Το καινούριο μου απόκτημα!

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.711
δεν θαλεγα ότι η εικονα είναι "καλυτερη",είναι διαφορετικη.Ο CRT υστερει σε φως και Ανσι κοντραστ,αλλα εχει πολύ γλαφυρη εικονα και κορεσμενα χρωματα τα οποια ισως είναι λαθος συμφωνα με το πρωτοκολο,αλλα όχι συμφωνα με την αυθεντικη φωτογραφια.Μην ξεχναμε ότι το πρωτοκολο που βλέπουμε είναι αυθαιρετο.Δεχτειτε ότι κατι βλέπουμε κι εμεις και μας αρεσει,δεν ειμαστε τοσο παλαβοι:D.Ούτως η αλλως ακαδημαικο είναι πλεον το θεμα.
Αντί να παραθέσεις φούμαρα περί αυθαίρετου και "ίσως είναι λάθος" και "αυθεντικές" φωτογραφίες, θα μπορούσες να γράψεις μόνο πως έτσι σου αρέσει. Τότε θα ήταν απόλυτα αποδεκτή η άποψή σου.

Μερικοί έχουν κολλήσει σε μια παλιότερη τεχνολογία ξεχνώντας πως κι αυτή κάποιες άλλες αντικατέστησε όντας τότε η αιχμή.
Τη βαφτίζουν τέλεια κι αρχίζουν τις θεωρίες μέχρι να μετρηθεί, τότε τελειώνουν οι θεωρίες κι αρχίζουν οι δικαιολογίες και τα παραμύθια της Χαλιμάς. Το βλέπουμε στους λαμπάτους ενισχυτές και στα πικάπ συνεχώς.
Οι CRT καταργήθηκαν γιατί είχαν αξεπέραστα προβλήματα.-
 



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Αντί να παραθέσεις φούμαρα περί αυθαίρετου και "ίσως είναι λάθος" και "αυθεντικές" φωτογραφίες, θα μπορούσες να γράψεις μόνο πως έτσι σου αρέσει. Τότε θα ήταν απόλυτα αποδεκτή η άποψή σου.

Μερικοί έχουν κολλήσει σε μια παλιότερη τεχνολογία ξεχνώντας πως κι αυτή κάποιες άλλες αντικατέστησε όντας τότε η αιχμή.
Τη βαφτίζουν τέλεια κι αρχίζουν τις θεωρίες μέχρι να μετρηθεί, τότε τελειώνουν οι θεωρίες κι αρχίζουν οι δικαιολογίες και τα παραμύθια της Χαλιμάς. Το βλέπουμε στους λαμπάτους ενισχυτές και στα πικάπ συνεχώς.
Οι CRT καταργήθηκαν γιατί είχαν αξεπέραστα προβλήματα.-

