Αγορά καλού στρώματος

Μηνύματα
96
Reaction score
0
Τον τελευταίο καιρο αντιμετωπίζω αρκετα προβλήματα με τη μέση μου και μετα τον υπνο εχω κάτι πόνους σε διάφορα σημεία. Το στρώμα μου δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, κάποιο της σειράς είναι. Ο γιατρός που πήγα με συμβούλεψε να το αλλάξω άμεσα. Τώρα με τις εκπτώσεις είπα να ρίξω μια ματιά. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό στρώμα (ορθοπεδικό - ανατομικό)?
Να το έχει δοκιμάσει, να έχει κοιμηθεί και να έχει δει διαφορά στον υπνο ή και την πλάτη του?
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρησιμη.
Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
96
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Τα tempur δεν τα γνωριζα. Θα πάω να τα δω. Τα cocomat τα ξερω και εχω την εντύπωση οτι είναι υπερτιμημένα. Βρήκα αυτα εδώ:

http://www.perdormire.gr/Product.php?PageId=111&ProductId=22

http://www.mediflex.com.gr/Στρώματα-Ύπνου/Στρώματα-Nature-Memory/Page-3.html

Τα γνωρίζει κανείς?
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Και τα δυο στρώματα – απ΄ ότι είδα - είναι της «σχολής» memory foam, ακριβώς όπως και το tempur.

Λαβε υπόψη ότι memory foam από memory foam διαφέρει (στην πυκνότητα του υλικού).

Κατά την γνώμη μου αξίζει να προσέξεις – πέρα από την κάλυψη των πρακτικών σου αναγκών - και το «όνομα / κύρος» του κατασκευαστή, αλλά και την εγγύηση (κάλυψη / διάρκεια) που σου παρέχει.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Πήρα τον περασμένο Σεπτέμβριο το media strom -> optimum line --> Platinum και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Πάντως να ξέρεις πως ότι και να σου προτείνουμε, όσο καλό και να είναι αυτό που σου προτείνουμε, το στρώμα είναι πολύ προσωπική υπόθεση! Για αυτό να πας και να δοκιμάσεις μόνος σου, ξανά και ξανά! Η ποιότητα του ύπνου είναι πολύ σημαντική για να βασιστείς μόνο σε γνώμες.
Πάρε τις πληροφορίες σου και μετά βουρ για ξαπλωδοκιμές στα μαγαζιά!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Πήρα τον περασμένο Σεπτέμβριο το media strom -> optimum line --> Platinum και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Πάντως να ξέρεις πως ότι και να σου προτείνουμε, όσο καλό και να είναι αυτό που σου προτείνουμε, το στρώμα είναι πολύ προσωπική υπόθεση! Για αυτό να πας και να δοκιμάσεις μόνος σου, ξανά και ξανά! Η ποιότητα του ύπνου είναι πολύ σημαντική για να βασιστείς μόνο σε γνώμες.
Πάρε τις πληροφορίες σου και μετά βουρ για ξαπλωδοκιμές στα μαγαζιά!

+1

Eμενα μου ειχαν κανει δωρο ενα ακριβο επωνυμο στρωμα.
fail, τωρα καθεται και σκονιζεται στην αποθηκη....:143:

Οπωσδηποτε (ειτε φθηνο , ειτε ακριβο ) προσωπικη δοκιμη.Και οχι ξεπετα , το επιασα , εκατσα επανω , μου ειπε ο πωλητης τι καλα υλικα που εχει και ολα οκ.

Ξαπλα επανω , και αμα δεν σε αφησουν σε καποιο μαγαζι , η δεν υπαρχει η δυνατοτητα , στο επομενο....:114:
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Και εγω πριν 2 χρονια διαλεξα ενα σκληρο στρωμα συμφωνα με τις προτιμησεις μου.

Οταν το φερανε σπιτι και ξαπλωσα το βραδυ, μου φανηκε σαν να ξαπλωνα επανω σε ξυλο.

Μετα μεγαλης προσοχης λοιπον η επιλογη στο καταστημα. Αν δεν προσεξεις παρα πολυ, αλλο στρωμα διαλεγεις το πρωι, και το βραδυ σε αλλο ξαπλωνεις.

Τωρα πλεον ψαχνω κανενα επιστρωμα Latex για να το "μαλακωσω" λιγο.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
για κοιτα για dux στα καταστηματα duxiana .
ειναι ακριβα βεβαια αλλα πιστεψε με οταν ξαπλωσεις πανω λες χαλαλι ...
εννοειται οτι φτιαχνεταιστα μετρα σου ...
 

Μηνύματα
96
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Πηγα και ξαπλωσα σε αυτο το στρωμα της TEMPUR.

http://greece.tempur.com/page23461.aspx?ΣΤΡΩΜΑ ORIGINAL 20cm-από-την-Tempur® &_p=91&_c=152

Περιεργη αρχικη αισθηση, αλλα μετα απο λιγο μπορω να πω οτι μου αρεσε. Αυτη η ομοιομορφια της πιεσης που νοιωθεις στο σωμα πρεπει να βοηθαει πολυ. Βεβαια πρεπει να μεινεις για ωρες επανω του για να σιγουρευτεις.
Εχω ενα θεμα ομως με την πολυουρεθανη που χρησιμοποιουν. Εχω ακουσει διαφορα. Ειναι υγιεινη?
Τα Latex που ειδα ηταν πολυ μαλακα για το γουστο μου. Θα συνεχισω το ψαξιμο και βλεπουμε.
 

gor

Μηνύματα
71
Reaction score
3
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Πριν από καιρό έψαχνα και εγώ για στρώμα και πραγματικά έφριξα με τον χώρο αυτό. Οι έμποροι στρωμάτων λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν κομμάτια, και λόγω ιδιότητας (είμαι γιατρός) καταλάβαινα τι αηδίες μου αραδιάζαν.

