεις Λιακο μου και θα σε βοηθησω οσο μπορω οταν εχω χρονο
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγώ προσωπικά είμαι "άσχετος" με την εικόνα... αλλά φίλος με την Κωνσταντίνα (Κεφάλσς aka. το στέρνο) και έχω μάθει αρκετά (δίπλα της) το τελευταίο διάστημα... καταρχήν δεν ήπιαμε (όπως προ-αναφέρθηκε) σε ποσότητα (δηλαδή ένα ποτηράκι) τσίπουρο, άρα ήμασταν νηφάλιοι 100%...... ένα σχόλιο έχω να κάνω.... εάν βάζαμε τον Ρόζ Πάνθηρα (ταινία καρτούν) σαν ντέμο έργο, για τεστ στον 3μπούκαλο... δύσκολα θα διακρίναμε τον πρωταγωνιστή της ταινίας.....:p :laugh:

 
Last edited:



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.280
Reaction score
93.717
Έλα!!! :o

Όταν θα έρθει η ώρα που ο led θα πάρει πόδι, τότε θα ανοίξω θέμα με τη συμπεριφορά του...:wink: Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να τον πουλήσω τότε. Θα τον κρατήσω για ενθύμιο, όπως ο Λιάκος. :D
Μέχρι τότε.... :whistling:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
να πω κατι για τον CRt του Ηλια.Εχει 17000 ωρες,δυστυχως μαγικα δεν γινονται,θελει καινούργιες λαμπες,κι εγω αν ημουνα στη θεση του φιλου μας Ηλια,θα τις χτυπαγα οσο υπαρχουν ακομα,και θα τον ειχα για αλλα δεκα χρονια.
Οδ ικος μου που ειναι ιδιος με του Ηλια εχει 5500 ωρες αλλα δυστυχως ταφτησε μαλλον καποια πλακετα,δεν μπορω να βρω τεχνικο να κανει διαγνωση, και εχω δυο χρονια να τον δω να παιζει.Ομολογω ότι μου λειπει πολύ η εικονα του.Παρολο που εχω δει ολους τους ψηφιακούς που εχουμε παρουσιασει στο φορουμ,και φυσικα τον 350 του Ηλια,καταλαβαινω απολυτως την αγαπη του Ηλια για το μπαουλο του.Το μαυρο του CRTδεν το φτανει κανενας που εχω δει,ειναι μακραν από τον τζιβισι και το γεγονος ότι δεν μπορούσαμε να δουμε καθολου μαυρο χτες δειχνει ποσο αστοχες συνθηκες ηταν για ρυθμιση.Όπως ειναι τωρα ο Σονυ του Ηλια θελει απολυτο σκοτος για να παιξει.Εστω και με λιγο φως να πεφτει στην οθονη καθε μαυρο χανεται.Ο τζιβισι επισης δεν ειχε κανενα μαυρο χτες,αλλα η πολύ μεγαλυτερη του φωτεινοτητα εδινε κοντραστ και νομιζες ότι ειχε καποιο στοιχειωδες προςτο μαυρο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Αφού ο δικός σου είναι καμμένος, γιατί δε δίνεις/χαρίζεις στον Ηλία τις λάμπες σου μπας και δει τίποτα;
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Αφού ο δικός σου είναι καμμένος, γιατί δε δίνεις/χαρίζεις στον Ηλία τις λάμπες σου μπας και δει τίποτα;
:Dτι θα πει καμμενος?προς το παρον.Οσο ζουμε ελπιζουμε Μητσο.Ελπιζω να τον φτιαξω,αρκει να βρω ποια πλακετα είναι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Εγώ προσωπικά είμαι "άσχετος" με την εικόνα...
Κι εγώ.

... αλλά φίλος με την Κωνσταντίνα (Κεφάλσς aka. το στέρνο
Κι εγώ.

...και έχω μάθει αρκετά (δίπλα της) το τελευταίο διάστημα..
Κι εγώ.

