Αγορά πικαπ εώς 200€

Μηνύματα
175
Reaction score
25
Μαλιστα, δλδ αυτη εδω η παπαριά
ειναι σαν πρωτη εντυπωση καλυτερο απο το Stanton.....Τι να πω.....:headbang:

Τα παιδιά δεν μου ειπαν ΟΧΙ, απλα μου προτειναν καλυτερες επιλογες και ευχαριστω για την βοήθεια ολων! Απο τις προτασεις σας αυτες θα διαλεγα το audio technica αλλα ρε παιδια το budget ηταν αυτο δυστυχως, μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και πικαπ με 60-70€ αλλωστε....

Αυτη την "κατασκευη" που λες οτι "δεν εχει βραχιονα" δεν το καταλαβαινω....

Το Stanton μπορει να μην ειναι το κορυφαιο πικαπ αλλα εχει παραδοση στις κεφαλές, ποοοοοοσο χαλια μπορει να ειναι δλδ ??? Μου το παρουσιαζεις σαν να ειναι καποιο noname κινεζικο !!!

Το οτι αποφασισα κατι διαφορετικο απο τις (2 ολες και ολες...) προτασεις σημαινει οτι ειμαι ξεροκεφαλος ή οτι κανω τον εξυπνο ?

Οπως εγραψα και πριν, εκτίμησα οτι το Τ-55 ειναι best value for money, αυτο ηταν το 1ο και σοβαροτερο κριτηριο για την αγορά....

Κοίταξε προσεχτικά τον "βραχίονα" του Stanton...

Δεν παρατηρείς τίποτα το περίεργο;
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Μαλιστα, δλδ αυτη εδω η παπαριά ειναι σαν πρωτη εντυπωση καλυτερο απο το Stanton.....Τι να πω.....:headbang:

Τα παιδιά δεν μου ειπαν ΟΧΙ, απλα μου προτειναν καλυτερες επιλογες και ευχαριστω για την βοήθεια ολων! Απο τις προτασεις σας αυτες θα διαλεγα το audio technica αλλα ρε παιδια το budget ηταν αυτο δυστυχως, μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και πικαπ με 60-70€ αλλωστε....

Αυτη την "κατασκευη" που λες οτι "δεν εχει βραχιονα" δεν το καταλαβαινω....

Το Stanton μπορει να μην ειναι το κορυφαιο πικαπ αλλα εχει παραδοση στις κεφαλές, ποοοοοοσο χαλια μπορει να ειναι δλδ ??? Μου το παρουσιαζεις σαν να ειναι καποιο noname κινεζικο !!!

Το οτι αποφασισα κατι διαφορετικο απο τις (2 ολες και ολες...) προτασεις σημαινει οτι ειμαι ξεροκεφαλος ή οτι κανω τον εξυπνο ?

Οπως εγραψα και πριν, εκτίμησα οτι το Τ-55 ειναι best value for money, αυτο ηταν το 1ο και σοβαροτερο κριτηριο για την αγορά....
Φίλε LeftLane
Αν είχες ψάξει πριν αγοράσεις το site, θα έβλεπες στο νήμα Ρυθμίστε το πικάπ σας του Κώστα Κόγια (ποστ #21), ότι "Αντιθέτως, ο βραχίονας που πρέπει επιμελώς να αποφύγετε, είναι κάτι σαν αυτόν εδώ, που είναι ίσιος, με ίσιο κέλυφος επίσης, και ίσια τοποθέτηση της κεφαλής, χωρίς γωνία εκτροπής. Ούτε για μπιμπελό να μην πάρετε τέτοιο πικάπ."
Η φωτογραφία δυστυχώς δεν φαίνεται μετά τις αλλαγές στο site, όμως εγώ που έχω "κατεβάσει" όλο το άρθρο για να το μελετήσω, την έχω και είναι η παρακάτω:
1.jpg

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα τι εννοούν οι φίλοι...
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Μαλιστα, δλδ αυτη εδω η παπαριά
ειναι σαν πρωτη εντυπωση καλυτερο απο το Stanton.....Τι να πω.....:headbang:

Τα παιδιά δεν μου ειπαν ΟΧΙ, απλα μου προτειναν καλυτερες επιλογες και ευχαριστω για την βοήθεια ολων! Απο τις προτασεις σας αυτες θα διαλεγα το audio technica αλλα ρε παιδια το budget ηταν αυτο δυστυχως, μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και πικαπ με 60-70€ αλλωστε....

