Περί Exposure 1010...

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Καλησπέρα
Παρατηρώντας τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου ενισχυτή αναφέρεται αντίσταση εξόδου 8ohm. Συγκεκριμένα:
• Power Output (1KHz): 50W per channel RMS 8ohms
• Input sensitivity: 250mV
• Input Impedance: >14K Ohms
• Frequency Response: 20Hz - 20KHz ± 0.7dB
• Total Harmonic Distortion: <0.05% at rated power
• Signal to Noise Ration: >95dB, A Weighted, ref rated power
• Channel Separation: >60dB
• Mains Supply: 110/120V or 220/240V, 50/60Hz (factory set)
• Power Consumption: <120W

Δεδομένου ότι δεν αναφέρεται πουθενά ούτε στο manual, ούτε στις εξόδους μικρότερη αντίσταση, το ηχείο αυτό μπορεί να οδηγήσει μικρότερο φορτίο ή ο κατασκευαστής επέλεξε το συγκεκριμένο μηχάνημα να οδηγεί μόνο 8ωμα ηχεία;
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Ο ενισχυτής στον οποίο αναφέρεσαι είναι αυτός:

exposure1010_int_interior.jpg



Εχω την εντυπωση οτι δεν θα μπορει να οδηγει επαρκώς ηχεία που πέφτουν κατω απο τα 5 ohm, τουλαχιστον οχι για μεγάλο χρονικο διαστημα.
Οι πιο καταρτισμενοι μπορουν να σου εξηγησουν το γιατι.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Κατα τη δοκιμη του συγκεκριμμενου ενισχυτη, μεταξυ αλλων οδηγησε σε λογικες σταθμες χωρις κανενα προβλημα 4ωμο ηχειο και μαλιστα στην πραξη αποδεικνυεται αρκετα ζωντανος για τα χαρακτηριστικα της τροφοδοσιας του. Για ενα λογικο σεναριο σε μικρο χωρο με ενα ευαισθητο 4ωμο και νορμαλ σταθμες ακροασης δεν εχει κανενα θεμα. Αν θες σταθμες με ηχειο χαμηλης εμπεδησης σε μεσαιους και μεγαλους χωρους, πας σε αλλες λυσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
54
Reaction score
18
Με προβλημάτισε το γεγονός γιατί σε ένα τόσο καλό μηχάνημα δεν αναφέρονται οι επιδόσεις στα 6 και στα 4 Ohm και πονηρά σκεπτόμενος θεωρώ ότι ο κατασκευαστής ίσως κάτι κρύβει. Βέβαια εδώ καλά μας τα λέει η exposure για τα 4 ohm, όμως μήπως αυτό περιορίζεται στη συγκεκριμένη δοκιμή ή τελικά είναι μέρος των προδιαγραφών του μηχανήματος;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δε βλέπω ψύκτρες για τα τρανσίστορς εξόδου (ούτε κι αυτά τα βλέπω) μάλλον θα είναι βιδωμένα στο κάτω chassis και θα ψύχονται μέσω αυτού.
Άρα συμπεραίνω ότι δεν είναι κατάλληλος για δύσκολα ηχεία. Μείνε σε ηχεία που δεν πέφτει η impedance τους κάτω από 5 Ohms, αν θέλεις να μην τον ζορίζεις και να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
με 120va μετασχηματιστη που δηλωνει πως να βγαλει 2χ90 στα 4 ωμ?...μονο απ το κυκλωμα και χωρις ψυκτρες?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
o 1010 εχει τα τρανζιστορ εξοδου στο κατω μερος, εφαπτομενα σε μεταλλικο πλακιδιο το οποιο με τη σειρα του εφαπτεται στο σασι του ενισχυτη. Ολη η επιφανεια του casework λειτουργει στην απαγωγη ενεργειας και πρακτικα δεν αντιμετωπιζει θεματα σε αυτο το σημειο. Η exposure γενικα ειναι φειδωλη στις ανακοινωσιμες μετρησεις ακομα και σε μεγαλυτερα μοντελα, αυτο δε σημαινει κατ αναγκη κατι, μιας και οποτε εχουν μετρηθει δεν εχει παρατηρηθει κατι μεμπτο. Το αν θα επιλεξει καποιος τον 1010 ειναι συναρτηση συγκεκριμμενων παραμετρων. Χωρου, σταθμης ακροασης, φορτιου ηχειου, ειδους μουσικης, ετσι απλα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Ολη η επιφανεια του casework λειτουργει στην απαγωγη ενεργειας και πρακτικα δεν αντιμετωπιζει θεματα σε αυτο το σημειο. Η exposure γενικα ειναι φειδωλη στις ανακοινωσιμες μετρησεις ακομα και σε μεγαλυτερα μοντελα, αυτο δε σημαινει κατ αναγκη κατι, μιας και οποτε εχουν μετρηθει δεν εχει παρατηρηθει κατι μεμπτο. Το αν θα επιλεξει καποιος τον 1010 ειναι συναρτηση συγκεκριμμενων παραμετρων. Χωρου, σταθμης ακροασης, φορτιου, ηχειου, ειδους μουσικης, ετσι απλα.
Αυτοδιορθωνομαι:

