Yamaha Xmax 250, X-city 250, Honda SH 300i.....

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πλησιάζει η ώρα που θα σκατζάρω το αγαπημένο μου Fazer με κάτι πιο πολιτισμένο.....πιο οικονομικό....πιο ''βολικό''.....

Τα scooter του τίτλου προσφέρουν αυτά που υπόσχονται...;;;;
Έίναι βολικά; Και τα scooter τύπου kymco, sym κλπ αξίζουν να μπουν στην λίστα ή όχι;

Κοιτάω μέχρι 300cc το πολύ, αξιόπιστο (άρα οικονομικό σε βάθος χρόνου) και να δικαιολογεί τα παραπάνω χρήματα που ζητάει....
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Πλησιάζει η ώρα που θα σκατζάρω το αγαπημένο μου Fazer με κάτι πιο πολιτισμένο.....πιο οικονομικό....πιο ''βολικό''.....
Τα scooter του τίτλου προσφέρουν αυτά που υπόσχονται...;;;;Έίναι βολικά;
Ναι, είναι!
Σε οικονομία, άνεση και...μεταπώληση, το SH υπερέχει ελαφρώς.
Σε σπορτίφ κράτημα και αναρτήσεις, το Xmax, υπερέχει ελαφρώς.
Το X-city είναι λίγο υποδεέστερο, συνολικά (αλλά, γενικά, είναι μια χαρά σκούτερ)

Και τα scooter τύπου kymco, sym κλπ αξίζουν να μπουν στην λίστα ή όχι;
Sym, Kymco και Piaggio, ασφαλώς και αξίζουν!

Kymco People GTi 300. Πολύ καλό σκούτερ, σχεδόν ισάξιο με τα γιαπωνέζικα, σημαντικά φθηνότερο από αυτά.
PIaggio Carnaby 300i. Πολύ καλό σκούτερ, σε πολύ καλή τιμή!
Piaggio Beverly 300i. Λίγο καλύτερο από το Carnaby, ισάξιο με τα γιαπωνέζικα, λίγο φθηνότερο από αυτά.
Sym HD2 200i. Εάν σου αρκούν τα 200cc, είναι ένα πολύ καλό σκούτερ - πολύ κοντά στα γιαπωνέζικα, σε λίγα περισσότερα από τα...μισά χρήματα!
Sym CityCom300i. Καλό, μεγαλούτσικο σκούτερ, όχι ακριβώς ισάξιο με τα γιαπωνέζικα, αλλά και πολύ φθηνότερο από αυτά.

Σαν χρυσή τομή, προτιμώ το Sym HD2 200i. :thumbsup:
Εναλλακτικά, εάν..."λεφτά υπάρχουν", προτιμώ...Quadro 350D (τρίτροχο)! ;)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ τη σήμερον ημέρα θα είχα μέσα στις επιλογές μου και το PCX.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Φίλε Σταύρο το pcx δεν είναι εκτός. Μάλλον μπαίνει στην εξίσωση στη θέση του sh300 μιας και το τελευταίο δεν έχει καθόλου χώρους.

Το xmax 250 είναι αυτό που θέλω σε χώρους (2 full face κράνη), κάτω από 250cc που είναι το όριο για τα εισιτήρια στο φερυ της Σαλαμίνας, και μου αρέσει και από εμφάνιση. Δεν μου πολύ αρέσει όμως η τιμή του.

Ποιο από τα υπόλοιπα έχει χώρο για 2 κανονικά κράνη; και γιατί εκεί στην sym βάζουν τροχούς με τόσο μικρές διαμετρους ;
 




Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έριξα μια ματιά στις προτάσεις σας....το Sym GTS 300 έρχεται πιό κοντά σε αυτό που ψάχνω....αλλά δεν με γεμίζει η διάμετρος των τροχών.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Κατοχος του SH 300 4 χρονια τωρα το προτεινω,με μονο μειον τους χωρους οπου με μια βαλιτσα 46 λιτρων λυθηκε το προβλημα.
Δεν εχει ζητησει τιποτα μεχρι τωρα,εκτος τα σερβις του.
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
...και γιατί εκεί στην sym βάζουν τροχούς με τόσο μικρές διαμέτρους;
Τα HD2 200i και Citycom300i που σου πρότεινα, διαθέτουν τροχούς 16 ιντσών, εμπρός και πίσω, όπως και το SH300i.
Το X-Max διαθέτει τροχούς 15 ιντσών εμπρός και 14 ιντσών πίσω.
Το X-City διαθέτει τροχούς 16 ιντσών εμπρός και 15 ιντσών πίσω.
 


Μηνύματα
35
Reaction score
23
Για ,εχω 4χρονια ενα Χmax 250ABS στα +καλλη πιοτια ,αξιοπιστια ,οδικη συνπμεριφορα.Στα-ΑΚΡΙΒΟ,σκλιρο στης λακουβες,συχνο σερβις,Παντος πριν ,και για 8 χρονια ειχα BEVERLY 200 μπωρο να γραψω βιβλιο για της αμετριτες βλαβες που εβγαλε απο την πρωτη μερα.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Παντος πριν ,και για 8 χρονια ειχα BEVERLY 200 μπωρο να γραψω βιβλιο για της αμετριτες βλαβες που εβγαλε απο την πρωτη μερα.
Μήπως το είχες πάρει μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος το είχε για διανομή πίτσας;
 


Μηνύματα
35
Reaction score
23
Το συνεργιο που το εκανε σερβις πλουτισε,Πιο ακριβο το ετισιο σερβις στην Piaggio παρα το CIVIC στον Σαρακακη.Απαντιση σε ολλες της βλαβες.ΑΥΤΑ σινβενουν.ΕΓΩ ξανα Piaggio δεν αγοραζω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Περίεργο να βγει τόσο χάλια. Έχω αλλάξει δυο Vespa 250 με το ίδιο μοτέρ με το Beverly. 2006-2009, 18.000km και 2009-, 12.000km. Εκτός απο τις σκουπιδοτρόμπες βενζίνης που χάλασαν τρεις φορές στη δεύτερη, κανένα άλλο πρόβλημα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top