Αυτη την "κατασκευη" που λες οτι "δεν εχει βραχιονα" δεν το καταλαβαινω....

Το Stanton μπορει να μην ειναι το κορυφαιο πικαπ αλλα εχει παραδοση στις κεφαλές, ποοοοοοσο χαλια μπορει να ειναι δλδ ??? Μου το παρουσιαζεις σαν να ειναι καποιο noname κινεζικο !!!

Το οτι αποφασισα κατι διαφορετικο απο τις (2 ολες και ολες...) προτασεις σημαινει οτι ειμαι ξεροκεφαλος ή οτι κανω τον εξυπνο ?

Οπως εγραψα και πριν, εκτίμησα οτι το Τ-55 ειναι best value for money, αυτο ηταν το 1ο και σοβαροτερο κριτηριο για την αγορά....
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τώρα πια είναι αργά. Η αγορά έγινε. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν όπως λέει το προορίζει για δώρο και δεν έχει ανοίξει τη συσκευασία, μπορεί να το επιστρέψει.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
1. για να θεωρηθει ενα εργαλειο best value for money πρεπει πρωτα απ ολα να ΚΑΝΕΙ την δουλεια για την οποια φτιαχτηκε...
2. δεν σου κανει εντυπωση που ενα μηχανημα ακομα σε παραγωγη εμφανιζεται συχνα σε αγγελιες μεταχειρισμενων?
3. απλα για την ιστορια κοιτα τι φτιαχνουν αλλοι αμερικανοι και το πουλαν 150 δολλαρια...
 

Attachments


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αυτη την "κατασκευη" που λες οτι "δεν εχει βραχιονα" δεν το καταλαβαινω....

Το Stanton μπορει να μην ειναι το κορυφαιο πικαπ αλλα εχει παραδοση στις κεφαλές, ποοοοοοσο χαλια μπορει να ειναι δλδ ??? Μου το παρουσιαζεις σαν να ειναι καποιο noname κινεζικο !!!

Το οτι αποφασισα κατι διαφορετικο απο τις (2 ολες και ολες...) προτασεις σημαινει οτι ειμαι ξεροκεφαλος ή οτι κανω τον εξυπνο ?

Οπως εγραψα και πριν, εκτίμησα οτι το Τ-55 ειναι best value for money, αυτο ηταν το 1ο και σοβαροτερο κριτηριο για την αγορά....
Ο ακτινικός βραχίονας δεν είναι μόνο για να βιδώνει μία κεφαλή πάνω του και να τρέχουν τα καλώδια από μέσα. Κάνει πολλές ακόμα εργασίες και μία από αυτές είναι με την γεωμετρία του να μειώνει κατά το λιγότερο δυνατό το "γωνιακό σφάλμα ανάγνωσης" που δημιουργείται από τη τοξοειδή τροχιά (arc traced) που διαγράφει λόγο του ενός σημείου στήριξης που έχει (pivot).
Αυτό το "γωνιακό σφάλμα ανάγνωσης" μεταφράζεται σε παραμόρφωση, η οποία είναι ανάλογη με το σφάλμα. Δηλαδή μεγάλο γωνιακό σφάλμα ανάγνωσης = μεγάλη παραμόρφωση και οι καλοί γενικά βραχίονες δίνουν και την μικρότερη δυνατή παραμόρφωση κατά την διάρκεια αναπαραγωγής του μουσικού περιεχομένου.

Στην δική σου περίπτωση αυτή η μέση παραμόρφωση λόγο του γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης είναι της τάξης τού 7,3% την στιγμή που ο απλούστερος ακτινικός βραχίονας της αγοράς που είναι σχεδιασμένος με βάση τη τεχνοτροπία του έτους 1938 δεν ξεπερνά το 0,5%.