Ολη η επιφανεια του casework λειτουργει στην απαγωγη θερμοτητας...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Κλασικός Exposure. Minimal σε όλα. Σαν εταιρία πάντως ποτέ δεν έβγαλε τα θηρία από πλευράς ενισχυτικών (πλην των MCX). Όσες φορές έχω ακούσει μηχανήματά της πάντα μου άρεσαν και όπως είπε και ο Παντελής για ένα μικρό - μεσαίο δωμάτιο και νορμαλ στάθμες με ένα ευαίσθητο ηχείο τύπου Zingali βάσης θα είναι μια χαρά. (θα ήθελα πολύ να τον ακούσω έτσι).
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Κλασικός Exposure. Minimal σε όλα. Σαν εταιρία πάντως ποτέ δεν έβγαλε τα θηρία από πλευράς ενισχυτικών (πλην των MCX). Όσες φορές έχω ακούσει μηχανήματά της πάντα μου άρεσαν και όπως είπε και ο Παντελής για ένα μικρό - μεσαίο δωμάτιο και νορμαλ στάθμες με ένα ευαίσθητο ηχείο τύπου Zingali βάσης θα είναι μια χαρά. (θα ήθελα πολύ να τον ακούσω έτσι).
Ως μικρό-μεσαίο δωμάτιο τι νοείται; Γιατί τα πάντα είναι σχετικά. Εκτός αυτού η ερώτηση από μέρους μου τέθηκε σχετικά με την ασφάλεια τόσο του ενισχυτή όσο και των ηχείων, όχι για την ποιότητά του η οποία είναι αδιαμφισβήτητη και βλέπω ότι τελικά μάλλον ο συνδυασμός του ενισχυτή με 4 ohm ηχείο δεν ενδείκνυται.
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Μικρο μεσαιο δωματιο ας πουμε 10-20τμ. Για να γινω σαφης, αυτο που ειπα παραπανω ειναι το εξης. Ο ενισχυτης κανει μια χαρα και ενδεικνυται για φορτιο 4Ω υπο καποιες λογικες προυποθεσεις. Με ενα ηχειο ευαισθησιας 88db και πανω, σε ενα μικρο δωματιο και σε σταθμες ακροασης λογικες, ειναι μια χαρα. Εαν το σεναριο αφορα δυσκολο και αναισθητο ηχειο που πρεπει να καλυψει μεγαλο χωρο, με υψηλες σταθμες ακροασης κ με μουσικες με πλουσιο δυναμικο περιεχομενο, τοτε καταλαβαινεις οτι για να το επιτυχεις αυτο θα πρεπει ο ενισχυτης να δουλευει στα ορια του και οντας μικρος αυτο δεν ενδεικνυται.
Τα πραγματα ειναι απλα, αν θες πες μας τις δικες σου παραμετρους (χωρος, επιθυμητες σταθμες, ηχειο κλπ), να σου πουμε εαν ενδεικνυται ή αν πρεπει να πας σε ενισχυτικο με καλυτερα χαρ/κα τροφοδοσιας και ισχυος.
 