... καταρχήν δεν ήπιαμε (όπως προ-αναφέρθηκε) σε ποσότητα (δηλαδή ένα ποτηράκι) τσίπουρο, άρα ήμασταν νηφάλιοι 100%...
Σωστά. Δε μπορείτε να πείτε ότι μεθύσαμε και δεν βλέπαμε καλά!

... ένα σχόλιο έχω να κάνω.... εάν βάζαμε τον Ρόζ Πάνθηρα (ταινία καρτούν) σαν ντέμο έργο, για τεστ στον 3μπούκαλο... δύσκολα θα διακρίναμε τον πρωταγωνιστή της ταινίας..
Συμφωνώ απόλυτα.

Πάντως άσχετα με τις διαφωνίες μας, θέλω να ευχαριστήσω τον Ηλία για την φιλοξενία του

και ζητάω συγνώμη για τις φωνές μου στο σπίτι του.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Έχουν περάσει πολλά χρόνια και η "οπτική" μνήμη μου δεν με βοηθάει, ένα ερώτημα στους ειδικούς έχω, ας υποθέσουμε (ισχύει αυτό?) λοιπόν ότι στο απόλυτο σκοτάδι ο CRT έχει καλύτερο μαύρο... σε τι άλλο υπερτερεί η υπολείπεται έναντι ενός σύγχρονου προβολέα με τιμή στα 2 - 3 χιλιάρικα?
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Έχουν περάσει πολλά χρόνια και η "οπτική" μνήμη μου δεν με βοηθάει, ένα ερώτημα στους ειδικούς έχω, ας υποθέσουμε (ισχύει αυτό?) λοιπόν ότι στο απόλυτο σκοτάδι ο CRT έχει καλύτερο μαύρο... σε τι άλλο υπερτερεί η υπολείπεται έναντι ενός σύγχρονου προβολέα με τιμή στα 2 - 3 χιλιάρικα?
δεν θαλεγα ότι η εικονα είναι "καλυτερη",είναι διαφορετικη.Ο CRT υστερει σε φως και Ανσι κοντραστ,αλλα εχει πολύ γλαφυρη εικονα και κορεσμενα χρωματα τα οποια ισως είναι λαθος συμφωνα με το πρωτοκολο,αλλα όχι συμφωνα με την αυθεντικη φωτογραφια.Μην ξεχναμε ότι το πρωτοκολο που βλέπουμε είναι αυθαιρετο.Δεχτειτε ότι κατι βλέπουμε κι εμεις και μας αρεσει,δεν ειμαστε τοσο παλαβοι:D.Ούτως η αλλως ακαδημαικο είναι πλεον το θεμα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
...ένα ερώτημα στους ειδικούς έχω, ας υποθέσουμε...ότι στο απόλυτο σκοτάδι ο CRT έχει καλύτερο μαύρο... σε τι άλλο υπερτερεί η υπολείπεται έναντι ενός σύγχρονου προβολέα με τιμή στα 2 - 3 χιλιάρικα?
Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω τίποτα άλλο!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Βασικά σε σχέση με κάποιους καλούς ψηφιακούς ούτε αυτό. Εκτός κι αν θεωρούμε το κρασαρισμένο shadow detail πιο βαθύ μαύρο.
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Βασικά σε σχέση με κάποιους καλούς ψηφιακούς ούτε αυτό. Εκτός κι αν θεωρούμε το κρασαρισμένο shadow detail πιο βαθύ μαύρο.
το μαυρο μετριεται,απλα κανεις δεν ασχολειται πλεον με τους CRT εκτος από σας.:D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έχουν περάσει πολλά χρόνια και η "οπτική" μνήμη μου δεν με βοηθάει, ένα ερώτημα στους ειδικούς έχω, ας υποθέσουμε (ισχύει αυτό?) λοιπόν ότι στο απόλυτο σκοτάδι ο CRT έχει καλύτερο μαύρο... σε τι άλλο υπερτερεί η υπολείπεται έναντι ενός σύγχρονου προβολέα με τιμή στα 2 - 3 χιλιάρικα?
εγω θα σου προτεινα να παρεις εναν 9ιντσο....;)

Electrohome Marquee 9500

για να κοιταει το πικαπιον :D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top