Μητσο,εχεις ένα κακο,γραφεις παντα απολυτα.Και ποια είναι τα φουμαρα?μαλλον εσυ δεν εξερεις τι σου γινεται
Το πρωτοκολο χρωματος είναι αυθαιρετο φιλε μου άλλο αν εσυ δεν το ξερεις αυτό.Και γι αυτό βελτιώνεται.Δεν μπορει καν να αποδωσει το φασμα των λεηζερ που ερχονται.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Μητσο,εχεις ένα κακο,γραφεις παντα απολυτα.Και ποια είναι τα φουμαρα?μαλλον εσυ δεν εξερεις τι σου γινεται
Το πρωτοκολο χρωματος είναι αυθαιρετο φιλε μου άλλο αν εσυ δεν το ξερεις αυτό.Και γι αυτό βελτιώνεται.Δεν μπορει καν να αποδωσει το φασμα των λεηζερ που ερχονται.
τι εννοεις Δημητριε ?
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.711
τι εννοεις τι εννοω Κωστα?ξεκαθαρο δεν ειναι?δεν καταλαβα γιατι μου επιτεθηκε ο Μητσος.
Δε σου επιτέθηκα, σου επισημαίνω τα λάθη που κάνεις χρόοοονια τώρα. Άλλο μικρότερο χρωματικό τρίγωνο, άλλο αυθαίρετο και "αυθεντικές" φωτογραφίες.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
για το αυθαίρετο χρωμα μιλαω ..
ποιο αυθαιρετο χρωμα Κωστα?δεν ειπα εγω κανενα αυθαιρετο χρωμα,το πρωτοκολο ειπα ότι είναι αυθαιρετο ,που είναι.Εν πασει περιπτωσει εννοουσα ,όταν εχουμε τοσα μειονεκτήματα στους προβολεις μην ειμαστε τοσο στριμοκωλοι.Ολοι εχουν προβλήματα.Δεν μ αρεσει να βγαινει κανενας με υφος χιλιων καρδιναλιων και να λεει ότι ο ταδε κανει λαθος,όταν κάθε μερα ψάχνουμε να φτιαξουμε την εικονα.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Δε σου επιτέθηκα, απλά δεν αντέχω τα φούμαρα. Άλλο μικρότερο χρωματικό τρίγωνο, άλλο αυθαίρετο και "αυθεντικές" φωτογραφίες.
παλι επιμενεις να λες ότι ειπα φουμαρα.Για σκεψου το λιγο πως βγαινει το τριγωνο?βασει πρωτοκολου βγαινει,το ξερεις αυτό?
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.711
Δεν έχει σημασία γιατί δεν έχεις απάντηση.
Το πρόβλημά μου δεν είναι με τους CRT, διάβασε προσεκτικότερα. ;)
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Δεν έχει σημασία γιατί δεν έχεις απάντηση.
Το πρόβλημά μου δεν είναι με τους CRT, διάβασε προσεκτικότερα. ;)
Μητσο διαβασε τι σου εγραψα,αν δεν το καταλαβαινεις δεν φταιω εγω.Τα περι "μπαρουφας" ας τα αποφευγεις στο μελλον αν θελεις να σου απανταω σε κσσμιο επιπεδο.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Προσωπικά, οι απόψεις όλων είναι αποδεκτές, εάν διαφωνώ κάπου θα το επισημάνω, όσο για την εικόνα
θα επικαλεστώ την λογική μου, και θα ρωτήσω κάτι, ας πούμε ότι έχουμε μια πανάκριβη φωτογραφική,
και ένας άσχετος με φωτογραφία, θέλει να τραβήξει την εκδρομή της οικογένειας, το πιθανότερο 99%,
θα βάλει την φωτογραφική στο AUTO, και αυτή, βάση σταθερών, θα τραβήξει μια καλή φωτογραφία!
τουλάχιστον έτσι κάνουν σχεδόν όλοι!
Όμως, ξέρουμε όλοι, ότι όταν θέλει κάποιος φωτογράφος (επαγγελματίας ή χομπίστας), να τραβήξει σωστές
φωτογραφίες τοπία, πρόσωπα, κτλ. αρχίζει και βάζει τις δικές του ρυθμίσεις! βάθος πεδίου, φωτεινότητες, καθυστέρηση κλείστρου,
και πολλά άλλα, όσοι έχουν ασχοληθεί καταλαβαίνουν τι λέω, αυτό που θέλω να πω, το έχουν πει αρκετοί reviewers!
οι ρυθμίσεις γίνονται με τα μηχανήματα, αλλά στην τελική, επεμβαίνει και το μάτι του κάθε επαγγελματία!
γι'αυτό, και ενώ όλοι ρυθμίζουν βάση φωτομέτρων, υπολογιστών κτλ. δεν είναι όλες οι ρυθμίσεις το ίδιο!
εάν ας πούμε με το ίδιο πρόγραμμα και εργαλεία, ρυθμίσω πχ. εγώ και ο Μανώλης να είστε σίγουροι ότι θα πάρουμε από το ίδιο μηχάνημα, διαφορετική εικόνα!!! (όταν λέω, εγώ, καταλαβαίνετε τι εννοώ έτσι?), η υπόθεση ''εικόνα'' είναι και υποκειμενική!
Θα έχετε ακούσει την έκφραση ''πω πω τι μάτι έχει αυτός ο άνθρωπος!'' εγώ το έχω ακούσει σε διάφορες εκθέσεις, που αναγκαστικά, λόγω εργασίας πήγαινα!
Λοιπόν, αυτή είναι η άποψή μου, και την κατέθεσα, δεν ξέρω εάν μπόρεσα να γράψω, αυτά που σκεφτόμουν, γιατί
στο γράψιμο ποτέ δεν ήμουν καλός!!!:D:D:D

