Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

πως το λενε το ρητο...οποιος εχει τη μυγα......και οποιος εχει τη σφιγκα σφιγκεται :acute: Ποσες φορες εχω πει να κανουμε δοκιμες και βουβαμαρα......ε ποσες .........
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...οσο για τα λαθη του (αν δεν ειναι παραλειψεις) ειναι λιγουλια......ικανα για λαθος συμπερασματα...........μπας και βαζεις κανα ψιλο στο τραπεζι να τα δουμε....λεω μηπως ,,,,,,? ,,να δουμε πως μεταφερουμε ευκολα λαθη αθελα μας.....Πολυ καλο το, μια χαρα τα ειπε ο καλιμπρατορας ....το αλλο με τον τοτο το ξερεις.........

τι δοκιμες θες να κανεις ;
οχι κανω .Το κανω τις κανω και μονος μου, και δεν εχει κανενα λογο να μεταφερω τα πιθανα λαθη ,μου , ετσι δεν ειναι ? αλλα αν τα κανουμε καμποσοι θα ειναι καλο να δουμε , και ο κοσμος να διαβαζει σωστα πραματα στα οποια θα εχουν συμφωνησει καμποσοι .Σωστα ?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

πιθανον το 50-90hz ειναι λιγο που σεβγαλε ο Σωτος......χαρη σου εκανε τελικα.

με αυτα που γραφεις χειροτερευεις την κατασταση σου...

ποτε μα ποτε δεν γραφεις κατι συγκεκριμενο.....ολο αοριστιες για να μπορεις να κανεις κολοτουμπες οποτε θες....

ξανα......

ασε μας ρε argi
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Τι λαθη κανει ο καλιμπρατορας (αν δεν ειναι παραλειψεις) 1 δεν αναφερει τιποτα για το τι εκανε στο σαμπ πριν.Ενα ευκολο λαθακι ειναι η σταθμη του .Υψηλη σταθμη βγαζει 0 μετρα...γκαραντι...και δεν φταιει το οντισι......Αλλο λαθος ειναι που ειναι η φαση ....(φερνει λαθος μετρα) .Λαθος τριτο το καλωδιο μεταφερει κραδασμους πρεπει να ειναι στον αερα...μετρησιμο και γκαραντι και αυτο.......Αλλα δεν λεω ...δεν θα το κλεισω το μαγαζι ..........:lol:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

οχι κανω .Το κανω τις κανω και μονος μου, και δεν εχει κανενα λογο να μεταφερω τα πιθανα λαθη ,μου , ετσι δεν ειναι ? αλλα αν τα κανουμε καμποσοι θα ειναι καλο να δουμε , και ο κοσμος να διαβαζει σωστα πραματα στα οποια θα εχουν συμφωνησει καμποσοι .Σωστα ?
νομιζω οτι με αυτο το post καταλαβε ο κοσμος τι εστι argi.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πιθανον το 50-90hz ειναι λιγο που σεβγαλε ο Σωτος......χαρη σου εκανε τελικα.

με αυτα που γραφεις χειροτερευεις την κατασταση σου...

ποτε μα ποτε δεν γραφεις κατι συγκεκριμενο.....ολο αοριστιες για να μπορεις να κανεις κολοτουμπες οποτε θες....

ξανα...... , ουτε υπαρχει περιπτωση να σου ρυθμισω το συστημα (λεμε τωρα συστημα) ουτε με ολα τα λεφτα του κοσμου....με συμφαιρει να κοιμασαι.....και πουσαι επειδη δεν απαντα δεν σημαινει οτι και αλλο μελος εχει κιτ εγκαταστατη και γελα με τα γραφομενα σου................

ασε μας ρε argi
δεν σε κραταω ματια μου ελευθερος να γεμισεις το τοπο πινακακια.......

νομιζω οτι με αυτο το post καταλαβε ο κοσμος τι εστι argi.
παρε ενα μεταφραστη ......εκτος και αν θελεις να πετας το τοπι οπου φυσα ο αγερας..............
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Τι λαθη κανει ο καλιμπρατορας (αν δεν ειναι παραλειψεις) 1 δεν αναφερει τιποτα για το τι εκανε στο σαμπ πριν.Ενα ευκολο λαθακι ειναι η σταθμη του .Υψηλη σταθμη βγαζει 0 μετρα...γκαραντι...και δεν φταιει το οντισι......Αλλο λαθος ειναι που ειναι η φαση ....(φερνει λαθος μετρα) .Λαθος τριτο το καλωδιο μεταφερει κραδασμους πρεπει να ειναι στον αερα...μετρησιμο και γκαραντι και αυτο.......Αλλα δεν λεω ...δεν θα το κλεισω το μαγαζι ..........:lol:
αυτα που λες τα ξερει και γιος μου που δεν εχει ασχοληθει......

