Μετρησεις-τσιπουρα και κουβεντα......


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Όσον αφορά στις μετρήσεις...γενικά αυτό που γίνεται αντιληπτό ακουστικά είναι ότι τα ηχεία και το όλο σύστημα έχει πολλές δυνατότητες, είναι πολύ αναλυτικό, δυναμικό και ακριβές και τα ηχεία δεν χρειάζονται τίποτα περισσότερο από το τέρας τον Κρελ. Δυστυχώς όμως δεν έχουν ακριβώς το πλάτος χώρου που χρειάζονται και αυτό περιορίζει λογικά την απόδοσή τους, όσον αφορά κυρίως στη σκηνή και κάπως στις σωστές αποσβέσεις, ενώ εντοπίζονται και κάποιες ανακλάσεις που δεν θα υπήρχαν διαφορετικά.

Χαμηλά, η εικόνα που δίνουν οι μετρήσεις είναι η εξής:

bass lr 1.24 oct.jpg bass l r 1.6oct.jpg bass lr waterfall.jpg bass l r spectro.jpg

Από ότι φαίνεται υπάρχουν διαφοροποιήσεις -+9db στο εύρος 30-300hz σε ανάλυση 1/3 οκτ. και -+12db σε ανάλυση 1/24οκτ. Δηλαδή κάπως πάνω από το επιθυμητό. Επίσης παρατηρείται αυτή η καμπή σε όλη σχεδόν την 2η οκτάβα, κάτι που σχετίζεται προφανώς με τον χώρο. Παρόλα αυτά, λόγω της σχετικά σωστής αναπαραγωγής της αμέσως επόμενης οκτάβας 80-160hz και της ψυχοακουστικής, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ικανός να αναπληρώσεις τις θεμελιώδεις, συνεπώς στην αναπαραγωγή δεν νιώθεις να λείπει κάτι ιδιαίτερο, ίσως κάπως στη πρώτη οκτάβα. Υπάρχει και αυτή η καμπή στα 160-180hz που προκαλείται από ένα 3 κοντινά mode σύμφωνα με το simulation και σίγουρα χαλάνε λίγο κάποια πράγματα.Τέλος, δεν υπάρχουν εξέχοντες συντονισμοί με ένταση τέτοια που να είναι ενοχλητικοί.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το άκουσμα με τα ντραμς πάντως ήταν πολύ πειστικό και δείχνει την ικανότητα του εγκεφάλου μας να ανασυνθέτει κάποιες ελλείψεις στις μετρήσεις υπό προυποθέσεις. Αυτή την περίπτωση νομίζω εγώ ότι συναντάμε στο χαμηλό στον Βλάσση, που ο χώρος του του τρώει κάπως τις πολύ χαμηλές στη θέση ακρόασης. Αυτό είναι άλλωστε και το ψυχοακουστικό τρικ που χρησιμοποιούν πολλοί κατασκευαστές άλλων μικρότερων ηχείων που δεν μπορούν αντικειμενικά να φτάσουν πολύ χαμηλά. Τονίζουν τις ανώτερες αρμονικές μεταξύ 100-200hz. Πρέπει να φύγω οπότε τα υπόλοιπα αύριο...
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Όντως... δεν ειπώθηκε τίποτα για την τονικότητα... :p
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.503
Το Metric Halo ,τι ρόλο ¨έπαιξε ¨ στις μετρήσεις? Έγινε bypass, ή ήταν active?
Η Metric χρησιμοποιειται στο συστημα μου ως προενισχυτης και κονβερτορας.....στη μετρηση που καναμε βγηκε εκτος γιατι ο Αλεξανδρος χρησιμοποιει μια EMU για τις μετρησεις του μιας και δεν γνωριζει πως δουλευει η Lio-8 !
 





Y

Yiannis_B

Guest
Ναι. αλλά όχι σε ένα τέταρτο...:geek:...άσε που, αν θα είναι metric ή μια καρτούλα των 50 ευρώ, είναι το ίδιο και το αυτό...εδώ άλλοι χρησιμοποιούν USB μικρόφωνο και το DAC του laptop.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Η Metric χρησιμοποιειται στο συστημα μου ως προενισχυτης και κονβερτορας.....στη μετρηση που καναμε βγηκε εκτος γιατι ο Αλεξανδρος χρησιμοποιει μια EMU για τις μετρησεις του μιας και δεν γνωριζει πως δουλευει η Lio-8 !
Ώπα μάστορα για να καταλάβω.