Last edited:

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Κατα την ταπεινη μου άποψη με 2,9Ω ελάχιστη, τα 91,5db δε φτανουν για να καλύψουν τις αναγκες του ηχείου για ενισχυτή ώστε να υπάρχει ισορροπημένη απόδοση ανεξάρτητα εντασης και δωματίου.
Σύμφωνα με το .pdf της εταιρείας το ελάχιστο που απαιτείται είναι τα 40w, κάτι που έρχεται πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή του 1010 και μπορεί να τον φέρει εύκολα στα όρια του ή και εκτός αυτών.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κατα την ταπεινη μου άποψη με 2,9Ω ελάχιστη, τα 91,5db δε φτανουν για να καλύψουν τις αναγκες του ηχείου για ενισχυτή ώστε να υπάρχει ισορροπημένη απόδοση ανεξάρτητα εντασης και δωματίου.
Σύμφωνα με το .pdf της εταιρείας το ελάχιστο που απαιτείται είναι τα 40w, κάτι που έρχεται πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή του 1010 και μπορεί να τον φέρει εύκολα στα όρια του ή και εκτός αυτών.
Για ποιο μοντέλο focal μιλάμε ακριβώς?
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Σωστή ερώτηση :) Στο 726 αναφερόμουν αλλά μάλλον μπέρδεψα τα μηνυματα :D και τα Focal
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Λάθος μου, ο pantel78 αναφέρεται στα 807 ;)
... και γι' αυτά θα έλεγα πως είναι κατα κατι τις λιγότερο απ' ότι θα επιθυμούσα αλλά είναι αρκετά καλύτερος από το να συζητούσαμε για το Yamaha AS-500 :D:D
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Μισό λεπτό ρε παιδιά, δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένο ηχείο, απλά επειδή τελευταία τα σκαλίζω πολύ τα πράγματα μου γεννούνται απορίες κι εδώ νομίζω είναι το κατάλληλο μέρος να τις λύσω...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Κατα την ταπεινη μου άποψη με 2,9Ω ελάχιστη, τα 91,5db δε φτανουν για να καλύψουν τις αναγκες του ηχείου για ενισχυτή ώστε να υπάρχει ισορροπημένη απόδοση ανεξάρτητα εντασης και δωματίου.
Σύμφωνα με το .pdf της εταιρείας το ελάχιστο που απαιτείται είναι τα 40w, κάτι που έρχεται πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή του 1010 και μπορεί να τον φέρει εύκολα στα όρια του ή και εκτός αυτών.
Ευστοχη η παρατηρηση. Συμφωνω εν μερη. Εαν ομως το δωματιο ειναι μικρο (<15τμ), με την υψηλη ευαισθησια μπορεις να επιτυχεις καλες σταθμες χωρις να χρειαστει να φτασεις τον ενισχυτη στα ορια του, το διαπιστωσα ιδιοις ωσι στο χωρο μου.

Εαν ο ενδιαφερομενος μιλαει για το 807, σε 30τμ οπως αναφερει σε αλλο νημα, τοτε μαλλον θα πρεπει να στραφει σε κατι ικανοτερο σε τροφοδοσια και ισχυ.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
@tyler durden: Δεν αναφέρομαι καν σε στάθμες, αναφέρομαι για γεμάτο, ισορροπημένο ήχο ανεξάρτητα στάθμης.
5 μεγαφωνα, μεγάλη καμπίνα, μεγάλη διακύμανση στην αντίσταση, με 50 watt θα ακούγεται άδειο χαμηλά, λαχανιασμένο στις υψηλές, ο ήχος θα κινείται μεταξύ δεξιού και αριστερού ηχείου και όσο ανεβαίνει η ένταση το λαχάνιασμα θα γίνεται κομμένη αναπνοή, το άδειο χαμηλά θα γίνεται μπουμπούνισμα και η προσπάθεια παραίσθηση για στερεοφωνία θα γίνεται ξεκάθαρα αριστερό δεξί ηχείο (όλα αυτά για το 726) :(
Στο 807 τα πράγματα θα είναι καλύτερα, τάσεις για παρόμοια συμπεριφορά θα υπάρχουν αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό.
@pantel78: Αναφέρθηκα στο 807 λόγω προηγούμενου θέματος σου :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.115
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top