Αγορα 5.1 Ενισχυτη για συγκεκριμενα ηχεια

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Καλησπερα

Εχω στην κατοχη μου αυτα τα ηχεια http://esupport.sony.com/US/p/model...id=b028b30404c6ed3900c5dbed17ec8d61#/howtoTab

Ειναι 100w 4Ω και το sub woofer ειναι παθητικο.

Ηθελα να ρωτησω λοιπον κατα την αναζητηση εκτος απο watt και Ωhm τι πρεπει να κοιταξω ωστε να παιζουν σωστα? Πιο πολυ δεν ξερω με το woofer τι γινετε που ειναι παθητικο...
Δεν ψαχνω κατι ακριβο.Μαξ 150 ευρω καποιον μετα/σμενο για αρχη αλλα δεν ασχοληθει ποτε και δεν ξερω τι παιζει με αυτα.

Ευχαριστω
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τότε είναι σκούρα τα πράγματα γιατί θα χρειαστεί ενισχυτής για το "sub" ή άλλο ενεργό sub.
Αν απλά συνδεθεί παράλληλα με τα μπροστινά ρυθμισμένα σαν μικρά, η έλλειψη crossover θα το κάνει να μην παίζει χαμηλότερα απο 80Hz. Κι αν ρυθμιστούν τα μπροστινά σαν μεγάλα, θα παίζουν και τα δορυφοράκια και το "sub" full range με τερματίσματα των κώνων.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Το μοντελο του ειναι αυτο Sony ss-ws6.

Μα πανω στο συστημα συνδεοταν μονο με τα καλωδια ηχου. Αυτο ηταν πολυ μικρο. ειχε και προενισχυτή μεσα?

για δες εδω λιγο σελιδα 78.λεει κατι αλλο για το woofer
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όχι, η έξοδος του DVD/ενισχυτή έστελνε τις συχνότητες όπως πρέπει. Το woofer μέχρι τα (υποθέτω) 120-150Hz και τα ηχεία απο εκεί και πάνω.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
A ok. γιατι στο δευτερο λινκ που εβαλα δεν λεει ACTIVE λεει Bass reflex στο system.

Αρα υπαρχουν ετοιμοι ενισχυτές που μπορουν να παρουν το woofer μου ή θελω ξεχωριστο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υπάρχουν αλλά δε θα το συνιστούσα. Είναι πολύ μικρό για να επενδύσεις χρήματα.
Δες στις αγγελίες αν πωλείται κάποιο sub λογικής τιμής που θα παίζει οπωσδήποτε πολύ καλύτερα απ' αυτό.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Δεν με ενδιαφερει κατι παρα πολυ καλο. Κατι για να ξεκινήσω στον πολυκαναλο. Επειδη τα εχω αγορασει ήδη αυτα τα ηχεια μην αγοραζω και αλλο woofer.. Αλλιως μηπως ειναι καλυτερα να βρω τον ενισχυτη που ειχαν τα ιδια ηχεια?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Νόμισα οτι τον είχες και χάλασε. Δεν αξίζει πάντως, τι είδους δίσκους ή αρχεία θα παίζεις;
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Μου εχουν μεινει τα ηχεια γιατι χαλασε το dvd player/ ενισχυτης. Βασικα για καμια ταινια μονο θελω να παιζουν τα ηχεια και αυτη 1 φορα το μηνα. Θελω να παιρνει hdmi για να το συνδεω με το htpc στην τηλεόραση. Επειδη παλια δεν μπορουσα να συνδεσω τιποτα πανω στο παλιο( οπως πικαπ, δορυφορικο και τετοια) ειπα μιας και χαλασε , να παρω ενα ενισχυτη με εισοδους να τα βαλω ολα πανω. τι τιμες μετα/σμενοι παιζουν περιπου?

Αν ειναι ομως να δωσω πανω απο 100-120 ευρω δεν αξιζει γιατι υπαρχουν ετοιμα συστηματα με 160 ευρω. Ενα LG 5.1 που εχω βρει απο e-shop π.χ απλα αυτα ειναι για παιζουν μονο δισκακια
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Μπορει να μου πει καποιος τι χαρακτηριστικο πρεπει να κοιταξω στον ενισχυτη για να υποστηριζει παθητικο sub?
Θα λεει passive sub ή κατι αναλογο στην εξοδο του SUB?
 


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Ο συμφορουμιτης πιο πανω ειπε οτι υπαρχουν..
Υπαρχει καποια αλλη λυση οπως πχ να βαλω κατι ενδιαμεσω και να τα συνδεσω με ενα ενισχυτη(με ενεργο sub)??
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
κατεληξα στην λυση προενυσχητη για το sub και μετα ενα τελικο. μπορει να μου πει καποιος για αυτα τα ηχεια , τι χαρακτηριστικα ενυσχητη πρεπει να κοιταζω?(κυριως ohm και watt)

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Υπαρχουν 5.1 ενισχυτες με εξοδο για passive subwoofer, σε ΑΚΑΙ θα βρεις,δες ενα δειγμα

Akai as005ra-750

 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Αυτος απο οτι ειδα εχει 450ευρω και ψαχνω κατι γυρω στα 200.

Να σας ρωτησω και κατι αλλο.Εχω βρει εναν ενισχυτη παρομοιο με αυτον που ειχε το συστημα μου αλλα το μονο προβλημα ειναι οτι αυτος ερχοταν με τα μικρα ηχεια αυτα δλδ http://cnet4.cbsistatic.com/hub/i/r...b4b9db81d4a1bb7/30468962-2-440-overview-1.gif
ενω εγω εχω αυτα που ειναι στηλες http://thumbs.ebaystatic.com/d/l225/m/mRtEocxD3BWjWSJsn1_HJNw.jpg

Τα ohm και τα watt τους ειναι ιδια ομως. Λετε να κανει αυτος ο ενισχυτης?

Ευχαριστω
 


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Σε ευαχριστω για την αμεση απαντηση. Για να μαθαινω και εγω, τα ηχεια στηλες σε σχεση με τα μικρα βγαζουν περισοτερες συχνότητες αρα καλύτερο ηχο?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Αυτο ειναι σχετικο, παντως ο ΑΚΑΙ δεν ξεπερνα τα 180 ευρω, πηγαινε και ρωτησε σε καποιο media markt.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top