κατι αλλο ξερεις..;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Βαζε πινακακια.......και βγαζουμε τα συμπερασματα μας.........:roflmao: Ολα σωστα ειναι ........τα ανεβασε ο γκουρου ......

αυτα που λες τα ξερει και γιος μου που δεν εχει ασχοληθει......

κατι αλλο ξερεις..;
ειπα τα μαγαζι δεν το κλεινω.:dance2:..αν θες εσυ ή οποιος εσυ η θυρα ειναι ανοιχτη .....(σε λιγες μερες δηλαδη) αυριο θα εχω πισω το svs (για αρχη) οποτε οποιος θελει οποιο απογευμα θελει...παιζουμε μπαλα μεχρι τελικης πτωσης .......το να γραφουμε ποιος εχει δικιο......και ποιος οχι ,απλα καιμε ρευμα......

Προπερσι που ειχα τον πιονερο ...ειχα θεματα με τις μετρησεις του , περασε ο μανωλης , τα ειδε , περασε ο κυριος ραδιτσας απο την pioneer και ευτυχως μου αλλαξανε ενισχυτη.Δεν μπηκα καν στην διαδικασια να γραψω τι βρηκα,αν εμπαινα και απλα εγραφα...θα ειχαμε μια απο τα ιδια...θα προσπαθουσαμε να αποδειξουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη (την γνωση) μην παρεξηγηθω κιολας.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

καποτε δοκιμαζαμε martin log - wisdom-atlantic -klipsch........πλεον τι να κανω ? να φερω κατι ...(αν μπορεσω) και να το παρουσιαζω μονος μου ?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

οχι κανω .Το κανω τις κανω και μονος μου, και δεν εχει κανενα λογο να μεταφερω τα πιθανα λαθη ,μου , ετσι δεν ειναι ? αλλα αν τα κανουμε καμποσοι θα ειναι καλο να δουμε , και ο κοσμος να διαβαζει σωστα πραματα στα οποια θα εχουν συμφωνησει καμποσοι .Σωστα ?
εσυ εισαι ο Βογιατζακης του Ηχου.....:roflmao:
τωρα με τους projectorjunkies μπορει να εμαθε πιο πολλα :laugh:
...εβαζε μπροστα αλλους για να δειξει κατι που ηθελε.....μονος του δεν ειχε τον κωλο να το κανει..
ξες γιατι ; δεν ηξερε αν ηταν σωστο η οχι αυτο που θα ελεγε και φοβοταν μην εκτεθει...

αλλα να κανεις κριτικη σε αλλους ξερειςς(οπως τα τεστ που εβαλα).....που ξερουν και πιο πολλα απο εσενα

ακομα και αυτα που αμολας συνεχεια περι σταθμης και φασης πιστευω οτι δεν τα γνωριζεις καλα....
.....μπορεις να μας κανεις μια αναλυση των δυο αυτων να δουμε αν δεν κανεις λαθος και σαυτα.;

εχε χαρη που ειμαι καλο παιδι :biggrin: και δεν ειμαι argi
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ενδιαφερον ειναι αυτο μιας και μπορεις να το κοψεις οσο θες.....

βεβεαια κοβει ολα τα χαμηλα ως 100hz




κατι αναλογο με το THX BGC το οποιο κοβει περιπου 7db
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

αυτα που λες τα ξερει και γιος μου που δεν εχει ασχοληθει......

κατι αλλο ξερεις..;
αχεμ....ε μιας και τα ξερει ο γιος σου,γιατι δεν τα ανεφερεις πιο πριν ...ή δεν τον ειχες ρωτησει ? ε ? Και κατι ακομα ...δες τις φωτο για καθε λαθος που βλεπεις θα πρεπει να σου βρισκω 2 λαθη.....ξεκινα ...γιατι οταν εγω βρω λαθος ....ο γιος δεν θα ειναι εκει να σε βοηθησει...........οσο για το τι ξερω δεν περιμενω ουτε αναζητω καμμια επιβραβευση........αντε να δουμε.....γιατι ο μια χαρα καλιμπρειτορ (τρομαρα του -σαν εσενα ειναι) εχει κανει καμποσα............
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ωραια τα λεει ο μαστορας...

Is Audyssey all you need in your system for equalization? Maybe and maybe not. I have read some comments in the past, even a couple of reviews on some other Audyssey equipped receivers and processors, where users or reviewers have complained that after they ran Audyssey setup, the sub-bass levels were set too low. This will be the case if you have an extreme peak in your raw low frequency response. Before Audyssey equalizes the response, it sets the levels based on pink noise, and those levels are going to be influenced by peaks that may already exist in your response. If you have a 10-15db peak in your low frequency response, Audyssey reads it in the pink noise level setting and reduces the overall subwoofer level. Then it equalizes the peak, removing it and leaving your sub levels low. Audyssey also does not make the best use of its filtering when you have a large peak

το οποιο σημαινει οτι αν δεν υπαρχει καποιο PEQ και εχετε μεγαλες βυθισεις και κορυφες στις συχνοτητες σας πιθανοτατα ακουτε καποιες συχνοτητες υπερτονισμενες και αλλες να σας λειπουν,μιας και τα φιλτρα δεν φτανουν για καλυτερη εξισορροπηση του αποτελεσματος...

