Το καινούριο μου απόκτημα!

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
< Δεν είναι έτσι Ηλία. Άλλο το πως μου αρέσει να παίζει κι άλλο πως πρέπει να παίζει. Το πρώτο είναι υποκειμενικό και σεβαστό, το δεύτερο είναι αντικειμενικό και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. >

Συμφωνώ σε αυτό! όμως με ποιο πρότυπο? μιλώντας πάντα προσωπικά, σαν πρότυπο έχω μια καλή κινηματογραφική αίθουσα, εξ' ού και ο ορισμός ''HOME CINEMA'' δηλαδή κινηματογράφος σπιτιού, οπότε όπως ξέρουμε όλοι, η εικόνα και της πιο καλής αίθουσας και κόπιας (τουλάχιστον στην Ελλάδα), έχει ξεπεραστεί από τους οικιακούς προβολείς, άρα για μένα το πρότυπο ξεπεράστηκε, και μένει, το πώς αρέσει στον κάθε σινεφίλ, να απολαμβάνει την ταινία του, αρκεί να μην τον κουράζει-ζαλίζει, ή γίνεται το κεφάλι του καζάνι μέχρι να τελειώσει η αγαπημένη του ταινία! παράδειγμα δεν μπορώ να δω κανένα μηχάνημα με rainbow που όπως ξέρετε δεν μετριέται, άρα ένα μηχανάκι 10000€ που έχει τέλεια εικόνα, εγώ δεν θα μπορώ να δω μια ταινιούλα, τι θα κάνω? θα πρέπει να πω ότι αυτό το μηχάνημα είναι για τα σκουπίδια? όχι βέβαια! γιατί ο φίλος μου δεν το βλέπει, και δεν τον πειράζει καθόλου, μα για μένα, είναι πραγματικά για τα σκουπίδια!
Θέλω να πω, ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε κάθε κρίση μας, γιατί τέλειο μηχάνημα δεν υπάρχει, και ούτε θα υπάρξει, αφού τα φτιάχνουμε εμείς, οι ατελείς άνθρωποι!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
βρε συ Βασίλη μην κάνουμε την εικόνα σαν τον ήχο που δεν μπορείτε να βγάλετε συμπέρασμα...:p
στην εικόνα 1+1=2 τέλος...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
βρε συ Βασίλη μην κάνουμε την εικόνα σαν τον ήχο που δεν μπορείτε να βγάλετε συμπέρασμα...:p
στην εικόνα 1+1=2 τέλος...
Από ότι διαβάζω και εδώ έχετε τα ίδια "θέματα"..... άρα η πρόσθεση βγάζει λάθος αποτέλεσμα...:p :laugh:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
να πω κι ένα παράδειγμα,για να γινω ισως πιο κατανοητος.:D
ας πουμε την εποχη του DVD είχαμε ενα μαγικο προβολεα ,ο οποιος του βαζες DVD κι εδειχνε μπλου-ρεη!!!!!!!
θαταν λαθος η όχι?λαθος θα ηταν,δεν θαδειχνε αυτο που επρεπε,αλλα υπαρχει κανεις που δεν θα το προτιμουσε?
συνεπως περαν του "σωστου" θελουμε να δουμε κι αυτό που θεωρουμε πιο αληθινο.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Τώρα εάν το "σωστό" σαν ρύθμιση δεν μας αρέσει.... είναι άλλη υπόθεση και είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει το "λάθος" σαν προσωπική άποψη.... εφόσον λοιπόν βαδίζουμε και μόνο με το προσωπικό γούστο... ποιος ο λόγος να καλιπράρεται ένας προβολέας? ;)
μην το τραβας στα ακρα.Υπαρχουν όμως διαφορες που σηκωνουν κουβεντα,όπως το γαμμα.
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
....θελουμε να δουμε κι αυτό που θεωρουμε πιο αληθινο.
Το σωστό βγαίνει μέσα από μετρήσεις - καλιμπράρισμα και μόνο....
το τι εμείς θεωρούμαι σαν σωστό, είναι προσωπικό γούστο και τίποτε άλλο!

μην το τραβας στα ακρα.Υπαρχουν όμως διαφορες που σηκωνουν κουβεντα,όπως το γαμμα.
Δεν τραβάω τίποτα στα άκρα.... διάλογο κάνουμε, και μέσα από τον διάλογο μαθαίνουμε όλοι μας κάτι...
και εάν θέλεις μπορείς να με ενημερώσεις τι εννοείς για το γκάμμα....
και υπάρχουν άνθρωποι με τεχνικές γνώσεις να μας απαντήσουν - εξηγήσουν!
 