Μου μιλάγαν για "ανατομικά" και "ορθοπαιδικά" στρώματα μαλακά, ημίσκληρα, σκληρά, περισσότερο ελαστικής ή πλαστικής επαναφοράς που κάνουν όλα καλό στη μέση, και όσο πιο ακριβά, τόσο πιο πολύ το καλό για τη μέση. Οι τύποι έχουν ξεφύγει και πραγματικά πιστεύω ότι είναι μια αγορά με εξωφρενικά υπερτιμολογημένα προϊόντα.

Τους ρώτησα το απλούστατο. Αυτά που διαφημίζονται ως προτερήματα αυτών των στρωμάτων, προκύπτουν από δημοσιευμένες, στατιστικά αποδεκτές ιατρικές έρευνες; Με κοίταζαν. Τους ξαναρωτάω, ποιος είναι ο ορισμός του ορθοπαιδικού, ποιος είναι ο ορισμός του ανατομικού στρώματος, ποιες οι διαφορές μεταξύ τους και πως γίνεται και οι δυο τύποι στρώμματος να κάνουν καλό στη μέση αφού έχουν αντιδιαμετρικά διαφορετική συμπεριφορά. Πως προκύψαν αυτές οι ονομασίες που παραπέμπουν μάλιστα σε ιατρική ορολογία; Μου απαντάει ενοχλημμένος ο πωλητής ότι αυτοί είναι όροι που έχουμε επινοήσει οι έμποροι για να συνενοούμαστε μεταξύ μας...!

Τελικό συμπέρασμα: Δεν υπάρχουν μελέτες που να καταδυκνείουν ποιος τύπος στρώματος είναι καλύτερος για τη σπονδυλική στήλη ή το μυικό σύστημα μας. Τουλάχιστον εγώ δεν εντόπισα κάποιες. Αγοράστε αυτό που σας αρέσει σαν αίσθηση και μην ακούτε τους παππάδες που πουλάνε οι στρωματάδες...
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Τράβα σε ένα IKEA να τα δοκιμάσεις όλα τα στρώματα τους
εκτός από απόλυτο value for money έχεις και δυνατότητα επιστροφής άμα δε σου κάνει
αλλιώς αν θες να τα ακουμπήσεις χοντρά ( 1500+ ) optimum της media strom
τα έχω και τα 2 και δυστυχώς η ευτυχώς δεν μπορώ να κοιμηθώ σε τίποτα άλλο πια
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

ειχα αγορασει ενα optimum gold πριν 5 χρονια και επειδη εχω και εγω ενα θεμα με τη μεση εμεινα πολυ ικανοποιημενος(περα οτι ηταν πανακριβο)ομως αυτα τα στρωματα εχουν εχουν για εμενα 2 μειονεκτηματα 1) δεν μπορεια να κοιμηθεις μπρουμητα διπλωνει η μεση σου και πας για τον γιατρο 2) και σημαντικοτερο δεν βολευει καθολου στο..... καμα σουτρα ακομα και τα κλασικα να κανεις βουλιαζεις ετσι το πουλησα με 7 μηνες χρησης και πηρα το onar και βρηκα την υγεια μου τωρα που ετοιμαζομαι να ανακαινησω την κρεβατοκαμαρα παλι αυτο θα παρω . παντως πρωτα απο ολα πρεπει να ξαπλωσεις σε αυτα που σε ενδιαφερουν για αρκετη ωρα οχι ξεπετα δεν θα καταλαβεις τιποτα
 

Μηνύματα
14.612
Reaction score
1.523
Re: Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

και σημαντικοτερο δεν βολευει καθολου στο..... καμα σουτρα ακομα και τα κλασικα να κανεις βουλιαζεις


:142::142::142:
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορά καλού στρώματος

Συγνώμη ρε παιδιά! Πρώτη απορία: η ΙΚΕΑ τι τα κάνει τα στρώματα που της επιστρέφονται???μήπως τα πετάει???δεν νομίζω...μάλλον πηγαινοέρχονται από πελάτη σε πελάτη...
Δεύτερη απορία: Θα δώσω 1500 ευρώ και θα με περιορίζει το στρώμα να κοιμηθώ μπρούμητα???τι σόι καλό στρώμα είναι ρε συ sonap που το άλλαξες σε 7 μήνες???
Για ρίξε μια ματιά εδώ...μήπως δεν ψάχνουμε σωστά???www.neazoistrom.gr για παράδειγμα και ένα σωρό άλλες βιοτεχνίες δείχνουν αρκετά αξιόπιστες και οικονομικότερες φυσικά...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Εχω καταληξει στο exotic της imperial και στο temptation της elite!
Χιλια ευρω συν πλην και τα δυο. Η αποψη σας? επειγει...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.586
Δεν υπάρχει πρόβλημα Γεώργιε! :)

Για στρώμα ρωτάει ο φίλος.

Καλωσόρισες @Τζιοπαπ!
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.924
Reaction score
41.184
λες ότι έχεις καταλήξει...αν όχι τότε ρίξε μια ματιά και στα dunlopillo, εγώ εκεί κατέληξα όταν έψαχνα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.179
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top