Εσύ πήρες τη metric για να ακούς μέσω αυτής με όλα τα συν και τα πλην της. Αν δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα του ήχου της, δεν θα την έπαιρνες.

Άρα, οι καμπύλες που μας δείχνεις δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, αυτήν που ακούς δηλαδή. Άρα αυτές τις τρύπες που βλέπουμε, εσύ δεν τις ακούς γιατί τις έχεις διορθώσει με τη metric.

Αυτό που μέτρησε ο Άλεξ δεν είναι μέτρηση που μπορείς να "ανεβάσεις" ως καμπύλη για να βλέπουμε εμείς. Αυτές οι μετρήσεις θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν επιτόπου με σκοπό τη βελτίωση της θέσης των ηχείων, του ανακλίνδρου, του σαξοφώνου, της καραμούζας ίσως βρε παιδί μου...

Άρα μάγκα μου την πάτησες. Αφού πείραξες έστω και λίγο τη θέση ηχείων ξανατρέξε τώρα όλο το setup της metric γιατί το σύστημα είναι "λάθος" στο time domain :tongue::tongue::tongue:
 





vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.503
Ώπα μάστορα για να καταλάβω.

Εσύ πήρες τη metric για να ακούς μέσω αυτής με όλα τα συν και τα πλην της. Αν δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα του ήχου της, δεν θα την έπαιρνες.

Άρα, οι καμπύλες που μας δείχνεις δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, αυτήν που ακούς δηλαδή. Άρα αυτές τις τρύπες που βλέπουμε, εσύ δεν τις ακούς γιατί τις έχεις διορθώσει με τη metric.

Αυτό που μέτρησε ο Άλεξ δεν είναι μέτρηση που μπορείς να "ανεβάσεις" ως καμπύλη για να βλέπουμε εμείς. Αυτές οι μετρήσεις θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν επιτόπου με σκοπό τη βελτίωση της θέσης των ηχείων, του ανακλίνδρου, του σαξοφώνου, της καραμούζας ίσως βρε παιδί μου...

Άρα μάγκα μου την πάτησες. Αφού πείραξες έστω και λίγο τη θέση ηχείων ξανατρέξε τώρα όλο το setup της metric γιατί το σύστημα είναι "λάθος" στο time domain :tongue::tongue::tongue:
θα παρω τα δικα μου μικροφωνα και τα αναλογα προγραμματα και με καθε στριψιμο η μπρος πισω των ηχειων θα πεφτουν και οι αναλογες μετρησεις.....θα λυσσαξω στο μετρημα μιλαμε......:dance2::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh:
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ώπα μάστορα για να καταλάβω.
Εσύ πήρες τη metric για να ακούς μέσω αυτής με όλα τα συν και τα πλην της. Αν δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα του ήχου της, δεν θα την έπαιρνες.
Άρα, οι καμπύλες που μας δείχνεις δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, αυτήν που ακούς δηλαδή. Άρα αυτές τις τρύπες που βλέπουμε, εσύ δεν τις ακούς γιατί τις έχεις διορθώσει με τη metric.
Αυτό που μέτρησε ο Άλεξ δεν είναι μέτρηση που μπορείς να "ανεβάσεις" ως καμπύλη για να βλέπουμε εμείς. Αυτές οι μετρήσεις θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν επιτόπου με σκοπό τη βελτίωση της θέσης των ηχείων, του ανακλίνδρου, του σαξοφώνου, της καραμούζας ίσως βρε παιδί μου...
Άρα μάγκα μου την πάτησες. Αφού πείραξες έστω και λίγο τη θέση ηχείων ξανατρέξε τώρα όλο το setup της metric γιατί το σύστημα είναι "λάθος" στο time domain :tongue::tongue::tongue:
Tί εννοάς βρε παιδί? Σωστά πάντως ως προς το ότι όταν παίζει με τη μέτρικ, αν δεν την έχει φλατ δεν ισχύουν αυτά προφανώς...μάλλον ισχύουν αλλά μπορεί να τα διορθώνει σε κάποιο βαθμό. Κοινώς, έτσι αλληλεπιδρούν τα ηχεία με τον χώρο στη θέση ακρόασης με φλατ ρυθμίσεις.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.175
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top