Δεν είναι της παρούσης να πούμε το πως οι κατασκευαστές από το 1938 και μετά κατασκευάζουν τους βραχίονες αλλά μπορείς να δεις εδώ http://www.avsite.gr/forum/threads/Γεωμετρία-ακτινικών-βραχιόνων-και-τεχνικές-ρυθμίσεων.90092/
και εδώ http://www.avsite.gr/forum/threads/Ρυθμίστε-το-πικάπ-σας.115003/

Το να ήταν όμως μόνο η παραμόρφωση θα λέγαμε ΟΚ. Δυστυχώς όμως αυτός ο βραχίονας θα δημιουργήσει και φθορά των δίσκων με την συχνή αναπαραγωγή τους και αυτό είναι σίγουρο.
Ο λόγος είναι ότι δεν έχει ρύθμιση αντι-ολίσθησης (ή ολίσθησης και αντι-ολίσθησης μάλλον για αυτόν) με αποτέλεσμα η ακίδα να εφαρμόζει μία μόνιμη πλευρική δύναμη στο microgroove αυλάκι κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής.
Εάν αυτά τα συλλεκτικά βινύλια παίξουν πάνω σε αυτό το πικάπ να είσαι βέβαιος ότι μετά από καιρό θα τα αχρηστεύσεις και είναι κρίμα για μία τόσο μεγάλη συλλογή

Για την ψηφιοποίηση που θέλεις να κάνεις με αυτό το πικάπ, θα χαιρόμουν πολύ εάν το έκανες και μετά τα ανέβαζες στο Internet για να τα κατεβάσουν τα παιδιά και να τα αναπαράγουν με τα super duper hi-end DAC τους στους ηχητικά φροντισμένους μετρικά χώρους τους. :rofl:

PS Πλάκα κάνω

Η δεν κάνω?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aλήθεια για ποιο λόγο μπορεί να φτιάχνουν αυτό το πικάπ με αυτό το βραχίονα οι σταντοναίοι?
Θ'ελω να πω πως αποκλείεται μια εταιρεία με παράδοση στο άθλημα να αγνοεί το ποσο προβληματικός είναι ο βραχίονας...επιμένουν όμως...έχει κανείς ιδέα γιατί?
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Aλήθεια για ποιο λόγο μπορεί να φτιάχνουν αυτό το πικάπ με αυτό το βραχίονα οι σταντοναίοι?
Θ'ελω να πω πως αποκλείεται μια εταιρεία με παράδοση στο άθλημα να αγνοεί το ποσο προβληματικός είναι ο βραχίονας...επιμένουν όμως...έχει κανείς ιδέα γιατί?
Και δεν βγάζουν μόνο ένα, αλλά 4 πικάπ με τέτοιο βραχίονα: http://www.stantondj.com/turntables.html.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Aλήθεια για ποιο λόγο μπορεί να φτιάχνουν αυτό το πικάπ με αυτό το βραχίονα οι σταντοναίοι?
Θ'ελω να πω πως αποκλείεται μια εταιρεία με παράδοση στο άθλημα να αγνοεί το ποσο προβληματικός είναι ο βραχίονας...επιμένουν όμως...έχει κανείς ιδέα γιατί?
παλιοτερες δεκαετιες βγαιναν αυτοι οι βραχιονες για σκρατς και μαλιστα ηταν κοντυτεροι και οι djs βαζαν και εξτρα βαρος πανω στο κελυφος για να μην "φευγει" ο βραχιονας στο σκρατς...μαλλον η εταιρια βγαζει αυτα τα πικαπ μ'αυτη τη λογικη και πωλουνται βαριδια 2gr και 4gr να μπαινουν στο κελυφος...για τετοιο επιπεδο αναπαραγωγης μιλαμε απλα ο φιλος που το αγορασε δεν ηξερε...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aπορία....σε ένα τέτοιο βραχίονα ,αν τοποθετήσουμε την κεφαλή όσο πιο διαγώνια γίνεται στο κέλυφος , με τη μια βίδα όσο πιο κάτω πάει στην εξωτερική ράγα του κελύφους και την άλλη όσο πιο πανω στην εσωτερική ,δε θα μειώσουμε λιγο το σφάλμα ανάγνωσης?
Ρωτάω και ας είναι και π@π@ριά αυτό που λέω...
 