Last edited:



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
εδω ειναι η original και πως αλλαζει οταν παιζουμε με λαθος gamma

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/GammaCorrection_demo.jpg

εμεις προσπαθουμε να ειμαστε κοντα στο original :)
δεν μιλαμε Κωστα για μεγαλες διαφορες,για μικροδιαφορες μιλαμε.Και ειδικα σε ρυθμιση 12 σημειων ξερεις ότι μπορεις να το τσιμπησεις το γαμμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οι μικροδιαφορες υπαρχουν ετσι και αλλιως δλδ ενα gamma 2.15 - 2.3 με αναφορα το 2.2 ειναι κοντα...απλα πρεπει να διατηρεις το ιδιο gamma σε ολα τα ire

ενα gamma οπως του crt και στο 1.4 βλεπεις καποια πραγματα που δεν πρεπει.....
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Το σωστό βγαίνει μέσα από μετρήσεις - καλιμπράρισμα και μόνο....
το τι εμείς θεωρούμαι σαν σωστό, είναι προσωπικό γούστο και τίποτε άλλο!

!
θα σου πω το εξης.Δεν ξερω τι εχετε μετρησει εσεις,εγω δεν εχω ασχοληθεί ποτε με ηχο,αλλα οποτε παω σε εκθεση,παντα πιανει το αυτι μου οσοι παιζουν πικαπ.Περιέργως δε οι πιο πολλοι παιζουν πικαπ.Αυτό μ αρεσει ,θεωρω πιο φυσικο τον ηχο και δεν θα ασχολουμουνα να αλλαξω αποψη:D
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
οι μικροδιαφορες υπαρχουν ετσι και αλλιως δλδ ενα gamma 2.15 - 2.3 με αναφορα το 2.2 ειναι κοντα...απλα πρεπει να διατηρεις το ιδιο gamma σε ολα τα ire

ενα gamma οπως του crt και στο 1.4 βλεπεις καποια πραγματα που δεν πρεπει.....
καλα βρε Κωστα ,προφανως κατι πειραξε ο Ηλιας και εφυγε το γαμμα,που όπως ειδες μπαινει από το σκεηλερ.Όταν τον ειχα δει εγω πριν καιρο ,αποκλειεται να επαιζε με 1.4.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.496
Βρε σεις, κανονίστε, ο Ζαπάντης δεν είναι banαρισμένος! :)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το είχαμε πειράξει με τον Αποστολίδη! σας το είπε ο άνθρωπος, αλλά δεν είμαστε εκεί για να ξαναρυθμίσουμε τον crt!
εκεί είμαστε, για να ρυθμίσει ο Κώστας τον 350, και να περάσουμε καλά λίγες ώρες, και μετά να συζητήσουμε τα αποτελέσματα (του 350) στο forum! Απλά μου είπε ο Κώστας ότι ήθελε να δει τον G70, και του είπα ότι είναι εντελώς αρρύθμιστος, και δεν θα δει τίποτα!
εάν ήξερα ότι θα γινόταν αυτό το μπάχαλο (και ότι θα σοβάρευε τόσο η κουβέντα), δεν θα είχα ανοίξει καθόλου τον SONY!
Και επειδή, μερικές πραγματικά κακιούλες γράφτηκαν, θα πω ότι, περισσότερες θα μπορούσα να γράψω, για σημερινά μηχανήματα, πολλών χιλιάδων ευρώ! δεν το κάνω, γιατί την γνώμη μου την έγραψα παραπάνω, δεν υπάρχει τέλειο μηχάνημα!!!

ΥΓ. Διαβάστε τον τίτλο του θέματος!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ρε παιδια μην το παιρνετε προσωπικα...συζηταμε εγκυκλοπαιδικα...


Απλα θελει προσοχη γιατι οταν κρινουμε ενα μηχανημα και εχουμε λαθος αναφορα βγαινουν λαθος αποτελεσματα...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
ρε παιδια μην το παιρνετε προσωπικα...συζηταμε εγκυκλοπαιδικα...


Απλα θελει προσοχη γιατι οταν κρινουμε ενα μηχανημα και εχουμε λαθος αναφορα βγαινουν λαθος αποτελεσματα...
:DΚωστα την εκανες κι εσυ τη λαδια σου τελικα,τι τον ηθελες τον CRT?αλλα επειιδη δουλεψες
συγχωρείσαι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σιγα μην δουλεψα απλα εφερα τα γκρι καλυτερα με ενα gamma 2.15

το μηχανακι οπως το ειδα θελει λιγο δουλιτσα για να παιξει πιο ισορροπημενα λογο των υπερκορεσμενων χρωματων.

ο CRT παντως ακουει αποτι ειδα και μπορει να παιξει καλυτερα στα γκρι και gamma.....χρωματικα δεν ξερω μιας και δεν ειδα το menu του scaler και του sony πιο αναλυτικα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top