οποτε αναλογα τον χωρο και κατα ποσο τον εχετε φροντισει(αν μπορειτε) το αποτελεσμα της αυτοματης ρυθμισης θα ποικιλη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

λοιπον τζιτζιπρελο επειδη κανεις κοπι πειστ και αναφερες και καποιον ο οποιος δεν θελει να ειναι εδω για να υπερασπιστει τον εαυτο του .Ακου. Αυτος ειναι ο κυριακακης http://ee.usc.edu/faculty_staff/faculty_directory/kyriakakis.htm ΟΧΙ κανα μπαζο ετσι , καθηγηταρας , και αυτο ειναι ο χωρος που αναπτυσεις τις αντιθεσεις σου (οχι εσυ -οποιοσδηποτε) .https://audyssey.zendesk.com/home Μπαινεις λοιπον βαζεις οτι πινακακι θες , τον κανεις ρομπα (μιας και ο καθε τυχαρπαστος καλικατζαρος που πηρε ενα πορτατιφ και εμαθε να ρειχνει 2 μορς - και την ειδε καλιμπρατορας (του μουτσου) .Λεει ο κρις την γνωμη του , αν τον βγαλεις λαθος ή συμφωνησει , σηκωσε λινκ .Και μετα κανε εσυ τον βογιατζακη του λαμπατερ........Αι να σε δουμε τι θα του πεις και πως θα το αναπτυξεις.........
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δωκε πονο man

Audioholics: What do you feel are the important differentiators between your room correction solution and competitors?


Chris Kyriakakis: There are
three

major

components

which set MultEQ apart from competitors:

  • Taking measurements in the time domain* to generate impulse responses

  • Taking multiple measurements to inform the filters about the spatial variation of the acoustical problems
Using psychoacoustic criteria and multi-rate signal processing methods to apply the proper filter resolution where it’s needed the most and to optimize processing requirements


* time domain
Που ελεγε ο τζαργκονελος
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
and the beat goes ON


MULTEQ PRO 4

MultEQ Pro 4 is the next generation of MultEQ, and offered as a free download.
MultEQ Pro 4 is required for new receivers, starting with the Denon X4100 and X5200.
You must continue to use MultEQ Pro 3.6 for older receiver models.

Download MultEQ 4 Now!

MultEQ Pro 4 Software Setup (4.0.0.62) (MSI, 19.2 MB)

  • Note: .NET Framework 4.5 is required to run MultEQ Pro 4.
  • Requires Windows Vista or higher.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

si si , ενα καντον στο φιλο του μπαμπιλον, ενα σανφαιρ (δεν θυμαμαι) 2 τελικους ροτελ,ενα προ ροτελ (σαλονικα ) οπως σαλονικα ο 7700 (μπενκ) τα τεουφελ, το ενα ζευγος κλιπς (τα αλλα οτι αποφασισει ο μακης) τον προ του σωτηρη, το 975 του πολιτη , οπως καμπσα γιαμο, στο στελιο 2 γιαμο,καλωδια (εχω χασει την μπαλα) καμποσα πραματα στο σταθη.Καμποσα ρακ δεξια και αριστερα,το 91 το 989 το 868 το 72 τα htpc .....ενα power plate ενα διαδρομο στο στεργιο , ολα αυατ εδω μεσα φυγαν .Α το 2011 στον μπαμπιλον , τον αχ5 σε καποιον απο περιστερι, τα ατενα στο μπαμπιλον , τα μιραζ καπου στην πατρα, η πρωτη οθονη κερατσινι , η δευτερη σαντορινη .......ολα φεικ.......Α ο μακης δεν εχει αποφασισει τι θα κανει με τα κλιπς και το svs , οποτε αυτα τα βαζω μεσοτοιχια..........αν γραψω και για εξακτ φιλτρα λαιτσπιντ, τσακιριδη........βασεις ηχειων ......παει μακρια η βαλιτσα.......μενω στη μεσοτοιχια θα τα παρει ? δεν θα τα παρει ? θα γινω 7,3 ή θα ξαναγινω 7,5 ? τοσο ρευστα............

Εγω παντως τον διαδρομο τον πηρα σε απιστευτα καλη τιμη και σε αριστη κατασταση ετσι γνωριστηκαμε ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.583
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top