Μηνύματα
738
Reaction score
295
Aπορία....σε ένα τέτοιο βραχίονα ,αν τοποθετήσουμε την κεφαλή όσο πιο διαγώνια γίνεται στο κέλυφος , με τη μια βίδα όσο πιο κάτω πάει στην εξωτερική ράγα του κελύφους και την άλλη όσο πιο πανω στην εσωτερική ,δε θα μειώσουμε λιγο το σφάλμα ανάγνωσης?
Ρωτάω και ας είναι και π@π@ριά αυτό που λέω...
Θα μπορέσει αυτό να γίνει στην πράξη αφου οι τρύπες στην κεφαλή είναι σε συγκεκριμένη θέση?
Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να μεγαλώσει η απόσταση μεταξύ των δύο βιδών αρκετά.Γίνεται αυτό?
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Aπορία....σε ένα τέτοιο βραχίονα ,αν τοποθετήσουμε την κεφαλή όσο πιο διαγώνια γίνεται στο κέλυφος , με τη μια βίδα όσο πιο κάτω πάει στην εξωτερική ράγα του κελύφους και την άλλη όσο πιο πανω στην εσωτερική ,δε θα μειώσουμε λιγο το σφάλμα ανάγνωσης?
Ρωτάω και ας είναι και π@π@ριά αυτό που λέω...
ισως γινεται αυτο (αναλογα ποσο ανοιχτες ειναι και οι τρυπες στην κεφαλη...πρεπει η γωνια να ειναι 20 μοιρες
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα μπορέσει αυτό να γίνει στην πράξη αφου οι τρύπες στην κεφαλή είναι σε συγκεκριμένη θέση?
Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να μεγαλώσει η απόσταση μεταξύ των δύο βιδών αρκετά.Γίνεται αυτό?
Έχεις δίκιο...δεν το σκέφτηκα αυτό...
 




Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Η απάντηση για τον non off-set βραχίονα

Ο βραχίονας του πικάπ δεν έχει off set γιατί δεν ορίζει δύο σημεία μηδενισμού, αλλά ένα και μοναδικό. Δεν μπορεί να πάρει κανένα rottary headshell και άμα του βάλετε τότε αντί για ένα σημείο μηδενισμού δεν θα δημιουργεί κανένα.




Δεν μπορούμε να αγοράσουμε ένα rottary headshell και απλά να το βιδώσουμε. Η γωνία εκτροπής είναι προ-καθορισμένη από το ενεργό μήκος, την υπερκρέμαση και τα σημεία μηδενισμού που θέλουμε να ορίσουμε.

Στην περίπτωσή μας δημιουργεί ένα και μοναδικό

PS Το ίδιο θα γίνει και εάν την στρέψετε στο κέλυφος
 
Last edited:

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Η απάντηση για τον non off-set βραχίονα

Ο βραχίονας του πικάπ δεν έχει off set γιατί δεν ορίζει δύο σημεία μηδενισμού, αλλά ένα και μοναδικό. Δεν μπορεί να πάρει κανένα rottary headshell και άμα του βάλετε τότε αντί για ένα σημείο μηδενισμού δεν θα δημιουργεί κανένα.

δηλαδη αυτος ο βραχιονας διαβαζει σωστα μονο στο 0 του?...μονο σε ενα σημειο-αυλακι του δισκου?


Δεν μπορούμε να αγοράσουμε ένα rottary headshell και απλά να το βιδώσουμε. Η γωνία εκτροπής είναι προ-καθορισμένη από το ενεργό μήκος, την υπερκρέμαση και τα σημεία μηδενισμού που θέλουμε να ορίσουμε.

Στην περίπτωσή μας δημιουργεί ένα και μοναδικό

PS Το ίδιο θα γίνει και εάν την στρέψετε στο κέλυφος
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ναι διαβάζει "σωστά" σε ένα σημείο του δίσκου αντί για 2 που έχουν οι υπόλοιποι βραχίονες.
Το θέμα σε αυτούς του βραχίονες είναι η παραμόρφωση λόγο της ορθογωνιακής απόκλισης στα υπόλοιπα σημεία του δίσκου που είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που έχουν οι βραχίονες με γεωμετρία ορισμού 2 σημείων μηδενισμού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top