Μηχανηματα VS Μουσικη...

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Εάν κάνουμε μια ακραία υπόθεση ότι τα αγαπημένα μας τραγούδια θα μπορούμε να τα ακούμε στο εξής μόνο από ραδιοφωνάκι μπαταρίας (αυτό το μονοφωνικό που παίρναμε στα γήπεδα για να ακούμε το σκορ των άλλων αγώνων), αλλιώς δεν θα ακούμε καθόλου, τότε έχω την αίσθηση ότι αυτό δε θα μας είναι ποτέ αρκετό. Σα να έχει μείνει μόνο ένα μικρό παραθυράκι προς το ταξίδι που επιτρέπει μόνο κλεφτές ματιές. Η απογοήτευση θα ήταν βέβαιη.
Άρα θέλουμε όλοι τα συστήματά μας ως ανάγκη απόλαυσης της μουσικής μας. Και μετά βέβαια θέλουμε να τα βελτιώσουμε. Διότι όταν ακούσεις το αγαπημένο σου τραγούδι σε σύστημα φίλου καλύτερο από το δικό σου παθαίνεις εμπλοκή. Και μετά γυρίζεις στο ραδιοφωνάκι και πάλι από την αρχή. :laugh:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Το θεμα ειναι... πχ, στην τελευταια σας ακροση τι σας εφτιαξε πιο πολυ?
Η φωναρα της Μαρια Καλλας, η η ηχειαρα σας?
Για θυμηθειτε. Εκει ειναι και η απαντηση.
 

C

chrispo

Guest
...όλα είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων...εγώ πάντως θα προτιμούσα να ¨φοράω¨ ένα Speedmaster , me jeanάκι και t-shirt, παρά Armani με G-shock....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για να ακούσεις και να την "ακούσεις".... με την φωνάρα της Μαρία Κάλλας, δυστυχώς θέλεις ένα καλοστημένο σύστημα (αυτό δεν σημαίνει ακριβό)... αλλιώς θα ψάχνεις για ραγισμένα γυαλικά στο σπίτι σου μετά....:D :roflmao:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Για να ακούσεις και να την "ακούσεις".... με την φωνάρα της Μαρία Κάλλας, δυστυχώς θέλεις ένα καλοστημένο σύστημα (αυτό δεν σημαίνει ακριβό)... αλλιώς θα ψάχνεις για ραγισμένα γυαλικά στο σπίτι σου μετά....:D :roflmao:
Ισα ισα, με το καλοστημενο συστημα ειναι που θα ραγισουν τα γυαλικα.
Με το τρανζιστορακι δε θα κουνηθει φυλλο..
 








Μηνύματα
361
Reaction score
221
η ενασχοληση με τα μηχανηματα προσφερει μια ψευδαισθηση κατα τη γνωμη μου την ψευδαισθηση του "τελειου" ηχου συμφωνα με την υποκειμενικη μας κριση.Καποιος που εχει δαπανησει πολυ χρημα σε κορυφαιες συσκευες οπως το βλεπω εγω θα πρεπει να εχει ξεπερασει το σταδιο αυτης της ουτοπιας και απλα να ακουει την μουσικη του οποια κι αν ειναι αυτη...θελω να πω πως υπαρχει ενα ταβανι στην πιστοτητα και αυτο που απλα αλλαζει ειναι ο διαφορετικος ηχος-η διαφορετικη προσεγγιση καθε εταιρειας.Διαφορετικη προσεγγιση στον ηχο δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερος ηχος γιατι ΠΑΝΤΑ υπαρχει ο συμβιβασμος της ουτοπιας οπως ειπα παραπανω.Πολλες αλλαγες που ονομαζονται ευκολα "upgrade" μαρτυρουν απλα μια κοπωση και συνηθεια στο προηγουμενο συστημα...
Τελος θα ηθελα να σημειωσω οτι η παρακολουθηση ενος live μουσικου γεγονοτος δεν ειναι παντα ο μπουσουλας για το πως πρεπει να ακουγεται η μουσικη,υπαρχει μεγαλη απωλεια δυναμικων,χροιων και αρμονικων σε μεγαλες συναυλιες συν το βουητο στ'αυτια μετα...:hi:
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
όταν είναι καλό το στέρεο δε μπορώ να συγκεντρωθώ.

Ακούω πόσο τέλεια παίζει και λέω "πω ρε φούστη μου, πως παίζει έτσι" και προσέχω το καμπανάκι πίσω αριστερά και σκέφτομαι "πόσα μέτρα πίσω να είναι? φτάνει στο πάρκινγκ μου?"

Ενώ στη μετριότητα όλα είναι μια χαρά, ελεγχόμενα!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
όταν είναι καλό το στέρεο δε μπορώ να συγκεντρωθώ.

Ακούω πόσο τέλεια παίζει και λέω "πω ρε φούστη μου, πως παίζει έτσι" και προσέχω το καμπανάκι πίσω αριστερά και σκέφτομαι "πόσα μέτρα πίσω να είναι? φτάνει στο πάρκινγκ μου?"

Ενώ στη μετριότητα όλα είναι μια χαρά, ελεγχόμενα!
:laugh:...και γω το ειχα παθει αυτο

καθομουν ν ακουσω και ελεγα "αν αλλαζα το καβλωδιο, μηπως ο Dylan ηταν πιο "ζωντανος" στο σαλονι μου? - αν αλλαζα τη θεση μου στο καναπε, κατερρεε ολη η στερ/κη εικονα? -πως θα εκανα τα ηχεια να "εξαφανιστουν" απ το χωρο?"

μονο μουσικη που δεν ακουγα...με τα μηχανακια ασχολιομουν...ντακσι...να στησεις σωστα οσο γινεται...και να χεις κι ενα τιμιο σεταπιον...αλλα απο κει και περα εψαχνα "μαγισσες"...

καλυτερα να σπαταλας το χρονο σου να ψαχνεις μουσικες

edit: οποτε πειτε κανα νεο site για "κατεβασμα"
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
:laugh:...... - αν αλλαζα τη θεση μου στο καναπε, κατερρεε ολη η στερ/κη εικονα? -πως θα εκανα τα ηχεια να "εξαφανιστουν" απ το χωρο?"
.....αχ, ....αυτό το ¨τρίγωνο του διαβόλου ¨....έχει ¨κλείσει ¨ σπίτια..!!:help:
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
όταν είναι καλό το στέρεο δε μπορώ να συγκεντρωθώ.
Ακούω πόσο τέλεια παίζει και λέω "πω ρε φούστη μου, πως παίζει έτσι" και προσέχω το καμπανάκι πίσω αριστερά και σκέφτομαι "πόσα μέτρα πίσω να είναι? φτάνει στο πάρκινγκ μου?"
:laugh:...και γω το ειχα παθει αυτο
Βαριές χαιεντάδικες κουβέντες....:geek: :cautious: :rolleyes:

Έχει περάσει η "ομάδα αξιολόγησης" του avsite από τον χώρο σας, για να πιστοποιήσει αυτά που λέτε...? :p :laugh: :laugh: :laugh:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top