ΥΓ. Θα ήθελα να επισημάνω ότι, ''τα αντικείμενα πόθου που ''μιλάνε'', δεν μπορεί να μιλάνε σε όλους! ''
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.765
Δεν είναι έτσι Ηλία. Άλλο το πως μου αρέσει να παίζει κι άλλο πως πρέπει να παίζει. Το πρώτο είναι υποκειμενικό και σεβαστό, το δεύτερο είναι αντικειμενικό και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.
Μια σύγκριση πρέπει να γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια.
Δημήτρη ούτε εγώ καταλαβαίνω τα περί πρωτοκόλλου χρώματος. Η δουλειά του προβολέα είναι να παίξει, όσο γίνεται πιο πειστικά, αυτό που συνέλαβε η κάμερα του σκηνοθέτη.
Αν λοιπόν το mastering έγινε μ' έναν α τρόπο, η απεικόνιση δεν είναι σωστό να γίνεται με έναν β.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
ΥΓ. Θα ήθελα να επισημάνω ότι, ''τα αντικείμενα πόθου που ''μιλάνε'', δεν μπορεί να μιλάνε σε όλους! ''
πολύ μεγαλη κουβεντα ειπες φιλε μου !!!!απιστευτη!!!!
Δεν είναι έτσι Ηλία. Άλλο το πως μου αρέσει να παίζει κι άλλο πως πρέπει να παίζει. Το πρώτο είναι υποκειμενικό και σεβαστό, το δεύτερο είναι αντικειμενικό και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.
Μια σύγκριση πρέπει να γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια.
Δημήτρη ούτε εγώ καταλαβαίνω τα περί πρωτοκόλλου χρώματος. Η δουλειά του προβολέα είναι να παίξει, όσο γίνεται πιο πειστικά, αυτό που συνέλαβε η κάμερα του σκηνοθέτη.
Αν λοιπόν το mastering έγινε μ' έναν α τρόπο, η απεικόνιση δεν είναι σωστό να γίνεται με έναν β.
η δουλεια του προβολεα ,αλλα και καθε μεσου απεικόνισης είναι να δειχνει το πραγματικο.Επειδή αυτό είναι δυσκολο,χρησιμοποιούμε την τεχνολογια για να απεκονισουμε την πραγματικοτητα,από το κάμεραμαν μεχρι τη προβολη.Στην διαδικασια αυτή η τεχνολογια χρησιμοποιει ένα σωρο πρωτοκολα που καλύπτονται από την οπτικη επιστημη.Η δικη μας δουλεια εδώ (εννοω ως ρυθμιση)είναι να ταυτοποιησουμε αυτό που είναι γραμμενο στο δισκακι,δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα καλυτερο.Κανεις δεν αντιλεγει σε αυτό.Αυτοπου ειπα εγω και μαλλον δεν το καταλαβε ο Μητσος ,είναι οτι πρεπει ναμαστε πολύ αλαζόνες για να πιστεύουμε ότι βλέπουμε το τελειο σωστο.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ο προβολέας ρυθμίζεται βάσει κάποιων στάνταρ πάτερν κ.λπ. για να αποδίδει σωστά την χρωματική παλέτα - φωτεινότητα κλπ. και όχι της άποψης του εκάστοτε σκηνοθέτη - κάμεραμαν - μοντέρ κλπ. Άρα αφού ρυθμιστεί σωστά όπως είπαμε και παραπάνω, θα μπορεί να αποδώσει πιστά τα όποια χρωματικά φίλτρα - εφέ της εκάστοτε ταινίας που γυρίστηκε! Έτσι πιστεύω, εάν είναι λάθος, μου λεν οι ειδήμονες.....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τώρα εάν το "σωστό" σαν ρύθμιση δεν μας αρέσει.... είναι άλλη υπόθεση και είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει το "λάθος" σαν προσωπική άποψη.... εφόσον λοιπόν βαδίζουμε και μόνο με το προσωπικό γούστο... ποιος ο λόγος να καλιπράρεται ένας προβολέας? ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top